Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

consum benzina oras -laguna II

Ian
post 10 May 2006, 13:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 31 March 06
From: Bucuresti




Pentru ca nu am gasit topicul acesta - ce ziceti despre consumul de benzina in oras la laguna II benzina ?si asta comparat cu ce scrie in cartea tehnica !


--------------------
Renault Clio Bicorp 1,4 l;16V;98CP/2003 - B-87-YAN
Renault Clio bicorp 1.4l 98CP;Ex Renault laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 10 May 2006, 14:02
Post #2


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ai facut tu determinarea consumului in regim urban conform normelor si ai obtinut altceva decat scrie in carte?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 10 May 2006, 15:32
Post #3


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




asa este,valabil si pentru benzina si pentru diesel:in regim urban consumurile reale sint mai mari decit cele din carte spre deosebire de cele extraurbane unde,fie vorba intre noi este mai usor sa tii masina la 90 si sa vezi cam cit indica in bord computerul(medie pe 3-4 km). Pentru oras se ia un anume tip de circuit ,viteza maxima este de 36km iar media de 18km/h,in anumite conditii meteo. eu daca merg pe pilot automat in tr.6 la 90km/h am si sub 6%,dupa cum in oras ,la foiala,poate sa sara de 15%(consum pe 5km,dar pe 100km nu gasesti chiar aceleasi conditii infernale si consumul scade). Una peste alta la mine spune mixt 8,4 si mi-a luat cel mai mult 9,5.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 10 May 2006, 17:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




pardon Domnu' Dan.... nu gasesti aceleasi conditii infernale peste tot... In Bucuresti le gasesti... din pacate...eu cu dieselul consum in Bucuresti si peste 10 ....

blink.gif



--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 10 May 2006, 18:05
Post #5


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




ma refeream doar la faptul ca este imposibil sa mergi in oras(sa zicem Bucuresti) doar la orele de virf si doar pe arterele foarte aglomerate(pe care le stim toti),unde 2km ii faci si intr-o ora; nu se poate ca in intervalul asta de km sa nu prinzi un Kisseleff liber(si alte megastrazi) si atunci consumul scade. Sa va dau un alt exemplu: masina am luat-o la 6 km din Bucuresti si avea un cunsum mediu inregistrat de 42,5%.Asta inseamna ca a mers foarte mult motorul cu masina stationata(sau o foiala exagerata din partea "baietilor" pe distante scurte). Dupa 180km,cind am ajuns acasa computerul arata un incredibil 9%,ceea ce inseamna ca a avut un consum foarte scazut(nu am depasit 90km/h). O concluzie se poate trage:daca ai piciorul greu trebuie sa platesti.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ian
post 11 May 2006, 08:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 31 March 06
From: Bucuresti




Evident ca nu am facut consumul conform"normelor".Insa in Bucuresti in regim de condus calm(nu sportiv) cu o viteza medie aratata decomputer de circa 24 km/ora pe 1000 km consumul este de 11,5%-12% in medie.Mentionez ca masina are 36,000 km acum.O am de noua si am fost la service IPSO ,au verificat pe calculator parametrii atit in regim static cit si dinamic si au spus ca totul e ok,asta e consumul la masina !!! Intradevar pe autostrada consumul nu depaseste 7.5%


--------------------
Renault Clio Bicorp 1,4 l;16V;98CP/2003 - B-87-YAN
Renault Clio bicorp 1.4l 98CP;Ex Renault laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 11 May 2006, 09:28
Post #7


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Atunci de ce faci referiri la valorile date de constructor? Apropo, ai citit topicul aceasta: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=41148?

Puteam sa-ti spun si eu, chiar si fara sa vad masina, ca nu-i nimic in neregula cu consumul. Un consum prea mare se traduce prin benzina prea multa injectata in cilindru pentru regimul respectiv. Adica benzina nearsa in gazele de evacuare, lucru care ar fi fost sesizat de sonda de oxigen si ti s-ar fi aprins beculetele pe bord.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lexxx
post 12 May 2006, 07:32
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 23 November 05




Ian, nu te speria; este un consum normal .Si mie imi consuma la fel si locuiesc in Timisoara, care este un oras mai aerisit decit Bucuresti.
Este o masina mare, grea si trebuie sa te consolezi ca iti consuma ca o Dacie din 1978. tongue.gif


--------------------
Tot Renault va fi. Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:17
Dacia