Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Parbriz atermic? De unde stiu?

bh07xyk
post 19 Apr 2006, 16:13
Post #1


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Stie cineva cum imi dau seama daca parbrizul e atermic sau nu?

Nu intreb numai pentru ca vine vara.... Ieri eram cu un GPS pe masina, nu prea vedea satelitii si tipu care umbla sa mi-l vanda zicea ca astea merg naspa cu parbrizele atermice, trebuie pus senzorul langa oglinda, bla, bla, cablaraie peste tot, nu l-am mai luat.

In sfarsit, la CASCO am zis ca pe masina mea nu am atermic, acum stau si ma intreb... Cum pot fi sigur?

Masina e luata SH, era un frig de crapau pietrele cand am cumparat-o, nici prin creanga mintzii nu-mi trecu sa intreb ce parbriz are masina.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 19 Apr 2006, 16:20
Post #2


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Pe timp noros,parbrizul are o tenta mov violet,indigo,oricum altfel decit restul(valabil la renault)


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 19 Apr 2006, 16:28
Post #3


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Mersi, deci am atermic smile.gif Acum tre' sa fiu atent sa nu-l sparg anul asta ca asigurarea imi plateste numai unul normal.

Multumesc.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 24 Apr 2006, 23:51
Post #4


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




QUOTE(ghetau dan @ Apr 19 2006, 05:20 PM)
Pe timp noros,parbrizul are o tenta mov violet,indigo,oricum altfel decit restul(valabil la renault)
*



Si al meu are tenta pe timp noros, si nu e atermic ca mi se incalzeste bordu... Normal ar trebui sa fie rece nu?


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 25 Apr 2006, 17:54
Post #5


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ei, acum sa nu crezi ca bordul va avea 5 grade cand in masina sunt 30 pentru ca afara sunt tot 30. Din cate cred eu, ideea cu atermicul este sa reflecte o buna parte din razele solare astfel incat sa nu fierbi in masina cand intri dupa ce a stat la soare.

Acum ca este in sfarsit soare si 25 de grade afara, simt clar la a mea ca nu ma arde soarele pe mana de pe volan iar cand ma urc in masina parcata la soare e respirabil inauntru iar bordul nu frige. Dar nici deosebit de rece nu e.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 25 Apr 2006, 18:49
Post #6


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(bh07xyk @ Apr 19 2006, 05:28 PM)
Mersi, deci am atermic smile.gif Acum tre' sa fiu atent sa nu-l sparg anul asta ca asigurarea imi plateste numai unul normal.
*


Poti vorbi cu cel care ti-a facut asigurarea sa-ti modifice optiunea.
In plus, sa zicem ca ar trebui sa-l schimbi, se poate plati diferenta pentru un parbriz atermic.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 25 Apr 2006, 19:41
Post #7


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@bh07xyk Cand am scris rece nu am zis sa inghtete mana pe bord. Ca n-are de unde sa se raceasca atat, logic nu? Eu il simt fierbinte. Toate geamurile le am in tenta cu culoarea masinii, inclusiv parbrizul. Intr-o zi aveam blugi negri si ma ardea soarele pe genunchi. Nu e normal la geamuri atermice. Cu geamurile laterale n-am nici o problema. Alea sunt sigur ca sunt atermice.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 25 Apr 2006, 20:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Sigur soarele batea doar prin parbriz? Ca daca geamurile laterale "sunt sigur atermice" inseamna ca ai pabrizul vopsit. Iti recomand sa-ti vinzi blugii cei negri...




Poate nu sunt a-termici.


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 26 Apr 2006, 01:10
Post #9


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Sigur batea doar prin parbriz. smile.gif Si sigur nu am simtit nimic din lateral. Vedem la vara mai bine. smile.gif Cum adica am parbrizul vopsit? Ce inseamna mai pe romaneste? smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 26 Apr 2006, 11:55
Post #10


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




@amp
QUOTE(ghetau dan @ Apr 19 2006, 05:20 PM)
Pe timp noros,parbrizul are o tenta mov violet,indigo,oricum altfel decit restul(valabil la renault)
*



Altfel decat celelate geamuri = atermic. Tenta verzuie ca si celelalte <> atermic.

Cu atermic nu ma ard blugii, indiferent de culoare, cam asta e ideea de baza. biggrin.gif




--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 26 Apr 2006, 18:40
Post #11


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Eu l-am vazut si in tenta verzuie si spre mov, violet, in functie de vremea de afara, si tot nu e atermic. smile.gif Nu am incercat sa ma uit la el si fara perdelutele din spate. Poate ma inseala alea. smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 26 Apr 2006, 20:00
Post #12


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Sper sa nu se supere Razu ca m-am folosit de poza cu masina lui, dar este edificatoare asupra nuantei unui parbriz atermic. Si parbrizul meu are aceleasi reflexe, dar la clio parbrizul atermic se mai poate identifica foarte usor, deoarece pe mijloc in partea de jos, deasupra bordului are un dreptunghi de marimea unui card in care geamul nu e atermic.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 26 Apr 2006, 20:33
Post #13


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Cel mai bun exemplu care se putea da... smile.gif
M-am uitat la pozele cu masina mea si nu se vede la fel. Afara e mai greu de observat....


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi.badea
post 29 Apr 2006, 12:10
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 25 May 05
From: Bucuresti




La masinile cu clima automata parbrizul este atermic. Geamurile laterale nu sunt atermice la Renault.


--------------------
Renault Laguna II 2.0 T 2005 Dinamyque
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drati71
post 29 Apr 2006, 18:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 27 July 05
From: Sfantu Gheorghe




Deci, daca eu am climatronic, inseamna ca am parbriz atermic? Totusi nu am nici un fel de tenta sau nuanta la parbriz. Bordul... cand soarele bate in parbriz, arde de numa, numa. In schimb geamurile laterale au o tenta verzuie si cred ca alea sunt atermice.


--------------------
God Give You Joy! . .
Reno Laguna II 1,9 dCi; 2004; 120CP; Dynamique; Gris Hologramme
PDA FSC N560
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 29 Apr 2006, 18:28
Post #16


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Oameni buni,

Nu exista laterale atermice la Laguna. Tenta verzuie nu inseamna ca sunt atermice. Inseamna doar ca sunt colorate/ionizate ca sa nu intre chiar toata lumina si caldura la interior.

In postul lui hellcat se vede clar tenta mov pe timp noros a PARBRIZELOR atermice. Daca bordul se incalzeste de "numa numa" , probabil parbrizul nu e atermic. Si cu atermic se incalzeste dar nu foarte tare. De exemplu, ganditi-va cum e cand stai la soare in spatele unui termopan. Se simte caldura dar nu chiar ca si dupa un geam normal.

Sunt convins ca daca erau optionale geamurile laterale atermice la Laguna, aia de la asigurare ar fi incercat sa mi le bage pe gat sa creasca prima. La fel cum au vrut sa-mi explice ca am parbriz atermic. La insistentele mele nu l-au pus atermic desi am aflat pana la urma ca asa este...


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 29 Apr 2006, 18:54
Post #17


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@Drati71 Si eu la inceput am crezut ca am parbrizul fara nici o tenta. La mine din interior cel putin nu se cunoaste mai nimic fata de cum sunt cele laterale. Uita-te mai bine ca poate e si ala in tenta verzuie.

La climatronic ar trebui sa fie atermice toate. De ce? Pentru ca fara ai muri de cald in masina pe timp de vara daca ai sta in spate. Stiu asta pentru ca am mers intr-un BMW vara si stateam in spate. Soarele cadea pe mine si ardeam tot cu toate ca AC-ul era dat drumu si aia din fata inghetasera. Problema asta poate a rezolvat-o Renault-ul cu perdelutele si au renuntat la atermice. Eu tin perdelutele ridicate tot timpul. Pana acum nu le-am gasit incalzite chiar daca ele sunt negre. Eu oricum mai am si avantajul ca am tapiseria gri si nu are cum sa se incalzeasca chiar si fara atermice sau perdelute. Mai la vara, daca ne lasa ploile, o sa ne dam seama mai bine care si cum avem atermice. smile.gif Pana la urma, mai conteaza ce geamuri ai atat timp cat nu te coci in masina? smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 16:25
Dacia