Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa, Apa in portbagaj

StefanIS
post 2 Jun 2014, 22:59
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Salut de cateva zile tot ploua prin iasi si am observat ca in momentul in care intru in masina se simte un miros ca si cum ceva ar fi imbibat in apa, mirosea a statut asa.M-am ghidat dupa miros biggrin.gif si am ajuns in coltul din stanga al portbagajului unde am vazut umezeala care ajunsese la pasla de sub mocheta care sta deasupra rostii de rezerva si de acolo mirosea.Bun am inteles de unde venea mirosul neplacut dar cum a intrat apa in portbagaj ca doar nu a apasat pe buton si a sarit pur si simplu in portbagaj.Am dat tot din portbagaj si am verificat coltul din stanga am ridicat mocheta de deasupra rotii am scos plasticul din spatele stopului si am desfacut putin si mocheta care inveleste partea laterala a portbagajului.Am observat o gaura mai mare asa si din fabrica (ulterior m-am uitat si in celalalt colt era aceeasi gaura tot cu un burete in ea dar care era uscat tun, mai bn nu ma uitam ca am descoperit ca acel colt al masinii fusese infundat si reparat ulterior ca totul sa para nou:D) si cand am bagat mana acolo era un burete imbibat cu apa.Nu stiu cum a ajuns apa acolo ma gandesc ca de la aripa cumva nu inteleg ca nu s-ar vedea sa se scurga pe undeva de sus in jos doar ca ar fi venit din gaura aia s-a umflat buretele ala cu apa si apoi a ajuns in portbagaj dupa parerea mea. Acum nu va imaginati ca era o galeata de apa dar era destula cat sa imbibe un colt din pasla care sta deasupra rotii si buretele care era in gaura aia si care nu stiu ce rol are.Problema este ca nu stiu ce sa fac ca sa nu imi mai ploua in coltu ala nu stiu pe unde vine apa ca sa imi pot da seama cum sa o opresc.Daca stie cineva sau s-a mai confruntat cu asta il rog sa imi zica:)

This post has been edited by StefanIS: 2 Jun 2014, 23:01


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 4 Jun 2014, 10:37
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




O problema asemanatoare am avut si eu cand s-a rupt furtunul de lichid pt. spalare, s-a imbibat totul cu apa pe acolo, inclusiv acel burete indesat in sasiu.
Eu cred ca problema ta vine de la cheder (garnitura haionului) sau infiltrare pe la furtunul cu cabluri electrice.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 6 Jun 2014, 21:23
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Nu stiu ce sa zic nu este nicaieri umed in afara de acolo jos in colt trebuie sa verific chederul desi el pare in regula poate are vreo fisura si apa intra pe acolo....in afara de cheder nu are ce ca pe la furtunul de cabluri e uscat tun si dupa ce am mai verificat nu are pe unde sa intre eu ziceam ca a venit de acolo din gaura aia unde este indesat buretelu ala dar nu prea are cum sa vina pe acolo apa curge de sus in jos nu urca de jos in sus prin gauri:D deci nu e de acolo.Mersi de sfat:)

<span class='edit'>7 Jun 2014, 20:58:</span>
Bun azi am verificat chederul de la portbagaj si am vazut cateva gaurele,vreo 4 sau 5, care par facute din fabrica si cred ca au fost facute cu un scop.Una dintre gaurele se afla cam aproape de coltul din stanga jos coltul prin care imi curge mie insa nu stiu daca este vreo problema.Altceva nu este suspect tot chederul acopera foarte bine marginea, dar totusi este posibil ca apa sa patrunda prin acele gaurele?

This post has been edited by StefanIS: 7 Jun 2014, 21:00


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catakta
post 22 Jun 2014, 15:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 June 14




Salut,

Am avut si eu aceasta problema cu apa.
Verifica sub masina deasupra rotii ai niste orificii petru scurgerea apei.
Eu le-am gasit injundate le-am desfundat si am rezolvat problema.
O sa iti fa si niste poze si ti le atasez zilele astea.


--------------------
Renault Megane 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 23 Jun 2014, 08:42
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Trebuie sa mentionez ca imi intra apa doar cand ploua din abundenta daca ploua asa normal nu am probleme. Probabil ca sunt umpic infundate acele orificii care zici tu si se scurge apa dar nu asa multa deodata si se duce in masina cumva.Deasupra rotii ar venii in protectia aceea de plastic nu?Acele orificii sunt facute in plasticul ala?Cel mai bine astept pozele.Mersi de sfat!


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kenorbi2005
post 2 Jul 2014, 16:35
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 2 June 13




am avut si eu apa in masina, imi intra in 2 locuri: langa antena, rezolvat cu putin silicon, si pe lnaga firele care intra in habitaclu, pe partea stanga, in spatele rotii din fata, dupa multe cautari, am gasit locul asta, poate te ajuta


--------------------
Renault Megane 1997 1.6 benzina, hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 2 Jul 2014, 20:31
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Multumesc de sfaturi.Are cineva un manual de intretinere si reparatii pentru Megane 1 si poate sa il puna aici ?Poate acolo gasesc mai multe informatii

2 Jul 2014, 20:33:
radunre furtunul de spalare pe unde trece? ca sa il pot verifica...cum ajung la el?Te referi la furtunul prin care vine lichidul de parbriz nu ?

This post has been edited by StefanIS: 2 Jul 2014, 20:33


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 3 Jul 2014, 13:04
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Corect, furtunul prin care pompita trimite lichidul de spalare pt. luneta.
Eu avand varianta grandtour, furtunul este in stalpul drept/spate, este complet expus dupa demontarea plasticului de pe stalp.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 3 Jul 2014, 23:25
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Eu am hatchback si cred ca tot prin stalpul spate vine si se duce pe plafon cumva nu stiu exact cum.Problema este ca totusi nu cred ca poate ajunge lichidul tocmai in coltul din portbagaj de langa stopuri.Pot sa ma insel nu stiu sigur.In plus mie imi curge foarte bine lihidul pentru luneta adica nu am probleme daca curgea prin alta parte nu mai avea presiune sau poate chiar nu mai curgea.Zic si eu nu stiu sigur sunt atatea necunoscute la aceasta masina incat invat din greseli:D

3 Jul 2014, 23:26:
Are cineva un manual pentru megane 1 hatchback? Poate mai aflu cate ceva:D

This post has been edited by StefanIS: 3 Jul 2014, 23:26


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyz1981
post 13 Jul 2014, 16:54
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 March 14
From: Bucuresti




Iti recomand sa nu umbli la gaurelele acelea mici din cheder
Sunt date de fabrica cu scopul de a ajuta aerul sa iasa din cheder cand inchizi haionul sau portbagajul
Acoperirea acelor gauri cu silicon sau altceva ar putea cauza neinchiderea sau inchiderea greoaie a portbagajului
Incearca sa pui apa cu un furtun pe portbagaj lasa apa sa curga cateva minute si apoi verifica pe unde iti intra apa
ca sa depistezi mai usor iti recomand sa demotezi tot din portbagaj (mocheta ,plastice si altele )inainte
Spor la treaba.


--------------------
Renault Megane Sedan 2003 Expression 1,6 16v - B 56 KLS (momentan)
Megane 1 2003 expression 1.6 16 v
Romania este tara tuturor posibilitatilor
Drumuri bune sa avem
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 13 Jul 2014, 22:22
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Si eu ma gandeam ca gaurelele alea au o intrebuintare din fabrica si nu am umblat la ele au ramas asa cum erau. Buna idee cu furtunul si chiar am incercat-o si eu insa dupa ce a curs apa aproximativ 15 min pe portbagaj nu s-a intamplat nimic adica apa nu a intrat in portbagaj cel putin dupa verificarile mele nu am gasit nimic.Ma gandesc ca doar cand ploua torential se intampla acest lucru trebuie sa mai vad la urmatoarele ploi...


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1
post 13 Jul 2014, 23:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 680
Joined: 4 July 13
From: Dobrich




si la mine azi am observat un miros urat in masina si am descoperit locul unde sta roata de rezerva ca era ud dar uda era si roata de rezerva deasupra ei ,nu pricep pe unde ar trebui sa verific pe unde ar veni apa acolo mentionez ca am trecut prin apa pe sosea dar nu cred ca este de la apa prin care am trecut dar au mai fost ploi de genul asta si a facut fata acum nu a mai facut fata la ploi ,mirosul urat ma facut sa cercetez situatia,in final pe unde vine apa sau pe unde intra???


--------------------
Renault Megane 1,4 2000 phase 2 - B 25 wiz
Decat la o nunta falsa mai degraba la un divort distractiv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 14 Jul 2014, 18:34
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




Si eu am aceeasi nedumerire inca nu am reusit sa descopar cum ajunge apa in portbagaj nici nu am verificat la roata de rezerva sper ca nu a ajuns acolo .... as vrea sa aflu pe unde intra da nu reusesc sa imi dau seama


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyz1981
post 14 Jul 2014, 21:38
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 March 14
From: Bucuresti




StefanIS,fiind vorba de un hatch,o alta idee ar fi sa verifici etanseitatea stergatorului spate in special in timpul functionarii acestuia
Toarna din nou apa cu furtunul dar de data asta lasa stergatorul spate sa mearga continuu nu intermitent
Dupa parerea mea faptul ca ploua torential sau nu,nu ar trebui sa aibe nici o omportanta deoarece apa se infiltreaza oricum.
Dar banuiala mea este ca in timpul unei ploi torentiale folosesti mai mult stergatorul spate decat pe o ploaie mai usoara.
Daca nu se infiltreaza pe la stergator verifica cu mare atentie etansetitatea stopurilor de pe spate.
Multa bafta


--------------------
Renault Megane Sedan 2003 Expression 1,6 16v - B 56 KLS (momentan)
Megane 1 2003 expression 1.6 16 v
Romania este tara tuturor posibilitatilor
Drumuri bune sa avem
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanIS
post 15 Jul 2014, 11:50
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 8 April 14




gabyz1981 mersi de sfat.Cat timp a plouat torential nu am folosit masina a stat in parcare deci stergatorul a stat nemiscat si in plus am desfacut plasticul de pe dinauntru haionului pe unde se poate ajunge la sistemul stergatorului si totul este uscat nici urma de umezeala. S-ar putea pe la stopul din stanga ca mie doar in coltul din stanga in portbagaj imi intra apa, dar nu prea pare sa fie ceva in neregula totul e pus cum trebuie la locul lui am sa verific mai atent.

This post has been edited by StefanIS: 15 Jul 2014, 11:51


--------------------
Renault Megane 1 2000/hatchback/1.6 16v, 79 Kw, 107 Cp,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyz1981
post 15 Jul 2014, 20:41
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 March 14
From: Bucuresti




Astazi m-a prins o ploaie torentiala pe A1 si am constatat ca imi baga apa pe langa cablul de la antena cb ,de la statie
Daca ai antena cb si doar desfiletezi antena si lasi magnetul sus pe plafon este foarte posibil sa se infiltreze pe langa cablu.


--------------------
Renault Megane Sedan 2003 Expression 1,6 16v - B 56 KLS (momentan)
Megane 1 2003 expression 1.6 16 v
Romania este tara tuturor posibilitatilor
Drumuri bune sa avem
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinus
post 23 Jun 2018, 17:21
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 30 December 12
From: Baia Mare




Salut! A reusit careva sa rezolve problema apei din portbagaj la varianta hatch?


--------------------
renault megane 2000 - MMM 08 WIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius Petrișor
post 4 Jun 2022, 22:50
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 May 22




Salutare, am achiziționat de curând un Renault Fluence din 2010 și am constatat că după ce plouă torențial, atunci când deschid portbagajul se scurge apă prin încuietoarea din capota. Știe cineva pe unde poate ajunge apa in interiorul capotei de la portbagaj ? Mulțumesc anticipat celor care mă pot ajuta.


--------------------
Renault Fluence 2010 - BV18AZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 18:00
Dacia