Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

atentie la aceasta masina cu VIN VF1BZA10545666484

tibi013
post 12 Nov 2014, 21:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 September 11




Va salut!

Vreau sa postez aceasta atentionare pentru a feri si pe altii de probleme si neplaceri nu numai in ceea ce priveste masina cu VIN-ul VF1BZA10545666484 dar sa se fereasca si de altele asemenea.
In fapt, in data de 20.10.2014 am cumparat un Renault Megane 3 cu seria sasiu VF1BZA10545666484 de la o SC G&R Autohandler car SRL Galati care se ocupa cu comercializarea auto second hand. Anuntul l-am vazut pe site-ul Autovit unde era mentionat ca masina este perfecta, ,,fara accident", ca noua. Din discutia cu vanzatorul, acesta mi-a garantat ca masina era perfecta, nici macar nu a cosmetizat-o, ca reviziile sunt facute la service autorizat. Imediat a venit intrebarea mea...de ce o masina atat de buna, este totusi vanduta la un pret un pic sub medie (7500 euro). Raspunsul a venit sec "fostul proprietar este baiat de bani gata si ia luat ta-su BMW"
Intrucat masina arata bine, km pareau cei reali, avand in vedere vechimea masinii, uzura componentelor si faptul ca primisem review-uri bune despre acel vanzator, m-am decis sa o cumpar.
Ulterior, dorind sa cumpar si anvelope de iarna, am cautat pe acest forum si am gasit ca masina a fost proprietatea unui membru, pe nume SILK, care a avut un accident in urma caruia masina a fost dauna totala si a ales sa vanda epava.
Epava a fost vanduta prin firma de asigurari catre SC NALBA SRL Galati, care ulterior dupa reparatii de calitate indoielnica a vandut-o SC G&R Autohandler car SRL Galati. Poate nu ar fi nicio problema, doar ca ambele firme au aceeasi actionari si acelasi reprezentant si stiau de la inceput ce au cumparat dar mai ales ce vindeau.
Cu aceasta ocazie, ii multumesc lui SILK pentru toate materialele si corespondenta puse la dispozitie, materiale cu care am reusit sa anulez contractul de vanzare cumparare cu respectiva firma si sa-mi recuprez banii.
Imediat dupa ce le-am predat masina, acestia au postat acelasi anunt pe Autovit, iar in scurt timp masina isi va gasi un nou proprietar care nu va sti ce vicii ascunse are masina.
Pentru toate astea, daca cineva care cumpara masina si doreste sa o returneze pentru vicii ascunse, ma ofer sa pun la dispozitie toate materialele printate, verificarile, fotografiile, inregistrari audio cu reprezentantii firmei si o mica consiliere juridica.
Ar fi mai multe de povestit, dar sper totusi ca m-am facut inteles...


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 12 Nov 2014, 22:19
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se intampla asa din cauza legislatiei permisive.....masina declarata de asigurator dauna totala nu trebuie repusa in circulatie fara informarea cauzei respective.
In Franta in cazuri asemanatoare talonul este blocat informatic si doar dupa reparatie autorizata si prezentarea la un expert auto se poate circula din nou cu masina..vezi procedura VEI sau VGA.



--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibi013
post 12 Nov 2014, 22:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 September 11




in cautarile mele privind aceasta masina, am aflat faptul ca si la noi dupa ce o masina este dauna totala, asiguratorul implementeaza acest fapt intr-o baza comuna cu RAR-ul iar dupa reparatie, la urmatoarea inspectie tehnica sau autentificare masina apare ca dauna totala iar cei de RAR cer dovezi ca reparatia a fost facuta in service autorizat si ca au fost inlocuite/reparate piesele (facturi).
Dar, pentru ca intotdeauna exista un dar...service-ul dupa ce o repara ,,pe genunchi" se duce la o RAR cu facturi sau cu "cunostinte" iar RAR scoate mentiunea ca masina a fost dauna totala (poate la o prima verificare) si in acest fel la urmatoarea ITP sau la autentificare in cazul revanzarii masina apare ok.
Cam pe asta mizau si cei ce mi-au vandut masina...desi n-am apucat sa verific la RAR pentru ca am rezolvat amiabil problema. O sa fie o tema ptr mine si o sa incerc sa rezolv si chestia asta, pentru cunostinta mea.
De asemenea, n-am gasit legislatia care reglementeaza acest lucru, doar niste discutii cu proprietarul unei statii ITP autorizata RAR care n-a stiut sa-mi zica legislatia...exact ca multe lucruri care se fac la noi...dupa ureche


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 13 Nov 2014, 20:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




Poti sa pui o fotografie cu masina sa o "cunoastem" si noi? Poate un link catre anunt. Aici sunt magari samsarii romani. Cer mult peste valoarea reala unei masini. Probabil ca daca-ti spunea istoricul masinii, iti arata ce reparatii s-au facut si cat au costat, plus un pret corect pt o masina dauna totala (gen am dat pe ea accidentata x euro, am bagat in ea y euro si vreau profit 500 euro) (zic) poate le acceptai oferta. Mie, cel care mi-a vandut-o mi-a aratat toate actele, adica: cat a dat pe ea la licitatie, cat l-a costat transportul din Franta, plus micile cheltuieli cu actele acolo + 450 profitul lui. Daca ma ducem eu sa o iau nu ajungem la pretul dat de el. Plus ca masina fusese dusa la o firma de exertiza inainte de a fi scoasa la licitatie, iar raportul firmei respective l-am gasit publicat pe net (cautare pe google dupa vin).

This post has been edited by loganmpi16: 13 Nov 2014, 20:14


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 Nov 2014, 20:24
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




De TVA ti-a spus?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 14 Nov 2014, 00:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




De TVA nu,normal.Lasa ca au dat pe Tv,au inceput baietii in uniforma sa bata targurile.Le urez "spor la treaba" !


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viezure7
post 15 Nov 2014, 18:35
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 June 13
From: Bucuresti




Probabil asta e masina...

Ar fi interesant daca OP-ul ar putea sa ofere mai multe detalii asupra "viciilor ascunse" pe care le-a descoperit!

This post has been edited by viezure7: 15 Nov 2014, 18:39


--------------------
renault megane 2 sedan 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 15 Nov 2014, 18:49
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Daca zici ca a fost dauna, arata foarte bine in poze, as vrea sa stiu si eu ce service la noi face lucrari asa bune.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariusgl
post 17 Nov 2014, 15:46
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 320
Joined: 28 September 09
From: Galati




http://www.reno.ro/Coltul-Bucurosilor--t52...ml#entry4075509 N-a fost chiar dauna totala.Ca pret sigur,a fost.


--------------------
Renault Megane Business Line 1.6 16v 2008 - GL-35-MRS
Bă!Aprinde naibii farurile alea că-i noapte!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silk
post 17 Nov 2014, 18:08
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 1 November 11
From: Bucuresti




Nu iti inteleg afirmatia, Marius.


Masina a fost declarata dauna totala. Ca nu arata infasurata pe un copac sau raspurnata de n ori, e alta discutie.

Daunele totale se "acorda" dupa valoarea devizului de reparatie.

Oricum, si in anuntul inca valabil vanzaatorul mentioneaza "fara accident"........



--------------------
Renault Megane 1.6 16V SE 2011 - so sylk
Plecat in depresie......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariusgl
post 17 Nov 2014, 20:39
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 320
Joined: 28 September 09
From: Galati




Stai linistit nu am vrut ca postarea mea sa fie un repros sau chestii de genul.Eu doar am pus linkul si nu am catalogat-o ca fiind dauna totala,adica nu e facuta pachet.Insa ca suma totala a reparatiei,da,poate fi catalogata ca dauna totala fara probleme.
Scuze daca am deranjat cu ceva.

This post has been edited by Mariusgl: 17 Nov 2014, 20:39


--------------------
Renault Megane Business Line 1.6 16v 2008 - GL-35-MRS
Bă!Aprinde naibii farurile alea că-i noapte!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibi013
post 19 Nov 2014, 16:19
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 September 11




scuze ca nu am intrat demult si nu am pus poze cu masina, dar am vazut ca ati gasit voi.
Da, nu m-ar fi deranjat daca vanzatorul era transparent si imi spunea exact ce a schimbat, cat a bagat, ce piese a pus chiar si second hand (sunt f putini cei care ar spune asa ceva).
Nici in momentul cand mi-a restituit banii nu a vrut sa-mi prezinte facturi la ce au schimbat, incercau doar sa ma asigure verbal ca masina a fost reparata intr-un service autorizat si ca piesele au fost noi si ca masina este impecabila.
@Piper101 doar din poze ai putea spune ca service-ul lucreaza bine. de fapt si la fata locului arata f bine, cu exceptia faptului ca cei care au reparat-o au vrut sa-mi dea bara jos ca sa monteze becurile de semnalizare pe care probabil le-au uitat cand au montat farurile si din solutia lor mi-am dat seama cat de profesionisti sunt.
chiar afirmase unul pe acolo..."suntem oameni nu putem sa le stim pe toate", iar cand vine asta din partea unui mecanic de la o fosta reprezentanta Renault?! ohmy.gif
Si inca ceva, multi poate ar spune ca masina nu pare dauna totala, ca este ok...dar eu nu as risca siguranta familiei intr-o masina care nu stiu daca are airbag-uri, cu centuri second hand si alte calculatoare care trebuiau schimbate si nu stiu ce au pus in loc.

19 Nov 2014, 22:05:
Principalul viciu ascuns a fost faptul ca masina a fost dauna totala si ca a fost reparata de firma care mi-a vandut-o. De asemenea faptul ca masina a fost dauna totala si reparata mi-a fost ascuns de catre vanzator, motive pe care daca le stiam de la inceput nu as fi contractat sau as fi cumparat la un alt pret, avand in vedere ca modele asemenatoare de masini se gasesc la preturi relativ egale (+/- 500 euro), deci pretul era unul corect ca si pentru o masina second hand cu o eventuala uzura morala sau de folosinta, mici tamponari si piese schimbate.
Dar, in eventualitatea unui proces pentru anularea contractului, in cazul in care vanzatorul nu ar fi fost de acord cu anularea contractului de comun acord, pe cale amiabila, capetele cererii de chemare in judecata ar fi fost, pe de o parte obligatia vanzatorului pentru a garanta contra viciilor ascunse si pe de alta parte, obtinerea prin manopere dolosive a unui consimtamant viciat din partea mea (dolul ca viciu de consimtamant), adica prin omiterea, cu rea-credinta, sa-mi aduca la cunostinta niste date importante pe care daca le-as fi cunoscut nu as fi contractat.
Personajele au inteles, nu chiar din prima, si le-am predat masina, fara sa mai verific fizic daca are airbag-uri sau daca functioneaza la parametri normali, pentru ca la tester masina parea ca are airbag-uri, desi ulterior am aflat ca se poate pacali testerul printr-o rezistenta montata oriunde pe circuitul electric.


This post has been edited by tibi013: 19 Nov 2014, 22:05


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silk
post 5 Dec 2014, 17:03
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 1 November 11
From: Bucuresti




HA< culmea culmilor :

Acum cateva seri, iesind din scara de bloc, am vazut pe o straduta parcat un M3 alb. Imi spun " frumoasa masina, identica cu fosta mea, inca imi place mult........ mai bine fac un mic ocol si ma mai holbez putin la ea..."

Cand ajung langa ea, observ ceva interesant : avea jenti ca ale mele ( cumparate aftermarket, si montate cu app 1 luna inainte de dauna totala ! )

Zic " na drace, are proprietarul si gusturi bune la jenti, dar parca prea mare coincidenta.."


Stau sa ma gandesc dupa ce anume as putea sa o recunosc pe fosta...si imi aduc minte ca un stop a fost spart si lipit de mine, ma duc in spate si .....era fix fosta mea masina, care a fost dauna, care a fost reparata, care a fost si fosta lui Tibi013, si acum e actuala altuia.......



Asta da coincidenta, cred. De atunci, o tot vad acolo, sper ca nu ma mai urmareste !


PS : a nu se intelege ca eu i-am dat dauna totala si i-am vandut-o lui tibi013 ascunzand acest fapt, eu am vandut-o unui tert !



Hai Mos Niculaie funnny !


--------------------
Renault Megane 1.6 16V SE 2011 - so sylk
Plecat in depresie......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 5 Dec 2014, 17:43
Post #14


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Ateptam noul propietar sa isi faca cont pe forum .....


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 5 Dec 2014, 19:19
Post #15


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




nu putea-i sa verifici vin-ul afisat in chenarul acela din parbriz? asa sigur stiai daca e fosta ta masina.

Alta chestie: oare cum se va simti acel proprietar daca va gasi aici pe forum in acest topic ca defapt masina lui nu e tocmai ce si-a dorit.

Va mai putea dormi noaptea stiind aceste probleme ascunse a masinii?

Sper sa fie unul care nu le are cu computerele si sa nu vada acest topic niciodata fiindca eu cel putin nu as vrea sa fiu in pielea lui cand va gasi adevarata poveste a masinii.

toate bune.

Attached thumbnail(s)
2713429_orig.jpg ( Size: 15.41k ) Number of downloads: 943


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibi013
post 5 Dec 2014, 23:03
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 September 11




am gasit cine este noul proprietar al autoturismului dar din pacate am facut rost doar de un numar de la societatea pe care o administreaza. am sunat pe acel numar sa-l pun in tema si sa-mi ofer ajutorul si a raspuns o doamna pe care am rugat-o sa-mi faca legatura cu persoana care a cumparat renault megane, prezentandu-ma ca fostul proprietar si ca doresc sa-i comunic ceva important. ramasese sa ma contacteze, dar nu stiu ce s-a intamplat si nu m-a mai contactat nimeni. posibil sa fi crezut ca a fost sunat de cel care a vandut masina.
Dar o sa mai sun o data, sa fiu si eu cu inima impacata.
Autoturismul este inmatriculat pe SC Prestig Catering SRL din Pantelimon, str Biruintei, nr 54.
@IonutGligan vrei sa-ti spun eu cum m-am simtit?! cum nu puteam sa dorm ptr ca cineva m-a mintit si mi-a pus familia in pericol...sentimentul este cu atat mai ciudat cu cat nu puteam sa fac nimic ptr ca nu eram in oras cand am aflat si am revenit in oras dupa 10 zile. bine ca mi-am pastrat calmul si nu am mai facut niciun pas gresit si am strans documente si probe ca sa anulez contractul de vanzare cumparare.

This post has been edited by tibi013: 5 Dec 2014, 23:07


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 6 Dec 2014, 12:14
Post #17


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Posibil ca persoana care foloseste masina sa nu fie si proprietarul, poate e doar un angajat al firmei pe care este inmatriculata.
Toata aceasta poveste poate intra in categoria 1 la 1000, foarte intortochiata situatia.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 6 Dec 2014, 21:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




trebuia sa lasi un nr. de tel. de al tau in parbriz si sa-i spui sa te sune


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Dec 2014, 21:53
Post #19


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Dupa toate raporturile pe site unde era postata masina s-a vandut.....e un cumparator pentru fiecare masina!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibi013
post 8 Dec 2014, 17:56
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 September 11




Am mai incercat si astazi si in sfarsit am fost sunat inapoi de actualul proprietar.
Masina o utilizeaza angajatii, iar proprietarul dupa ce a cumparat.o a verificat.o la un service unde a constatat ca a avut ceva reparatii la roata stg fata. A zis ca se astepta la asta, a schimbat si o piesa legata de airbaguri, se aprinsese un martor in bord, bracaj si inca ceva...parea multumit de masina sau poate resemnat...
Ma simt mai bine acum.
Adevarata vorba...fiecare masina are...cumparatorul ei wink.gif bine ca mi.am revenit la timp wink.gif




--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 16:51
Dacia