Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cum desfac fatza interioara usa spate?, probleme cu deschiderea usa spate

traiann
post 29 Nov 2007, 19:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 30 June 07
From: Timisoara




Salut, am o problema cu deschiderea usii spate pt Laguna I. Nu se mai deschide din inchiderea centralizata doar manual (daca trag cu mana de butonul usii spate) si e deranjant. Banuiesc ca a intrat apa printr-o fanta aparuta la cheder si a afectat inchiderea centralizata pe usa aia. Cum pot da jos fatza de usa pt a vedea despre ce e vorba? Desfac doar surubul portierei si manivela pt geam? Mersi.


--------------------
Renault Laguna I 1998/1.6 16V - TM 29 NTS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 29 Nov 2007, 22:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




La mine panoul este prins în clipsuri și lipit cu mastic. Ai aici câteva imagini!


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andipreda
post 7 Jan 2008, 21:07
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 29 October 07
From: Timisoara




sa;lut
Vad ca topicul este mai demult. Sper ca ti-ai rezolvat problema.
Daca nu iata solutia (ceva asemanator am patit si eu).
Nu se mai deschidea haionul (eu am combi). Panoul usii spate se deschide relativ usor .Se dau jos ornamentele platic ce acopera niste gaurele. In interiorul acestora se afla holdsuruburi (cu cap tip inbus - parca de #6). Cu un imbus potrivit de defiletezi pe toate. Apoi se scoate panoul intr-o anumita pozitie (la combi e relativ usor). Problema la mine era ca nu se mai inchidea cetral ( din telecomanda). Am fost la un service si impreuna cu electricianul de acolo am caut buba. Aceasta era pe un circut care urmeaza traseul chederului din drepta haionului si intra in intarioul carosesriei (exact la imbinarea de inchidere / edeschidere a haionului (in partea stinga cum privesti masina din spate). Iti trebuie un patent, o surubelnita, fire de aceeasi culaore cu circuitele defecte - verde parca e la centralul de la usa, nu mai stiu, si un pistol de lipit, pentru ca imbinarea dintre cabluri sa fie solida. Mare atentie cu desfaci su cum pui chederul. intra numai intr-o anumita pozitie.
Daca esti din timisoara te pot ajuta.
Bafta


--------------------
renault/laguna renault/laguna 2000/break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 00:27
Dacia