Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

meseriasii de bucuresti?sau..

motanul
post 6 Apr 2006, 07:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 30 January 06




Un prieten de al meu a cumparat un Scenic 4x4 din Bucuresti.
Masina ok,carte service,nelovita,85000 km ,2002,fara nici o pb(2 bielete si bieleta antirului tb schimbate).

Proprietarul (impreuna cu prietenul meu) cind a fost cu ea in service la Cobalcescu (pentru o verificare tehnica)a aflat de la "meseriasii"de acolo ca are scurgeri la semeringurile de la grup si ca nu se gasesc ca piese separate si ca trebuie sa schimbe tot grupul (1500-2000 euro),inclusiv telescoapele sint terminate si ar tb. inlocuite( xxx euro).

Prietenul meu a avut inspiratia sa ii ceara sa faca un drum de proba pina in orasul nostru si sa o verifice la service-ul renault de la noi.
Toate in regula mai putin pb. cu bieletele...(lucru stiut doar de prietenul meu !)

Si uite asa de la pretul de plecare de 12.000 s-a ajuns la pretul de cumparare de 8.000.

Frumos,nu?


--------------------
renault laguna 2002,1.9dci
Laguna 2 Estate 1.9dCi 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 6 Apr 2006, 09:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Ar fi in stare service-urile din Bucuresti sa-ti schimbe si caroseria numai sa mai scoata bani de pe urma ta.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 6 Apr 2006, 11:32
Post #3


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ei, hai ca nu doar cele din Bucuresti....

Cum spuneam in topicul EGR, aveam caderi de cuplu in jur de 2000 de ture. Banuiam valva EGR, la Reno service mi-au zis ca "clar aia e - trebuie schimbata/demontata/frezata bla-bla..." incepeam cu 206 Euro piesa "si dup-aia mai vedem".

Ridic problema pe forum si aflu ca ar ajunge un schimb de filtru motorina. Schimb uleiul si filtrele si - minune - caderile dispar. Imi mai face schema foarte foarte usor cam o data pe zi, voi verifica si EGR-ul, dar in nici un caz nu era cauza principala.

Am luat deunazi un gropoi si maine ma duc la schimbat janta si VRD (casco) si parca vad ca vor gasi o gramada de piese musai inlocuite. Plateste asigurarea dar reintregirea tot pe mine cade. Si rata de asigurare care nu va scadea la anul din lipsa de evenimente.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibernuts
post 6 Apr 2006, 12:14
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 5 January 06
From: Alexandria




Vino la Alexandria sa ii vezi pe meseriasi de aici care nici macar nu stiu sa reseteze kilometrajul de revizie dupa bord,dar ce sa mai vb ca sa se bage sa repare motorul.Un prieten s-a dus cu o problema,ii aparea mereu pe bord martorul de injectie aprins,i-au dat cu un spary contact la un senzor si cica s-a rezolvat,dupa 30 minute a inceput sa apara din nou martorul luminos pe bord si au ineput sa ridice din umeri ca nu stiau ce este biggrin.gif,Decat la un service autorizat care nici macar nu stie nimic altceva inafar de dacie ,mai bine unul neautorizat dar sa iti rezolve problemele


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCI 2002
Renault Laguna Authentique 1.9 DCI 107CP 2002
Renault Megane 1.5 DCI 82 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 6 Apr 2006, 19:06
Post #5


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ar fi interesat de aflat cum s-a terminat povestea cu martorul... Ce era de fapt.... Din auzite spun ca ar fi un prim semn de probleme la turbo. Bat in lemn.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanul
post 6 Apr 2006, 19:37
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 30 January 06




La mine la turatii mari se aprindea becul ce arata pb de injectie
Era un furtunas neetans(nu stiu de la ce,dar stiu sa-l localizez-in partea dreapta,sus pe linga valva egr)
Doua picaturi de super glue si s-a rezolvat pb.


--------------------
renault laguna 2002,1.9dci
Laguna 2 Estate 1.9dCi 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibernuts
post 6 Apr 2006, 21:06
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 5 January 06
From: Alexandria




E chiar ciudata faza cu martorul si mult timp a dat de cap prietenului meu.Pana la urma s-a dovedit ca avea sub camasa de platic a unui fir erau intrerupte firele de cupru si cand faceau contact cand nu ,si de aia i se aprinde.Era senzorul de la intercooler;a taiat firele acelea le-a prelungit un pic si s-a rezolvat de atunci nu i-a mai facut probleme.Daca vreti am sa pun fotografii pe unde se afla si ce se poate face ca sa remedieze problema.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCI 2002
Renault Laguna Authentique 1.9 DCI 107CP 2002
Renault Megane 1.5 DCI 82 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 6 Apr 2006, 21:32
Post #8


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Da, eu zic ca ar fi excelent . La fel motanu daca e posibil smile.gif

Nu stii niciodata cand niste chestii marunte de-astea iti mananca nervii si banii.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:20
Dacia