Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mecanism inchidere portbagaj - probleme, cablu intrerupt / forfecat

Batrânul
post 21 Jun 2009, 15:45
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




La tine problema nu e atat de grava, pt. ca poti sa inchizi/deschizi portbagajul cu cheia. La Symbol phase 4 e mai nasol, ca ramane portbagajul descuiat in permanenta, daca actuatorul nu functioneaza.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 22 Jun 2009, 16:49
Post #92


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Si la mine s-a rupt pentru a doua oara, in alt loc. L-am reparat, dar ma gandesc din ce in ce mai serios sa schimb tot cablul. A facut careva aceasta operatiune? Ma poate indruma careva, ce trebuie desfacut, eventual lipit, etc.?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Jun 2009, 19:38
Post #93


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Oare rezolvi ceva ? Ma gandesc ca te chinui sa schmbi un cablu, pui unul nou, dupa aia deschizand si inchizand portbagajul evident indoi firul in acelasi loc in mod repetat, pana cand invariabil iti va ceda si ala. Oare merita efortul sau mai bine il repari pe cel vechi ori de cate ori cade ?
Aici proiectarea sistemului e deficitara, nu neaparat calitatea cablului original....

This post has been edited by vallixx: 23 Jun 2009, 19:39


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 23 Jun 2009, 20:31
Post #94


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Pai firele sunt foarte subtiri si ma gandesc ca asta e cauza ruperii repetate. Poate daca pun un cablu in genul celui de la tv nu o sa mai fie probleme, firele, pe langa faptul ca sunt groase, fiind protejate si de acea izolatie exterioara. smile.gif Nu stiu... ziceam si eu. smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 24 Jun 2009, 07:17
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




Daca supradimensionezi nu este obligatoriu sa si tina. Cum a spus si vallixx, te chinui si oricum, inevitabilul se va produce. Incearca sa ii faci in zona respectiva o bucla mai mare, poate asa merge. (ca in fig. B )1.jpg ( Size: 87.18k ) Number of downloads: 1022


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 Jun 2009, 08:08
Post #96


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Corect, in plus, un cablu mai gros va si si mult mai rigid.
In plus de asta, cu un cablu mai gros vei avea si alte probleme si anume; grosimea firului este calculata si in functie de "cantitatea de curent" care trece prin el.
Un fir mai gros ( mult mai gros ), va face ca si pierderea de curent sa fie mai mare si exista posibilitatea ca la actuator sa ajunga mult mai putin curent si astfel sa-i scazi puterea. Asta evident la diferente mari de diametru, la diferente mici nu sunt probleme, dar atunci nu mai are rost sa mai inlocuiesti cablul cu unul tot la fel....

Aceasta problema am avut-o eu cand am vrut sa-mi fac ridicarea geamurilor din alarma. (la armare )
Pentru ca masina nu are functia CONFORT, trebuia sa trag cablu separat de la modulul de ridicare dar in felul asta riscam sa scad puterea motorasului de la geam, din cauza pierderii de curent pe firul tras suplimentar.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 24 Jun 2009, 08:28
Post #97


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Tot bucla mai mare am si eu de prin februarie. Nu m-a costat nimic. M-a ajutat un coleg de forum. wink.gif Acum cand inchid din cheie / alarma, se aude altfel... Inainte nu se auzeau "zgomote" decat de la usi. Acum se aude puternic si din spate datorita ecoului din portbagaj.

Pot spune (si n-aveti decat sa radeti), ca m-am obisnuit cu sunetul, iar daca se rup iar firele, imi voi da seama instant. Se rup fierele, dispare ecoul. laugh.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 25 Jun 2009, 22:13
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Am patit-o iar, de data asta a ramas blocat pe pozitia inchis. biggrin.gif . Stau nemancat o zi ca sa-mi scada burta, dupa care incerc sa ajung in portbagaj. radmasa.gif .
Pe ce trebuie sa apas ca sa deschid portbagajul din interior?


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 26 Jun 2009, 05:51
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




E faza cea mai nefericita. Toti ceilalti care am postat aici am patit-o cu portbagajul descuiat. Rabate bancheta spate si spatarul ei, intra in portbagaj cu o lanterna si o surubelnita si incearca sa apesi la clema metalica care prinde parghia de inchidere (clema e la partea fixa, cea de pe podeaua portbagajului). Nu sunt prea sigur ca va merge, cred ca trebuie incercari repetate.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
realmcsar
post 26 Jun 2009, 11:56
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 February 07




Am schimbat actuatorul la IPSO. Pret piesa 200 lei, manopera 100 lei.


--------------------
Renault Symbol Expression 1.4 8V 75cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pegas
post 26 Jun 2009, 15:10
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 29 September 05
From: IASI




nu neaparat pretul actuatorului ma impresioneaza (negativ) ci valoarea manoperei... adica au lucrat 1 ora si jumatate?


--------------------
Renault Clio Symbol 2001/Dinamyque, 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 29 Jun 2009, 13:47
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Pana la urma am rezolvat relativ usor problema. Am rabatat bancheta, dupa care am miscat de cabluri in timp ce inchideam/deschideam usile din telecomanda. La un moment dat au facut contact in zona de unde s-au rupt si s-a deschis portbagajul. Sper ca de data asta sa tina mai mult.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 29 Jun 2009, 16:21
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Ma bucur sincer ca ai rezolvat, pentru ca, repet, mi se pare faza cea mai nefericita intreruperea firelor respective cu portbagajul incuiat. Parca tot mai sanatos era sistemul vechi (cu cheie).


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trufasel
post 6 Jul 2009, 11:18
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 9 August 05




Salutare,

Am si eu o problema cu inchiderea portbagajului la un Megane 1 care e la fel ca la clio...problema mea e ca s-a rupt piesa aceea de plastic alb care face se prinde intre tija si mecanismul de actionare. Stie cineva de unde o pot procura?...s-a mai lovit cineva de problema asta?...cum se poate rezolva?

Merci


--------------------
Renault Megane Classic 2000, 1.9 dTi
trufasel
Renault Megane Classic, 1.9dTi, 98CP, 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 6 Jul 2009, 16:10
Post #105


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Incearca pe la dezmembrari daca nu reusesti sa o repari.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trufasel
post 6 Jul 2009, 19:59
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 9 August 05




mda....ma gandeam ca se gasesc si separat..prin vitan de ex..



--------------------
Renault Megane Classic 2000, 1.9 dTi
trufasel
Renault Megane Classic, 1.9dTi, 98CP, 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Jul 2009, 21:08
Post #107


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




O solutie inedita:
Mi-am montat acum ceva timp o alarma cu functie de deshidere portbagaj, inchidere geamuri la armare.....bla, bla, etc, etc. Partea buna este ca Symbolul neavand o functie de deschidere, a trebuit sa-i montez un actuator de inchidere centarlizata, pentru care se trage fir separat pentru a fi legat la alarma. Astfel, cand inevitabil am patit-o si eu, portbagajul blocat tot pe inchis, l-am deschis din telecomanda.

La Symbolul PH4, fara inchuietoare se poate monta actuator, la cel de dinainte cu portbagaj cu broasca este foarte greu spre imposibil de pus actuatorul acolo intrucat e foarte putin loc de manevra, dar la cele cu broasca oricum nu mai e prea mare nevoie.

This post has been edited by vallixx: 6 Jul 2009, 21:09


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 14 Nov 2009, 17:19
Post #108


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Mda... am reparat pentru a treia sau a patra oara cablul respectiv. sad.gif De fiecare data se rupe firul in alta parte. sad.gif Daca mai patesc asa ceva, data viitoare schimb tot cablul. Stiti cumva ce trebuie desfacut ca sa schimb tot cablul? Ma refer in partea superioara... trebuie sa dau jos boxele de pe spate?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jflaci
post 30 Nov 2009, 00:16
Post #109


fiz.


Group: Members
Posts: 60
Joined: 17 February 09




QUOTE(vallixx @ 24 Jun 2009, 08:08)
Corect, in plus, un cablu mai gros va si si mult mai rigid.
In plus de asta, cu un cablu mai gros vei avea si alte probleme si anume; grosimea firului este calculata si in functie de "cantitatea de curent" care trece prin el.
Un fir mai gros  ( mult mai gros ), va face ca si pierderea de curent sa fie mai mare si exista posibilitatea ca la actuator sa ajunga mult mai putin curent si astfel sa-i scazi puterea. Asta evident la diferente mari de diametru, la diferente mici nu sunt probleme, dar atunci nu mai are rost sa mai inlocuiesti cablul cu unul tot la fel....

Aceasta problema am avut-o eu cand am vrut sa-mi fac ridicarea geamurilor din alarma. (la armare )
Pentru ca masina nu are functia CONFORT, trebuia sa trag cablu separat de la modulul de ridicare dar in felul asta riscam sa scad puterea motorasului de la geam, din cauza pierderii de curent pe firul tras suplimentar.
*



Salut!

Vallixx scuza ma ca te contrazic, dar nu suntem de aceeasi parere despre cunostintele de curent continuu. In cazul unui cablu mai gros se reduce rezistenta cablului, caci rezistenta cablului este de forma: R=ro*L/S , unde ro este rezistenta specifica a materialului, L este lungimea cablului, iar S este suprafata lui (sectiunea).
Daca te uiti mai atent la fiecare aplicatie de curent continuu (si nu numai) sectiunea cablului creste cu necesarul de curent. Curent nu se "pierde" pe un circuit in serie, ci tensiune. Curent se "pierde" eventual la scheme unde sunt legati consumatori in paralel, dar nici acolo nu se pierde, ci se desparte, conform primei legi al lui Kirchoff.

Laci.


--------------------
Renault Clio Symbol RNA 1.4 8V 2001 - MS-06-JIE
Ansmann MadRat 1/10
Tamtech Gear Brushless Hornet 1/18
Tamiya TL-01 alias Bonzer 1/10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 17 Dec 2009, 10:36
Post #110


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Ei, dupa 2 ani jumate de exploatare a venit momentul sa nu se mai deschida portbagajul. sad.gif
Misto moment. Am fost ieri pe partie cu fecior-miu cu sania si cand sa plec dau sa descui sa bag sania in portbagaj. Eroare. Initial am crezut ca am lasat masina descuiata si tocmai am incuiat-o si mai apas odata butonul. Nimic.
Verific portierele, vad ca functioneaza normal inchiderea/deschiderea, bag urechea la incuietoarea portbagajului si ma joc cu butonul de pe cheie. Liniste totala.
Atunci am tras concluzia ca mi s-a intamplat si mie treaba cu firele. Intrebarea e cum naiba deschid portbagajul din interior sa pot lucra si eu mai comod pe-acolo (daca se poate spune comod la temperaturile de-acum)? Mai sunt si alte metode inafara de ce a reusit lungan sau de ce a explicat batranul?

P.S. Macar n-am avut emotii noaptea trecuta ca se poate sa-mi dispara ceva din portbagaj radmasa.gif


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 17 Dec 2009, 11:00
Post #111


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Intreb si eu ... de ce nu se poate deschide cu cheia ? sau nu am inteles eu bine


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 17 Dec 2009, 11:25
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Andrei Phase 4 nu mai are butuc la portbagaj. smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 17 Dec 2009, 11:39
Post #113


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Exact wink.gif


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 17 Dec 2009, 12:12
Post #114


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Oke ... scuuuuuze smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 17 Dec 2009, 12:46
Post #115


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Un prim pas a fost facut. Am reusit sa-l deschid bagand mana prin spate si miscand firele. Acum nu se mai inchide, dar macar pot lucra la el smile.gif


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Dec 2009, 13:25
Post #116


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




@jflaci

Teoretic ceea ce zici tu nu este gresit. Mai mult decat atat s-ar putea ca la portbagaj sa nu fie probleme intrucat ai consumatori mici, e vorba doar de un motoras simplu care n-are de facut decat o operatie simpla de inchidere / deschidere.
In cazul unui consumator mai mare ( experienta mea a fost cu motorasele de le geamuri ) , daca inlocuiesti firul original cu unul mai gros si mai lung, iti garantez eu ca-ti scade puterea motorului. Si asta se intampla intrucat nu mai ajunge suficienta tensiune in el . Ori conf. legii lui Ohm, U=RI, daca scade tensiunea, tre scada si curentul intrucat rezistenta motorasului este aceeasi.
Firul lung si gros se va comporta exact ca un rezistor inseriat, care mananca voltii.
Ceea ce este adevarat este ca m-am exprimat gresit cand am zis ca pierde curent, dar m-am gandit ca pentru un necunoscator, sa ii zic tensiune sau sa ii zic curent e tot aia, asa ca denumirea generica de "curent" mi s-a parut mai potrivita.

Ideea de baza era: daca vi se rupe un fir, de la geamuri, de la portbagaj, de oriunde, inlocuiti cu fir de diametru similar sau cat mai apropiat.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jflaci
post 17 Dec 2009, 14:20
Post #117


fiz.


Group: Members
Posts: 60
Joined: 17 February 09




[quote=vallixx,17 Dec 2009, 13:25]
@jflaci

>>Teoretic ceea ce zici tu nu este gresit.

Mai mult decat atat este corect!


>>In cazul unui consumator mai mare ( experienta mea a fost cu motorasele de le
>>geamuri ) , daca inlocuiesti firul original cu unul mai gros si mai lung, iti garantez
>>eu ca-ti scade puterea motorului.

Daca lungesti de 2 ori cablul si pui cu o sectiune de 2 ori o sa ai aceeasi rezistenta, deci nu scade, daca depasesti lungimea acesta scade.

>>Si asta se intampla intrucat nu mai ajunge suficienta tensiune in el . Ori conf. legii
>>lui Ohm, U=RI, daca scade tensiunea, tre scada si curentul intrucat rezistenta
>>motorasului este aceeasi.

Ok.

>>Firul lung si gros se va comporta exact ca un rezistor inseriat, care mananca
>>voltii.

Ca si cablul subtire, iar de "mancat" apare o scadere de tensiune pe el.

>>Ceea ce este adevarat este ca m-am exprimat gresit cand am zis ca pierde
>>curent, dar m-am gandit ca pentru un necunoscator, sa ii zic tensiune sau sa ii zic
>>curent e tot aia, asa ca denumirea generica de "curent" mi s-a parut mai potrivita.

Pe parcursul studiilor am priceput un singur lucru cert:
In momentul in care explici gresit la un necunoscator ceva, el o sa explice la unul si mai necunoscator, care se va face de ras ori public, ori in familie. Prin urmare: daca se poate sa ne tinem la explicatii corecte. Curentul este foarte bine definit, nu exista alta denumire pentru el, fie el generic sau nu.


>>Ideea de baza era: daca vi se rupe un fir, de la geamuri, de la portbagaj, de >>oriunde, inlocuiti cu fir de diametru similar sau cat mai apropiat.

Daca imi permiti as formula altfel: daca vi se rupe un fir, puteti sa-l inlocuiti cu unul cu sectiune identica sau mai mare avand grija sa nu-l lungiti. In cazul in care trebuie sa-l lungiti, daca puneti de 2 ori mai lung decat originalul, trebuie sa fie de minim 2 ori sectiunea.

Inca un lucru. La cablurile din masini pot sa apara temperaturi chiar extreme (masina stationata in soare vara, sau masina lasata afara pe -25 grade). As recomanda folosirea cablurilor cu izolatie siliconica, care rezista mult mai bine la diferentele de temperatura.

Spor,

Laci


--------------------
Renault Clio Symbol RNA 1.4 8V 2001 - MS-06-JIE
Ansmann MadRat 1/10
Tamtech Gear Brushless Hornet 1/18
Tamiya TL-01 alias Bonzer 1/10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Dec 2009, 16:34
Post #118


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Faci o mare confuzie.
Nu am sa-ti comentez decat o singura afirmatie dupa care nu mai revin pe aceasta tema intrucat ma indepartez de la subiect si ma bate hellcat sau Andrei la fundul gol. icon_mrgreen.gif

"Daca lungesti de 2 ori cablul si pui cu o sectiune de 2 ori o sa ai aceeasi rezistenta, deci nu scade, daca depasesti lungimea acesta scade."
Nici gand. Cablul este un transportor de tensiune si curent => adica putere.
Daca lungesti cablul vei avea pierdere de tensiune pe el. Pentru ca puterea sa ramana constanta ( pentru ca tu alimentezi un consumator de un anumit nr. de W ), va creste curentul. Asta este motivul pentru care un cablu lungit trebuie si ingrosat, ca sa poata sa suporte curentul in plus.

Cresterea curentului, inseamna cresterea consumului, inseamna sarirea sigurantei sau incalzirea panoului. De asta iau multi foc cu masinile pe drum. Deci : NU schimbati lungimea sau sectiunea cablului. Lasati-l la fel ca cel original, iar daca vreti sa-l lungiti, o lungire cu 5-10 cm, nu mai mult, este ok, nu afecteaza.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jflaci
post 17 Dec 2009, 23:57
Post #119


fiz.


Group: Members
Posts: 60
Joined: 17 February 09




[quote=vallixx,17 Dec 2009, 16:34]
>>Faci o mare confuzie.
>>Nu am sa-ti comentez decat o singura afirmatie dupa care nu mai revin pe aceasta
>>tema intrucat ma indepartez de la subiect si ma bate hellcat sau Andrei la fundul
>>gol. icon_mrgreen.gif

Stimate Vali!

OK, daca tu vrei sa crezi ca fac confuzie sa fie. Iar despre hellcat sau Andrei
nu cred ca ar fi cazul sa ne dea in fund, caci suntem exact pe tema, din
cate stiu tema este repararea/inlocuirea unui cablu de pe un autoturism,
iar daca cineva vrea s-o faca bine, îi trebuie informatie despre acest procedeu,
poate chiar nu are cablu de sectiunea potrivita.

>> Cablul este un transportor de tensiune si curent => adica putere.

Cablul este un conductor cu o rezistenta specifica, cu o sectiune anume,
izolatie si lungime. Nu se defineste nici unde ca fiind transportor.


>>Daca lungesti cablul vei avea pierdere de tensiune pe el. Pentru ca puterea sa >>ramana constanta ( pentru ca tu alimentezi un consumator de un anumit nr. de W >>), va creste curentul. Asta este motivul pentru care un cablu lungit trebuie si >>ingrosat, ca sa poata sa suporte curentul in plus.

Complet gresita ratiunea. Pe fiecare cablu ai cadere de tensiune, depinde de curentul care trece prin el, si rezistenta lui. In momentul ce ai o cadere de tensiune pe cablu, tensiunea de pe actuator scade, curentul absorbit scade, si prin urmare puterea ce ajunge la actuator scade. Pentru a reveni la puterea initiala trebuie sa
reduci scaderea de tensiune pe cablu, deci sa-l ingrosesti.


>>Cresterea curentului, inseamna cresterea consumului, inseamna sarirea
>>sigurantei sau incalzirea panoului.

De obiciei sigurantele sunt proiectate pentru a limita curentul si a intrerupe alimentarea in cazul unui scurtcircuit. Daca prin ingrosarea cablului ar creste atat
puterea absorbita ar fi ceva fenomenal.


Cateva calcule pe poza atasata.
Image005.jpg ( Size: 187.27k ) Number of downloads: 1032


Deci in primul caz este un conductor de 1 mm2 de 4 metri, iar in al doilea unul de 1mm2 cu o lungime de 8 metri. Diferenta de putere ce ajunge pe actuator este de 0.286W, din cele 29W. Deci cam 1%. Daca facem calculele pentru cablul de 2 mm2 cu o lungime de 8 metri ajungem exact la cazul I pentru ca in formula pentru Rc o sa avem in loc de 4 8 si in loc de 1e-6 2e-6, care se simplifica.

Scaderile de tensiune pe cablu:
I: 0.138V
II: 0.274V
III: 0.138V

Care e confuzia?

Spor,
Laci

PS: pana la urma: cine nu pricepe o boaba din calculele ce am postat, mai bine
nu repara pe masina sistem electric. ( <<-- Nu ma refer la Valixx cu aceasta propozitie, nu vreau sa jignesc pe nimeni.)

Nu de alta dar daca faci o greseala serioasa, chiar poate
sa-ti arda masina.

PSII: daca-i chiar atat de off, imi gasesti e-mailul in profile, Vali

This post has been edited by jflaci: 18 Dec 2009, 00:01


--------------------
Renault Clio Symbol RNA 1.4 8V 2001 - MS-06-JIE
Ansmann MadRat 1/10
Tamtech Gear Brushless Hornet 1/18
Tamiya TL-01 alias Bonzer 1/10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 18 Dec 2009, 17:27
Post #120


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Puterea este produsul dintre tensiune si intensitate, ceea ce inseamna ca intensitatea este putere impartita la tensiune.

Daca ai un consumator de 5W la care ajung 12V, curentul este de 5/12 = 0.416A
Daca la acelasi consumator de 5W, ajung 11V (in cazul in care grosimea cablului "mananca" sa zicem pt puterea exemplului 1V), atunci curentul ( intensiatea ) este 5/11 = 0.454A

Intotdeauna puterea ramane constanta (ceruta de consumator), ceea ce inseamna ca daca ai scazut tensiunea, creste curentul , nu scade.
Puterea scade doar in situatia in care sursa de curent nu mai are de unde sa suplimenteze curentul in plus necesar.

Stai linistit, nu ma simt jignit, nici eu nu intentionez sa jignesc, am doar o alta opinie decat a ta. Iar topicul nu e neaparat despre schimbat un cablu ci despre nefunctionarea mecanismului de inchidere a portbagajului, de asta cred ca suntem un pic offtopic.
Hai sa ne "contram" pe PM pe viitor , ok !

Toate bune !

This post has been edited by vallixx: 18 Dec 2009, 17:32


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 21:34
Dacia