Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutie viteze Megane

RaduFF213
post 2 Feb 2021, 19:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 February 21




Salut, am o mica mare problema cu cutia de viteze, am observat de ceva vreme ca a inceput sa faca un zgomot ciudat, am demontat-o de pe masina, priza sau arborele primar avea joc destul de mare.
Cutia in speta e JH3 183, 5 trepte, de pe un Megane 3 din 2011,motor K4M. cu doar 120.000km .
Dilema mea e urmatoarea,( nu am mai desfacut pana acum cutii de Renault manuale), nu pot sa desfac cutia propriu zis in doua, am desfacut capacul din spate unde e treapta a 5a, am demontat ambele pinioane, am demontat selectorul, inclusiv bila care tine selectorul,carcasa tinde sa se desfaca in doua, am reusit sa o despart aproximativ 3 sau 4 cm , apoi se blocheaza, efectiv ceva o tine blocata si nu reusesc sa imi dau seama ce.
A 2a problema este ca nu am gasit inca piese pt ea, intradevar nici nu am reusit sa vad exact ce rulmenti sunt ca sa pot cauta direct dupa dimensiunile lor, in schimb am gasit o cutie JH3 189, care pare sa aibe rapoartele mai lungi. As putea sa folosesc piese din cutia JH3 189 sau as putea sa o montez efectiv asa cum e pe masina? Multumesc

This post has been edited by RaduFF213: 2 Feb 2021, 23:32


--------------------
Renault Megane TomTom Edition 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 2 Feb 2021, 20:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Eu zic sa stai in banca ta chiar mecanici de meserie nu se baga la reparat cutii si lasa pe cei specializati in cutii sa-si bata capul, cel mai simplu cauta una second hand este cel mai ieftin


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 2 Feb 2021, 21:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Cutia JH3-183 are rapoarte diferite de 189, vezi atasat. Mai adaug si cateva fisiere (sunt mult mai multe) referitoare la demontarea, montarea si componentele cutiei JH3, poate iti sunt de folos (dar colegul ligrivis cred ca are dreptate, repararea unei cutii de viteze nu este deloc simpla si usoara).

This post has been edited by Gil26: 2 Feb 2021, 21:04

Attached thumbnail(s)
RapoarteJH3_183_189.png ( Size: 55.23k ) Number of downloads: 195


Attached File(s)
Attached File  GearboxAssemblyRemovalRefitting.pdf ( 1.72mb ) Number of downloads: 16
Attached File  MechanismHousingRemovalRefitting.pdf ( 972.64k ) Number of downloads: 8
Attached File  InputOutputReverseShaftsRemovalRefitting.pdf ( 2.06mb ) Number of downloads: 8
Attached File  GearSprocketsRemovalRefitting.pdf ( 1.06mb ) Number of downloads: 7
Attached File  GearboxListAndPartLocation.pdf ( 761.64k ) Number of downloads: 20


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduFF213
post 2 Feb 2021, 23:43
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 February 21




QUOTE(ligrivis @ 2 Feb 2021, 21:06)
Eu zic sa stai in banca ta chiar mecanici de meserie nu se baga la reparat cutii si lasa pe cei specializati in cutii sa-si bata capul, cel mai simplu cauta una second hand este cel mai ieftin
*




Nu sunt strain de mecanica, sunt strain de particularitatile cutiilor de Renault, de asta am intrebat aici, pe forum.
Nu vreau sa caut o cutie SH, sa o pun pe masina ca sa o dau jos dupa o vreme, prefer una revizuita.

<span class='edit'>3 Feb 2021, 01:02:</span>
QUOTE(Gil26 @ 2 Feb 2021, 22:03)
Cutia JH3-183 are rapoarte diferite de 189, vezi atasat. Mai adaug si cateva  fisiere (sunt mult mai multe) referitoare la demontarea, montarea si componentele cutiei JH3, poate iti sunt de folos (dar colegul ligrivis cred ca are dreptate, repararea unei cutii de viteze nu este deloc simpla si usoara).
*




Multumesc mult, chiar imi sunt de ajutor fisierele ! Da ,stiu ca JH3 189 e mai lunga, pe dinafara, in afara de senzorul de rotatie ce vine pe carterul ambreiajului la 183,nu e mare diferenta si personal m-ar avantaja o cutie mai lunga pt ca o iau razna pe autostrada la 130km/h, macar treapta a 5a sa o modific. Sper sa am timp weekendul asta sa ma ocup de ea. Multumesc inca o data!

This post has been edited by RaduFF213: 3 Feb 2021, 00:03


--------------------
Renault Megane TomTom Edition 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 3 Feb 2021, 06:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




@ RaduFF213 , este de apreciat si respectat faptul ca incerci sa repari singur cutia, mai stiu doar vreo 3-4 useri care au reusit asta (unul a modificat si diferentialul).
Am urcat (link valabil 7 zile) o arhiva cu alte documente pe: Documentatie cutie JH3
Sper sa iti fie de folos si ar fi interesant sa postezi si rezultatul. Toata stima!



--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduFF213
post 5 Feb 2021, 12:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 February 21




QUOTE(Gil26 @ 3 Feb 2021, 07:47)
@ RaduFF213 , este de apreciat si respectat faptul ca incerci sa repari singur cutia, mai stiu doar vreo 3-4 useri care au reusit asta (unul a modificat si diferentialul).
Am urcat (link valabil 7 zile) o arhiva cu alte documente pe:  Documentatie cutie JH3
Sper sa iti fie de folos si ar fi interesant sa postezi si rezultatul. Toata stima!
*




Salut, am incercat sa iti trimit PM, dar e prea nou contul asta( iar la cel vechi nu am reusit sa recuperez parola, au trecut mai bine de 10 ani de cand nu l-am mai folosit) .
Crezi ca ma poti ajuta cu un catalog de piese si /sau coduri OEM. M-am uitat pe Zapp, dar sectiunea de Renault este extrem de saraca in comparatie cu cea de VW. M-am blocat la gasirea rulmentilor si simeringurilor pt cutie. Momentan am desfacut cutia JH3 183 si rulmentii sunt Ina, cel mic dinspre ambreiaj de pe trenul fix care era cu probleme are codul 8200055372, culmea nu l-am gasit la niciun magazin , doar online pe un site din Rusia .

This post has been edited by RaduFF213: 5 Feb 2021, 13:00


--------------------
Renault Megane TomTom Edition 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduFF213
post 6 Feb 2021, 23:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 February 21




Salut, astazi am avut putin timp sa ma ocup de cutie, alternative in afara de original sunt 2, tot ce inseamna JH3 189 in cutia JH3 183 sau doar treapta a 5a de pe 189 in cutia 183 , am facut o simulare pe un site si ultima varianta ar reduce turatiile in treapta a 5a cu aproximativ 300rpm. Nu e o solutie noua, am mai gasit discutii pe forum , dar cred ca e cea mai la indemana, sa mut totul din cutia 189 cred ca ar fi prea mult pt motor, mai ales ca folosesc masina mai mult in oras.


--------------------
Renault Megane TomTom Edition 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 00:53
Dacia