Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie megane III 1.4 TCe

MariusMegane
post 29 Dec 2022, 16:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




Salutare forum,

Sunt foarte aproape sa achiziționez un renault megane III estate cu motorul 1.4 tce, masina are 137k km, am citit si bune si rele, asa ca am maaaarea rugaminte, cine are sau a avut motorul asta ma poate ajuta cu un sfat ? Sa l iau sa nu l iau, daca il iau ce sa fac prima data sa nu am bătăi de cap, si daca nu, probabil as merge pe 1.6 16V , drumurile mele sunt 98% oras.

Multumesc din suflet!


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 17 Jan 2023, 20:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Iti voi povesti experienta mea.

Masina am luat o acum 5 ani ca a doua masina pentru frecat prin oras. Am luat o la 60 k si desi voiam sa o tin 1-2 ani o am si acum si nu cred ca o voi vinde niciodata.

Masina are 110k acum, am fost si in concediu in europa de 2 ori cu ea si am mai schimbat de 3 ori masina principala insa intotdeauna Reno ul a fost baza.

Ii fac revizia la 10k km (conform intervalului din RO) si folosesc doar piese originale. Masina este extrem de fiabila, extrem de fina si rafinata (compar cu un astra k 2018 din familie care nu se conduce nice pe departe la fel de fin ca Reno ul) si extrem de ieftin de intretinut. Scaunele sunt foarte confortabile, suspensia la fel.

Parti negative:

1. Consum mare in oras.
2. Consum mare la regim de autostrada datorita etajarii scurte a cutiei.

Ce te pot sfatui eu este sa o cumperi daca este masina de Romania, daca este de Germania este mai riscant. Zic asta paradoxal pentru ca acele masini cu motoare bubuite despre care probabil ai citit sunt masini care au interval de revizii la 20-30k km (conform intervale europa de vest) si care au mers mult pe autostrada la regim de turatie ridicat.

Nu este o masina economica si nici cea mai moderna poate dar un exemplar corect nu iti va da nici o bataie de cap si va fi extrem de ieftin de intretinut.

Succes !



--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusMegane
post 22 Jan 2023, 16:25
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




QUOTE(i_am_sleek @ 17 Jan 2023, 20:42)
Iti voi povesti experienta mea.

Masina am luat o acum 5 ani ca a doua masina pentru frecat prin oras. Am luat o la 60 k si desi voiam sa o tin 1-2 ani o am si acum si nu cred ca o voi vinde niciodata.

Masina are 110k acum, am fost si in concediu in europa de 2 ori cu ea si am mai schimbat de 3 ori masina principala insa intotdeauna Reno ul a fost baza.

Ii fac revizia la 10k km (conform intervalului din RO) si folosesc doar piese originale. Masina este extrem de fiabila, extrem de fina si rafinata (compar cu un astra k 2018 din familie care nu se conduce nice pe departe la fel de fin ca Reno ul) si extrem de ieftin de intretinut.  Scaunele sunt foarte confortabile, suspensia la fel.

Parti negative:

1. Consum mare in oras.
2. Consum mare la regim de autostrada datorita etajarii scurte a cutiei.

Ce te pot sfatui eu este sa o cumperi daca este masina de Romania, daca este de Germania este mai riscant. Zic asta paradoxal pentru ca acele masini cu motoare bubuite despre care probabil ai citit sunt masini care au interval de revizii la 20-30k km (conform intervale europa de vest) si care au mers mult pe autostrada la regim de turatie ridicat.

Nu este o masina economica si nici cea mai moderna poate dar un exemplar corect nu iti va da nici o bataie de cap si va fi extrem de ieftin de intretinut.

Succes !
*




Salutare, multumesc de raspuns , daca am voie, pot pune anunțul de pe olx, din ce am vorbit si primit de la vânzătorul “o firma din Ploiești” masina e de Franța si are in bord 137k , am citit pe grupuri de Facebook foarte multe probleme cu pistoane si motoare făcute varza..pierderi de antigel..m am tot uitat la 1.6 16V dar sunt rare si slab echipate, cam despre ce consumuri vorbim?


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNNNk
post 22 Jan 2023, 19:28
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 February 21




Consumul e acelasi cu 1.6 16v (6 trepte) si foarte apropiat de 2.0 tce.
La mers linistit (si viteze legale):
10-12% oras (in Bucuresti poate chiar mai mult)
6-7% pe DN
7-8 Autostrada


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusMegane
post 22 Jan 2023, 20:18
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




QUOTE(uNNNk @ 22 Jan 2023, 19:28)
Consumul e acelasi cu 1.6 16v (6 trepte) si foarte apropiat de 2.0 tce.
La mers linistit (si viteze legale):
10-12% oras (in Bucuresti poate chiar mai mult)
6-7% pe DN
7-8 Autostrada
*



Deci daca e si pe varianta break, se mai pune ceva, cred ca totusi o sa raman pe 1.6 16v…

Un 2.0 tce presupun ca in oras nu rentează nu? Ca stiu ca el nu are probleme majore

This post has been edited by MariusMegane: 22 Jan 2023, 20:58


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNNNk
post 23 Jan 2023, 16:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 February 21




Pe break clar mai adaugi ceva la consum, un 0.5 spre 1% probabil.
Pe 2.0 tce adaugi consum in plus doar in oras, mers linistit prin orase gen Timisoara/Cluj pe la 12-13%, in Bucuresti probabil 14. Daca mergi agresiv adaugi.

Daca se renteaza tu decizi.
Eu iti recomand sa nu te legi la cap cu 1.2 si 1.4 tce, sunt cativa colegi pe grupurile de facebook care cauta motoare de schimb.. , raportat la restul motoarelor....e destul de rau.

This post has been edited by uNNNk: 23 Jan 2023, 16:21


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 23 Jan 2023, 19:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




Eu daca ar fi sa iau M3 din nou, as lua 1.6 dci, e cel mai ok motor dpdv performante / consum.

2.0T nu s-a comercializat in Romania, poti sa iei doar de afara.
Varianta de 180/190 de cai nu e aceeasi cu cea de 220.
Ti-as recomanda-o pe cea de 220, motorul fiind comun cu cel de RS.
Consumul probabil ca va fi mare.

1.4T daca nu a fost cip-ciripit ar trebui sa functioneze mult si bine, in schimb consumul e relativ mare. Mie-mi lua 12-14 in Bucuresti la aglomeratie, si in jur de 10 in Constanta. Pe autostrada 8% la 130kmh si 10% la 150-160kmh. Afara mai jos de 5.4% nu am reusit sa scad. De obicei imi lua intre 7 si 8%. Daca mergi incet poti scoate si si sub 7%

1.6 16v, are si el probelme marunte si sacaitoare pe partea electrica, dar la mana a doua s-ar putea sa fie o alegere mai buna ca 1.4T. De consumat consuma mult raportat la performante, dar cutia cu sase trepte, e aceeasi cutie ca la 1.4T, il ajuta destul de mult si masina are un oarecare agrement in conducere, ceea ce nu pot spune despre M2-uri cu acelasi motor si cutie in 5 trepte. Daca iei hatchback, vezi ca cutia sa aiba 6 trepte. Exista si cu 5, dar ala nu e megane, e o treaba turceasca pe care am decis pe forum sa o numim fluence hatchback. Fereste-te de fluens hatchback.

1.5 diesel sau motorul saracului ca sa enervez multa lume. E cel mai nesarat motor de pe M3. Da consuma putin, dar 1.6 dci nu consuma cu mult mai mult si-ti ofera o dinamica net superioara.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusMegane
post 23 Jan 2023, 21:48
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




Vă multumesc mult pentru răspunsuri, cel mai probabil voi incerca sa gasesc un M3 break, 95% musai break cu 1.6 16V si imediat dupa achizitie ii voi schimba bobinele care stiu ca s cu probleme, revizia si pe urma in ordinea priorităților, ce e totusi ciudat e ca megane urile cu 1.6 sunt ffff chel echipate.

Ca sa răspund colegului , dieselul sigur m ar servii excelent, doar ca drumul meu 5 din 7 zile e dus intors 7km, maxim 15-20km pe zi, doar in sectorul 4 din bucuresti, nu are timp apa nici la 70 grade sa ajunga, plus ca întreținerea e semnificativ mai scumpa si pentru cat ies eu la drum lung, am nevoie de ceva usor de intretinut si fiabil , sotia are un polo cu 1.2 aspirat de 64 cai, nu am bagat in motor absolut nimic inafara de consumabile timp de 4 ani, deci stiu ca se poate smile.gif)


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 28 Jan 2023, 02:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




confirm consumurile date de colegii de forum mai sus.

Daca gasesti o masina in mintile ei, nu se compara niciodata un 1.6 cu 1.4. 1.4 este un motor f elastic si rafinat, cu cuplu la turatii joase, extrem de placut in exploatare si conform datelor oficiale, desi consuma mult, are consum mai mic decat 1.6. Eu unul nu as lua 1.6 niciodata, este vechi si gurmand fara sa ofere nimic. Cauta un 1.4 decent nu foarte rulat si nu vei avea probleme (stiu ca sunt mai rare. eu am cautat 3 luni pana am gasit masina)

Succes.

PS. daca vrei sa te convingi condu-le pe amandoua si vei vedea diferenta.

Ma ofer sa iti dau masina la test daca ai nevoie.

This post has been edited by i_am_sleek: 28 Jan 2023, 02:31


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusMegane
post 28 Jan 2023, 07:17
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




QUOTE(i_am_sleek @ 28 Jan 2023, 02:29)
confirm consumurile date de colegii de forum mai sus.

Daca gasesti o masina in mintile ei, nu se compara niciodata un 1.6 cu 1.4. 1.4 este un motor f elastic si rafinat, cu cuplu la turatii joase, extrem de placut in exploatare si conform datelor oficiale, desi consuma mult, are consum mai mic decat 1.6. Eu unul nu as lua 1.6 niciodata, este vechi si gurmand fara sa ofere nimic. Cauta un 1.4 decent nu foarte rulat si nu vei avea probleme (stiu ca sunt mai rare. eu am cautat 3 luni pana am gasit masina)

Succes.

PS. daca vrei sa te convingi condu-le pe amandoua si vei vedea diferenta.

Ma ofer sa iti dau masina la test daca ai nevoie.
*



Apreciez din suflet implicarea, nu e decat un singur anunt care pare de cumpărat, dar chiar si asa mi e frica, o sa l las aici cu speranța ca nu supar pe nimeni, poate imi da ti o parere, din pacate masina nu va veni in familie cel putin pentru inca cateva luni, am deschis topicul inainte sa iau decizia de a mai amâna din motive financiare(am primit un bonus semnificativ la rata de la casa unsure.gif , inca odata, multumesc, voi tine postarea in curs poate are cineva aceleași nedumeriri ca mine si ii vor ajuta răspunsurile voastre

https://www.olx.ro/d/oferta/megane-1-4-benz...ie-IDgOsvY.html , aceasta este masina, este de Franța de pe alcopa, am auzit motorul, pare ca merge neclintit, ceas..probabil se va vinde pana reusesc eu sa iau o masina, dar daca as putea sa iau ceva acum, asta ar fi.


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 28 Jan 2023, 23:31
Post #11


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




E aproape din acelasi an si cu aceleasi dotari ca masina mea, doar ca eu am hatchback si 80000 km.

Eu n-am avut nici o problema cu motorul. Si pot sa spun ca 1.4 TCe este mult mai placut decat 1.6. Am avut M2 cu 1.6 si mi se parea ok si acela, era doar nevoie sa stii ca trebuie turat cu generozitate ca sa inceapa sa traga. Asa e motorul respectiv, alea sunt caracteristicile lui.

Insa, cand am schimbat masina, am luat 1.4 TCe, fiind primul motor de acest tip care a fost disponibil la Renault. Merg si acum cu placere.

Are cuplu cat un diesel mai mic, dar se tureaza repede, fiind benzina.

Consumul este ce s-a zis mai sus. 10 in Bucuresti numai in week-end. In trafic de ora 17:00 e 13l/100km, dar aceea e cel mai prost regim in care poate merge orice masina.

Daca te uiti la consum mai bine iei Prius sau Clio full hybrid, dar nu cu banii astia.

Totusi, e bine de stiut, am inlocuit blocul ABS. Testeaza ca merge, pune o frana violenta sa vezi ca functioneaza. Nu ar trebui sa apara nici o eroare la bord.

Daca e ok, mergi la un service Renault si cere-le sa izoleze bine la baza parbrizului, sa nu ajunga apa pe blocul ABS. Ca de acolo se trage.

This post has been edited by silviumc: 28 Jan 2023, 23:33


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusMegane
post 28 Jan 2023, 23:54
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




QUOTE(silviumc @ 28 Jan 2023, 23:31)
E aproape din acelasi an si cu aceleasi dotari ca masina mea, doar ca eu am hatchback si 80000 km.

Eu n-am avut nici o problema cu motorul. Si pot sa spun ca 1.4 TCe este mult mai placut decat 1.6. Am avut M2 cu 1.6 si mi se parea ok si acela, era doar nevoie sa stii ca trebuie turat cu generozitate ca sa inceapa sa traga. Asa e motorul respectiv, alea sunt caracteristicile lui.

Insa, cand am schimbat masina, am luat 1.4 TCe, fiind primul motor de acest tip care a fost disponibil la Renault. Merg si acum cu placere.

Are cuplu cat un diesel mai mic, dar se tureaza repede, fiind benzina.

Consumul este ce s-a zis mai sus. 10 in Bucuresti numai in week-end. In trafic de ora 17:00 e 13l/100km, dar aceea e cel mai prost regim in care poate merge orice masina.

Daca te uiti la consum mai bine iei Prius sau Clio full hybrid, dar nu cu banii astia.

Totusi, e bine de stiut, am inlocuit blocul ABS. Testeaza ca merge, pune o frana violenta sa vezi ca functioneaza. Nu ar trebui sa apara nici o eroare la bord.

Daca e ok, mergi la un service Renault si cere-le sa izoleze bine la baza parbrizului, sa nu ajunga apa pe blocul ABS. Ca de acolo se trage.
*




Inafara de treaba cu ABS ul, cand ma duc la service, ce sa verific sa fiu sigur ca motorul nu e dus sau nu o sa ma lase? De asta mi e cel mai frica, plus de asta, undeva la motor in dreapta sunt niste plastice care sunt sparte, pe acolo am inteles ca intra ceva aer sa răcească ceva..sa mi fac griji?


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreAir
post 29 Jan 2023, 10:43
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 3 April 19




Daca mai astepti o luna o vand pe a mea daca reusesc astia sa isi mentina termenul de livrare la cea noua.
E full option ,fata de cea din anuntul tau are tapiterie de piele si frana electronica, dae mai multe defecte la tabla ,nu are semne de rugina . Si ar urma revizia in martie (la an sau daca nu cum zice producatorul la 2 ani da eu prefer la an ca nu costa mai mult de 400 lei).


--------------------
Megan III 1.4 TCE 130 CP 2010/ KZOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusMegane
post 29 Jan 2023, 11:08
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




QUOTE(PetreAir @ 29 Jan 2023, 10:43)
Daca mai astepti o luna o vand pe a mea daca reusesc astia sa isi mentina termenul de livrare la cea noua.
E full option ,fata de cea din anuntul tau are tapiterie de piele si frana electronica, dae mai multe defecte la tabla ,nu are semne de rugina . Si ar urma revizia in martie (la an sau daca nu cum zice producatorul la 2 ani da eu prefer la an ca nu costa mai mult de 400 lei).
*



Din pacate cred ca o sa fie ceva mai mult de o luna pentru mine, e o situatie mai complicata, dar multumesc pentru gândul bun, incerc sa tin topicul activ pentru a obține cat mai multe informații si cand o fi sa pot in sfarsit sa o iau, sa stiu deja exact ce am de facut.

P.S : pentru sufletul meu, puteti pune cateva poze cu masina? rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreAir
post 21 Feb 2023, 11:10
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 3 April 19




Ti-am trimis in privat.
Nu te grabi in alegerea unei masini, daca ai indoieli asupra aceatui motor cauta altceva. Important e sa mergi linistit cu masina dupa achizitie nu sa te indoiesti mereu de achizitie.
Daca esti din bucuresti poti sa o tura cu a mea sa te hotarasti la motorizari.Eu mai merg cu un fluence 1.6 (este acelas motor de pe megan3) diferenta de consum intre ele este insesizabila dar nu se compara la condus cu 1.4tce, este net inferior 1.6


--------------------
Megan III 1.4 TCE 130 CP 2010/ KZOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusMegane
post 21 Feb 2023, 20:53
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 December 22




QUOTE(PetreAir @ 21 Feb 2023, 11:10)
Ti-am trimis in privat.
Nu te grabi in alegerea unei masini, daca ai indoieli asupra aceatui motor cauta altceva. Important e sa mergi linistit cu masina dupa achizitie nu sa te indoiesti mereu de achizitie.
Daca esti din bucuresti poti sa o tura cu a mea sa te hotarasti la motorizari.Eu mai merg cu un fluence 1.6 (este acelas motor de pe megan3) diferenta de consum intre ele este insesizabila dar nu se compara la condus cu 1.4tce,  este net inferior 1.6
*



Am vazut, doar ca mi ar fi rusine sa va deranjez, eu masina o sa o pot lua abia in Ianuarie anul viitor , mi e tare frica de 1.4 tce si problemele care apar, de aceea in continuare voi ramane la 1.6 16V, 98% in oras, mers linistit nu schimbat la 5000, ma inteleg eu cu ea, dar dupa un motor cu care am mers in fiecare anotimp la service cu cate o problema, suflu si in iaurt. Multumesc din suflet pentru implicare , voi continua thread ul mai aproape de perioada cand pot cumpara.


--------------------
Renault Megane III Estate 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetreAir
post 21 Feb 2023, 21:55
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 3 April 19




Pana la anu in bugetul asta poate te vei incadra in alta gama de motorizari pe benzina tot Tce dar undeva cred ca productie 2011+...nu stiu detalii despre ele dar intereseazate si de alea


--------------------
Megan III 1.4 TCE 130 CP 2010/ KZOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:29
Dacia