Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

233 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Intrebari, Defectiuni, Probleme, Sfaturi,, de rezolvare, Megane IV, toate motorizar

marian_ionut
post 6 Nov 2016, 18:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 November 16




Salut. Din pacate...nimic nu tine 4forever. Am deja prima pb cu stropirea parbrizului si lunetei. Lichid am motorașul se aude dar nu arunca lichid. Voi ati avut pb din astea? Merci.

This post has been edited by cj98czh: 10 May 2019, 10:04


--------------------
renault megane 4 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 6 Nov 2016, 18:49
Post #2


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Scoate furtunașul de la duze și vezi dacă stropește, s-or fi înfundat, sau or fi înghețat.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ionut
post 6 Nov 2016, 21:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 November 16




Pai de unde...cum?


--------------------
renault megane 4 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 7 Nov 2016, 00:43
Post #4


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Vezi unde sunt duzele și scoate furtunul din ele, nu cred că nu le vezi. Posibil să trebuiască să dai jos capitonajul de sub capotă.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 7 Nov 2016, 00:48
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Sau du-te la garantie, ca d-aia ai platit-o?!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Urlea Bogdan
post 8 Nov 2016, 12:34
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 17 March 16




LOOL, asa am patit si eu, am vazut ca nu mai am lichid si am umplut cu lichid, surpriza, cand am dat sa spal geamul nu s-a intamplat nimic, ok am tot incercat tot drumul Avrig-Sibiu (30 km), nimic. Am sunat la Renault si am vb cu directorul de vanzari, mi-a zis sa merg la ei, zis si facut ma duc la ei, pe drum mai incerc si tot nimic, ajung acolo, iese Daniel si imi zice, incearca iara si surpriza, mergea smile.gif)))))))))))))))))))))))))))))))). Eu zic ca era aer pe instalatie smile.gif.


--------------------
Renault Megane 4, 1.5 dci 110 cp. 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 8 Nov 2016, 15:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(Urlea Bogdan @ 8 Nov 2016, 12:34)
LOOL, asa am patit si eu, am vazut ca nu mai am lichid si am umplut cu lichid, surpriza, cand am dat sa spal geamul nu s-a intamplat nimic, ok am tot incercat tot drumul Avrig-Sibiu (30 km), nimic. Am sunat la Renault si am vb cu directorul de vanzari, mi-a zis sa merg la ei, zis si facut ma duc la ei, pe drum mai incerc si tot nimic, ajung acolo, iese Daniel si imi zice, incearca iara si surpriza, mergea smile.gif)))))))))))))))))))))))))))))))). Eu zic ca era aer pe instalatie smile.gif.
*


Eu zic sa mai verifici si in mers..si punem pariu ca in mers iarasi nu mai merge..pe loc sigur merge...


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Urlea Bogdan
post 8 Nov 2016, 21:22
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 17 March 16




Sincer merge si in mers pe autostradă, însă nu are asa putere cum are si când stai pe loc, daca nu uit o sa fac asta iarăși si postez pe forum.


--------------------
Renault Megane 4, 1.5 dci 110 cp. 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 9 Nov 2016, 06:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(Urlea Bogdan @ 8 Nov 2016, 21:22)
Sincer merge si in mers pe autostradă, însă nu are asa putere cum are si când stai pe loc, daca nu uit o sa fac asta iarăși si postez pe forum.
*


Nu intamplator ti-am zis!..si eu am aceeasi problema..pe loc merge excelent iar in mers abia arunca pe la baza...eu nu-i gasesc logica!!..azi la 13.00 am programare la reprezentanta!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Urlea Bogdan
post 9 Nov 2016, 09:03
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 17 March 16




Ok, am facut testul astazi si face cum zici tu, nici la 50 km/h nu arunca cum trebuie, in schimb in garaj arunca perfect. Care sa fie cauza, oare?


--------------------
Renault Megane 4, 1.5 dci 110 cp. 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 9 Nov 2016, 09:33
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Motivul e clar pentru toata lumea: in miscare, acel jet/perdea de lichid trebuie sa infranga si apasarea aerului ca sa ajunga in acelasi loc pe parbriz. Cu cat e viteza mai mare, cu atat mai mare apasarea aerodinamica, deci cu atat mai jos ajunge lichidul.
Cauza: au sub-dimensionat motorasul (sau au supra-dimensionat diametrele duzelor). Daca motorasul (pompa) ar face presiune mai mare in circuit, atunci diferenta intre stationare si deplasare nu ar fi atat de mare.
La M2 aveam diferenta mare stationare/deplasare cu duzele originale. Mai tarziu am pus duze perdea (de Fluence cred) fara reglaj vertical si merg foarte ok chiar si la viteze mari. Cu reglaj vertical se gaseau la un moment dat duze perdea de Kangoo - e un topic pe undeva prin forumul de M2.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 9 Nov 2016, 14:44
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Daca dif. sunt asa de mari intre stationare si in miscare, probabil presiunea e scazuta la iesire din diuze. Altfel spus, orificiile sunt prea mari (by design) pt. a nu ridica pres. in circuitul de iesire, deci la iesirea din pompa.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 9 Nov 2016, 15:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(Urlea Bogdan @ 9 Nov 2016, 09:03)
Ok, am facut testul astazi si face cum zici tu, nici la 50 km/h nu arunca cum trebuie, in schimb in garaj arunca perfect. Care sa fie cauza, oare?
*




QUOTE(meg2s @ 9 Nov 2016, 09:33)
Motivul e clar pentru toata lumea: in miscare, acel jet/perdea de lichid trebuie sa infranga si apasarea aerului ca sa ajunga in acelasi loc pe parbriz. Cu cat e viteza mai mare, cu atat mai mare apasarea aerodinamica, deci cu atat mai jos ajunge lichidul.
Cauza: au sub-dimensionat motorasul (sau au supra-dimensionat diametrele duzelor). Daca motorasul (pompa) ar face presiune mai mare in circuit, atunci diferenta intre stationare si deplasare nu ar fi atat de mare.
La M2 aveam diferenta mare stationare/deplasare cu duzele originale. Mai tarziu am pus duze perdea (de Fluence cred) fara reglaj vertical si merg foarte ok chiar si la viteze mari. Cu reglaj vertical se gaseau la un moment dat duze perdea de Kangoo - e un topic pe undeva prin forumul de M2.
*


Am fost azi la reprezentanta...nu au ce sa le faca...merg la fel de prost....Explicatia ar putea fi data chiar de meg2s...tind sa cred ca asa este...motorasul este subdimensionat si nu arunca in mers cu suficienta presiune...am incercat sa le reglam in service , le-am ridicat, dar daca le ridici prea mult jetul de apa loveste in capota...au zis ca in ultima instanta schimba pompa cu motorasul...dar nu cred ca asta rezolva problema


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 9 Nov 2016, 19:02
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




@ adrianovici_2006:
Ma asteptam sa nu aiba ce face in service, pentru ca fenomenul fiind resimtit de mai multi utilizatori de M4, inseamna ca e o problema de conceptie, nu problema particulara a unei singure masini. Deci pompa fiind mai complicat si scump de schimbat, probabil ca cel mai simplu remediu este utilizarea unor duze cu gauri mai mici, pentru a creste presiunea in circuit.

Indraznesc sa sugerez solutia pe care am aplicat-o si eu. Cine e dispus sa sacrifice 2x30 lei poate incerca sa inlocuiasca duzele originale cu cele de Fluence care la M2 au mers plug&play, fara nicio adaptare. Codul OEM este 289309708R si la autokarma sunt 30 lei. Schimbarea este o joaca de copil, 5 minute in total fara nicio unealta necesara.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 9 Nov 2016, 19:19
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(meg2s @ 9 Nov 2016, 19:02)
@ adrianovici_2006:
Ma asteptam sa nu aiba ce face in service, pentru ca fenomenul fiind resimtit de mai multi utilizatori de M4, inseamna ca e o problema de conceptie, nu problema particulara a unei singure masini. Deci pompa fiind mai complicat si scump de schimbat, probabil ca cel mai simplu remediu este utilizarea unor duze cu gauri mai mici, pentru a creste presiunea in circuit.

Indraznesc sa sugerez solutia pe care am aplicat-o si eu. Cine e dispus sa sacrifice 2x30 lei poate incerca sa inlocuiasca duzele originale cu cele de Fluence care la M2 au mers plug&play, fara nicio adaptare. Codul OEM este 289309708R si la autokarma sunt 30 lei. Schimbarea este o joaca de copil, 5 minute in total fara nicio unealta necesara.
*


Sunt de acord cu toate cele spuse si propuse de tine, dar in acelasi timp de ce sa fac eu(noi) asta!!???Sa-si rezolve EI problema...noi am dat 20000 euro pe ceva ce nu functioneaza...trebuie sa facem front comun si sa transmitem la vocea clientului Renault...pt ca cei din reprezentante mi s-au parut depasiti de situatie si-mi dadeau azi explicatii fantasmagonice(neavand de unde sa stie ca eu am peste 25 ani experienta in domeniul auto)...am incercat sa-i ponderez si sa le desfiintez calm presupunerile lor aberante..eu am sa scriu la Vocea Clientului...hai s-o facem cu totii!!!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 9 Nov 2016, 19:22
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Oare problemele astea sunt si la Talisman?


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 9 Nov 2016, 19:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(m3st_tce @ 9 Nov 2016, 19:22)
Oare problemele astea sunt si la Talisman?
*


Ce sa zic!!..N-am studiat deloc forumul cu Talisman...


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 9 Nov 2016, 19:48
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Din cate-am apucat sa invat despre domeniul auto (simplu hobby) si ce-am mai vorbit cu un prieten inginer care-a lucrat multi ani in automotive la companii mari, un 'rule of thumb' ar fi sa nu cumperi o masina la inceput de serie. Ideal ar fi (daca situatia nu impune altfel) sa o cumperi la facelift. Toti producatorii (nu doar cei francezi cum ar spune unii carcotasi) includ in facelift rectificari ale problemelor constatate mai ales prin feedback de la utilizatori. Sa fim realisti - cate sute de mii de km se parcurg cu masinile de teste? Si in ce conditii?
De la utilizatori vin cele mai relevante teste: toate conditiile de drum, toate regimurile de exploatare, toate stilurile de condus... ati prins ideea.
@ adrianovici_2006: da, ai perfecta dreptate - greseala fiind de conceptie este obligatia lor sa o remedieze; de regula ei repara prin rechemare in service. Dar asta de regula se face pentru problemele majore, care afecteaza fie siguranta, fie fiabilitatea masinii (a se vedea EDC-ul de la GT sau problemele cu franele). Pentru cele mici precum duzele de exemplu, probabil ca vor corecta din mers, in loturile ce urmeaza si eventual celor care solicita.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 9 Nov 2016, 20:30
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(meg2s @ 9 Nov 2016, 19:48)
Din cate-am apucat sa invat despre domeniul auto (simplu hobby) si ce-am mai vorbit cu un prieten inginer care-a lucrat multi ani in automotive la companii mari, un 'rule of thumb' ar fi sa nu cumperi o masina la inceput de serie. Ideal ar fi (daca situatia nu impune altfel) sa o cumperi la facelift. Toti producatorii (nu doar cei francezi cum ar spune unii carcotasi) includ in facelift rectificari ale problemelor constatate mai ales prin feedback de la utilizatori. Sa fim realisti - cate sute de mii de km se parcurg cu masinile de teste? Si in ce conditii?
De la utilizatori vin cele mai relevante teste: toate conditiile de drum, toate regimurile de exploatare, toate stilurile de condus... ati prins ideea.
@ adrianovici_2006: da, ai perfecta dreptate - greseala fiind de conceptie este obligatia lor sa o remedieze; de regula ei repara prin rechemare in service. Dar asta de regula se face pentru problemele majore, care afecteaza fie siguranta, fie fiabilitatea masinii (a se vedea EDC-ul de la GT sau problemele cu franele). Pentru cele mici precum duzele de exemplu, probabil ca vor corecta din mers, in loturile ce urmeaza si eventual celor care solicita.
*


Foarte corect ce spui!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2069
post 9 Nov 2016, 20:47
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 13 October 08
From: bucuresti




facelift ul vine de obicei dupa 3-4 ani, cam greu sa astepti atat daca tu o vrei acum. In mod cert la facelift vor fi multe schimbari dar aceasta este tehnologia, avanseaza repede , nu poti avea permanent o masina updatata


--------------------
Renault LAGUNA 3 2.0 dci 150 cp 2008 Privilege - b01xxx
Renault Talisman dci Intens 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Nov 2016, 12:11
Post #21


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(meg2s @ 9 Nov 2016, 09:33)
Motivul e clar pentru toata lumea: in miscare, acel jet/perdea de lichid trebuie sa infranga si apasarea aerului ca sa ajunga in acelasi loc pe parbriz. Cu cat e viteza mai mare, cu atat mai mare apasarea aerodinamica, deci cu atat mai jos ajunge lichidul.
Cauza: au sub-dimensionat motorasul (sau au supra-dimensionat diametrele duzelor). Daca motorasul (pompa) ar face presiune mai mare in circuit, atunci diferenta intre stationare si deplasare nu ar fi atat de mare.
*
Nu este clar, pentru ca este gresit. Pompa nu este dimensionata, pentru ca ea trebuie sa impinga si la haion.

Aerul ridicat si aruncat de partea din fata a masinii adera la capota si este trimis pe toata suprafata parbrizului. Asta impiedica apa sa urce pe toata suprafata parbrizului.

Sa dam si un exemplu, cu o poza luata la intamplare: in cazul unei masini cu aerodinamica mai calculata, pe parbriz ai cat mai putin rosu si galben. In cazul de fata la M4, au mai mult rosu si galben. Adica rezistenta crescuta la inaintare.

MWR_Logo_stream2.jpg

Da, daca pui o pompa mai puternica o sa rezolve efectul, dar nu si cauza.

This post has been edited by IRONICK: 10 Nov 2016, 12:12


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 10 Nov 2016, 12:59
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




QUOTE
Pompa nu este dimensionata, pentru ca ea trebuie sa impinga si la haion

ideea asta a depasit capacitatea de intelegere a singurului meu neuron functional... asta ca sa fiu auto-ironick wink.gif

QUOTE
Aerul ridicat si aruncat de partea din fata a masinii adera la capota si este trimis pe toata suprafata parbrizului. Asta impiedica apa sa urce pe toata suprafata parbrizului

Mda, merci si ce crezi ca am vrut eu sa spun cu "apasarea aerodinamica"?

QUOTE
Da, daca pui o pompa mai puternica o sa rezolve efectul, dar nu si cauza

N-as merge pana la DEX si arbitraj cu profesori de limba romana pentru semantica, insa:
- efectul este ceea ce observa utilizatorul cu ochiul din dotare - si anume ca lichidul de parbriz nu ajunge unde trebuie...
- cauza este lipsa presiunii in instalatie - pe care poti sa o cresti fie marind pompa, fie miscorand iesirile...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Nov 2016, 14:13
Post #23


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(meg2s @ 10 Nov 2016, 12:59)
ideea asta a depasit capacitatea de intelegere a singurului meu neuron functional... asta ca sa fiu auto-ironick wink.gif
*
Singurul tau neuron functional trebuie sa inteleaga ca aceeasi pompa impinge apa si la stergatorul spate. are doua iesiri, este un singur motoras, difera o logica simpla de functionare.
QUOTE(meg2s @ 10 Nov 2016, 12:59)
Mda, merci si ce crezi ca am vrut eu sa spun cu "apasarea aerodinamica"?
*
Ce este aia apasare aerodinamica? Boundary layer? Faptul ca parbrizul creste rezistenta la inaintare inseamna dezechilibru. Si zgomot aerodinamic.
QUOTE(meg2s @ 10 Nov 2016, 12:59)
N-as merge pana la DEX si arbitraj cu profesori de limba romana pentru semantica, insa:
- efectul este ceea ce observa utilizatorul cu ochiul din dotare - si anume ca lichidul de parbriz nu ajunge unde trebuie...
- cauza este lipsa presiunii in instalatie - pe care poti sa o cresti fie marind pompa, fie miscorand iesirile...
*

Cauza este sa intelegi si discerni realitatea chiar si prin teste empirice.

This post has been edited by IRONICK: 10 Nov 2016, 15:01


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Nov 2016, 14:38
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




colegu meg, ca sa invingi rezistenta aerului sunt 2 posibilitati: mai multa putere sau o curgere cat mai lina si controlata a aerului. perdeaua aia de apa nu are de niciunele.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 10 Nov 2016, 14:55
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Ok, deci perdeaua de apa nu dispune nici de presiune, nici de forma aerodinamica a masinii. In cazul asta, care ar fi solutia fezabila? Reproiectarea intregii parti fata a masinii? Redimensionarea pompei? Eu inclin spre varianta a doua.


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 10 Nov 2016, 15:03
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(b76bgaarh @ 10 Nov 2016, 14:38)
colegu meg, ca sa invingi rezistenta aerului sunt 2 posibilitati: mai multa putere sau o curgere cat mai lina si controlata a aerului. perdeaua aia de apa nu are de niciunele.
*




QUOTE(jbn @ 10 Nov 2016, 14:55)
Ok, deci perdeaua de apa nu dispune nici de presiune, nici de forma aerodinamica a masinii. In cazul asta, care ar fi solutia fezabila? Reproiectarea intregii parti fata a masinii? Redimensionarea pompei? Eu inclin spre varianta a doua.
*


Prieteni, hai sa nu incingem spiritele si sa luam atitudine, toti cei ce avem asemenea probleme....
eu in dimineata asta am scris la Vocea Clientului si le-am explicat situatia.
De asemenea le-am scris si despre senzorii de presiune ai rotilor care ultimele 10 zile mi-au indicat de 3 ori"; azi 1 data si de 2 ori sapt trecuta...in restul timpului indica"presiune pneuri in curs" sau"memo presiune pneuri"


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Nov 2016, 15:13
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




adrianovici, ai umblat la roti inainte sa inceapa problema asta? poate au schimbat pozitia rotilor pe masina si de aia dureaza imperecherea mai mult.

This post has been edited by b76bgaarh: 10 Nov 2016, 15:48


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Nov 2016, 15:16
Post #28


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(jbn @ 10 Nov 2016, 14:55)
Eu inclin spre varianta a doua.
*
Normal ca 2.

Dar si din 1 se poate ajuta, multe masini au la capota o inclinatie mica pe latura dinspre parbriz, ca sa urce mai mult aerul pe el. Nu este doar un element de design (ex. la un model la alta marca: https://www.netcarshow.com/seat/2009-leon/1...allpaper_1d.htm.

This post has been edited by IRONICK: 10 Nov 2016, 15:19


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 10 Nov 2016, 15:27
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Eu am oferit o solutie care din fericire a mers foarte bine la mine.
Intamplator, diametrele pe care le-am avut pe duzele originale de M2 erau in total mai mici decat diametrul de 'perdea' de la duzele noi. Reducerea acestui diametru n-a facut altceva decat sa creasca viteza de iesire a lichidului din duze si implicit sa fie mai putin afectat de curentul de aer.
Stiti voi povestea din copilarie, cand puneam degetul pe capatul furtunului de gradina ca sa stropim mai departe... smile.gif
In cazul meu a fost un beneficiu suplimentar la montarea noilor duze: am avut o acoperire mult mai buna a parbrizului, decat cea oferita de cele doua jeturi. Si alea erau intr-adevar slabe, adica aveau aceasta problema ca nu bateau unde trebuie la viteza.

N-am habar daca aceleasi duze ar schimba ceva pe M4, sau daca macar se potrivesc.
Cert este ca Renault nu va schimba nici inclinarea parbrizului, nici forma capotei (inainte de lansarea M5). Poate ca va catadicsi sa inlocuiasca pompa, duzele, sau ambele pe loturile urmatoare si in cazul fericit celor care au probleme si solicita remediere.
Sugestie: incercati cu un vecin/prieten cu Flluence macar sa vedeti daca se potrivesc duzele. Si daca da, dati o tura cu ele si vedeti cat de sus stropesc...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 10 Nov 2016, 15:37
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Am scris si eu la vocea clientului. Sa vedem ce raspuns primesc.


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
233 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:26
Dacia