Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Piata second hand si anul 2007

Bobo
post 1 Jul 2005, 20:20
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Dilema pieței auto - explodează sau nu importurile second hand?

Intrarea României în Uniunea Europeană va pune în pericol cea mai dinamică piață din ultimii ani - și anume piața de mașini noi. Dintre statele care au intrat în UE anul trecut România se aseamănă cel mai mult cu Polonia, spun aproape fără excepție analiștii economici.
Guvernanții români au la dispoziție un an și jumătate pentru a preveni transformarea României într-o "groapă de gunoi auto" a Europei, așa cum s-a întâmplat cu Polonia în primul an de la aderare.
Intrarea oficială anul trecut în cadrul UE a aruncat piața auto de mașini noi din Polonia într-o criză din care nu va ieși înainte de 2007-2008.
Ridicarea restricțiilor la importurile de mașini second hand a făcut ca acestea să ajungă de la mai puțin de 100.000 în anul 2003 la mai bine de 800.000 de unități în anul 2004, aproape trei sferturi dintre mașinile uzate importate din statele UE fiind mai vechi de zece ani. Practic, dacă înainte de 1 mai 2004, data intrării oficiale a Poloniei în UE, nu puteau fi înmatriculate în această țară mașini care să nu respecte cel puțin normele de poluare Euro 2, după data de referință orice mașină înmatriculată în statele UE putea fi reînmatriculată în Polonia, oricât de veche ar fi fost aceasta.
La polul celălalt, piața auto din Cehia a făcut față cu brio tentanției de a-și "armoniza" legislația la cea a UE, în urma unor decizii curajoase ale guvernanților care și-au menținut restricțiile la importaurile de mașini uzate. Măsura este însă condamnată în prezent de către Comunitatea Europeană, care recomandă cehilor să își revizuiască politica din acest domeniu.
Cel mai apropiat vecin al României, Ungaria, a ales o variantă de mijloc. Ungurii au menținut un sistem de accize în funcție de capacitatea motorului și așa-numitele taxe ecologice care creșteau în funcție de gradul de poluare al mașinii ajungând la câteva mii de euro în cazul mașinilor foarte vechi.
Mai exact, dacă un client dorea să își aducă cu tot dinadinsul o mașină veche de 10-15 ani din Germania o putea face însă fără a risca să plătească taxe și accize care urcau valoarea mașinii la un preț apropiat de al uneia noi.
Avem timp?
Deși mai este doar un an și jumătate, autoritățile române nu par prea îngrijorate de efectul pe care l-ar putea avea avalanșa de mașini second hand din Europa de Vest, singurii care își pun probleme fiind importatorii și dealerii de mașini noi.
"Ce este sigur este că până la momentul 1 ianuarie trebuie găsită o soluție pentru ca România să nu ajungă groapa de gunoi a Europei. Avem exemplul reprezentat de ceea ce s-ar putea întâmpla în varianta cea mai pesimistă, Polonia, și chiar și ei au început să ia măsuri", spune Brent Valmar, președintele Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile din România (APIA).
El spune că este timp destul până la momentul 1 ianuarie 2007 însă trebuie ca o decizie să se ia doar pe baza unor documentări prealabile.
Reprezentanții Ministerului Transporturilor Construcției și Tursimului (MTCT) spun la rândul lor că nu sunt motive de grabă.
"O decizie finală nu a fost luată, însă ea se va lua în timp util și prin consultarea tuturor factorilor implicați", spun reprezentanții ministerului.
Tehnic nu, administrativ da
Ei cred că trebuie delimitate foarte clar procedurile de omologare/recunoaștere a capabilității tehnice a autovehiculelor de a circula pe drumurile publice de cele administrative de înmatriculare/înregistrare a acelorași autovehicule.
Altfel spus principiul liberei concurențe spune că nu poți interzice intrarea pe piața românească (viitor membru UE) a unui automobil deja înmatriculat într-un alt stat membru UE, oricât de vechi ar fi acest automobil.
"La ora actuală legislația nu prevede pentru viitor aplicarea unor cerințe mai stricte decât cele în vigoare astăzi pentru autovehiculele folosite (respectarea normelor de poluare Euro 3 - n. red.). Sunt stabilite condiții noi - Euro 4, Euro 5 numai pentru automobilele noi. După data aderării însă, menținerea de condiții de ordin tehnic care restricționează (interzic) admiterea în circulație a vehiculelor ce au fost deja înmatriculate într-un alt stat membru UE nu va mai fi posibilă. Conform principiului liberei circulații a mărfurilor, principiu asumat de România prin tratatul de aderare, aceste restricții constituie bariere comerciale", apreciază reprezentanții MTCT.
În aceste condiții varianta către care înclină atât reprezentanții producătorilor și importatorilor, cât și oficialii MTCT este ridicarea interdicției de omologare a mașinilor vechi (măsură tehincă) și instituirea în schimb a unor taxe administrative la prima înmatriculare în România, taxe care vor fi diferențiate prin gradul de poluare al autovehiculului importat.
Sau, altfel spus, ceea ce au făcut guvernanții maghiari, care au reușit să mențină anul trecut importurile de mașini second hand la un volum apropiat de cel din 2003, evitând o explozie în acest segment cu repercursiuni dramatice în cazul mașinilor noi vândute.
Atracția second hand
Anul trecut pe piața românească s-au importat aproximativ 28.000 de mașini second-hand, cu aproximativ 20% mai mult decât în anul 2003. Numărul de mașini noi vândute (importuri și mașini produse local) a fost de peste 135.000 de unități.
Cu toate acestea tot mai mulți importatori auto și-au înființat companii dedicate strict activității de vânzare a mașinilor second hand, fie că este vorba de mașini second hand aduse din import sau provenite de pe piața locală prin activități de tipul trade-in (reposesii în urma unor contracte de leasing) sau buy-back (mașini evaluate și considerate avans pentru achiziția unor mașini noi).
Astfel, Porsche România, cel mai mare importator auto, și-a adus din toamna anului trecut pe piața locală marca Weltauto, specializată în comercializarea automobilelor uzate. Anterior, divizia auto a grupului de firme controlat de omul de afaceri Ion Țiriac, care reprezintă pe piața locală zece mărci auto, a înființat compania Star Forum, specializată tot în comercializarea mașinilor uzate.
Nu în ultimul rând unul dintre marii dealeri specializați în comercializarea mașinilor uzate, compania cehă AAA Auto a anunțat începerea activităților pe piața românească, poziționându-se cât mai bine în perspectiva momentului 2007, când ar putea beneficia de pe urma exploziei importului de mașini second hand.
Second hand, bun sau rău
La o primă vedere, importurile de mașini second hand, mai ieftine, ar putea permite accesul mai multor clienți la o mașină dintr-o clasă superioară.
La polul celălalt, creșterea vânzărilor de mașini second hand din import va aduce o scădere dramatică a afacerilor pentru importatorii și dealerii de mașini noi și ar putea avea efecte negative asupra parcului auto național și așa îmbătrânit. "O mașină mai veche de 10-12 ani așa cum sunt foarte multe în România, nu mai prezintă siguranță în trafic", crede Brent Valmar.
Analiștii spun că o creștere a importurilor pentru mașinile de import produse în Europa în urmă cu 10-12 ani ar lovi în producătorii locali, mai ales că pe piața locală există încă o opinie larg răspândită că o mașină germană chiar și second hand este mai bună și mai fiabilă decât una românească nouă.
"Parcul românesc este și așa foarte învechit. Soluția pe care o văd este retragerea mașinilor foarte vechi și înlocuirea lor cu unele noi, așa cum s-a întâmplat deja prin sistemul primelor de casare. Dacia și în general mașinile ieftine vor beneficia cel mai mult de pe urma unei astfel de cenzuratățiri a parcului auto, însă efectele beneficie s-ar propaga în lanț. Noi suntem importatori ai mărcii Volkswagen , însă spun din capul locului - decât un Golf (model de mașină din gama Volkswagen - n. red.) vechi din import, mai bine o Dacie nouă", completează Valmar.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby
post 4 Jul 2005, 08:39
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 16 February 05




Nu stiu ce vor decide responsabilii din Romania dar am citit recent o stire cum ca si in Ungaria se pregateste o liberalizare totala a pietei auto. Si pe unguri ii frig degetele si abia asteapta sa aiba acces la piata second hand din Germania. Nu stiu de unde e informatia cu taxele de poluare la inmatriculare deoarece dupa stiinta mea se pot inmatricula in Ungaria masini second hand vechi dar cu conditia sa respecte norma Euro 2, deci nici poveste de orice tip de masini. Dar asa cum spuneam se pare ca se fac si acolo presiuni pe clauza de libera concurenta care va schimba probabil situatia.
Referitor la noi odata cu liberalizarea precis va exploda numarul de masini second hand aduse din vest. Daca in Polonia s-a intimplat unde puterea de cumparare este mai mare ginditi-va ce va fi la noi. Vor pierde dealerii de masini noi (deja Renault se asteapta in 2007 la primul an de scadere a vinzarilior dupa mai bine de un cincinal de crestere continua) , samsarii care aduc momentan masini, dar va cistiga pina la urma clientul roman avind acces la o oferta mult mai generoasa si in unele cazuri mult mai profesionista (veai dealerul aaaauto care se lanseaza in iulie si in Romania). Si sa fim sinceri cu cit este mai sigura o berlina de a noastra neaosa (si sunt destule pe drumurile publice adevarate pericole care se pot reinmatricula de cite ori vrem) decit un renault, opel ,ford sau orice alta marca chiar si de 10 ani momentan neinmatriculabila.
Parerea mea este ca e important ca omului sa-i dai sansa sa aleaga deoarece e job-ul tau ca dealer de masini noi sa-l convingi sa aleaga o masina noua in dauna uneia second hand prin conditiile si serviciile pe care le oferi ulterior si nu prin impunerea de bariere administrative.

S-auzim de bine!
roby


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bytzu
post 4 Jul 2005, 08:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti




bineinteles, asa va avea acces la un auto mai rasarit din orice pdv decat o dacie rablagita marea majoritate a pietei auto; guvernantii au mancat pana acum o paine grasa din aceste interdictii, preferand sa vada schelete de masini umbland pe sosele in detrimentul unei nemtoaice de 10 ani, la acelasi pret cu un harb de dacie! chiar credeti ca era necesar euro 3? eu cred ca euro2 era arhisuficient!!! dar cata spaga s-a dat..asta doar ei ar putea stii!


--------------------
Renault 12 - B-22-MZN
also...BMW E28 524TD, Ford Capri MK3 V6 2.8i Flame Edition, Oltcit Club '83 38000km, Dacia 1310 rea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 4 Jul 2005, 09:40
Post #4


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Sincer sa fiu si eu astept 2007 sa imi aduc ceva din "exterior" biggrin.gif .Spre exemplu, un VW de prin 95 mi se pare mult mai bun decat o dacie din 2000.Mi se pare o tampenie sa nu poti inmatricula un golf sau un pasat din 95 pt ca nu are euro 3.Vorba lui Bytzu.Cred ca pe undeva mai pe sus s-au dat spagi grase...


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 4 Jul 2005, 20:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Articolul respectiv este scris fara a exista o documentare serioasa!

In legea in vigoare privind inmatricularile auto se spune foarte clar: incepand cu 1.01.2007 nu se mai pot inmatricula in Romania decat masini ce indeplinesc cel putin normele euro4.



--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 5 Jul 2005, 08:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




este posibil sa anexati legea cu pricina? multumim...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 5 Jul 2005, 08:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




sincer eu sper sa cada restrictiile astea.chestia cu groapa de gunoi mi se pare mult exagerata mad.gif ..hai sa fim seriosi..pe drumurile romaniei circula gunoaie de 20-30 de ani, sau poate mai tinere ,dar intr-o stare deplorabila...mie zau ca-mi vine sa plang cand vad o bijuterie mai vechiuta din afara care ajunge la dezmembrari pentru simplul fapt ca nu poate fi inmatriculata


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaston
post 5 Jul 2005, 08:33
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 June 05
From: Bucuresti




Restrictiile nu vor cadea, vor face la fel ca in Ungaria. Doar nu credeti ca ai nostri vor ramane indiferenti si impasibili. Ce mare politician are nevoie de rable din Vest. Ce ii credeti prosti. Plus ca or sa sara in sus toti producatorii si importatorii. Asa ca nu va mai ganditi la rable din Vest ca nu cred ca o sa aveti parte de ele.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005 1.5 dCi
In politics stupidity is not a handicap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 5 Jul 2005, 08:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




rable...hmmm dry.gif


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Jul 2005, 08:47
Post #10


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Las' ca baga Renault presiuni si sa vezi cum n-or sa se permita auto fara EURO 3. Intr-un fel e de inteles, isi apara piata si investitiile. Cei care or sa piarda foarte tare vor fi dealerii de masini noi care bag niste adaosuri maretze ca sa isi trag o marja mare de profit.
Nu v-ar placea un Fiat nou, in rate pe 2 ani cu dobanda ZERO?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 5 Jul 2005, 21:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




madalina, tocmai ca aceasta lege va pica, libera circulatie a bunurilor; nu poti sa interzici, eventual taxezi..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 5 Jul 2005, 22:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Bobo @ 5 Jul 2005, 21:55)
madalina, tocmai ca aceasta lege va pica, libera circulatie a bunurilor; nu poti sa interzici, eventual taxezi..
*



Nimeni nu impiedica circulatia bunurilor. Te opreste cineva sa aduci din occident o masina? Te impiedica cineva sa ii platesti vama? Nuuuuuuuuuuuuuu

Te impiedica sa o inmatriculezi. Iar aceasta este o competenta a tarilor membre, nu a Uniunii.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leone
post 5 Jul 2005, 22:55
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Bobo, ai uitat sa specifici sursa informatiei, cu atit mai mult cu cit sursa precizeaza ceva foarte interesant chiar in josul paginii, sub articolul cu pricina.

Pe urma mie, personal, mi se pare cam curioasa aparitia acestui articol de analiza prooooooooo....funda la vremea asta, cind vinzarile de masini noi cresc, Loganul se bate cu Clio, toata lumea buna cauta sa aduca preturile cit mai jos ca sa poata vinde s.a.m.d.
Vorba aia - nu iese foc fara fum si nu se face foc fara o scinteie! Pe cine oare ar putea sustine sursa articolului?

This post has been edited by ninel: 5 Jul 2005, 22:56


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 5 Jul 2005, 23:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




ORDIN nr. 211 din 11 februarie 2003

pentru aprobarea Reglementărilor privind condițiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească vehiculele rutiere în vederea admiterii în circulație pe drumurile publice din România - RNTR 2


8.4.2. Începând cu data de 1 ianuarie 2007 emisiile poluante, pentru omologarea de tip, trebuie să respecte prevederile Directivei 70/220/CEE, ultima modificare prin Directiva 2001/100/CE și să nu depășească limitele indicate în tabelul 1 din anexa I, treapta B (« EURO 4 »). îndeplinirea acestor condiții poate fi demonstrată și prin aplicarea prevederilor corespunzătoare din Regulamentul ECE - UN nr. 83/05 echivalent
8.5.2. Începând cu data de 1 ianuarie 2007, pentru omologarea de tip, emisiile poluante, particulele poluante din gazele de evacuare, precum și opacitatea acestora trebuie să respecte prevederile Directivei 88/77/CEE, ultima modificare prin Directiva 2001/27/CE și să nu depășească limitele indicate la treapta B1 a tabelelor din anexa I la această directivă (« EURO 4 »). îndeplinirea acestor condiții poate fi demonstrată și prin aplicarea prevederilor corespunzătoare din Regulamentul nr. 49/03 ECE - UN, echivalent;


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby
post 6 Jul 2005, 06:40
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 16 February 05




Intr-adevar conform acestui ordin totul e foarte clar. Mai ramine sa vedem daca odata cu semnarea tratatului de aderare n-au aparut modificari care sa afecteze acest ordin (e totusi din februarie 2003 iar tratatul de aderare cu toate anexele s-a semnat dupa mai bine de 2 ani). Eu am rasfoit tratatul dar sincer n-am reusit sa ma dumiresc referitor la acest aspect.
In alta ordine de idei intr-un interviu din revista Capital seful Renault din Romania (Ianculescu) era foarte convins ca odata cu aderarea le vor scadea vinzarile asa cum s-a intimplat in toate tarile din est dupa accederea in UE. In acelasi interviu seful de la Skoda era mai optimist si credea ca mai este loc de crestere inca cel putin 5 ani. Acuma o fii stiind ceva Ianculescu daca era asa pesimist deoarece nu cred ca se temea de norma Euro 4 ci de aceea Euro 2 sau chiar mai putin.
Ce pot sa mai adaug este faptul ca in Ungaria se pot inmatricula masini cu Euro 2 doar daca provin de pe teritoriul UE, orice vine din exteriorul UE (chiar si din Romania) trebuie sa fie conform Euro 3.
Pina la urma vom vedea cine va cistiga din razboiul dealer de masini noi - dealeri sekond hand. Sper ca va cistiga clientul final desi spectrul aderarii incepe sa se indeparteze tot mai mult, ultima speculatie fiind 2009 odata cu Croatia. Eu inca mai sper pentru ianuarie 2007.

S-auzim de bine!
roby


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 6 Jul 2005, 06:46
Post #16


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Normele de poluare impuse de lege nu sunt facute pe baza de spagi / spaga data de nu stiu cine nu stiu cui ci la cerintele UE, ca mai toate legile date in ultimii ani, si mai ales cele antipoluare, sunt suflate de acesti domni de la UE.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 6 Jul 2005, 07:38
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Suntem foarte naivi daca luam in serios legislatia romaneasca si ne asteptam sa ramana neschimbata inca 2 ani. Sau, mai nou, 3 :-)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 6 Jul 2005, 20:02
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Clar? Mie nu mi-e asa clar... ia explicati-mi pls. ce-i aia omologare de tip si care-i diferenta fata de inmatriculare rolleyes.gif


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 7 Jul 2005, 08:38
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Ca sa inmatriculezi o masina trebuie sa ai o omologare a ei prin care se atensta ca indeplineste conditiile necesare circulatiei pe drumurile publice.

Omologarea de tip se face de producator cand scoate un model nou, resp importator/reprezentanta pt masini importate.

Omologarea individuala se face de exemplu la modificari artizanale, unicaturi, masini care nu sunt de serie si o faci tu ca proprietar. Construiesti tu acasa un beach buggie, struto-camila, Logan coupe 4x4, etc si vrei sa-l inmatriculezi.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rogilg
post 7 Jul 2005, 09:52
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 27 July 04
From: Aiud, ALBA




Parerea mea este urmatoarea:
Cumparand masini straine (noi sau second hand) cumparam somaj.
Cumparand masini noi produse in romania producem locuri de munca.

Falimentand sau reducandu-se activitatea unui deler, automat se vor reduce locurile de munca iar somerii respectivi vor cumpara mai putine produse(alimentare, etc.), rezulta volum de vanzare mai mic, care il afecteaza pe patron si implicit va da afara un om pentru a-si mentine veniturile constante.

Pentru a ne salva economia trebuie sa ne obisnuim sa cumparam bunuri produse din romania si nu importate. (valabil si pentru parlamentari)


--------------------
dacia logan - AB-05-FBZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 7 Jul 2005, 10:42
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Litza, nota 10.
Daca tot nu este clar, legea citata de Madalina se refera la omologarea de tip si nu la inmatriculare; cu alte cuvinte nu afecteaza inmatricularea autovehiculelor, cat timp acestea au fost deja omologate (iar asta nu-i treaba ta).

This post has been edited by Kunzite: 7 Jul 2005, 10:43


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 7 Jul 2005, 11:08
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Madalina, poti te rog sa pui si un citat din legea care interzice inmatricularea vehiculelor sub euro3? Mentioneaza undeva pe acolo si de euro4? E posibil sa fie citatul tau anterior restrictia de productie/omologare min euro4 din 2007 asa cum in 2005 a intrat in vigoare restrictia de min euro3? (Vezi chinurile daewoo sa scoata mtz euro3 sau scoaterea din fabricatie a berlinei).


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby
post 7 Jul 2005, 11:20
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 16 February 05




kunzite : nota 10+

observatia ta schimba total datele problemei. Eu inteleg ca dupa 2007 va primi omologare de tip doar masina care are euro4 dar se va putea inmatricula (reinmatricula) orice masina cu euro mai mic de 4 care a fost deja inmatriculata anterior. Ramine de vazut pina la cit euro X o sa coboare restrictia dupa aderare.
Din cite stiu si eu momentan se pot inmatricula masini noi (din Romania sau de oriunde) doar cu euro 3 dar se pot reinmatricula masini second fara nici un euro doar din Romania, cele care de vin de altundeva trebuind sa respecte tot euro 3.
Ideea este ca in acest caz (dupa aderare) s-ar putea ca toate masinile aflate la proprietar cu euro mai mic decit cel stabilit s-ar putea sa fie masini pe viata deoarece un eventual alt proprietar nu o va mai putea reinmatricula (berlina este candidata sigura in acest caz).

S-auzim de bine!
roby

This post has been edited by roby: 7 Jul 2005, 11:28


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 7 Jul 2005, 12:56
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




scuze e din ziarul financiar;

madalina, pai tot aia e. adica imi dai voie sa o aduc dar nu pot sa o folosesc..

ideea e ca libera circulatie nu tre sa fie impiedicata prin legi; aa, ai o problema cu un bun il taxezi;

asa, mi se scoala mie, stat roman, ca nu vrea muschiu meu sa dau voie sa inmatriculez masini chinezesti (ca tot au intrat pe piata europeana);
pot sa taxez acele masini ca vin din china;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mistyque82
post 7 Jul 2005, 13:36
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 14 January 05




Salutare natiune!Eu nu stiu exact ce se va intampla din 2007 dar va pot da exemplul meu de acum(respectiv 2005)!Pana acum 2-3 saptamani nu eram sub nici o forma adeptul sh-ului(dovada sta faptul ca pana acum am avut 5 dacii de-a lungul timpului toate noi si schimbate la max 2 ani)dar dupa cum spuneam acum vreo 2 saptamani vine un prieten din germania cu "noul" lui sh:ford focus din 2002,60k km reali,impecabila si mai mult tddi!Pana aici toate bune si frumoase,dupa parerea mea sh-ul tot sh samd DAR cand aud pretul(6000e acolo)incep sa intreb:cat a fost vama,etc. in final totul pana a inmatriculat-o;in final:SURPRISE in jur de 8000e!
Fiind un tip curios din fire conduc putin masina si acum vreo saptamana incep sa ma interesez si de preturi la piese,intretinere,etc si constat din nou cu stupoare ca majoritatea pieselor(noi) sunt cam aceleasi de la solenza mea sau putin mai mari(oricum mai ieftine decat la logan)!
E acum deja m-am hotarat(eu care eram adeptul masinii noi,fie ea si dacie,mai ales ca asteptam cu mare interes loganul diesel pe care vroiam sa-l iau in toamna rapid)nici nu vreau sa mai aud de dacie sau renault(nu se compara sub nici un aspect cu o nemtoaica,chiar daca aceasta are ceva km la bord,bineinteles in limite rezonabile,iar piesele de care imi era cel mai frica nu sunt nici pe departe atat de scumpe cum credeam,ba chiar unele sun mai ieftine decat la dacia,reno&co) ci sunt ferm hotarat ca prin sept cand mai produc niste euroi sa ma duc in olanda sau germania si sa-mi aduc un focus tddi(motor de 1.8,90cai) decat sa iau iar o dacie cum e golanu care incepe din primii km:sa scartaie,sa troncane,sa sara vopseaua de pe ea sau sa mai pice cine stie ce ca nea' vasile iar era luat la masea cand a asamblat-o,vopsit-o sau alte procese de fabricatie!
Iar in perspectiva va mai intreb altceva:eu am o solenza de un anisor cu 15k la bord al carei pret pe piata se invarte undeva intre 5-6mii euroi;daca intram in 2007 in ue si vor cadea taxele vamale si ce se spunea mai sus veti fi dispusi sa dati pe un golan sh la 20-30km cat este un focus sau astra(poate chiar golf) la 60-70k de km si mers numai in afara?Eu unul nu mai dau acum nici pe un golan nou banii aia dar pe unu sh? smile.gif


--------------------
Dacia Solenza - B-82-AAV
"suntem o mare familie nu uita", suntem posesori de dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 7 Jul 2005, 14:12
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Nu te extazia chiar asa ca nu e cazul. Focusul din 2002 cu 60000km si 6000euro mi se pare ireal, poate a fost lovita. O masina buna, Focus sau Astra in jur de 100K Kilometri incepe de la 6500. Ce a gasit prietenul tau e un noroc chior sau o exceptie. Ca sa prinzi o astfel de ocazie trebuie sa stai vreo doua saptamani prin Germania cu ochii pe internet si pe anunturi. Cand se iveste ocazia sa fi primul, altfel o inhata altul. Un prieten si-a cumparat un Focus hatchback 5 usi adusa din Franta, 157K carte service, cu 8900 euro. A facut 3500 km fara nici o problema, a schimbat cureaua de distributie 5,5 mil.
Eu am luat-o cu 8000, am facut revizia tehnica 6.5 mil, am schimbat un tampon la motor 1.2mil va trebui sa cumpar buji noi 1 mil bucata plus cauciucuri. Deci sunt niste cheltuieli post cumparare dictate de starea tehnica a masinii. Mai e si CASCO, la astfel de masini e de 3-4 ori mai mare decat la Logan.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 7 Jul 2005, 17:04
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Teoretic ar trebui deschisa piata catre SH chiar daca asta ar insemna reducerea vanzarilor de masini noi. Sau poate nu va insemna asta ci va insemna o motorizare mai buna raportata la mia de locuitori.

Insa orice s-ar spune o masina noua ramane noua. Stii exact ce evenimente a suferit masina respectiva. SH ramane o loterie. Poti avea surprize mari de tot.

Piesele de schimb nu vor fi mult diferite ca pret fata de cele ale Solenza / Logan care multe sunt tot straine. Insa s-ar putea sa difere esential manopera. Si de ce sa nu spunem chiar rulata afara o masina cu 100.000 kilometri la bord sau mai mult oricat de straina ar fi va necesita in curand reparatii la motor (uzuale dar costisitoare).

Discutia poate continua la nesfarsit multi dintre cei ce posteaza aruncand cu noroi in masinile romanesti desi asa cum am mai spus in alt post nu au altceva decat tot o Dacie (unii chiar nici macar Solenza sau Logan).

Ii inteleg pe cei ce au deja masini de fabricatie straina, eventual de 4 - 5 ani, care pot spune cu adevarat ce inseamna o masina straina (si din punctul fericit si din cel nefericit de vedere). Dar de multe ori se constata ca tocmai aceia nu vor da cu noroi in masinile noi romanesti (mai nou doar Logan).


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ocs
post 7 Jul 2005, 17:23
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 December 04




QUOTE(dizzy @ 5 Jul 2005, 07:47)
Las' ca baga Renault presiuni si sa vezi cum n-or sa se permita auto fara EURO 3. Intr-un fel e de inteles, isi apara piata si investitiile. Cei care or sa piarda foarte tare vor fi dealerii de masini noi care bag niste adaosuri maretze ca sa isi trag o marja mare de profit.
Nu v-ar placea un Fiat nou, in rate pe 2 ani cu dobanda ZERO?
*




Poate stiti dar cei mai multi auto-alesi au actiuni la dealerii auto. N-au interes pentru clasa de mijloc sau cei cu venituri mici.Iar parlamentarii europeni sunt si ei oameni. I-a verificati unde sunt banii din fondurile de pensii?


--------------------
"Asteptarea este cea mai grea provocare a sperantei"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ocs
post 7 Jul 2005, 17:37
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 December 04




QUOTE(eugeniuz2004 @ 7 Jul 2005, 16:04)
Ii inteleg pe cei ce au deja masini de fabricatie straina, eventual de 4 - 5 ani, care pot spune cu adevarat ce inseamna o masina straina (si din punctul fericit si din cel nefericit de vedere). Dar de multe ori se constata ca tocmai aceia nu vor da cu noroi in masinile noi romanesti (mai nou doar Logan).
*



Am avut Dacia din fabrica cu spaga pentru ales. Dar tot n-am stat langa stand pentru ea. Tot din parc am luat-o. A fost una din cele mai bune masini. Am mers pana la 120000, fara schimbari esentiale de piese. Am facut 4 concedii afara. Unul de o luna la Lisabona. Fara sa schimb multe .Un cauciuc, uzat din cauza ca un roman in Spania, vazandu-ma cu dacia acolo (il cunosteam), m-a dus intr-un loc de dezmembrari si m-a "echipat" cu piese de renault 12. Cutie, radiator, electromotor. Nu le-am pus, le mai am si acum. Dar intr-o zi un baiat de comisar, era drogat baiatul mi-a turtit-o rau. Am reparat-o si apoi vandut-o.
Am luat insa un Opel Astra, care a necesitat doar o bieleta antiruliu, rupta cand am coborat o bordura, amortizoare si electromotor. Astea in 3 ani, in care am mers 120.000km. deci se poate sa gasesti si masini bune. Am cumparat in 2000 un VW Polo Variant de la un mosulica din germania. Avea masina 42000km. am mers 80000 si nu am schimbat decat bateria originala si pompa de apa care este din plastic. Am lucrat cu ea la o firma de curierat si este destul de frecata in Buc. In rest este o masina buna.
Anul trecut am vazut la un alt mosulica in germania un mercedes TDI, 80000km reali, cu euro 2, AC, scaune incalzite piele, an fabr. 1999, cerea fara negocieri 7200. O bijuterie, dar din causa PSD si DA, nu poti avea asa ceva.
Pentru cine este interesat se poate asigura cazare si vizite in germania pentru a cumpara masini. Contactati pe MP.


--------------------
"Asteptarea este cea mai grea provocare a sperantei"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby
post 8 Jul 2005, 10:47
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 16 February 05




Ia uite aici ce zice un articol de ziar de astazi asupra a ceea ce dezbatem.

http://www.averea.ro/display.php?data=2005-07-08&id=3473

Singura problema ar fi ca aderarea e tot mai indepartata.

S-auzim de bine!
roby


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 22:33
Dacia