Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Amortizoare plus flanse de schimbat, inlocuit total

Daniel Maxim
post 9 May 2017, 20:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 June 15




Salutare am un megane 2, in urmatoarele zile trebuie sa merg cu ea la ITP si am flansele plus rulmentii din capul lor varza, necesita schimbare, presa de arcuri nu am, serviceul il exclud in prima faza.
M am gandit sa merg la un centru de dezmembrari sa imi iau tot ansamblul amortizor flansa arc si rulemtnul ala direct asamblate daca se poate si sa le schimb.

Am nevoie de putin ajutor daca stie cineva sa imi explice cineva pasii demontat plus montat, si niste poze daca nu cer prea multe.
Va multumesc mult smile.gif

This post has been edited by Daniel Maxim: 9 May 2017, 20:03


--------------------
Renault Megane II 2005 Sedan - Zt 33 558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 9 May 2017, 20:11
Post #2


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




salut, am schimbat de curand pe fata.
pret service auto specializat
piese:
amortizor fata Monroe - 165 ron x 2 = 330 ron
kit flansa + rulment amortizor Febi - 135 ron x 2 = 270 ron
manopera:
inlocuit amortizor fata + flansa + rulment - 85 ron x 2 = 170 ron

daca ai nevoie de detalii ti le pot furniza


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daniel Maxim
post 9 May 2017, 20:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 June 15




Multumesc mult insa eu nu sunt in romania...si daca iti spun cat ii 1h de manopera te apuca ameteala, ies mai ieftin sa schimb eu tot ansamblul decat sa vizitez serviceul smile.gif daca ai putea sa imi explici putin pasii ar fi perfect smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2005 Sedan - Zt 33 558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Popama
post 9 May 2017, 21:17
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 14 June 16
From: Bucuresti Sector 3




Față : https://youtu.be/Oi8FvMpqygU
și spate : https://youtu.be/BeTwfFngMdU

Documentație mai completă poți găsi la colegul greny ( https://www.reno.ro/index.php?showuser=113666 ) pe forum.

This post has been edited by Popama: 9 May 2017, 21:18


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Hatchback 1.6 16v Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 10 May 2017, 11:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Din cate vad in videoclip, pe spate este mult mai usor de inlocuit.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 May 2017, 11:56
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai nu este normal?

Pe fata ai nevoie de presa pentru arcuri ... pe spate nu ... atentie cum schimbati amortizoarele in regim propriu si ce presa folositi ca riscati rani grave daca scapa arcul din presa.

This post has been edited by cj98czh: 10 May 2017, 11:57


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 10 May 2017, 12:45
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Pe fata le-am schimbat in service, cu garantie 6 luni manopera, iar montarea a fost facuta ca la carte.
Pe spate atunci nu era cazul, dar acum au inceput sa apara zgomote ca un scartait, mai ales cand trec peste limitatoarele de viteza.Asa ca e cazul sa fac schimbul si pe spate.
De aceea ziceam ca pe spate se pot face in regim propriu.

This post has been edited by cosmin_69: 10 May 2017, 12:49


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 May 2017, 12:52
Post #8


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Orice se poate ..

Da inainte sa te apuci de schimbat amortizoare eu as incepe cu un test de amortizoare .. poti sa il faci cam la orice statie ITP


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 May 2017, 13:37
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Am si eu o nelamurire, nu e vorba despre megane 2 ci despre un renault trafic, scriu insa aici ca pe sectiunea de trafic nu prea e lume: ma uit pe un site de piese dupa amortizoare si flanse cu rulmentii aferenti si nu imi dau seama daca exista flanse cu rulment atat pt amortizor cat si pt arc.
Gasesc atat "set reparatie sarcina amortizor" cat si "set reparatie suport arc". Sunt chestii diferite sau acelasi lucru? In poze arata la fel...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 10 May 2017, 14:03
Post #10


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




QUOTE(Daniel Maxim @ 9 May 2017, 21:02)
Salutare am un  megane 2, in urmatoarele zile trebuie sa merg cu ea la ITP si am flansele plus rulmentii din capul lor varza, necesita schimbare, presa de arcuri nu am, serviceul il exclud in prima faza.
M am gandit sa merg la un centru de dezmembrari sa imi iau tot ansamblul amortizor flansa arc si rulemtnul ala direct asamblate daca se poate si sa le schimb.

Am nevoie de putin ajutor daca stie cineva sa imi explice cineva pasii demontat plus montat, si niste poze daca nu cer prea multe.
Va multumesc mult smile.gif
*



Le-am schimbat eu in regie proprie de 2 ori la vechiul Megane si daca nu te pricepi la mecanica cat de cat nu e tocmai usor. Am facut chiar recent cand am venit in tara schimb si pe fata si spate amortizoare, arcuri, flanse cu rulment si bielete antiruliu.

Tutorial rapid:

Pe puntea spate e relativ simplu.

Necesare:
- cric hidraulic
- minim 2 capre
- patent
- tubulare de 10mm si 18mm + prelungitoare/adaptor + clicket
- un breaker bar pt suruburile intepenite
- cheie roti (17mm daca ai roti originale sau 19mm la anumite roti aftermarket)
- adaptor cuplu dinamometric cu masura pt Nm sau cheie dinamometrica daca nu gasesti adaptor
- WD40
- Vaselina cu cupru

Cum se face:
- Ridici masina de ambele parti si o lasi pe capre
- Dai ambele roti spate jos
- Desfaci 2 suruburi de 10mm care tin protectia de plastic pe bratele puntii spate (cate 1 surub pe fiecare parte)
- Desfaci 2 braduti de plastic care fixeaza protectia pe bratele puntii spate (cate 1 bradut pe fiecare parte)
- Pe fiecare parte (stanga/dreapta) desfaci piulita care fixeaza amortizorul in partea de jos pe puntea spate cu tubulara de 18mm. In prealabil freci cu o perie mica de sarma pe surub si speli cu WD40 eventuala rugina, iti va fi mai usor la desfacere. Daca este foarte tare strans, poti folosi breaker barul ca sa slabesti apoi bagi clicketul ca sa desfaci piulita.
- Ridici/scoti capacul de deasupra rotii de rezerva din portbagaj si desfaci cu tubulara de 18mm cele 2 suruburi care fixeaza amortizoarele pe caroserie in partea de sus. Aici ar trebui sa se desfaca relativ usor intru-cat e zona ferita si nu sunt ruginite.
- Scoti amortizoarele de sub masina si puntea spate ar trebui sa "cada" o idee mai jos cat sa iti ofere access la arcuri.
- Tragi arcurile de sub masina (ies la mana usor)
- Indepartezi suportul de cauciuc din partea de jos si pe cel de plastic impreuna cu flansa tip saiba metalica din partea de sus de pe arcul vechi si le montezi pe arcul nou.
- Cureti tot nisipul si mizeria din oalele de la puntea spate dupa care fixezi arcurile noi in locasurile lor pe punte. Atentie ca in partea de sus acea flansa metalica si suportul de plastic albastru (sau ce culoare o avea la tine) trebuie sa intre pe un fel de surub/bolt fixat in caroserie iar in partea de jos acel suport de cauciuc in care intra arcul are o cavitate pe spate care trebuie sa se fixeze pe punte (puntea are o mica "galma" rotunda pe care se aseaza suportul de cauciuc al arcului, iti vei da seama repede la fata locului).
- Montezi amortizoarele noi in partea de sus pe caroserie, prinzi surubul lung de 18mm prin interior prin portbagaj. Strangi la cuplu de 62Nm.
- Introduci partea inferioara a amortizorului cu suburul incorporat in gaura din puntea spate. Vei avea cel mai probabil nevoie de cricul hidraulic bagat sub bratul puntii ca sa ridici puntea sa se alinieze gaura pe surubul amortizorului. Ungi filetul surubului cu vaselina cu cupru si strangi piulita de 18mm la 105Nm.
- Procedezi la fel pe partea cealalta pt a monta amortizorul.
- Montezi protectia de plastic pe fiecare brat al puntii, montezi bradutul si surubul de 10mm.
- Montezi rotile spate si ridici masina de pe capre dupa care o lasi pe roti.

Pe puntea fata e mai complicat:

Necesare:
- cric hidraulic
- minim 2 capre
- patent
- surubelnita dreapta
- tubulare de 13mm, 16mm, 17mm si 18mm + prelungitoare/adaptor + clicket
- un breaker bar pt suruburile intepenite
- Hex de 5 si 6mm (imbus)
- Inelare de 13mm, 16mm si 18mm
- cheie roti (17mm daca ai roti originale sau 19mm la anumite roti aftermarket)
- adaptor cuplu dinamometric cu masura pt Nm sau cheie dinamometrica daca nu gasesti adaptor
- WD40
- Vaselina cu cupru
- Presa arcuri
- Presa pentru joint-uri gen pivoti
- Ciocan nu foarte greu

Cum se face:
- Ridici masina de ambele parti si o lasi pe capre
- Dai ambele roti fata jos
- Demontezi stergatoarele cu tubulara de 17mm
- Desfaci masca de plastic de sub parbriz, cea prin care se scurge apa de pe parbriz cand ploua si prin care trage aer aeroterma in interior. Folosesti surubelnita dreapta pt a desface toate clipsurile filetante. Rotesti un sfert de tura inversul acelor de ceasornic dupa care tragi de clips cu atentie si iese.
- Vei vedea pe fiecare parte capul flansei+ amortizor fixat de 3 suruburi de 13mm. Nu le desfaci inca.
- Desfaci piulitele la capetele de bara cu o inelara de 16mm.
- Scoti capatul de bara de pe fuzeta cu presa pentru joint-uri. Daca nu ai, poti lovi usor cu ciocanul in laterala fuzetei, atentie nu lovesti surubul capatului de bara ca il faci praf.
- Desfaci piulita de la bieleta antiruliu cu o inelara de 16mm si tii contra in capul surubului cu un Hex de 5mm. Daca nu tii contra se va invarti in gol. Atentie daca bieletele antiruliu sunt foarte vechi si ruginite, mai mult ca sigur te vei chinui sa desfaci acele piulite sau nu vei reusi deloc, recomand sa inlocuiesti bieletele antiruliu, nu costa o avere. Eu am fost nevoie sa le tai cu un flex mic ultima oara pentru ca erau atat de ruginite incat mi s-a rotunjit slotul de imbus din surubul bieletei si se invartea cu totul.
- Desfaci surubul de 18mm care fixeaza amortizorul pe fuzeta. Atentie surubul este lung (ii poti vedea capul pe partea opusa) si va fi destul de murdar/ruginit pentru ca este expus la apa, zapada, spalatorie etc. Il freci cu peria de sarma pana nu mai ramane noroi, rugina pe el dupa care il speli bine cu wd40. Aici mai mult ca sigur vei avea nevoie de ceva forta sau de breaker bar ca sa il slabesti.
- Dupa ce scoti surubul de 18mm, dai intr-o parte furtunul de la frana si apoi lovesti cu ciocanul in bratul fuzetei pana iese capul inferior al amortizorului din fuzeta. Sprijini ansamblul bascula/disc/etrier/fuzeta pe cric hidraulic si desfaci cele 3 suruburi de 13mm din partea superioara ca sa eliberezi ansamblul flansa/amortizor de pe caroserie.
- Dupa te vei chinui putin sa indepartezi ansamblul amortizor de pe fuzeta, trebuie sa misti capul amortizorului si bratul superior al fuzetei inr-o anumita pozitie ca sa iasa. Atentie ca la roata din stanga (partea sofer) cand vei trage/misca de ansamblul roata va iesi planetara putin din cutie si va picura putin ulei, nu te speria, nu se intampla nimic rau. Pe partea dreapta, axul planetarei nu iese din cutie datorita constructiei. (vei vedea ca bratul lung e prins intr-o cochilie unde este un rulment). Totodata pe partea dreapta nu poti lasa jos indeajuns ansamblul roata si e mai dificil de scos amortizorul din fuzeta, insa cu putina insistenta iese.
- Odata indepartat amortizorul, se pune presa pe arc si se comprima. Eu am folosit o presa cu surub tip "gheara" de pe ebay (recomand Hilka ) pentru a comprima arcul, care merge la tubulara de 21mm. Trebuie doar sa ai grija sa pui cele 2 prese diametral opuse si sa fixezi ambele aripi ale "ghearelor" bine pe spira arcului. De asemenea comprimi cat de cat in mod egal presele, adica dai 10 ture de clicket pe o parte, apoi inca 10 pe cealalta, etc. Ideea e sa nu strangi o presa complet in timp ce a doua e complet desfacuta. Arcul se va comprima doar intr-o parte si va face burta in partea necomprimata riscand sa sara.
- Cand arcul este comprimat suficient, desfaci piulita din capul amortizorului cu o inelara de 18mm si tii contra cu un Hex de 6mm.
- Indepartezi flansa + rulmentul de pe amortizor si apoi scoti arcul comprimat.
- Scoti burduful de cauciuc de pe amortizorul vechi daca nu este rupt sau crapat. Altfel se inlocuieste cu altul nou.
- Amorsezi amortizorul nou comprimandu-l in gol de 5-10 ori dupa care introduci burduful de protectie.
- Asezi arcul comprimat pe talerul amortizorului, vezi ca are un opritor in care se propteste ultima spira de jos a arcului, iti dai seama la fata locului.
- Asezi rulmentul si flansa peste arc fixand rulmentul pe pozitie. Are de asemenea un opritor ca si talerul amortizorului in care se propteste spira superioara a arcului.
- Prinzi piulita noua cu care a venit amortizorul nou (atentie nu refolosi piulita veche, aceasta are o camasa de plastic antidesfacere in capat care se distruge cand o folosesti prima oara)
- Strangi piulita noua cu inelara de 18mm (atentie la amortizoarele noi de la KYB vine cu piulita de 19mm mai nou) si tii contra cu Hex de 6mm.
- Slabesti arcul din prese cu grija, in mod egal din ambele parti, la fel ca la comprimare.
- Termini apoi strangerea piulitei de 18/19mm a amortizorului cu cheia dinamometrica la 62Nm.
- Introduci cu grija ansamblul amortizor sub masina si asezi flansa sub caroserie pe pozitie. Atentie flansa are un bolt alb de plastic pt ghidare care intra intr-o gaura patrata din caroserie. Aliniezi cele 3 gauri ale flansei si prinzi formal cele 3 suruburi de 13mm pe caroserie si pe flanse, nu le strangi complet.
- Introduci capatul inferior al amortizorului in suportul din fuzeta. Atentie la ghidajul de pe spate al amortizorului, trebuie sa intre perfect in slotul din spatele fuzetei.
- Ungi cu vaselina cu cupru si Introduci surubul de 18mm in fuzeta si aliniezi amortizorul astfel incat surubul sa treaca prin ghidaj. Atentie sa nu uiti de suportul de fixare al furtunului de frana care se fixeaza prin acel surub pe fuzeta.
- Strangi surubul la 105Nm
- Ridici tot ansamblul roata/amortizor cu ajutorul cricului de sustinere pana flansa vine la fata sub caroserie dupa care strangi cele 3 suruburi de 13mm la 21Nm.
- Montezi bieleta antiruliu pe amortizor si strangi piulita de 16mm cu o inelara si tii contra cu Hex 5mm. Termini de strans cu tubulara de 16 la 44Nm.
- Montezi capatul de bara la loc in fuzeta si strangi piulita de 16mm la 37Nm.
- Montezi roata la loc si ridici masina de pe capre.
- Montezi la loc grila de plastic de sub parbriz si stergatoarele. Stergatoarele au un ghidaj pe parbriz prin 3 puncte in partea dreapta si la mijloc. Se aseaza bratele stergatoarelor fix deasupra la cele 3 puncte de ghidaj dupa care se strang piulitele de 17mm.



--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 12 May 2017, 21:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




cj98czhi ai avut dreptate.
Verificat in service amortizoarele spate.
Amortizoarele spate bune, fara probleme.
Zgomotul venea de la pivotul fata dreapta si pentru inlocuisem pivotii de trei ori pana acuma, am schimbat bascula dreapta cu totul.
Demontam degeaba amortizoarele.
Liniste, acum alta masina!

This post has been edited by cosmin_69: 12 May 2017, 21:26


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viorelvin
post 1 Aug 2017, 16:12
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 8 May 15




Va rog un sfat.
detin din 2008 un megan 1,5 dci 86 cp, 410.000 km, PDG, fabricatie dec 2007 in Turcia.
Intentionez sa schimb amortizoarele fata spate.
Pe spate am amortizoarele din fabrica.
Pe fata am schimbat amortizoarele la 200.000, monroe pe ulei, la reprezentanta.
Cei de la service recomanda tot monroe pe gaz.
Masina se comporta bine insa o vreau mai rigida.
nu stiu ce sa aleg.


--------------------
renault megan 2007 M LMSF - DB 09 BWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 19:13
Dacia