Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

RELANTI CONSTANT LA 900 DE TURE -E NORMAL?, a crescut turatia la relanti cu 100 de t

cosminclc
post 18 Jan 2014, 14:55
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 28 November 09




salut, doar ce am urcat in casa de la masina, am desfacut cate ceva pe acolo, si mai am cateva intrebari daca este posibil si aveti idee.
Pana acum am gasit furtunul dintre epurator si furtunul de aer care duce la intercooler, cred, acela gros care are un senzor pe el(poza) rupt undeva sub camasa de protectie, si am mai gasit supapa control admisie aer, cea din poza cu sageata, care cred ca are un furtun lipsa pe stiutul acela- sau poate nu- si daca imi lipseste vreun furtun nu vad unde ar trebui sa duca, deci este posibil sa nu existe, daca aveti vreo idee va multumesc
si inca ceva piesa aia ca un butoias negru care se vede in poza cum se numeste?

<span class='edit'>19 Jan 2014, 02:18:</span>
inca ceva, in poza din postul #27, cea incercuita cu rosu, mie furtunele de la TRS imi pleaca, cel de jos catre turbo si cel de sus catre catre butelia aia de vacuum, si vazand ceva poze putin neclre prin alte topicuri, imi face impresia ca furtunele ar trebui sa mearga invers, adica cel de sus catre turbo.
blink.gif
Oare sa merg asa de 4 ani si sa nu-mi faca nici o problema, daca ma puteti ajuta sa-mi ziceti la voi cum este? huh.gif
Multumesc

This post has been edited by cosminclc: 19 Jan 2014, 02:23


Attached thumbnail(s)
P1050383.JPG ( Size: 308.07k ) Number of downloads: 178
P1050384.JPG ( Size: 193.13k ) Number of downloads: 193
P1050388.JPG ( Size: 5.16mb ) Number of downloads: 183


--------------------
renault nu mai am 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 19 Jan 2014, 10:48
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Electrovalva incercuita in prima poza actioneaza dumperul.
E simplu de verificat daca functioneaza sau nu... te uiti la motor si rogi pe cineva sa opresca motorul... daca clapeta de la dumper se inchide e ok. Toate sunt asa fara 1 furtun.

Furtunul din ultima poza duce toate gazele de carter in turbina. Pleaca de la epuratorul de la gaze la furtunul de la filtrul de aer(care duce in capul turbinei)


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminclc
post 19 Jan 2014, 18:48
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 28 November 09




ok. mersi de raspuns.

am rezolvat intr-un final problemele descrise in postul #27 cred, mai exact ce am facut, ca poate ajuta si pe altii cu simptomele astea:

- desfacut, curatit, verificat toate furtunasele alea de la trs, dumper, etc. si gasit furtunul dintre epurator si furtunul de aer, retezat, deci schimbat acel furtun
- desfacut si curatit dumper-ul (mustea uleiul acolo)
- desfacut si curatit furtunul dintre turbo si debitmetrul de aer, suflat debitmetrul cu aer (era oricum foarte curat)
- verificat jocurile in ax la turbo
- desfacut egr-ul in doua bucati, una curatita in diluant, cealalta cu bobina curatita cu spray de contacte
- trs-ul facut bucati si curatit cu sprey fara a umbla la reglaj
- toate mufele si contactele pieselor de mai sus curatite cu spray de contacte
- schimbat ordinea furtunelor in trs: cel de la turbo sus, cel de la vacuum jos ( la mine erau invers si timp de 4 ani asa am mers cu ea fara probleme)
- am mai curatit cu spray si senzorul de pe furtunul de aer
- am mai schimbat si vreo 2 coloiere care mi s-au parut mai suspecte
- dat jos epuratorul (nu l-am curatit in interior), si etansata talpa cu gasket negru, ca mai pierdeam ceva ulei pe acolo, pus coiere si pe furtunele de vin la epurator

si cam atat...
deci problema si-a gasit rezolvarea intr-una de mai sus...dar in care....Dzeu stie

drive safe


--------------------
renault nu mai am 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petretpa
post 24 Oct 2016, 08:15
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 August 15




Salutare colegi!!am si eu o problema asemanatoare cu a colegilor poate ma poate ajuta cineva.laguna 2 88 kw 120 cai nu imi merge vitezometrul si nici abs dar nici in bord nu mi se aprind martori.la test imi da ventil electric abs si nu stiu care o fi acela la vitezometrul nu stiu ce are ca nu arata,pe test.ma puteti ajuta?


--------------------
reno laguna2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Oct 2016, 08:18
Post #35


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca pe tester apare eroarea referitoare la ABS trebuia sa se aprinda in bord martorul respectiv......daca nu s-a umblat/demontat ceva pe acolo sa nu se mai aprinda!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 17:29
Dacia