Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Unghiul De Fuga?!(geometria Rotilor), UNGHIUL DE FUGA?!(geometria rotilor)

bardu
post 16 Sep 2010, 12:38
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Deci nu face la toate, ca iti erau uzate neuniform cele vechi.
Eu cand fac schimb intre gt2 si nokian w volanul ramane la mijloc.
Ce-i drept nu am km multi, doar 23000 si de busituri sper sa nu am parte nici de acum inainte. wub.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 16 Sep 2010, 13:01
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




si la anvelope noi apare fenomenul de tras lateral. Din pacate se poate intampla la anvelopele low cost ca una sa fie mai grea decat cealalta, si atunci masina trage spre partea cu anvelopa mai grea.
Cand ati pus cauciucuri Michellin sau Nokian noi, acestea au fost egale ca greutate, si geometria fiind corect facuta, volanul statea drept. Dar sa fii pus Montana, atunci sa vedem daca mai mergea drept.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 16 Sep 2010, 13:06
Post #123


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




In continuare e ciudatenie pentru ca anvelopele mele sunt uzate perfect uniform...ma gandesc ca sunt dimensiuni diferite, unele mai late decat celelalte, cu balonaj diferit...clar calca un pic diferit. Cam asta ar fi explicatia...oricum, e o chestie extrem de minora.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 16 Sep 2010, 14:15
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




e posibil ca anvelopele sa provina din loturi diferite. Daca mai sunt si low-cost, nu ma mira ca nu sunt la fel. tongue.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 16 Sep 2010, 21:19
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Naiba stie, masina am luat-o de noua, cu anvelope Goodyear GT2, mergea drept ca si acum, de abia dupa vreo 35-40000km, nu mai tin minte cat, a inceput sa traga un pic dreapta, credeam ca de la accident i se trage, desi nu am avut elemente de caroserie de indreptat si ma gandeam sa o marit, dar probabil ca s-a speriat biggrin.gif si ii si priesc caucioacele noi, merge acum de nu-mi vine sa cred. Astept sa vad cum se comporta cand se uzeaza de tot Michelin, am deja aproape 10000km cu ele.

PS. Anvelopele vechi s-au uzat, ca la carte, pe toata suprafata benzii de rulare, mai mergeau ele cateva mii de km dar am zis ca avand deja 4 ani, cauciucul e imbatranit si Doamne fereste de vreo explozie la viteza mare.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 21 Sep 2010, 09:10
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Daca ai avut GT2 pe ele, nu cred ca e din cauza lor. Sunt totusi Good Year. Eu am mers vreo 70 000 km cu GT2, si masina merge drept. Problemele au fost cand am pus Sava pe rotile din fata.
S-ar putea sa se fi indoit totusi ceva in urma accidentului, nu mult, dar suficient sa faca masina sa traga lateral.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 21 Sep 2010, 10:23
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Tot ce-i posibil, totusi la geometrie a iesit ok si acum cu Michelin merge perfect drept. Accidentul nu a fost la viteza mare, nici nu s-au declansat airbagurile si pretensionatoarele de centuri. Cred ca o sa o trec la capitolul "Ciudatenii din lumea Renault" biggrin.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 27 Sep 2010, 10:19
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Revin cu vesti dupa ce am facut geometria rotilor la DAB Auto Serv.
Acum am multumirea ca macar volanul sta drept, nu mai e inclinat spre dreapta cum era inainte (deci e clar ca la vechiul service geometria era prost facuta).
Au umblat baietii la bieltele de directie si la cele antiruliu, si au mai corectat din trasul dreapta al masinii. Acum masina inca trage dreapta, dar nu la fel de mult ca inainte. Se pare ca am o bascula ff putin indoita pe partea dreapta, dar nu rau. Totusi, eu cred ca nu asta e cauza (din moment ce inainte imi mergea perfect drept). Cred ca, cauciucul marca Sava pe care il am pe partea dreapta fata e mai greu decat cel de pe stanga. Am observat la acea roata ca, indiferent unde o puneam, masina tragea pe acea parte.
O alta problema ar fi ca, acel cauciuc ,,buclucas'' e pus pe janta de rezerva (janta care e indentica cu celelalte, numai ca are un aspect mai nou). Poate fi o diferenta de greutate intre aceasta si celelalte, chiar si de 200g, care sa justifice trasul drapta ?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 27 Sep 2010, 10:39
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Cred ca mai bine treci cauciucurile de pe fata pe spate si iei 2 cauciucuri noi pe fata. Sau si mai bine, faci ca mine, te enervezi la maxim, zici ca-i dai foc, apoi strangi din dinti si cumperi 4 cauciucuri Michelin, pui sa verifice jantele, daca sunt perfecte, le montezi si echilibrezi rotile. Eu am facut-o la reprezentanta tocmai ca sa imi faca test-drive si sa se dea ei cu capul de pereti daca trage intr-o parte. La mine totusi nu a fost cazul, masina a mers perfect.

This post has been edited by D-Ice: 27 Sep 2010, 10:48


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 27 Sep 2010, 11:33
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




cred ca mai bine vand masina, bag bani in ea pt toate nimicurile. Solutia cu mutatul cauciucurilor pe spate e f buna, dar m-am sautrat de Renault ca de mere padurete. Mai incerc odata sa schimb cauciucurile intre ele stanga cu dreapta (va batea stanga, dar mai putin pt ca drumul e inclinat spre drapta) si apoi o marit.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 27 Sep 2010, 11:45
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Problema cea mai mare este ca faci prea multe compromisuri.
Ca sa nu dai banii degeaba vorbeste cu un amic, faci o cinste, si iei in teste 4 roti identice.
Daca nu iese nici asa poti sa arati cu degetul!


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 27 Sep 2010, 12:33
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




si de unde stiu ca sunt indentice?? Le cantaresc inainte, sau cum fac?
Ca teoretic si ale mele sunt identice, dar fiind low cost (adica Sava), nu sunt ,,identice''.
Asta e, m-am fentat cu marca asta, asa imi trebuie.

Bafta la toata lumea!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2010, 13:54
Post #133


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Frate, nu te supara dar nu e Renault de vina ca avem drumuri de toata jena, unde ne rupem jentile si ne facem geometria praf. Si iar nu e de vina ca mergem numa' dupa chilipiruri si cautam cele mai ieftine anvelope. Nu vorbesc neaparat de tine, ci asa in general.

Pai numara si tu, uite un scenariu:

1. Jenti roluite ( nu's niciodata ca cele noi )
2. Anvelope "de buget"
3. Drumuri praf ( unde iti faci geometria varza )
4. Teste pe drumuri cu inclinatie
5.....etc

Pai ce pretentii sa avem? Pe bune!

Asta e ca faza aia cu "ce naspa sunt renourile", dar le facem revizia cu piesele cele mai ieftine de Vitan si la nea mecanicu' atoatestiutor care surubarea pana acum 4-5 ani numa' Dacii si acum are vre-un "servis" deschis in vre-un garaj.
Unele masini chiar nu se pot intretine numai cu ciocanul si "cheia de 10".

DA, stiu ca la reprezentanta e scump in draci nu simt nevoia sa mi se reaminteasca, dar atunci nu poti emite pretentii.


This post has been edited by vallixx: 27 Sep 2010, 13:57


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 27 Sep 2010, 15:05
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




-eu toate reviziile le-am facut la Renault, mai putin ultimele 2, revizii la care am schimbat doar filtrele+uleiul
-chiar daca unele piese le-am montat la service-uri non Renault (ceea ce nu inseamna ca mesterii reparasera numai Dacii pana atunci), piesele au fost totusi luate de la Cobalcescu, fiind piese de origine;
-nu am cumparat niciodata piese din Vitan
-pana sa schimb anvelopele, masina mergea drept
-anvelopele le-am luat fortat de imprejurari, pt ca doar din astea aveau atunci.
-Sava sunt totusi o marca internationala , ai pretentii de la ele, nu sunt Montana sau alte facaturi; ai avea totusi pretentii de la ele.
-Geometria e facuta la DAB (deci Renault).

Avand in vedere cele de mai sus, mi se pare normal sa am pretentii ca masina sa mearga drept. Ce pretentii au altii, e alta problema.



--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2010, 17:31
Post #135


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Lasand la o parte faptul ca nu ma refeream in mod special la tine desi vad ca te-ai simtit lezat, nu inteleg atunci ce legatura are geometria intrucat ti-ai raspuns singur.
Ai zis " pana sa schimb anvelopele, masina mergea drept ".
Pe cale de consecinta logica, daca pana sa iei anvelopele masina mergea drept iar dupa ce ai schimbat anvelopele masina nu mai merge drept, atunci nu geometria este cea deficitara, nici firma Renault ci poate doar firma Sava, ale caror cauciucuri mi se par si mie destul de OK.

As banui geometria atunci cand masina uzeaza neuniform sau exagrat de repede pneurile, atunci cand iti trage intr-o parte indiferent de cum pui rotile...etc..etc, dar daca masina e ok iar dupa un schimb de pneuri nu mai e ok, atunci numai pneurile pot fi de vina.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 28 Sep 2010, 08:46
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




nu mi-am dat nici eu seama din prima ca sunt de vina cauciucurile. Intai am egalizat presiunea in pneuri, am schimbat rotile intre ele, am roluit jantele pe fata, am echilibrat rotile, si apoi am facut geometria la DAB. Rezultatul: tot trage pe partea pe care eu consider ca am o anvelopa mai grea (desi repet, Sava e un brand international, nu ar avea voie sa aiba diferente de greutate intre anvelope). Asta e, acum nu am decat sa ma intorc la Autosoft de unde le-am cumparat.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 4 Oct 2010, 09:06
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Din pacate nici cauciucurile nu sunt de vina (cred eu). Cei de la DAB, dupa ce am facut geometria la ei, m-au convins ca masina trage dreapta pt ca roata din dreapta e mai grea decat cea din stanga. M-am intors la vulcanizarea de unde am schimbat cauciucurile, si i-am pus sa le cantareasca in fata mea. La prima masuratoare, cel de pe dreapta avea 13.5 kg, si cel de pe stanga 13.6 kg (deci masina ar trebui sa traga stanga, nu dreapta). La a doua masuratoare au fost egale: 13.5 kg. Le-am schimbat totusi intre ele, si masina contiuna sa traga dreapta. Asa ca nu e nici de la cauciucuri.
Asta e, cred ca ma vou intoarce la DAB, sa mai umble la unghiul de cadere, pt ca nu l-au modificat deloc fata de cum era inainte. (sa vad cum ii conving, pt ca au zis ca la geometrii ei nu dau garantie).


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnisav
post 4 Oct 2010, 09:10
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 September 09
From: Baia Mare




Cum sa nu dea garantie la geometrie? Oriunde am fost sa o fac mi-au dat minimum o luna...

This post has been edited by cnisav: 4 Oct 2010, 09:11


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 - 1,5 dci - 68 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 4 Oct 2010, 09:46
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




asa e, dar astia sunt mai speciali si nu vor sa dea garantie la geometrie. Cu mine nu o sa le mearga, in Rom mai sunt si legi, si OPC, si vocea clientului, asa ca nu ma las.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 4 Oct 2010, 10:52
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




100 de grame diferenta intre roti nu influienteaza directia, poate de la 300km/h in sus. Poti sa postezi listarea cu unghiurile pe care au scos-o ei din calculator?


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 4 Oct 2010, 11:39
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




off, am uitat foaia cu unghiurile in masina, si acum sunt la birou.
La calculator erau toate unghiurile pe verde, am stat langa ei cand au facut geometria. O sa postez maine si unghiurile.
Chestia e ca, la Autosoft, unde am cantarit si rotile, au si stand pt geometrie. S-a uitat baiatul de acolo pe unghiuri, si a zis ca, dupa parerea lui, ar mai trebui modificat unghiul de cadere . Unghiul din dreapta e pe -, si el a zis ca pe stanga ar pune pe +, ca sa le compenseze.

4 Oct 2010, 15:42:
m-am programat pt miercuri de dim. la reanalizarea/refacearea geometriei. Au recunoscut si cei de la DAB ca 3 grade (cat am eu bascula stramba) e prea putin ca sa faca masina sa traga dreapta.

This post has been edited by theodor2004: 4 Oct 2010, 15:42


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 4 Oct 2010, 19:04
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Daca erau pe verde e ok. Totusi chestia cu bascula stramba, nu-mi da pace, alea 3 grade sunt din unghiul de cadere? Daca da, atunci e posibil ca daca iti modifica unghiul de cadere la roata cealalta sa se compenseze. Ma gandesc totusi daca rotile vor fi "cazute" spre exterior, daca nu vor afecta stabilitatea masinii pe viraje atacate la viteza mare. Intotdeauna creste stabilitatea daca rotile au unghiul de cadere negativ, la tine va fi invers. Nu poate sa aduca spre zero unghiul de cadere de pe dreapta? Asta umbland la flansa amortizorului?


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 5 Oct 2010, 08:48
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




da, teoretic se poate modifica din flansa amortizorului; numai ca eu nu stiu daca ei umbla si la flansa amortizorului (pana acum au reglat totul din bieletele de directie si cele antiruliu). Cei de la Autosoft s-au laudat ca umbla si la flansa amortizorului, sa speram ca si cei de la DAB fac asta.
Stii ceva?? Eu am bascula aia stramba din 2007-2008, si cu vechile cauciucuri GT2 masina mergea perfect drept. Si cei de la DAB au recunoscut ca 3 grade e prea putin ca sa determine masina sa traga dreapta atat cat trage la mine (in 70m trec de pe banda 2 pe banda 1, mergand cu 50 km/h pe Bd Unirii).
Oricum, maine merg la refacerea geometriei, si va anunt ce am rezolvat.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Oct 2010, 10:44
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE
(in 70m trec de pe banda 2 pe banda 1, mergand cu 50 km/h pe Bd Unirii).


Intradevar e mult prea mult. Geometria nu a fost corect facuta. Succes cu refacerea geometriei, spune daca s-a rezolvat.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 6 Oct 2010, 10:09
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




revin cu vesti. Am fost de dim la DAB, si oamenii au mai facut o verificare: au schimbat din nou rotile pe fata intre ele, si, surpriza, acum batea stanga si nu dreapta ca inainte (acum trag concluzia ca cei de la Autosoft, unde am cantarit si schimbat anvelopele intre ele stanga cu dreapta, le-au incurcat si in loc sa le schimbe, le-au pus in vechile pozitii).
Deci, situatia sta asa: masina trage stanga, daca las rotile asa cum sunt acum, si dreapta, daca le schimb intre ele.
Eu zic ca, sigur e o problema de jante sau de anvelope. Jantele le-am roluit eu la AD garage, dar se pare ca roluirea nu a fost buna (din moment ce la 140 km/h imi vibreaza volanul stanga-dreapta).
deci telenovela continua...


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 6 Oct 2010, 19:10
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Ar fi util daca ai putea imprumuta 2 roti de la un prieten care nu are probleme sa vezi daca mai trage intr-o parte. Chestia cu batutul o inteleg ca e de la anvelopa sau janta, dar sa traga in halul asta intr-o parte e prea mult. Mie imi tragea o idee intr-o parte inainte sa schimb anvelopele si numai la viteza mare, dar nu ma trecea de pe o banda pe alta.

This post has been edited by D-Ice: 6 Oct 2010, 20:36


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 7 Oct 2010, 09:40
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Am stat, m-am gandit, m-am tot gandit si mi-am amintit ca, de fapt, la ambele roti care acum sunt pe fata, am avut pana. Odata, eram in vizita la cineva, si m-au lasat baietii de cartier fara aer intr-o roata; am mers vreo 40 m pe janta, pana am parcat in alta parte. Alta data, am dus masina la service la revizie si cateva mici reparatii, si am luat-o dupa 2 zile; in acest timp cineva de la service s-a plimbat cu masina mea prin oras, si a facut pana (nu stiu cum, ca ei nu au recunoscut nimic). M-am prins dupa vreo cateva luni, cand facand o echilibrare la roti, am observat ca la roata stanga-spate nu mai aveam anvelopa tubless, ci cu camera (deci baieti au facut pana, si au pus o camera in anvelopa respectiva, fara sa imi spuna mie nimic). Ma rog, asta e alta poveste si logic ca ei s-au jurat ca nu au facut pana.
Apoi, cand am schimbat anvelopele, janta care fusese cu camera a ajuns la roata stanga din fata. Am roluit-o acum 2 sapt, si acum tot acolo, adica pe stanga fata, si masina trage stanga. Tu ce crezi, e din cauza acestei jante (care a avut o pana, s ulterior a fost roluita)?
Oricum, imi voi cumpara alte anvelope pe fata (ma gandesc la Debita Navigator2), si pe asta cred ca o pun la roata de rezerva.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 7 Oct 2010, 10:54
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




S-ar putea ca roata cu probleme sa aiba si un petic sanatos pe inauntru, vreo bosoalca, eventual camera sa fie si aia cu bube, naiba stie, sunt deja prea multe variabile. Presiunile presupun ca sunt verificate si ambele roti sunt egale si tin presiunea.
Ma gandeam ca daca ai putea pune doua roti bune pe fata si sa verifici, ai scuti niste bani in cazul in care schimbi anvelopele si problema persista (altceva indoit pe dedesubt si care nu se vede acum, asta referitor la trasul intr-o parte, ala sigur nu e de la janta). Chestia cu roluirea jantei nu stiu cat rezolva problema fiindca o janta stramba nu mai revine la forma initiala in veci, otelul este elastic si oricat ar rolui-o nu va mai fi la fel ca noua. Si pe mine ma luase disperarea si am schimbat toate anvelopele sa fiu sigur ca am eliminat o problema. Daca tot persista problema schimbam si jantele, dar nu a fost cazul. Acum masina merge perfect drept si nu vibreaza nimic nici la viteza maxima. Jantele mele insa nu bat deloc, amortizoarele sunt perfecte, dar nu merg pe strazi proaste si prefer sa ocolesc 10km decat sa scurtez pe un drum numai gropi sau piatra cubica. Si am 52000km marea majoritate facuti in oras.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 7 Oct 2010, 11:22
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Camera nu o mai am de mult la roata, acum pe janta respectiva am anvelopa Sava. Totusi, eu cred ca tot de la jante/anvelope e problema, din moment ce, cand schimb rotile fata intre ele, masina trage in mod automat in directia in care am janta cu probleme. Si trasul lateral a aparut exact din mom in care am iesit de la vulcanziare cu noile anvelope Sava.
Oricum, acum am Sava doar pe fata, iar cele de pe spate sunt cam uzate, asa ca ma gandesc sa le pun pe astea Sava pe spate, si in fata sa imi iau unele noi (Pireli P2500 sau Debita Navigator 2, care sunt mixte).
Nu vreau sa mai tin masina prea mult, de asta nu as schimba cu anvelope mai scumpe.

This post has been edited by theodor2004: 7 Oct 2010, 11:27


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 7 Oct 2010, 15:29
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Desi poate parea prostesc si hilar, mi se pare si mie o tampenie, dar as masura circumferinta ambelor anvelope Sava sa vad daca nu exista diferente. Teoretic ar trebui sa fie identice dar daca zici ca trasul lateral a aparut in momentul montarii anvelopelor respective, atunci pot exista diferente de diametru mici, dar care sa duca la tras stanga sau dreapta. Inca odata, mi se pare si mie o tampenie dar alta explicatie, sincer, nu gasesc.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:33
Dacia