Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

imi trancane suspensia la clio - ce piese tb. schimbate ?

flohusky
post 12 Dec 2004, 11:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Salut. Am si eu un Clio Symbol 1, 5dci si a inceput sa trancane binisor, la "numai" 34000 km. Am auzit ca e ceva normal la renault si vreau sa remediez problema, ca ma gandesc sa o vand si ma fac de rusine - masina in stare perfecta, trancane ca o carutza. Vreau sa va intreb pe voi, inainte de a ma duce la service, cam ce componenete ale suspensiei sunt picate, ca sa stiu ce sa le cer alora sa verifice. Precizez ca nu e o trancaneala sesizabila doar la treceri prin gropi sau denivelari mari, ci trancane infundat la absolut toate denivelarile soselei, cu cadenta aferenta. Cred ca am sa ma duc la service luni sau marti, dar astept parerea voastra mai intai, ca sa nu se apuce aia sa-mi spuna ca trebuie schimbata toata suspensia, ca sa-mi incarce ei factura. Va multumesc si astept parerile.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 12 Dec 2004, 14:49
Post #2


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




Am cu al meu Clio aproximativ 50.000 km si suspensia este...o.k. !!! Nici o bataie nici un trancanit !!! Depinde si de felul fiecaruia de a merge cu masina !!!


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mallox
post 12 Dec 2004, 15:06
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 9 December 04
From: Bacau




Subscriu la cele zise de RCS !! la 34.000 nu e deloc "normal". Eu la 70.000 km nu am nici o problema la bucsarie, doar amortizoarele f. moi (ceea ce e intradevar normal), si slava domnului cate gropi am servit in km astia (tine cont ca am ajuns la al 4-lea set de cauciucuri toate distruse in gropi)

This post has been edited by cmandrei: 3 Mar 2006, 16:15


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V
Opel New Astra vine pe 15 aug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 12 Dec 2004, 15:32
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Nici eu inca nu am nimic la 21 de mii dar nu garantez ca nu or sa apara, in bucuresti am trait vremuri grele :roll:


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 12 Dec 2004, 15:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




deci pe spate nu prea are ce sa trancane cu exceptia amortizoarelor !
pe fata poa sa fie amortizoarele, flansele din capatu lor, bieletele de directie si antirului, pivotii , foarte rar caseta de directie si extraordinar de rar rulmentii ! astia au joc da in cazul unui supeeerjoc ( nu e cazul la tine ) fac si zgomot !
probabil ca pe fata ai bieletele antirului si eventual un cap de bara ! sa verfifice strangerea superiaora a amortizoarelor ! la mine au fost desfacute de mai multe ori !
se scote bucsa din cap ( aia neagra ) dupa care se strange surubul amortizorului !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 12 Dec 2004, 15:47
Post #6


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




QUOTE
...pe fata poa sa fie amortizoarele, flansele din capatu lor...

Unde se gasesc aceste flanse ca tot am auzit vorbindu-se despre ele dar...chiar nu stiu unde se gasesc !!! :wink:


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 12 Dec 2004, 16:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




poi deschizi capota scoti bucsile alea mari din capatul amortizorului si ai sa le vezi ! flansa este confectionata din tabla si cauciuc !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 12 Dec 2004, 18:52
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Sa stiti ca am mers destul de ushor cu masina si nu in Bucuresti, unde sunt "capcane" la tot pasul, ci in Galati, unde strazile sunt in stare ceva mai buna. Plus ca, avand suspensia rigida, o lasam ushor cand treceam peste denivelari de tot felul. Asta in primul rand. In al doilea rand da, trancane pe fata, nu pe spate. A trancanit o vreme pe spate, dar de noua, datorita rigiditatii suspensiei, dar acum probabil m-am obisnuit cu ea. Dar fata trancane bine acum, asa ca e o problema. Stiu despre capetele amortizoarelor, care sunt mascate cu niste bucse de cauciuc, dar nu stiam ca se pot da jos acele bucse. Sa inteleg ca de acolo se regleaza eventuala uzura a amortizorului, cand incepe sa trancane ? Mie cam frica sa umblu acolo, sa nu dereglez amortizoarele. Ar trebui sa strang putin si sa vad daca persista zgomotul ? Sau mai bine ma duc la service ? Oricum e iesita din garantie, dar nu as vrea sa stric ceva. Oricum, e ceva prin zona aia, Daca apas tare pe partea fata si-i dau drumul, cand revine se aude un trancanit. Dar nu se observa ca ar fi uzat amortizorul, adica nu oscileaza suspensia - e foarte ferma. Trebuie sa fie ceva prin capetele de bara, bielete, capul amortizorului. Oricum ma duc la service. Am bagat l acap sfaturile voastre. Mersi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 12 Dec 2004, 19:26
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




daca ai amortizoarele din fabrica sau cele originale renault atunci 100% nu sunt reglabile ! tu trebe sa scoti bucsa aia de cauciuc si sa stragi surubul din capul amortizorului la forta ta maxima ! atat ! nu ai ce sa strici !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 12 Dec 2004, 21:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




M-am uitat acum la capatul amortizorului. Surubul ala cu piulita respectiva sunt accesibile fara sa mai dai la o parte ceva. Si aproape sigur e de acolo. Am apasat in suspensie si i-am dat drumul, tinand mana pe bucsa aia cu care se termina amortizorul, iar vibratia asociata trancanitului se simte clar acolo, chiar destul de puternic. Dar ma duc cu ea la service, sa se uite baietii si la alte componente ale suspensiei. Stau langa ei, ca sa-mi demonstreze pe intelesul meu ce piese sunt uzate si cum se manifesta uzura. Oricum, sunt aproape sigur, in proportie de 75%, ca vreau sa o vand si de aceea vreau sa o pun la punct, ca sa fac impresie buna in targ cu ea. Chiar asa, puteti sa-mi dati un sfat in legatura cu pretul pe care ar trebui sa-l iau ? Mentionez ca masina mea e din ianuarie 2003, are 34000 km parcursi, motor 1,5dci 65CP, geamuri, oglinzi si faruri electrice, ABS, airbag sofer + pasager, aer conditionat, radiocaseofon cu comanda pe volan si ce mai stiti voi ca e standard pe clio symbol. Eu am fost cu ea in targ astazi si am cerut 8500 euro, cu gandul sa iau 8000. Voi ce ziceti, de ce pret sa tin cu dintii, adica sa nu cobor sub el ? Vreau sa o dau pentru ca eu sunt printre cei carora le-a picat si injectia, stiti voi, cu tot ce e aferent injectiei (injectoare, pompa injectie, filtre, conducte, rezervor, etc), plus aceste probleme enervante cu suspensia. Totusi injectia a picat in garantie, asa ca... sunt norocos. Cica ceea ce mia-u pus ei acolo, noua injectie, nu va mai face probleme. Dar eu sunt lamurit de masina Renault, de clio, megane si altele in general. Parerea aceasta mi-am facut-o cititind si forumuri despre megane II, care pare sa aiba si mai multe probleme.
M-am gandit la o Skoda Octavia II Ambiente 1,6 FSI 115 CP sau 1,9 TDI 105CP. Primul impuls a fost sa ma gandesc la Megane II, mai ales ca la un pret rezonabil iti dau o sumedenie de accesorii, spre deosebire de skoda, care nu dau nimic fara euroii aferenti. La banii de pe un megane II foarte "accesorizat" iti iei o octavia II mai cheala, asa. Dar prefer sa dau geamul jos cu manivela, stiind ca masina de sub mine e fiabila, decat sa plimb o gramada de accesorii intr-o coashca care trancane. Dar nu va mai zic de finisarea interioara. Multi o compara cu Audi, fara exagerare. Dar, repet, si pretul e mai bine "finisat". Chiar, voi ce parere aveti ? Merita sa iau Skoda sau Megane II ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 12 Dec 2004, 21:27
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Daca vrei sa-ti iei Skoda te sfatuiesc de pe acum sa pui deoparte banuti... ca-ti vor trebui pentru revizii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 12 Dec 2004, 22:29
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




De ce frate ? Mi s-a spus ca si VW chiar e mai ieftin la piese decat renault. Eu nu am avut decat Dacia anterior Renault. Dar te rog sa fii mai explicit. Spui ca voi da mai multi bani pe revizii, adica pe consumabile, filtre si ce se mai schimba la intervalele fixe de 15k, 30, 45, etk km ? Mai mult decat pe Renault ? Ma astept sa fie mai scumpe, pentru ca Octavia II este o clasa mai sus fata de Clio, dar ma astept ca reviziile la megane II sa fie mai scumpe decat cele de la Octavia II. Mie mi s-a spus la skoda showroom ca reviziile fixe la interval de 15000 km ma costa cam 3,5 mil, iar cea de la 45k costa cam 6,5 mil. Tu iti dai seama ca daca mie imi pica injectia la exact o luna mai tarziu, cand imi terminam garantia, aveam de platit o "revizie" de 120-140 milioane ? Sunt tinar, am 25 de ani, dar nu stiu cat de bine stau cu inima. Hai totusi sa fim mai expliciti in comentarii. Eu nu sunt hotarat inca, nici nu mi-am vandum masina inca. Astept pareri si comentarii, dar sustinute. Oricum, mersi pt. sfatul tau, e un inceput pentru o noua abordare a situatiei.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 13 Dec 2004, 01:05
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Incerc sa fiu impartial, dar iata cum stau lucrurile:
Intotdeauna, atat pentru mine cat si pentru cunoscutii mei care sunt posesori de Renault, reviziile de 15.000 km au costat cam 2,5-3 milioane, iar cele de 30.000 km in jur de 3 pana la 5 milioane. O suma cu 8 cifre aparea numai la 60.000 km odata cu schimbarea distributiei - e normal.
Acum 4 ani am lucrat la o firma unde aveam Octavia masina de serviciu. Nu vrei sa stii cati bani a mancat masina respectiva in service.
De ce?
La Renault exista o competitie: e IPSO, Serus, Mach 1, Cobalcescu si s-a deschis si Meridian Vest. Mai sunt si aia din Pantelimon, Marcu Auto, dar e departe. Exista multi jucatori, cu diverse reputatii, service-uri moderne.
La Skoda, Brady e un garaj amarat, iar Porsche ii stie toata lumea ca te incarca la factura pana la loc comanda. Ramane Avia ca singura alternativa... lucru pe care il stiu si ei si profita de el. Rar am auzit persoane multumite de service-ul Porsche.
Plus ca imi sunt cunoscute cazuri: Da, am facut revizia... 15 mil, sau "am schimbat distributia + una-alta" ... 22 mil...
Sa nu cazi din lac in putz. Eu am avut un Megane Coupe 2.0 16v, l-am tinut 20.000 km. Am dat 2.8 mil pe revizia de 15.000 km. Este singura cheltuiala pe care mi-a pricinuit-o aceasta masina. Am mers foarte putin cu ea prin Bucuresti, mai ca-mi venea s-o tin in brate decat sa o tarai prin gropi.
Acum s-au schimbat putin prioritatile, s-au petrecut niste schimbari... am alta masina. Care imi este mai mult decat suficienta.
Ca sfat, trebuie oricum sa filtrezi cu mare atentie vorbele pe care le auzi din gura mecanicilor, gen "ba, peste 2 luni te costa 120 mil..." Sunt oameni fara scoala, suficient de lipsiti de tact incat sa vorbeasca chestii care pot fi interpretate gresit.
Dar repet, toate cele de mai sus reprezinta parerea mea si nu oblig pe nimeni sa fie de acord cu mine.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 13 Dec 2004, 08:40
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Am priceput tot ce spui tu in prima parte, numai ca eu nu am nici o treaba cu service-urile din Bucuresti, ca-s din Galati. Acolo al IPSO la renault si IVAS la skoda. Amandoua au service-uri ultramoderne. Iar eu vreau sa-mi iau Octavia II, care cica a remediat unele probleme pe care le avea octavia I.
Cat despre chestia aia cu mecanicii, de la sfarsit, nu am inteles-o. Sau poate nu ai inteles tu ce problema am avut eu. Cu mai putin de o luna inainte de terminarea garantiei, intr-o dimineata, venind spre oras, a inceput motorul sa dea rateuri si sa smunceasca urat si se oprea la relanti. Am mai mers 2-3 Km asa, am intrat in oras si s-a oprit. DEFINITIV !
Am tras-o cu up prieten pana acasa, unde ne-am uitat ca prostii la ea, pana el a observat pe conductele din plastic transparent care vin si ies din filtrul de motorina, pe fundul lor, pilitura fina de fier. Am dus-o in service si mi s-a dat verdictul: injectia picata, o piesa din pompa de injectie s-a uzat foarte tare de la motorina proasta si pilitura de fier rezultata s-a plimbat peste tot - de la injectoare pana la rezervor, deci se schimba injectaorele, pompa, filtre, conducte, rezervor. Si am inteles (nu numai de la mecanicii aia fara scoala) ca taote astea costau atunci 120 milioane. Deci eu nu cred ca e folclor sau vreo chestie prost inteleasa. MI s-a intamplat mie si asta e adevarul adevarat. Si cica s-a mai intamplat in tara la vreo 50-60 Clio. Norocul meu e ca sa- intamplat in garantie si totul s-a facut pe garantie si foarte repede, in mai putin de o saptamana. Iar lucrarea s-a facut impecabil, curat, perfect. Nota 10 pt. service. O sa mai intreb si pe altii despre masinile Skoda. Oricum, pe forumuri, masinile renault par mai defectuoase decat Skoda. Am luat ca referinta aceste forumuri ( reno.ro si vwforum.ro) si problemele pe care le-am avut eu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 13 Dec 2004, 09:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Daca s-a intamplat numai la 50-60 de Clio din miile care s-au vandut eu zic ca este un procent nesemnificativ.
Scria cineva ca probleme cu injectia la 1.5dci au fost la modelele mai vechi din cauza unei erori de proiectare. Un piston atingea ceva si se forma acea pilitura care infunda injectoarele. In Ro s-a spus ca ar fi din cauza motorinei ca sa acopere adevarata cauza.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 13 Dec 2004, 10:00
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Nu are nici o treaba cu pistoanele, acolo nu s-a umblat. Motorul e intact in interior si merge perfect. Ma duc cu el si in 4500 rpm si trage f bine pentru un 1,5, 65CP. Problema a progresat pana la injectoare, care s-au infundat si gata. Eu zica ca dupa 10 masini picate trebuia sa le cheme pe toate si sa remedieze problema. Dar ei au lasat sa mai treaca timpul, ca sa iasa unele din garantie. Oricum, ar trebui ca cei carora le pica post-garantie sa faca o asociatie prin care sa dea in judecata renault si sa ceara ca aceste problema sa fie rezolvate gratuit, eventual cu plata doar a manoperei. Nu este o greseala in exploatare, ci o greseala de proiectare si dupa mintea mea ar trebui sa fie o gaselnita cu care sa-i poti da in judecata.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 13 Dec 2004, 11:41
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Renault a inlocuit sistemul de injectie si la masini iesite din garantie ( fata aceea de pe forum care ne-a speriat pe noi , a iesit din garantie si a reparat masina pe banii RR ).
Iar in legatura cu octavia 2 , totul este la superlativ la ceea masina , eu am comandat so2 elegance + multe alte gadgeturi si vine in februarie.
Si pe mine la clio dci ma costa o revizie cu ulei , filtru + filtru motorina ma costa 5.600.000 , iar la o2 costa 6 .000.000.
Tu ar trebuii sa alegi masina care iti place si te simti bine in ea , ceea care iti sa sentimentul cel mai placut de conducere ( nu sa iei o masina si sa iti para rau dupa aceea) .
Ca sa concluzionez la test drive so2 s-a comportat ca o masina cu superglue pe roti , iar finisajele si designul raman la aprecierea fiecaruia.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 13 Dec 2004, 20:59
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




vreau sa vad si io o factura de revizie la porche de 5 milioane ! ca pana acu am vazut doar dalea peste 10 ! in alta ordine de idei skoda nu a remediat nici o problema la o2 pt ca abia au scoso ! problemele abio o sa inceapta sa apara ! nu remediezi la so2 probleme lu so1 !
asta doar pt ca nu au nik in comun ! decat numele !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 13 Dec 2004, 21:28
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Mijule tu cred ca ai ceva cu mine :twisted:
Daca vrei sa vezi o factura dute la unservice skoda si cere una .
In al doilea rand citeste mai bine pentru ca acel 5 pe care il vezi tu este de fapt 6.
Aceea factura de 6 milioane se referea la so1 ( dar cum motorul este tot pd cred ca vormim de acelasi lucru) .


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 13 Dec 2004, 21:30
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Dar preturile astea de revizie nu se pot afla ? Eu de exemplu daca ma duc destul de ferm la Skoda si zic ca vreau sa cumpar masina, dar vreau sa mi se calculeze cu destula exactitate, in valuta, cat vor costa reviziile obligatorii, nu voi primi o informatie cat de cat exacta ?
Voi ce stiti de Octavia I ? A fost o masina buna ? Daca da, atunci octavia II poate e mai buna. Dar eu vreau sa ma duc la skoda, sa fac si un drive-test cu motoarele diesel si cele pe benzina si sa vorbesc cu mecanicii si sa-mi spuna cat costa acele revizii. Dar eu nu cred ca sunt peste 10 mil. Oricum, sunt pe forumurilede la VW cativa posesori de O2 si am sa-i intreb pe ei ce stiu despre aceste revizii. Oricum, gogoasa aia cu facturi de peste 10 milioane este prea umflata, ca doar nu e noul SLK, nici macar Skoda Superb.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 13 Dec 2004, 21:46
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Pai aici pe forum ideea este sa informam oamenii ( cei care stim) , eu stiu asta de la un bun prieten cu o so1 19 tdi 90 cp , reviziile costau in jur de 6 milioane.
Probleme pana la 120.000 au fost un rulment si 2 bucsi ( nu stiu sa iti spun exact cat au costat)
Miju are dreptate intr-un fel so2 este foarte diferita de o1 prin faptul ca ultilizeaza platforma a5 .
In comun mai au foarte putine lucruri si desi este un produs nou la care nu au fost remediat nimic pentru ca de bia a iesit mie imi inspira incredere.
Cu aceeasi platforma mai este si golf 5 si sunt cateva masini rodate prin romania , dar probleme nu prea au fost.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 13 Dec 2004, 22:06
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




E aici o mica loterie. Cel mai bine e sa iei o masina care si-a trait cel putin un an-doi prin Romania, sa vezi cum rezista, cum e service-ul, cat costa reviziile.
Eu, cu Clio-ul meu care are parcursi 34000 km, am fost astazi pe la showroom sa ma programeze la service (care este la 12Km, langa braila) pentru problemele cu trancaneala. Acolo i-am explicat omului ca fapt divers cam cum se manifesta bataia si mi-a zis ca e posibil sa fie niste rulmenti care stau pe langa amortizoare sau pe acolo prin zona. Din cate stiu eu, acei rulmenti sunt cam scumpi. Sper in continuare sa fie doar o bucsa-doua de vina.
Mai da de ce dureaza atat pana iti aduc astia o O2 ? La tine spuneai ca o primesti prin februarie ?


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 13 Dec 2004, 22:10
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




raspunsul pe care l-am primit este ca nu au la curtici , cererea fiind foarte mare o comanzi direct la fabrica.
Cel mai bine te duci personal si faci un drive test ( o iei razna masina te cucereste -cazul meu) , intrebi de preturi la revizii si apoi decizi.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 13 Dec 2004, 22:24
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Oare ma lasa (daca au, si cred ca au) sa testez una cu 1,6 FSI si una cu 1,9 TDI ? Tu de care ai ? Pentru ca nu fac multi km pe an, hotarasem, daca iau O2, sa merg pe benzina, respectiv 1,6 FSI, nu MPI, ca cica asta nou e mai puternic si consuma si mai putin. Dar am auzit pareri cam proaste despre acest motor, ca ar fi zgomotos, ca ar consuma destul de mult, ca se asteapta un FSI turbo, care ar pune in valoare tehnologia FSI. Ca performante mi-ar placea dieselul, pentru ca pe clio am diesel si imi place, are reprize bune. Dar la diesel sunt mai scumpe reviziile si masina e mai scumpa, desi nu cu mult fata de FSI, cu vreo 500 Euro. Motorul 1,9 TDI e destul de popular in grupul VW si cred ca si-a spus cuvantul. Desi am auzit ca au mai picat si din astea. Un amic cu un Passat a schimbat turbina sau nu stiu ce pe acolo si l-a costat 100 mil.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 13 Dec 2004, 22:37
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




te lasa dar banuiesc ca la test au 2.0 tdi si 2.0 fsi , decizia cu benzina sau diesel poti sa o iei dupa test drive.
Eu am testat 2.0 tdi 140 cp si dupa ceasul amicului meu care statea in spate am prin suta in aproape 10 sec.
Si nu ar fi rau sa mai testezi si alte masini ca sa poti face o comparatie obiectiva ( M2 , bora atraction , 307 , ........)
In legatura cu tranacanitul mai verifica si la alt service pentru ca multe au fost cazurile cand au schimbat juma de masina si tot nu au rezolvat problema , daca se confirma aceleasi defecte atunci asta este.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 13 Dec 2004, 22:57
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




M2 pica, Bora e cam scump, iar 307 nu imi place cum arata si nici cred ca fiabilitatea nu e super, ca sa zic ca nu ma uit la aspect si iau calitatea. M-am indragostit si eu de O2. Abia astept sa fac un test drive !


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 04:54
Dacia