Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alarma auto

taurash
post 4 Mar 2004, 13:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Am instalata o alarma auto Cobra. Instalarea a fost facuta chiar la receptia masinii de catre dealer.
Problema este ca se declanseaza si piuie vreo 20 sec. asa fara nici o explicatie aparenta.
E drept ca n-am fost langa ea sa o vad, dar am fost in apropiere si cand am auzit-o piuid m-am uitat la ea si nu era nimic in jurul ei. Plus ca de fiecare data era intr-o zona unde chiar nu avea cine sa fie.
Ce mi se pare mie ciudat este faptul ca daca o zgaltzai sau o lovesc usurel nu se declanseaza. In schimb urla asa din senin cateodata.
Credeti ca este normal? As putea sa o setez sa o lase mai moale cu piuiturile?


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 4 Mar 2004, 13:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Am uitat sa va spun ca am manualul de utilizare insa nu inteleg nimic din ce e acolo. Si asta in primul rand datorita faptului ca nu se potriveste cu ce am eu efectiv pe masina. Mi se pare o bataie de joc acest manual iar pentru un utilizator care nu are nimic de a face cu electronica este useless.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dante
post 4 Mar 2004, 16:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 December 03
From: Bucuresti




sunt curios cat te-as costat alarma cu tot cu montaj...

Eu v-am zis sa nu va montati alarme la Renault... Sunt niste hoti!!!

Eu mi-am pus alarma la GEROM si nu am avut ABSOLUT nici o problema. In plus de asta dupa ce mi-au monatat-o mi-au explicat si cum functioneaza!!!!!


Asa ca...


Bafta!!!


--------------------
D A N T E
Clio Symbol II Expression
1.4 16V Full Options
2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 4 Mar 2004, 16:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




alarma cu tot cu montaj...
230 euroi

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 18:46


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 4 Mar 2004, 17:36
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




la scenic cand l-am luat ne-a intrebat daca vrem alarma. si au pus ei viper. la mine la clio a zis ca daca vreau ma duc oriunde. oricum din cate stiu nu ei instaleasa zi vine cineva de la firma specializata. asa face ipso si alti.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 4 Mar 2004, 17:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Asa mi-au zis si mie si anume ca pot instala ce alarma vreau si unde vreau.
Daca instalez la ei, vine firma care se ocupa de alarme si o instaleaza.
Problema e ca nu mi s-a facut instructaj la preluarea masinii si acu sunt cam pe dinafara. Poate mai imi explicati voi diseara una alta ...


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dante
post 4 Mar 2004, 18:51
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 December 03
From: Bucuresti




230 EURO e ENORM!!!!!

Pe mine m-a costat 120USD acum fix 1 an!!!
Este o alarma simpla. Am pus-o mai mult ca mi-a facut reducre la CASCO.

In rest am CASCO!!!

Ti-o sparge sau ti-o fura si cu Scorpion si Viper...
Asa ca....nu se merita sa dai banii la astia la Renault!!!


--------------------
D A N T E
Clio Symbol II Expression
1.4 16V Full Options
2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 4 Mar 2004, 18:56
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Asa o fi da acu am luat-o asa ca nu mai am ce face.
M-au facut la faza asta cei de la Serus trebuie sa recunosc. smile.gif
Si mi s-a mai spus ca e f mult da apucasem deja sa o iau.

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 18:46


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 4 Mar 2004, 18:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Problema mea insa este de ce tzipa ca nebuna cateodata ... ca-mi vine sa stau intr-o zi langa ea sa o urmaresc sa vad ce o apuca.
Pe bune, m-am gandit ca daca ma duc intr-un we la gratar, o tin langa mine si vad ce face. Numa ca va trebui sa o tin inchisa si cu alarma activata.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dante
post 4 Mar 2004, 19:25
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 December 03
From: Bucuresti




Mai simplu de ce nu suni la aia care au pus-o si vezi ce iti zic.


Poate ai senzor de perimetru si nu stii... Poate ai un "palpator" care nu functioneaza...

De aia zic ca singurii care te pot lamuri sunt cei care au montat-o!!!


Bafta


--------------------
D A N T E
Clio Symbol II Expression
1.4 16V Full Options
2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 5 Mar 2004, 00:45
Post #11


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




dar de la ce dealer ai luat masina ca in general ei nu recomanda pe megane 2 altceva decat ce vine de la reno. toate cablurile sunt panglici. iti dai seama ce macelarie e acolo.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 5 Mar 2004, 10:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




de la Serus.
alarma e Cobra ca m-am uitat in manual si chiar scrie pe ultima fila unde e certificatul de garantie ca daca am probleme sau fac modificari sa ma adresez unui service Renault. Deci trag concluzia ca e totusi o alarma preferata de ei.
Oricum, azi le dau un telefon sa ma duc acolo pt ca si aseara mi-a piuit de 3 ori fara niciun motiv.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 5 Mar 2004, 13:57
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Mie imi vine masina maine (Megane II Sedan) si as vrea sa stiu daca in cazul in care optez sa NU imi pun alarma la dealer, daca in alta parte imi integreaza telecomanda de la alarma in cheia masinii. Ca cei de la dealer mi-au recomandat sa mi pun alarma la ei pt motivul asta.

Altfel nici eu nu sunt incantat sa imi pun alarma la Reno ca e groaznic de scumpa (10 milioane!)

Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 5 Mar 2004, 15:43
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Salut.
Cu integrarea alarmei in telecomanda masini treaba este urmatoarea: foarte probabil la banii asti iti ofera o alarma absolut obisnuita pe care o leaga cu doua fire la inciderea centralizata, astfel prin apasarea butonului de pe telecomanda tu comanzi inchiderea centrala sa incuie masina si implicit sa se armeze alarma.
In acest sistem de protectie sunt 2 mari neajunsuri:
1. daca hotul scaneaza undele telecomenzi, acesta fiind si operatorul alarmei printr-un sut ti-au deschis si masina si au dezactivat si alarma
2. stii cum e, cand fizic descui masina cu cheia (prin introducerea ei in zar) iarasi se deshid toate usile. Daca hotul nu are scanner sa intercepteze undele telecomenzii tale, vine cu ceva sperhaclu, deschide mecanic usa, se actioneaza implicit inchiderea centralizata si cu acesta impreuna se dezactiveaza alarma.
In concluzie, aceasta integrare nu merita fiindca avantajele sunt mai mici decat neajunsurile.
OK, sunt alarme incepand de la 500Euro in sus care se pot programa si altfel dar cred ca nu este cazul aici. Intreaba ce marca e alarma si iti spun daca face minuni sau nu.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 5 Mar 2004, 16:44
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




la megane II nu ai cheie.
defapt, e o cheie de siguranta cu care poti deschide numai usa soferului si numai dupa ce ai desfacut un capacel de pe maner. Dar in aceasta situatie, alarma nu se decupleaza si la intrarea in masina trebuie ca in interval de 30 secunde sa introduci cardul/telecomanda in cititor si sa apesi un buton plasat in stanga volanului.
Si noi vorbeam de megane II sedan ... wink.gif

This post has been edited by cmandrei: 7 Mar 2006, 18:47


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 5 Mar 2004, 17:33
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




Deci sa inteleg ca nimeni nu stie daca altcineva in afara de dealer poate integra alarma in cheie pt un Megane II ?

Inca un lucru: stie careva dintre voi care sunt deosebirile intre cele 3 (!) tipuri de alarme din oferta Reno? Cu alte cuvinte cat de proasta e cea mai eftina? biggrin.gif

Mulumesc,
Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 8 Mar 2004, 10:47
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Nu stiu daca cele trei tipuri de alarma exista in toata reteaua Renault. Cred ca fiecare concesionar are oferta proprie. Care sunt cele trei pe care le-au numit aici pe Feleac?


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Napoca
post 8 Mar 2004, 10:52
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 6 February 04




QUOTE
Care sunt cele trei pe care le-au numit aici pe Feleac?


Din pacate nu am cerut mai multe informatii :cry:
Nu stiu decat ca sunt 3, iar cea 'medie' costa 10 mil (cu tot cu manopera). Cred insa ca o sa optez pt cea mai ieftina doar ca sa imi scada rata la CASCO.

Si daca tot veni vorba, stiti cumva daca asigurarea pe care o faci la dealer e cea mai avantoajoasa? Ei (Cj) au spus ca lucreaza cu Alliantz si ma gandesc ca poate au ceva facilitati/reduceri...

Nap.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 8 Mar 2004, 11:09
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Eu am cumparat masina prin leasing (Volksbank Leasing, cu sediul in Buc., ei au incheiat contractul pt. CASCO, eu la ei platesc)
Cred ca la dealer se face numai sigurarea obligatorie RCA, ceea ce are pret unic peste tot. Daca fac ei si CASCO, eu spun sa mergi si pana la sediul principal Alliant (vis a vis de spitalul Stanca) si intreaba si acolo cat costa si inchei unde este mai ieftin.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 8 Mar 2004, 12:34
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Eu am incheiat la Allianz. Dar am vorbit tot cu dealerul care are reprezentat de la Allianz. Si a fost f bine asa pt ca am avut si o reducere desi nu cred ca datorita faptului ca am facut prin dealer ...
Tu intreaba in ambele variante care e procentajul. Ma refer daca inchei direct la Allianz sau soliciti asigurarea Allianz prin dealerul de la care cumperi.
Ce procentaj ti-au avansat pana acum?
Valoarea masinii tale e peste 15.000 euro cu toate taxele?


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 22 May 2004, 00:22
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




la Code Alarm (de la OMA) exista un model care merge pus cu cheia originala a masinii

cam scump - 10 sau 12 milioane, fata de un model Code Alarm normal la vreo 7-8 milioane.


faza cu legarea alarmei pe inchiderea centralizata mi se pare prea de tot, ma indoiesc ca monteaza cineva asa ceva


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 7 Aug 2004, 21:15
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




daca ai senzor de perimetru asta e de vina ,incearca sa il reglezi deoarece daca e la maxim prinde orice interferenta si masina poate sa tipe ca nebuna . vezi ca senzorul de perimetru e o cutie micuta 5x5 cm si are doua butoane unu pentru preavertizare si unu pentru alarma regleazale pe amandoua cat mai aproape de minim daca le dai de tot la minim dezactivezi complet senzorul respectiv


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIP
post 16 Aug 2004, 16:56
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 June 04




Doua chestii as vrea sa adaug aici, aviz celor care inca nu si-au cumparat masina (si poate nu numai lor):
1. Nu stiu cum procedeaza alte societati de asigurare, dar eu am CASCO la Allianz si au spus ca nu-mi fac absolut nici o reducere daca imi pun si alarma! Singura reducere de care au pomenit a fost ca cica din al doilea an, daca nu am... "evenimente", scade asigurarea cu vreo 20% parca.
Asa ca ramane la alegerea voastra daca mai dati sau nu niste bani in plus (si nu sunt chiar putini) pe alarma, daca tot aveti full CASCO.
2. Mare atentie si la pretul final al masinii comandate (incluzand optionalele)! Eu stateam linistit si faceam calcule cu 5% din valoarea masinii la dealer-ul Renault, ca sa ma trezesc in final ca tot ce trece de 15.000 Euro intra, de fapt, la 6.5%! sad.gif


--------------------
Megane II Sedan 1.6 16V Gris Eclipse
Climatronic, Cabasse, Xenon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 17 Aug 2004, 09:00
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




intradevar e alt procent daca treci de 15k valoarea totala cu optionale, insa aici nu intra alarma.
Mie pt alarma, presuri, prezoane anti-furt mi-au facut factura separata. Deci taxa de asigurare s-a aplicat numai facturii cu valoarea masinii + optionalele din fabrica.
Am uitat sa specific ca si eu tot la Allianz am incheiat polita. M-am uitat pe ea si exista o casuta unde e bifat ca masina are alarma. Ca-ti acorda sau nu reducere pt treaba asta, nu mi-am dat seama.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taurash
post 17 Aug 2004, 09:26
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




stiati ca prin dbl-click pe butonul de inchidere al telecomenzii pe langa blocarea usilor si armarea alarmei se "urca" si toate geamurile? smile.gif
(nu cred ca are legatura cu alarma da m-am gandit ca nu e cazul unui nou topic pt asa ceva ...)


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIP
post 17 Aug 2004, 09:33
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 June 04




Ala de la Allianz mi-a spus ca ei considera deja masina ca fiind dotata cu "alarma" deoarece are acel imobilizator electronic din fabrica! Pentru ei ala e suficient si cica exista deja reducere pe chestia asta.
Alta reducere nu iti ofera, chiar daca ii pui si o alarma cu sirena pe banii tai. Asadar alarma suplimentara (cu sirena) se pune doar pentru linistea sufleteasca a proprietarului. smile.gif


--------------------
Megane II Sedan 1.6 16V Gris Eclipse
Climatronic, Cabasse, Xenon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 22 Sep 2004, 16:59
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Tot incerc sa aflu de ceva timp asa ca mai incerc o data!
Urmeaza sa imi vina masina in cateva saptamani si am si optiunea de oglinzi rabatabile electric. Alarma va fi Gemini si as fi vrut sa stiu daca se poate ca la armarea alarmei sa se rabateze automat si oglinzile. Am citit pe undeva ca asta se poate numai la alarma Gemini. Pe de alta parte cand am intrebat la dealer mi-a spus ca nu se poate. Am sunat la Gemini si am dat peste o tanti care nu stiu cat a inteles ce am intrebat eu, si mi-a spus si ea ca nu se poate. Deci in final care este adevarul? Se pot rabata oglinzile la armerea alarmei?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladus
post 22 Sep 2004, 17:15
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




amuzant e ca fiecare are un tip diferit de alarma, desi dealerii ar trebui sa monteze acelasi tip. Eu am o alta alarma pe masina, tot de la dealer (Mach1), e Hornet. Habar nu am daca e buna sau nu, poate imi ziceti voi. Oricum se pare ca monteaza alarme dupa propria inspiratie de moment biggrin.gif


--------------------
Renault Megane2 2004 Dinamique
Renault Megane 2 Dinamique, negru, + clima + esp + Philips Blue Vision + in curand bord albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 22 Sep 2004, 20:50
Post #29


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




alarma nu are cum sa inchida si oglinzile deoarece alarmele care se monteaza pe megene 2 nu controleaza nimic. ele se armeaza cand folosesti inchiderea centralizata.

la megane 2 prin apasarea de 2 ori repede pe butonul de inchidere se inchid si geamurile. din cate stiu nu se inchid si oglinzile, singura varianta ca oglinzile sa se inchida fiind butonul ala de pe usa.

o adaptare s-ar putea face dar nu in serviceurile care monteaza alarme. aia sunt maimutze.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 23 Sep 2004, 02:48
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Ar trebuii sa intrebi mai bine la o firma specializata in alarme ( sa te duci la gemini acolo unde ai sunat si sa vb cu un tehnician nu cu o tanti ).
Astia de la service pun ce alarme vor ei si de fapt zic ca sunt omologate renault .
Pe bune "maimute" la circul pe care il fac si la felul cum te ametesc ca sa iti mai fure ceva din buzunar.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 10:04
Dacia