Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

sfat aripa spate taiata

gabir
post 21 Oct 2005, 13:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




am facut-o de oaie....am reusit sa lovesc masina intr-o usa de garaj asa de bine ca am rupt aripa spate dreapta si am infindat usa!
am mare nevoie de un sfat!
cei de la tinichigerie au doua solutii: sa cirpeasca aripa si s-o scoate la fata cu chit,inclusiv nervurile de la pragul usii acolo unde se inchide usa...sau sa inlocuiasca aripa...cu decupare sus si jos din praguri...practic sa decapseze o bucata f mare...partea care inconjoara usa + partea cu rezervorul!
daca a mai avut cineva probleme cu aripile spate...e bine sa se inlocuiasca total sau sa-i las sa repare numai bucatica "hacuita"...eu am mari dubii ca nu o sa apara rugina in conditiile cirpirii aripii fata de inlocuirea totala a ei!
va rog un sfat!!!!


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 21 Oct 2005, 14:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Sie eu am avut o lovitura la aripa spate. La service au taiat aripa in cateva locuri si au pus o bucata noua. Cu exceptia unui cordon de mastic care se vede cand deschizi portbagajul, in rest a fost OK ne se cunoaste nimic.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 21 Oct 2005, 14:18
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




ok! au taiat aripa in mai multe puncte asta inseamna ca au inlocuit-o?...ei vor sa cirpeasca gaura cu o bucata de tabla, sa bage vaselina si sa-i redea forma initiala!
asta-i dilema mea...e bine sau nu???


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 21 Oct 2005, 14:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Da, au taiat si inlocuit practic toata aripa spate. Au imbinat-o cu restul masinii pe stalpul de la usa din spate, aproape de acoperis si la pragul de jos de la usa din spate. Au bagat apoi intre aripa si contraaripa un fel de ceara, care s-a intarit in timp.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 21 Oct 2005, 14:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




multam!!!...e clar trebuie sa cer inlocuirea totala a aripii...sper sa nu comenteze la casco!


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 21 Oct 2005, 15:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




vezi ca s-ar putea sa cam comenteze, pentru ca piesa de schimb este practic toata laterala masinii din care se taie bucata respectiva si cred ca este destul de scumpa. Plus manopera si vopsitoria care vor fi mai mari decat la reparatie. Trebuie ca service-ul sa demonstreze ca nu se poate repara ci doar inlocui. Succes!


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 21 Oct 2005, 15:13
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




aoleu...sa inteleg ca nu prea am sanse? cei da la service ar trebui sa tina cu mine ca doar iau bani grei...cumva mica spaga trebuie sa actioneze?


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 21 Oct 2005, 15:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Nu stiu daca spaga este cea mai buna solutie. Cred ca totusi cei de la service sunt in masura sa aprecieze care este cel mai bun mijloc de a repara acea aripa, iar inspectorul de la asigurari, daca este un om care are vreo tangenta cu masinile in afara de a scrie niste formulare, este in stare sa inteleaga daca ceea ce ii spun cei de la service este bine sau nu.
Asta depinde si de cat de rau este avariata masina. La mine de exemplu aripa spate era facuta varza, nu se putea indrepta nici cu toata bunavointa din lume.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 21 Oct 2005, 15:23
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




si eu am impresia ca aripa este varza(poate o poza ar fi mai sugestiva)...dar ei au spus ca se poate repara....cinava imi sugera ca e mai bine s-o repari decit sa umbli la praguri pe o portiune asa de mare...se pare ca nu au chiar tot ce le trebuie...plu ca nu stiu cit de buni sint ca meseriasi...
ar trebui sa dau cu banul si sa sper ca o sa iasa exact ce-i mai simplu si pentru mine si pentru ei!
o intrebare totusi ramine...daca eu nu sint multumit de reparatie ce optiuni am?


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 21 Oct 2005, 15:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Nu stiu ce sa-ti spun cu praurile. La mine a fost numai aripa spate, de la usa pana la bara, nu a fost afectat pragul.
In ceea ce priveste optiunile, daca nu-ti convine cum a iesit lucrarea vorbesti cu cei de la asigurari sa nu dea acceptul de plata la service decat dupa ce ai vazut tu masina si este OK reparatia. Nici cei de la service nu au interesul sa tina niste bani blocati mult timp in lucrarea ta asa ca vor trebui sa remedieze eventualele defectiuni reclamate de tine inainte sa iei masina de la ei. Insa daca ai apucat sa scoti masina din service adio reclamatii ulterioare (desi cred ca exista un termen de remediere si pentru asa ceva). Sau te poti plange la Renault daca ai facut reparatia la un concesionar Renault.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 21 Oct 2005, 15:49
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




cred ca o poza ar clarifica mult situatia...am sa incerc miine dar nu stiu cum sa o pun aici pe forum!
nu a fost afectat pragul...ma refeream ca daca as inlocui aripa (deci nu reparatie) ei ar trebui sa taie si sus si jos acolo unde subansamblul aripa spate se imbina cu restul caroseriei.


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 21 Oct 2005, 16:40
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




sa vad daca m-am prins cum e cu pozele

Attached thumbnail(s)
SAG_Maybach_back.jpg ( Size: 81.67k ) Number of downloads: 97


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 21 Oct 2005, 16:43
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




multumesc pentru amabilitate si sfaturi Lex Luthor...si miine pun o poza cu "aripioara taiata" si "with a litle help from my friends" voi lua hotarirea optima!!!


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 22 Oct 2005, 07:38
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




in cursul zilei voi pune o poza ...dar acum mai am o dilema legat de garantia oferita la tabla de Renault!
in mod normal ea ar trebui sa "curga" in continuare...dar cei de la service vor trece reparatia in carnetul de service si garantii....sau se fac ca ploua ...eu pierd garantia...ceea ce ar fi miselesc!
tipul de acolo m-a intrebat daca masina e noua(am doar 6 luni cu ea)...ce legatura are garantia masinii cu reparatia executata pe casco?


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 22 Oct 2005, 13:05
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




iata si poza...va rog inca o data ce sa aleg....reparatie sau inlocuire aripa?

Attached thumbnail(s)
aripa.jpg ( Size: 393.72k ) Number of downloads: 106


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 Oct 2005, 22:35
Post #16


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.718
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




In mod normal la asa ceva se da inlocuire de aripa, fara discutie! Nu se poate petici nici cu cea mai mare bunavointa din lume.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 23 Oct 2005, 06:31
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




mare porcarie....ar trebui sa fac un clasament...deocamdata 4 la 2 pentru inlocuire...sper sa mai aud ceva pareri!


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 23 Oct 2005, 06:37
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




am uitat ceva...legat de garantia tablei ...voi ce stiti...pierd ceva cu reparatia asta?
inca un amanunt...in service seful de atelier...care o fi bun sau nu a chemat un mecanic sa-si dea cu parerea...din start au spus ca se poate repara...fara sa fie influentat de inspectorul de la asigurari...asta ma deruteaza...nu aveau nici un interes sa zica reparatie...abia dupa aceea l-a sunat pe tov.agent casco(cu care o sa am miine o discutie tovaraseasca)...si s-au hotarit la reparatie!
cine cunoaste un tinichigiu cu experienta intr-un service dotat si poate sa-i arate poza...va rog ajutati-ma...sa nu fac scandal degeaba la casco...cu toate ca aprope asta va iesi!!!!


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 23 Oct 2005, 07:00
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




mai pun o poza cu portiunea pe care eu cred ca ar trebui sa o inlocuiasca...ideea e ..se poate asa...pe interiorul pragului de la usa...cum decupeaza....
nu va suparati ca va bat la cap....vreau sa iau o decizie corecta!!!

Attached thumbnail(s)
aripioara1.JPG ( Size: 251.71k ) Number of downloads: 113


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 23 Oct 2005, 08:17
Post #20


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.718
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Baietii de la asigurari sunt mana in mana cu cei din service, parca au iesit toti din acelasi loc. E normal sa spuna ca o repara, ca baga mai multa manopera decat schimbarea piesei, castiga si atelierul, castiga si asigurarea, cine pierde este omul care plateste sa stea linistit si sa nu ia distonocalme.
BTW, la ce companie ai asigurarea, Omniasig cumva?


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 23 Oct 2005, 11:57
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




asiban...si lamureste-ma si pe mine...cum naiba pentru reparatie cistiga mai mult decit la inlocuire...asta era singurul argument care ma impiedica sa fiu 100% pentru inlocuire+lucrarea in sine de inlocuire care necesita pricepere si riscuri mai mari decit la reparatie...naspa!!!!


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminidis
post 24 Oct 2005, 12:17
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 3 June 05




E foarte simplu... Gandeste-te la ce anume genereaza mai mult profit pentru atelier: la inlocuire scot profit din (pret de vanzare aripa - pret de achizitie aripa + manopera sudura); la reparatie nu trebuie sa dea bani pe piese (aripa noua), ci taxeaza doar manopera (si iti dai seama cate ore de manopera baga pe nashpa...). Asigurarile tac din gura ca oricum e mai ieftin pentru ei... Pe aia care fac reparatia oricum ii platesc putin... Deci fa un calcul smile.gif. Eu zic sa-l mai intrebi pe Lex Luthor cum a facut cu aripa aia schimbata... Ca daca iti decupeaza doar o bucata mica... Ideea e ca si mie mi-ar fi frica sa ii las pe aia sa imi decupeze masina smile.gif

Bafta mare!


--------------------
Renault Megane Classic 2000
Renault Megane Classic @ 1.6 16V ~ 63k km
Make OGG, not MP3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabir
post 24 Oct 2005, 14:30
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 July 05




s-a hotarit! usa se schimba si aripa se repara. cum mi-o fi norocul...am facut omeneste tot ce este posibil....da-l incolo de fier....decit sa-mi decapseze jumatate de masina mai bine atit...! va tin la curent cind o s-o vad gata(ca fata mare nu mai e!!!) rolleyes.gif


--------------------
renault scenic II confort dynamique 1.6/16v_ 10.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:55
Dacia