Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

trepidatie la 160km/h, ce sa fie???

amolea
post 5 Jun 2006, 20:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




am mers cu bicorpul 1.5 dCi al unui prieten si pe la 160 km/h si in curbe (la stanga) de pe la 130 km/h avea o trepidatie ciudata ca o bataie. A mai patit cineva asa ??? sau de la ce ar putea fi ??
O alta problema pe care am observat-o e ca atunci cand fac o depasire din scurt masina are un balans suparator.


--------------------
clio bicorp 1.5 cDi 2002
Renault Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.5 dCi 65cp, 2002.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Jun 2006, 20:40
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Se intampla si la viteze mai mici sau numai la vitezele indicate de tine? Oricum pentru un 1,5 dCi 65cp vitezele indicate de tine reprezinta cam limita pana la care poate merge aceasta masina. Poate ceri prea mult de la ea. Balansul suparator poate veni doar de la amortizoare. Un test RAR de amortizoare ar trebui sa evidentieze daca ai vreo problema.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amolea
post 5 Jun 2006, 20:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




la viteza mica nu trepida ... problema e ca la viraj spre stanga face si spre dreapta nu. In service nu au gasit nimica sau mai bine zis nimic ingrijorator gen amortizor naspa sau alte defecte majore

This post has been edited by amolea: 5 Jun 2006, 20:45


--------------------
clio bicorp 1.5 cDi 2002
Renault Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.5 dCi 65cp, 2002.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Jun 2006, 20:51
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Unde se simte bataia? In volan, o simti in toata masina, vine dinspre o roata? Poate fi o planetara, poate fi un rulment, poate fi un tampon de motor sau de cutie etc. Repet, daca la viteze mici si normale (legale) nu se aude si nu se simte nimic, parerea mea personala este ca ceri prea mult de la o masina cu un asemenea motor si care are deja 4 ani. Propabil ca una din piesele indicate mai sus a imbatranit, are un mic joc, care supus la o forta peste normal, permite o atingere, iar de aici vibratia. Nu vei afla decat atunci cand vibratia se va repeta mereu si va fi depistabila si in service. Atata timp cat la viteze mai normale pentru aceasta masina nu se aude nimic, nici nu ai mari sanse sa aflii exact despre ce e vorba. Sunt putini mecanici care se pricep la comportamentul masinilor conduse la limita si nu cred ca vreunul este dispus sa se intereseze de un motor diesel de 65cp. Asta e un motor economic si "lenes" prin definitie.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flavius
post 5 Jun 2006, 21:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 9 February 05
From: oradea




Si mie mi s-a intamplat sa trepideze foarte tare volanul la viteze peste 120 km/h, dar s-a dovedit a fi de la faptul ca nu am echilibrat rotile ( am pus cauciucuri noi pe fata). Dupa ce le-am echilibrat nu am mai avut probleme la viteze mari. Verifica si tu !


--------------------
clio symbol 1.4 16v - ian. 2005
gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diaboliq
post 10 Jun 2006, 02:17
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 10 June 06




Incearca sa le echilibrezi.... Problema e unde faci echilibrarea si cine ti-o face.... Am avut aceeasi problema...


--------------------
Renault Megane RS 250 @ 442NM 340CP 2011
Megane 3 RS 250, 340CP, 440NM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 10 Jun 2006, 12:39
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(Tudor @ 5 Jun 2006, 22:40)
Oricum pentru un 1,5 dCi 65cp vitezele indicate de tine reprezinta cam limita pana la care poate merge aceasta masina.
*



Jignire maxima biggrin.gif Eu am mers cu a mea cu 178, si merg constant 160 - 170 acolo unde am loc. In mod normal nu se simte absolut nici o trepidatie. La mine a inceput sa se simta de la 140 in sus, dupa ce am dat urat de tot intr-o groapa, si probabil s-a ovalizat janta (Equation de aliaj de 15", ziceau mai multi pe forum ca sunt fragile)


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 10:14
Dacia