Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

53 Pages « < 48 49 50 51 52 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ITP - Inspectia Tehnica Periodica

marian-j
post 9 Aug 2013, 17:04
Post #1471


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Nu,colega BannedHost, seria motorului de pe masina dumitale se afla poansonata pe blocul motor.Exista autovehicule ce au seria motorului poansonata atat pe bloc cat si pe chiulasa(e.g. Fordurile Transit mai noi) dar in considerare este luata tot cea aflata pe bloc.
Sa revenim.Deschizi capota compartimentului motor,te plasezi in fata masinii si aproximativ pe linia mediana a blocului motor(in vecinatatea tubului jojei de ulei,undeva in spatele pompei servo-drectiei ) va trebui sa gaseti doua siruri de caractere poansonate,aflate unul sub altul.
Primul sir(de sus in jos) este tipul motorului iar urmatorul este seria.
Iata o poza orientativa.
s.m._simbol_1_2_16v.JPG ( Size: 98.05k ) Number of downloads: 1050

Trebuie sa fii foarte atent.Caracterele sun alcatuite din puncte si sunt foarte slab poansonate.Zici ca-s zgariate cu acul! mad.gif
Daca sunt si corodate,e chinul de pe lume!!
Cam asa arata:
renault_nicu.JPG ( Size: 1.95mb ) Number of downloads: 1081

Citirea directa este destul de dificila.Mai degraba incearca sa-i faci o poza cu telefonul.Cea de mai sus abia asa am reusit s-o deslusesc,ca de vazut,abia vedeam niste "pureci'! blush.gif !
Sa ai mare grija cand o cureti!!Niste solvent(diluant,benzina,etc),o carpa mai aspra,o sursa de lumina cat mai buna(ex. lanterna mica led) si cam atat!Sa nu folosesti hartie abraziva,intrucat risti s-o stergi de tot!!
Nu stiu ce i-o apucat pe tembelii de la reno sa schimbe locul de poansonare si adancimea pucntelor!La modelele mai vechi,locatia era muuult mai accesibila citirii directe iar caraterele erau troznite tzapan,de le puteai citi si noaptea!!
Uite:
renault_symbol.jpg ( Size: 578.2k ) Number of downloads: 1091

Daca seria a devenit ilizibila,nu te speria!Nu-ti taie nimeni capul!Nu esti nici primul si nici ultimul aflat in aceasta situatie.Totul se rezolva la RAR.Ma rog,o sa fie un pic de umblat,si ceva taxe,dar nu prea mari.
Sa-mi spui daca o gasesti.Daca nu,revin cu cateva amanunte in ceea ce priveste o rezolvare cat mai usoara a problemei dumitale!
Multa bafta!
Ciao!M smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ufo2912
post 6 Sep 2013, 16:07
Post #1472


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 10 May 13
From: turda




Va salut!
Eu am avut o experienta naspa cu RAR, pe scurt, mi-a disparut un litru de ulei de motor pe care il aveam in buzunarul din portabaj (sigilat). Sa fi atat de .... incat sa te tenteze un litru de ulei ce costa maxim 20 lei!? Este vorba de principiu si nu de facut scandal.
Si inca o chestie: pe permisul de conducere am trecute 2 coduri: cutie de viteze automata si nuca de volan, fiind pers. cu dizabilitati. Insa mi-au demontat nuca zicand ca este INTERZISA de codul rutier. Cum se poate?! Adica, daca pe permis este trecuta nuca, in cazul unui control rutier si eu nu am nuca, probleme. Daca am nuca si este interzisa de codul rutier iarasi probleme. Adica, orice as face, probleme, vorba aia, ai basca dar de ce n-ai palarie s.a.m.d..
Este inadmisibil ce se intampla dar traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul!


--------------------
renault megane grandtour 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovys
post 3 Oct 2013, 17:53
Post #1473


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 30 August 06
From: Iasi




QUOTE(aurelyan @ 13 Jun 2013, 17:16)
Am facut si eu ITP-ul, trecut fara probleme sau alte "atentii", la Autocenter cu 50 lei.
*


Multumesc @Aurelyan.
Am fost si eu astazi la Autocenter Iasi si am facut ITP-ul. S-a rezolvat in 30 minute fara nicio spaga. S-au facut toate testele: noxe, frane, articulatii, lumini, stergatoare, etc. Recomand si la altii care au masina in regula.


--------------------
Renault Grand Scenic 2011 - 1.5 DCI, 110 cp, privilege - IS-09-xyz
ex: Renault Megane 3, 1.5 dci, 106 cp, dinamique
ex. Megane 2, 1,5 dci, 85 cp, privilege, 2007
ex. Megane 1, 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 3 Oct 2013, 18:42
Post #1474


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




@marian l-am gasit ... intradevar este foarte slab zgariat .. probabil in cativa ani nu se mai vede nimic biggrin.gif

am raspuns si eu dupa 2 luni radmasa.gif

This post has been edited by BannedHost: 3 Oct 2013, 18:42


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 29 Nov 2013, 12:08
Post #1475


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




ce mama ma-sii i-a apucat pe toti ITP-istii sa nu mai faca inspectia pe copie carte certificata de banca? macar de-ar fi primul ITP, dar dupa ce ti se face de doua ori, e cam naspa sa ti se spuna ca pe acea copie cu stampila bancii "nu-ti face nici dracu ITP-ul" mad.gif death.gif ... in conditiile in care acelasi ITP-ist ma-nvata ca se poate scoate un duplicat in doua ore de la RAR radmasa.gif (adica mai aproape si mai rapid decat iau originalul de la banca)
apropo, primele doua nu s-au efectuat "in cartier" dry.gif
bine ca dau drumul la toate cioarsele pe drumuri, incepand cu cele inmatriculate la sud de Dunare

This post has been edited by crisolro: 29 Nov 2013, 12:09


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 4 Dec 2013, 08:16
Post #1476


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




clar, poti merge si cu pila pilelor, nimeni nu mai face ITP pe baza copiei CI a masinii daca e pe numele tau (credit auto la banca, de exemplu) fie ea si certificata de banca (exceptie face Banca Transilvania) sad.gif ... culmea e ca nimeni nu ma crede ca cele doua ITP-uri anterioare le-am facut cu acea copie certificata de banca (fara pile) tongue.gif
deci m-am plimbat pe la banca
daca intereseaza pe careva, in Ghencea gasiti ITP la 99 ron/diesel si 89 ron/benzina (preturi pt. masini mici dar nici la jeep-uri nu sarea decat cu fo 10-20 de ron) (dau detalii pe privat cui doreste)


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 4 Dec 2013, 13:15
Post #1477


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Mdeah,ai fost pus pe drumuri aiurea.
RAR-ul a prevazut cat se poate de clar cele doua situatii(mai bine zis exceptii) in care se sunt admise copiile conforme dupa CIV(cu stampila bancii si semnatura celui ce a pus-o pe copie in original) in vederea efectuarii itp.Cazul masinii gajate in banca(adica exact situatia descrisa de matale) este una dintre acele exceptii,a doua fiind cea privitoare la masinile aflate in leasing.
M-a "amuzat" faza cu BT.Adica cu ce-s mai cu motz aia decat alte banci?
Chiar nu pricep ce traznai au in cap colegii mei din Buc.Au domniile lor alte reglementari decat noi,provincialii?Sincer,n-as crede. sleep.gif
Mai degraba exces de zel,asta ca sa ma exprim cuviincios.
Ma rog,bine ca ti-ai rezolvat treaba,dar putei sa fii scutit de plimbari fara rost.Si chiar nu-ti trebuia absolut nicio pila vis a vis de copia CIV,date fiind cele insirate mai sus.
Eu personal,n-as fi avut nicio tresarire sa-ti fac inspectia cu pardalnica ceea de copie.
E chiar hilar:de doua ori e buna si dupa aia,brucs si deodata,nu mai e.
Mare-i gradina...

This post has been edited by marian-j: 4 Dec 2013, 13:19


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 5 Dec 2013, 09:12
Post #1478


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




deh, ma gandeam ca au aparut reglementari noi insa niciunul nu a fost in stare sa-mi zica de cand nu se mai poate etc. tongue.gif
din folclorul lor, doar BT-ul are acord cu RAR-ul si si-a dat acceptul sa se faca ITP-ul pe copiile certificate de ei iar restul bancilor vor sa se asigure ca vin clientii macar la 2 ani sa achite ratele radmasa.gif
ce e iarasi fain e ca toti imi explicau cum ma fraiereste pe mine banca care nu are voie sa-mi retina acea CI (e chiar ilegal wacko.gif ) pe care e trecut numele meu excl.gif si cum as putea sa fraieresc eu banca scotand un duplicat wink.gif

This post has been edited by crisolro: 5 Dec 2013, 09:14


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 5 Dec 2013, 13:25
Post #1479


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




De ce nu faci sesizare scrisa la RAR?....


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 5 Dec 2013, 14:13
Post #1480


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




ma gandesc ca mai trec vreo doua ITP-uri pana voi primi raspuns/se va rezolva ceva ... ma gandesc la acei oameni carora le intindeam bani (taxa ITP, nu spaga) si ma trimiteau acasa blink.gif


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goto
post 5 Dec 2013, 14:24
Post #1481


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 14 March 12




Salut!
Este posibil sa am probleme la ITP daca stergatorul din partea dreapta lasa o pelicula cand sterge, pelicula care dispare dupa 1-2 secunde?
Si o a doua intrebare: a facut cineva ITP-ul la Auto Soft, de pe Iuliu Maniu? Am gasit un voucer cu care pot face ITP-ul la 50 roni, dar nu as vrea sa dau banii astia si sa ma trezesc ca ma intorc pt toate prostiile.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.4 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 5 Dec 2013, 23:35
Post #1482


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(crisolro @ 5 Dec 2013, 14:13)
ma gandesc ca mai trec vreo doua ITP-uri pana voi primi raspuns/se va rezolva ceva ... ma gandesc la acei oameni carora le intindeam bani (taxa ITP, nu spaga) si ma trimiteau acasa blink.gif
*


Imi permit sa-ti impart postarea in doua.
a micutz.RAR-ul percuteaza foarte bine la sesizarile clientilor.Mail,sesizare telefonica sau scrisa,egal.Daca se dovedeste ca plangerea dumitale este intemeiata,n-as vrea(sincer!!) sa fiu in pielea inspectorului ce te-a nedreptatit! ph34r.gif
Chiar si statiile itp au o condica de gen.Cam odata la 2-3 luni,fiecare staie trece printr-o monitorizare de fond.Monitorii RAR verifica inscrisurile,pozele,buletinele metrologice,stampilele,TOT!Inclusiv registrul de reclamatii.Daca se gaseste ceva in acel registru ii bai! ph34r.gif
Aici,la mine in urbe,seful reprezentantei RAR a pus o linie telefonica directa cu dumnealui la dispozitia clientilor.Numarul respectiv de telefon este pus la vedere(mare si boldat) pe geamul casieriei.Imposibil sa nu-l vezi!
be micutz.Asta chiar nu pricep!Sa vina omu' sa-ti bage bani in firma(deci implicit si in buzunar) si sa-i refuzi,pe motiv de procedura gresit inteleasa,mi se pare o atitudine total contraproductiva.
Bine,aici putem nuanta la infinit.
e.g.
Ia vino-mi in pragul statiei cu xenoane neomologate.Pentru inceput,iti voi explica(cat pot de politicos) ca nu vei primi viza itp.Daca esti baiat destept,te impachetezi si te cari.Daca insisti sa continuam inspectia(am avut si cazuri din astea) ma voi stradui(cu mare placere) sa-ti complic existenta cat pot de mult!!De ce?Pentru ca vreau si pentru ca pot!!!
Despre asta vorbeam.Subiectivismul poate aparea oriunde.


Colega goto,nu cred ca vei intampina dificultati din cauza lamelei stergatorului.


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 6 Dec 2013, 08:27
Post #1483


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(goto @ 5 Dec 2013, 14:24)
Salut!
Este posibil sa am probleme la ITP daca stergatorul din partea dreapta lasa o pelicula cand sterge, pelicula care dispare dupa 1-2 secunde?
*



Schimba lichidul de parbriz, ia ceva mai bun, nu din ala ieftin din Cora wink.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 6 Jan 2014, 10:00
Post #1484


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




La multi ani!

Trebuie sa fac si eu ITP, dar pe talon nu mai este nici un loc unde sa se puna stampila.
Trebuie sa trec pe la RAR sau exista pe la service-uri (statii ITP) acea anexa care sa contina noua stampila?

This post has been edited by psychoo: 6 Jan 2014, 10:02


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Jan 2014, 10:06
Post #1485


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se elibereaza un document,daca treci ITP-ul,si dupa aia mergi la Politie sa-ti reinoiasca talonul cu mentiunea imprimata...fara stampila.
Poti sa circuli si cu cel vechi si cu documentul respectiv...dar e mai bine cu un nou talon.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 6 Jan 2014, 10:09
Post #1486


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Merci de raspuns.
Din ce am mai citit pe net nu esti obligat sa schimbi talonul pentru asta, se ofera o anexa...poate cineva sa confirme ca va trebui sa trec pe noul tip de talon? plange.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 6 Jan 2014, 18:45
Post #1487


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Nu,nu trebuie.Poti circula mult si bine(si evident,absolut legal!!) cu anexa aceea.Daca se umple si anexa nou-primita,se face alta!Numa' sa te tina masina atata! biggrin.gif
Si inca ceva:incepand cu 01.01.2014 se mai elibereaza si un certificat auxiliar ce atesta efectuarea itp.


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 6 Jan 2014, 19:33
Post #1488


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




asta pentru ce ? e o hartie in plus ... probabil cineva a luat bani pentru tipizarea ei.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 6 Jan 2014, 21:14
Post #1489


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Nu plătești nimic în plus!
E "cado",bre!Tot ce prevede tipizatul respectiv,e suportat de RAR și de stația itp.Ai deja portofelu' "subțiat" și nu ne mai încap mâinile in el. icon_mrgreen.gif
Mulțumit? 04.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 7 Jan 2014, 08:08
Post #1490


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Multumesc pentru informatii.
Am facut ITP si am primit acea anexa galbena plus o hartie A4 care sa ateste veridicitatea acelei anexe.
Acuma nu stiu ce sa zic, dar se pare ca masinuta mea a avut probleme cu franele in sensul ca partea dreapta franeaza mai tare decat partea stanga.
Eu stiu ca circuitul de frana se realizeaza in X, iar pompa este cu dublu circuit -> daca un circuit pierde presiune ramane celalalt, deci ar fi fost slabe sansele ca ambele roti de pe aceeasi parte sa franeze mai slab. Am schimbat tot ce scrie la carte pe partea de frane: discuri, placute, tamburi, lichid frana acum ceva vreme. Nu am uzura inegala la cauciucuri, placute sau discuri si nu trage masina in nici o directie cand franez in linie dreapta fara maini pe volan.
Cand am propus sa intoarcem masina ca sa vedem daca problema nu se "muta" pe partea cealalta am fost refuzat politicos, dar am trecut testul.
Problema mea este ca acum am un pitic pe creier care zice ca poate totusi frana mea nu este cum ar trebui sa fie. Ceva sfaturi despre cum as putea sa verific fara batai de cap?
Am gresit in logica mea? Intervine cumva repartitorul care actioneaza doar pe o anumita parte si poate sa fie el cu probleme?
Multumesc.

This post has been edited by psychoo: 7 Jan 2014, 08:09


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabinicu77
post 1 Feb 2014, 18:02
Post #1491


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 29 March 08
From: Tg.Mures




Buna tuturor,
am (si) un logan la care a cam dat rugina pe la aripi.
Trece sau nu de ITP (urmeaza in curand)? De reparat trebuie sa il repar dar daca nu ar fi probleme la ITP l-as lasa pe vara.


Attached thumbnail(s)
Logan.jpg ( Size: 418.17k ) Number of downloads: 554


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v 2009 Luxury edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 1 Feb 2014, 23:01
Post #1492


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Asta-i portiunea cea mai grav afectata?
Exista coroziuni strapunse?


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 1 Feb 2014, 23:18
Post #1493


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ma roade si pe mine o nedumerire. Am schimbat farurile simple ale masinii mele cu unele OEM de Clio, dar care au in plus becuri pentru lumini de viraj. La mine becurile alea nu functioneaza, neavand cablajul necesar pentru ele. E asta un motiv de probleme la ITP, atat timp cat restul de becuri, pt pozitii, semnalizare si ambele faze, functioneaza corespunzator?

This post has been edited by Synyster: 1 Feb 2014, 23:18


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 2 Feb 2014, 08:24
Post #1494


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




@psychoo cel mai bine pe un drum drept, calci frana mai puternic si vezi daca masina isi schimba directia: asta in ideea ca ai zis ca ai cauciucuri uniforme si echilbirate rotile.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabinicu77
post 2 Feb 2014, 11:37
Post #1495


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 29 March 08
From: Tg.Mures




QUOTE(marian-j @ 2 Feb 2014, 00:01)
Asta-i portiunea cea mai grav afectata?
Exista coroziuni strapunse?
*


Da, asta-i cel mai grav dar strapungeri nu se vad.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v 2009 Luxury edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 3 Feb 2014, 17:06
Post #1496


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Despre ce anexa galbena vorbiti ? Eu am facut ITP-ul acum 2 sapt , mi-a pus stampila in talon , mi-a dat o foaie A4 si o bulina la numar , nimic galben ...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 3 Feb 2014, 21:33
Post #1497


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Colega L!nuX,acea anexa galbena se elibereaza atunci cand anexa originala a certificatului se umple de vize itp.Cum matale ai avut libera cel putin o pozitie in talon,nu aveai de ce sa primesti cartonasul acela galben.
Colega gabinicu77,daca nu-s coroziuni strapunse,din ce vad eu in poza,cred ca putem vorbi despre coroziuni acceptate ca defectiuni minore.
Daca ar fi masina mea,io as face o mica improvizatie.O rola de banda adeziva de hartie,o bucata de smirghel ceva mai dur(cam de 100) si un tub mic de vopsea aproximativ la culoare.Mai mult de 15 lei n-ar trebui sa te coste toate astea.Dai putin cu smirghel sa netezesti oleaca coroziunile,izolezi cu banda si dai cu cu spray.Atata doar ca iti trebuie un spatiu cat de cat incalzit,unde sa faci manevra asta.Si nici prea mult nu ar putea sa dureze.Oricum "tigania" n-o sa stea prea mult pe masina,si ar arata mai bine decat ruginiturile alea.
Bafta! smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 Feb 2014, 21:43
Post #1498


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(Synyster @ 1 Feb 2014, 23:18)
Ma roade si pe mine o nedumerire. Am schimbat farurile simple ale masinii mele cu unele OEM de Clio, dar care au in plus becuri pentru lumini de viraj. La mine becurile alea nu functioneaza, neavand cablajul necesar pentru ele. E asta un motiv de probleme la ITP, atat timp cat restul de becuri, pt pozitii, semnalizare si ambele faze, functioneaza corespunzator?
*



Coane marian, ai un raspuns si la intrebarea mea? biggrin.gif N-as prea vrea sa fiu ilegalist, o suferi baba la frumusete dar...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 3 Feb 2014, 22:49
Post #1499


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ioai,scuuuze colega Synyster,n-am observat postarea dumitale! blush.gif
In principiu,daca farurile sunt bine reglate, nu cred sa intampini dificultati.Modificarea este destul de discreta si trebuie sa cunosti foarte bine bine modelul pentru ca aceasta sa fie observata.Nu sunt sigur ca eu as observa "transplantul" daca nu mi-ai spune. happy.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 Feb 2014, 23:08
Post #1500


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Multumesc frumos!


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
53 Pages « < 48 49 50 51 52 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 19:23
Dacia