Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

greierashi si nu numai...., la clio bicorp cu 9000km

Kata
post 24 Jun 2006, 14:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




Salutare fratilor!

N-am mai postat de mult pe acest forum timp in care am mers cu masinuca prin tzara si Bucuresti si am acumulat vreo 9000km (din noiembrie anul trecut)

In general is multumit de Clio cel putin pe partea de motor/electrica/etc si mai putin pe partea de fiabilitate a plasticelor de bord si nu numai....

Iata cateva din probleme si astept sa dati cu parerea despre:

1. troscanituri puternice la geamurile fatza (inchise sau intredeschise) la trecerea pe piatra cubica sau linii tramvai

2. troscantiuri puternice in volan (airbag-ul??) in aceleasi conditii ca mai sus

3. joc la pedala de ambreiaj (inca de la inceput) - are o zona la inceput moarta

4. un greierash mica la difuzorul stinga de linga parbriz - tace daca ii dau una

5. o chestie mai grava: plecind de pe loc si virind stinga sau dreapta se aude cateodata ca un clinchet in volan (ceva la axul volanului?)

6. un scartait enervant la scaunul sofer la orice frinare sau plecare de pe loc (asta ma innebuneste)

7. scartait de plastic la maneta schimbatoare de viteze

8. in general o stare de disconfort generala la trecerea peste gropi si mers pe piatra cubica: sa se fi dus amortizoarele asa repede?

Intrebarea mea era daca stiti cate din cele de sus se pot remedia la vreun service Renault, daca intra in garantie (am 2ani) si unde sa merg?

This post has been edited by Kata: 24 Jun 2006, 14:06


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 Jun 2006, 15:57
Post #2


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




1. Aceleasi simptome ale geamurilor fata, datorate in principal faptului ca niciodata nu-mi fac timp sa dau panourile usilor jos si sa gresez tot ce inseamna parghii si componente ale mecanismului geamurilor.
5. Clinchetul in coloana volanului la rotirea acestuia il am si eu. Si nu prea e mai nimic de facut. La mine a debutat prin iarna, pe temperaturi geroase pana se incalzea bine in masina...ei, si de atunci coloana a ramas galagioasa.
Gandindu-ma la ce-i mai rau mi-am procurat de afara o coloana pt bicorp sa am de rezerva...dar in afara de cateva clincheturi din cand in cand nu s-a agravat in nici un fel. Piesa, coloana de directie cu motorasul servo noua, costa undeva intre 2500-2700 RON.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 12:43
Dacia