Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme bizare clima Laguna 2, clima functioneaza ciudat

alex188
post 4 Mar 2010, 23:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 4 March 10




Salutare

Sunt nou pe forum, e primul meu post, sper sa nu fac ceva gresit.
Am o Laguna 2, Expression, 2005 cu face-lift, 1.9 dci, dubluclimatronic.

Problema care a aparut de jumatete de an si inca nu am reusit sa o rezolv e legata de climatizarea, adica reglez ceva si imi da alta temperatura decat cea reglata:
1) cand senzorul de temperatura de afara indica peste +10 grade, in intervalul setat de la clima 16 grade - 25.5 grade imi baga aer rece la 15-16 grade iar cand setez temperatura la 26 grade imi baga brusc caldura la maxim (26-28 grade).
2) cand senzorul de temperatura de afara indica sub +10 grade in intervalul setat de la clima 26 grade - 16.5 grade imi baga aer cald la 26-28 grade iar cand setez temperatura la 16 grade imi baga brusc aer rece la minim (15-16 grade).

Am incercat toate variantele: auto, manual, recirculare, fara recirculare, cu AC fara AC, pe stanga o temperatura, pe dreapta alta, de toate dar nu sa intamplat nimic.

In plus baga de cand se intampla acest lucru baga si un miros urat, alte ori innecacios.
Am schimbat filtrele de tzashpe mii de ori, cu carbon, fara carbon, am scos filtru am dat cu spray de dezinfectare apoi pus filtru nou (de 2 ori), tot nimic.

Presiunea de freon este si a fost buna de la inceput fiind primu lucru pe care l-am verificat.
Am fost prima data la reprezentanta, au pus-o pe tester, toate valoriele erau in parametrii dati de producatori si au zis ca nu stiu ce are (pe atunci nu baga miros urat doar mergea aiurea).

Am fost apoi la un prieten care se pricepe la Renault, el fiind director la un alt service. Am incercat si cu el diverse variante, schimbat senzor de temperatura exteriora, a verificat el tot felu de valeti, palete, toate se deschid cum trebuie. A intrebat si el cunostinte la renault, tot nici o idee ce ar putea avea. A pus pe tester totul ok. Am fost de curand din nou la Reprezentanta pentru tester, si din nou toate valorile in parametrii dati de fabrica.

Va rog sugestii ca eu circul destul de mult si nu e deloc o placere: miros, geamuri aburite, temperatura fie prea mare fie prea mica. Pentru orice alte detalii va stau cu drag la dispozitie. sad.gif

This post has been edited by alex188: 4 Mar 2010, 23:45


--------------------
Renault Laguna II, Expression, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 5 Mar 2010, 09:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti




Salut, din cate stiu eu clima este influentata de senzorul de temperatura aflat in interior nu de cel din exterior.


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 5 Mar 2010, 09:37
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Cred ca e influentata si de cel exterior. Adica asa ar fi logic dupa capul meu. Din cate am observat eu cand dai la 26 grade (maxim) sistemul baga caldura la maxim. Acelasi lucru si la 16 (minim) grade dar in sens invers, evident. Eu zic sa vezi in suportul oglinzii din interior sa nu fie praf adunat acolo unde e miniturbina aia in care sunt si senzorii de habitaclu. Mie mi se aburea destul de usor in habitaclu. Am curatat de praf pe acolo pe unde am zis si fenomenul s-a diminuat destul e mult.

This post has been edited by Dan73: 5 Mar 2010, 09:41


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 5 Mar 2010, 09:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti




sunt constient de problema celui din interior si este in curs de achizitionare. daca setezi clima pe 26 de grade nu prea mai tine cont de temperatura din habitaclu si baga caldura cat cuprinde. daca ai observat, la drum lung, daca setezi de exemplu pe 24 si in masina este oarecum racoare, baga caldura, apoi incepe usor sa raceasca daca este prea cald. la 26 nu mai este valabil ca nu stie sa raceasca de 26 de grade. asa am observat dupa ceva joaca. biggrin.gif


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai vulcan
post 5 Mar 2010, 09:45
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 27 July 08
From: Sibiu




Salut, climatronicul functioneaza pe baza datelor primite de la senzorul de temperatura din interior, analizatorul de gaze ( acestea doua sunt situate pe un circuit aflat in cutia de la oglinda retrovizoare. tot acolo este si o mica turbina care impinge aerul spre senzori). Mai este si senzorul de insolatie (discul acela din mijlocul bordului, aproape de parbriz) Astea trebuiesc verificate si bineinteles calculatorul de clima...dar se pare ca testul e ok.
Ar mai fi tava in care se aduna condensul de la clima, aceasta are o scurgere care poate fi infundata. Am curatat anul trecut la un Peugeot tava respectiva...crescusera ciuperci si mirosea ingrozitor.
Succes la reparatii!


--------------------
HYUNDAI I30 1.4 tgdi exclusive launch edition 2017 - SB 06 YCP
Ex Renault Laguna Ii
Ex Renault 25 GTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 5 Mar 2010, 09:59
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Nu vreau sa starnesc o controversa dar sistemul de clima nu are cum sa nu tina cont si de alti factori. Una e sa fie temperatura apei de 0 grade de ex si alta e sa fie la 80. Pana nu incepe sa urce temperatura la apa nu urca peste o linie sau doua la ventilatie nicicum


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex188
post 5 Mar 2010, 17:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 4 March 10




@ cezarium
din cate mi-au zis baietii de la renault si senzorul de temp exterior are o influenta, nu asa mare ca cel de interior dar nu baga aer la fel de rece daca sunt 0 grade afara sau daca sunt 30 de grade.
Senzorul exterior l-am schimbat pentru ca afara erau +2 grade si el indica -15 era o problema cu el, dar am tinut sa mentionez ca l-am schimbat fie ca are sau nu vre-o legatura cu problema mea.

@ Dan73
Am sa curat acea turbina de praf.
Si da cand e rece motoru se comporta cum zici tu.

@ mihai vulcan
Au curatat baietii acea tava si teava care evacueaza condensul sub masina.


1zhelp00.gif Alte idei ce ar putea avea ? A mai patit cineva macar ceva asemanator ?

This post has been edited by alex188: 5 Mar 2010, 19:46


--------------------
Renault Laguna II, Expression, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cpcro
post 5 Mar 2010, 19:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 11 March 08




si eu am aceeasi problema. ca si tine, am verificat tot. cand vrea functioneaza cum trebuie, dar de cele mai multe ori functioneaza complet anapoda. la mine problemele au inceput atunci cand am scos siguranta de sub scrumiera. de atunci clima functioneaza complet aiurea, iar navigatia a ramas intepenita pe o pozitie. primeste date de la gps, dar nu le coreleaza cu harta. singura explicatie pe care am gasit-o pentru clima ar fi ceva cu multiplexarea. la navigatie cred ca s-a dus calculatorul. calculatorul meu de la clima l-am pus pe alta laguna si functioneaza. m-am resemnat, daca vreau rece selectez 16 grade, daca vreau cald 26.

This post has been edited by cpcro: 5 Mar 2010, 19:09


--------------------
renault laguna 2 break 1.9 dci 120 cp 2002 privillege carminat - ct xx afc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex188
post 5 Mar 2010, 19:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 4 March 10




@ cpcro

Doar ca e enervant ca atunci cand nu e foarte frig afara sau si mai rau cand ploua si trebuie sa lasi clima sa mearga sa nu se abureasca geamurile trebuie sa ramai in chiloti ca baga caldura maxim si in plus la mine e mirosu care e si mai enervant ca si temperatura.
Pe unde ai intrebat nu ti-a dat nimeni nici o solutie? idee macar, ceva ?


--------------------
Renault Laguna II, Expression, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cpcro
post 5 Mar 2010, 19:50
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 11 March 08




doar umeri ridicati. sad.gif ai incercat sa dai o resetare la multiplex folosind clip-ul?

This post has been edited by cpcro: 5 Mar 2010, 19:50


--------------------
renault laguna 2 break 1.9 dci 120 cp 2002 privillege carminat - ct xx afc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex188
post 5 Mar 2010, 19:57
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 4 March 10




Cum nu am clip si am vazut doar pe net la 3.000 de lei .... cam scump, iar eu nu iam intrebat pe baieti de multiplex pentru ca nu stiam de el. Dar mersi de sfat, cu prima ocazie cand ajung langa asa ceva o sa cer sa-i faca.


--------------------
Renault Laguna II, Expression, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cpcro
post 5 Mar 2010, 20:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 11 March 08




incearca la reprezentanta. dureaza max 2 min si costa cateva zeci de lei. reteaua mutiplex face legatura intre senzori, calculatoare si elementele de executie. este posibil sa apara o eroare de comunicare generata de un cablu fara continuitate...sau dracu` stie.


--------------------
renault laguna 2 break 1.9 dci 120 cp 2002 privillege carminat - ct xx afc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver_tavi
post 6 Mar 2010, 13:14
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 March 09




Salutare! Cine mă poate scoate și pe mine din necaz? Este prima iarn[ c\nd mi se aburesc geamurile. Asta până se în călzește agentul termic. Am filtrul de polen schimbat. Este nou, are circa500 km. Poate fi vreo fisură în calorifer? În vasul de expansiune nu scade nivelul.


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1.9dci - xx.12.xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen dinu
post 14 Apr 2010, 04:28
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 17 December 09




comuteaza pe autorecirculare aer in habitaclu si scapi de probleme, sau seteaza temperatura pe 22/24/23 grade si pune pe automat.


--------------------
renault laguna 2001 18 16V - TM25ESA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cpcro
post 30 Apr 2010, 18:59
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 11 March 08




QUOTE(alex188 @ 5 Mar 2010, 00:22)
Salutare

Sunt nou pe forum, e primul meu post, sper sa nu fac ceva gresit.
Am o Laguna 2,  Expression, 2005 cu face-lift, 1.9 dci, dubluclimatronic.

Problema care a aparut de jumatete de an si inca nu am reusit sa o rezolv e legata de climatizarea, adica reglez ceva si imi da alta temperatura decat cea reglata:
1)  cand senzorul de temperatura de afara indica peste +10 grade, in intervalul setat de la clima 16 grade - 25.5 grade imi baga aer rece la 15-16 grade iar cand setez temperatura la 26 grade imi baga brusc caldura la maxim (26-28 grade).
2)  cand senzorul de temperatura de afara indica sub +10 grade in intervalul setat de la clima 26 grade - 16.5 grade imi baga aer cald la 26-28 grade iar cand setez temperatura la 16 grade imi baga brusc aer rece la minim (15-16 grade).

Am incercat toate variantele: auto, manual, recirculare, fara recirculare, cu AC fara AC, pe stanga o temperatura, pe dreapta alta,  de toate dar nu sa intamplat nimic.

In plus baga de cand se intampla acest lucru baga si un miros urat, alte ori innecacios.
Am schimbat filtrele de tzashpe mii de ori, cu carbon, fara carbon, am scos filtru am dat cu spray de dezinfectare apoi pus filtru nou (de 2 ori), tot nimic.

Presiunea de freon este si a fost buna de la inceput fiind primu lucru pe care l-am verificat.
Am fost prima data la reprezentanta, au pus-o pe tester, toate valoriele erau in parametrii dati de producatori si au zis ca nu stiu ce are (pe atunci nu baga miros urat doar mergea aiurea).

Am fost apoi la un prieten care se pricepe la Renault, el fiind director la un alt service. Am incercat si cu el diverse variante, schimbat senzor de temperatura exteriora, a verificat el tot felu de valeti, palete, toate se deschid cum trebuie. A intrebat si el cunostinte la renault, tot nici o idee ce ar putea avea. A pus pe tester totul ok. Am fost de curand din nou la Reprezentanta pentru tester, si din nou toate valorile in parametrii dati de fabrica.

Va rog sugestii ca eu circul destul de mult si nu e deloc o placere: miros, geamuri aburite, temperatura fie prea mare fie prea mica. Pentru orice alte detalii va stau cu drag la dispozitie.  sad.gif
*



salut. am gasit buba. de vina era @sonda de temperatura de la vaporizator@ - dupa spusele meseriasilor de la reno. o gasesti deasupra pedalierului si costa fix 60 ron la reprezentanta. chiar daca e defecta, la o verificare cu clip=ul totul pare ok. adica, nu da nici o eroare. de asta e mai greu de depistat. acum am iarasi aer rece si cald, asa cum vreau eu sa setez.


--------------------
renault laguna 2 break 1.9 dci 120 cp 2002 privillege carminat - ct xx afc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminclc
post 1 May 2010, 20:38
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 28 November 09




daca o vezi cumva sa-i faci o poza, sau o descriere mai detaliata despre cum arata. am si eu aceeasi problema (mai putin mirosul neplacut) si m-am uitat in toata zona dar nu o gasesc.


--------------------
renault nu mai am 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mister Zizu
post 22 Mar 2015, 16:20
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 January 15




sonda de temperatura de la vaporizator
unde anume se afla?


--------------------
renault laguna 2 2002 initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 22 Mar 2015, 20:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




Pe la pedalier sofer, te apleci si uiti pe partea stanga a consolei centrale (cam deasupra pedalei de acceleratie, in partea ei dreapta) si o sa vezi o mufa micuta, care intra in sonda pe care o cauti. Acea mufa o scoti cu grija, invarti 90 grade sonda si o sa iasa din consola...


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omix
post 24 Mar 2015, 10:56
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 2 July 12




Buna ziua
si eu am o problema cu clima care se manifesta in felul urmator :
baga rece pana la setarea de 25 grade inclusiv iar la 26 grade baga caldura - si pe manual si pe automat .......


--------------------
mazda mx3 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Mar 2015, 10:59
Post #20


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Motorasul care face serviceul respectiv e "pe duca"/blocat.....si trebuie facuta manevra rece minim/cald maxim de cateva ori sa se miste/deblocheze motorasul sau clapeta comandata de el.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 04:23
Dacia