Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 8 9 10 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masini electrice, zoe, leaf, tesla si alte utilaje

Relu11
post 6 Apr 2023, 10:27
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Complicat sa apara masini care pot tracta minim 3t... si cu autonimie mare desi nu imposibil. Totusi daca ai statii superfast la fiecare 100-200 km nu vad o tragedie sa te opresti pentru 20 min la 200km, pana la urma mergi in vacanta... pierzi pana in 2 ore pentru 1000 km.

Hai sa facem un exercitiu, viteza medie de 90kmh > in 10 ore ai parcurs 900 km mai pui 1.5 ore la incarcat -> 11.5 ore condus plus incarcat.
In cat timp faci acum, cu termica, 900 km?

Cred ca pentru toti care avem deja o electrica a fost un fel de iau sa vad pe propria piele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 6 Apr 2023, 10:43
Post #272


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Viteza aia de 90 e maxima, nu medie si e greu de comparat asa, dar de amorul calculelor, da, diferentele pe hartie sunt de 10-15% timp in plus, deci suportabil.

Mai e de "mancat o paine" pana sa ajungem ca Norvegia cu infrastructura si adaptarea vietii la transportul electric.
Dar, da, nu sunt gica contra electricelor ca altfel nu luam una. Cu eqs am facut un test drive mai neoficial si da...aia are antifon, e super stabila la 130kmh, are range decent. Dar daca pun astea la megane, feelingul e similar. Bine...nu discutam de comfort, experienta completa, ci de cum se conduce si cum trebuie sa te adaptezi ptr o electrica.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 6 Apr 2023, 11:04
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Stiu ca 90kmh e maxima si nu medie dar gandeam si eu civilizat ca mergi preponderent pe autostrada unde chiar ai putea sa speri ca ajungi aproape de 90kmh.

Partea proasta este ca noi, BG si GR nu stam deloc bine la autostrazi.
Eu tot sper ca vine Ionity in RO si BG cum se zvoneste, cu Tesla m-am lamurit nu au interes prea mare.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 6 Apr 2023, 11:42
Post #274


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Apropos... am terminat de facut ceva teste si imi reiese ca indiferent ca o incarc pana la 80% sau 100%, timpii de incarcare sunt aceeasi, nu mai mari intre 80% si 100%.
La tine cum e? Vb de AC charging, nu DC.
De asemenea, ptr daily charge tu o incarci pana la 80% sa 100%? Stiu ca la baterii lifepo4 se recomanda un SoC de 70%-80%, ptr a avea o degradare cat mai mica...
Merci

This post has been edited by dantes: 6 Apr 2023, 11:42


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 6 Apr 2023, 11:52
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Cum spuneam eu pe AC incarc cu 11kwh acasa si incarca liniar. In 22.000 km cred ca am incarcat de cateva ori pana la 90% in rest pana la 100%.
Are totusi garantie... de ce sa ma stresez.

Diferente la incarcare sunt doar la incarcarea pe DC (CCS unde variaza viteza).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 6 Apr 2023, 12:11
Post #276


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Cum 80% mie imi ajung 2 drumuri pline de bucalest si treaba prin oras, iar la al 3-lea drum trebuie sa stau cuminte pe autostrada, e ok si asa. Sa o duc la 100% momentan nu am nevoie si ma gandeam sa o protejez cumva plus "inghesuirea" a cat mai multor device-uri pe timp de zi/productie din soare. Got it....Merci

This post has been edited by dantes: 6 Apr 2023, 12:12


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 22 May 2023, 12:41
Post #277


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Update la 2 luni si 3000 si ceva de km parcursi...

In general multumit, facut si un drum de sighisoara dus-intors, adica am avut 321km dus si intors tot atat, ambele prin valea prahovei in timpul saptamanii. Concluzia finala a fost ca masina, in regim de dn-uri deci o medie de 100-110 kmh dar si mai jos si mai sus, cu ceva diferenta de nivel, cu de toate, are un range pe talpa mea de 380km. Ce am observat e ca cei 321km mi-a fost imposibil sa ii fac dintr-o bucata din motive de pipiloi...asta e... prea multa cola, care impreuna cu o cafea la timisul de sus, mi-a eliminat total range anxiety-ul care la incarcare rapida, de la 50% la 80% o face (a facut-o) in 18 min. Asta mi-a permis sa rup in gura pedala de acceleratie la intoarcere si mi-a placut ca depasirile au fost usoare si serpentinele senzatie... Dupa calcule, ajungeam cu vreo 15% la dus si la intors cu 22%.
In rest, doar curent din soare si cele 2 incarcari rapide la drum, consumul l-am stabilizat pe la 17kwh / 100km cu tot cu autostrada la 130kmh. Totusi, pe autostrada, la viteze de autostrada, consumul e pe la 23-25kwh deci range total de maxim 250km...
Dar partea marfa e in oras... consum infim si e tare ciudat ca e fix pe invers ca la fosile... extraurban fosila rulz cu 7-8l/100km dar in urban...10-11 si curentata rulz... Misto cand ajung la intrare in bucuresti cu sa zicem 190km range si dupa aceea incepe sa creasca vertiginos.. tongue.gif

Imi mentin parerea ca folosita in urban si drumuri de maxim 200km e ok electrica. La drum lung insa datele se schimba si am mai multa incredere in fosile.
PS... un prieten cu eqc, la acelasi drum de sighisoara in acelasi ritm, consumul lui a fost pe la 22kwh... nu cred ca diferentele de greutate sunt asa de mari, insa in general am avut senzatia ca la merc consumul pe electric e mai mare un pic decat la altii...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2023, 13:02
Post #278


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




posibil sarcina hotel sa fie mai mare la merc, avea si statie sau detector tongue.gif?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 20 Sep 2023, 20:28
Post #279


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti









--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 21 Sep 2023, 15:16
Post #280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




QUOTE(dantes @ 6 Apr 2023, 10:43)
Viteza aia de 90 e maxima, nu medie si e greu de comparat asa, dar de amorul calculelor, da, diferentele pe hartie sunt de 10-15% timp in plus, deci suportabil.

Mai e de "mancat o paine" pana sa ajungem ca Norvegia cu infrastructura si adaptarea vietii la transportul electric.
Dar, da, nu sunt gica contra electricelor ca altfel nu luam una. Cu eqs am facut un test drive mai neoficial si da...aia are antifon, e super stabila la 130kmh, are range decent. Dar daca pun astea la megane, feelingul e similar. Bine...nu discutam de comfort, experienta completa, ci de cum se conduce si cum trebuie sa te adaptezi ptr o electrica.
*


Bravo domnule, mă bucur că ai luat mașină curentată, să o stăpânești sănătos!
La următoarea probabil îți vei schimba punctul de vedere, cu electrica potrivită vei merge 350 - 400 km fără probleme. In țară am atins 500 kmcu un long range 2021 și baterie de 77 kwh, acum am baterie de 82 kwh dar mașina mai gurmandă, dar chiar și așa 450 km fac fara probleme. Ideea este că afară nu ai nevoie de așa autonomie, vei vedea atunci când te vei încumeta sa mergi și la drum lung


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeT
post 22 Sep 2023, 08:51
Post #281


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 August 06




Când mergeți cu Zoe ZE50 la ITP întrebați înainte dacă jucăria lor OBD știe de Zoe phase II.
Nu mă întrebați cum am ajuns să dau acest sfat.


--------------------
Renault Zoe ZE50 2020
Clio III 1.5 dci - erat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 20 Oct 2023, 20:12
Post #282


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti








--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 23 Oct 2023, 14:28
Post #283


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Pare ca are tot ce ii trebuie pentru a inlocui Dacia Spring in preferintele pietei din Romania dar poate ca vine 1-2 ani prea tarziu.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Oct 2023, 14:46
Post #284


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Scaunele fata arata misto, plansa de bord... e prea moderna pt mine. Dar probabil ca altora le va placea.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 13 Nov 2023, 22:23
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Mai de familie ... si apropo de scaune ,ce zici de fotolii cu 7 straturi de spuma...
https://www.automarket.ro/stiri/primul-mono...ie-115825.html#


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 21 Jan 2024, 21:07
Post #286


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti








--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Mar 2024, 13:55
Post #287


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://www.engadget.com/the-tesla-model-s-...MqNB2U1S6_VwFMM

QUOTE
Tesla has been more successful than any other manufacturer at getting more EVs into more driveways and at getting more chargers into more places. Tesla made EVs viable and desirable. You have to respect it for that. Lately, though, the company’s greatest achievements have all focused on cutting costs and minimizing complexity, often at the expense of quality and, indeed, safety.

Look at today’s Model S and you still see the car that was released in 2012. It’s quicker and has more range, sure, but it is the same platform and basic design I reviewed over a decade ago. Pondering the time wasted on vanity projects, like the Model X, and vaporware, like the new Roadster, it’s hard to not feel the ache of missed potential.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 12 Mar 2024, 14:54
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Pai miliardele alea cum se fac? Dar daca nu-ti place nu cumperi... iei de la altii... oh, wait...


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Mar 2024, 15:29
Post #289


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La nivel de model S exista variante (Lucid, Porsche etc).
Si in aceiasi nota https://www.bloomberg.com/news/articles/202...e&sref=QrbKrOZk

This post has been edited by einstein1984: 12 Mar 2024, 16:00


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 12 Mar 2024, 16:45
Post #290


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Poate ca Model S arata similar cu masina de acum 10 ani, dar "in spatele cortinei" s-au facut multe modificari - ECUs, baterii, motoare, software. Tesla e genul de firma care updateaza masina continuu, chiar daca nu se disting modificari vizuiale.
Musk a zis de mai multe ori ca e simplu sa faca un prototip, mai complicat e sa produca in masa, asta a invatat-o "the hard way".


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 8 9 10
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 19:13
Dacia