Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimb cutie de viteze automata

Ovidiu Cta
post 12 Oct 2021, 18:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 28 July 21




Salutare tuturor.Sunt ce cca 2 luni "fericitul "posesor de Espace5,2016,1.6 tce,147kw,160000km.
La cald,la plecare de pe loc are o vibrație destul de puternica iar la 1800-2200 ture,fluctuează turometrul,patinează ambreiajele si ocazional se aude un zgomot că și cum ar atinge roata de ceva.La reprezentanta verdict sec "problema mecanica", cod eroare dtcc 41786,ambreiaj 1 cod dtc 187198 și protecție termică ambreiaj dtc181098 și dtc 181198.8700lei kit ambreiaj nou plus 3000 lei manopera cu mențiunea că nu se știe exact daca nu e afactata și cutia-35000lei cutie noua manopera inclusa.N-am atâția bani sa iau cutie noua(ambreiajele incluse) și mă gândesc să caut cutie in alta parte.Ce trebuie sa am in vedere ca eventual "noua" cutie sa fie compatibila?Orice sfat e bine venit.Multumesc!


--------------------
Renault Espace V 2016/1,6 TDc EDC 200 cp/inițiale paris - Ct44tod
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 15 Oct 2021, 11:48
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




Cutia se poate repara. Exista piese de schimb. Inainte de a cumpara o cutie second hand/noua, daca este posibil, mergi la un service mai capabil sa-ti faca o diagnoza mai exacta.

Pe viitor, parerea mea, evita Renault.


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovidiu Cta
post 15 Oct 2021, 14:25
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 28 July 21




Cutia da,se poate repara.Dar ambreiajele,manopera,uleiul,tampoane cutie,etc.toate astea mă duc deja în aproximativ 15000lei,că apoi sa am "norocul" sa-mi spună ..."știi...e și cutia".De aceea până nu o urca pe elevator sa o desfacă nu sunt sigur care e buba.Din păcate și perioada de imobilizare e destul de mare 1luna de indisponibilitate vehicul datorita livrarii destul de greoaie a pieselor de schimb,pandemie,chef,toamna!De aceea întreb dacă sunt "chichițe" că sa zic așa,ce trebuie sa verific ca noile(sau vechi) piese sa fie compatibile cu mașina,coduri,producător,an fabricație.ect.Multumesc!


--------------------
Renault Espace V 2016/1,6 TDc EDC 200 cp/inițiale paris - Ct44tod
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cv-03-btf
post 17 Oct 2021, 21:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 May 13




Din auzite.. de la o persoana de incredere. Multe probleme ale cutiei au fost rezolvate prin simpla reinvatare a cutiei cu o diagnoza...a parametrilor de rulare. Procedura este oarecum greoaie. Se face doar in mers si dupa o procedura stricta dictata chiar de diagnoza. Se ruleaza mai repede.. apoi mai incet etc, apoi se reiau de la inceput operatiile... in asa fel incat cutia sa reinvete parametri de rulare. Cutii care smunceau sau nu schimbau corect au putut fi readuse in parametri. Conteaza mult schimbul periodic de ulei in cutie care se face cu un sistem dedicat, un robot care scoate vechiul ulei, spala cutia apoi reintroduce uleiul nou.Si acolo este un secret, intrucat desi se incarca in cutie cantitatea precizata de producator, este posibil sa apara o eroare legata de nivelul nesatisfacator. Impreuna cu uleiul mai vine o componenta de cca 100 g care multi nu stiu ca trebuie adaugata. Chiar si dupa aceasta procedura este necesara recalibrarea cutiei. Evident procedura nu rezolva problemele mecanice fizice sau electrice . Precizez... vorbesc la modul general , din auzite si e posibil sa ma insel pe undeva. Multumesc pentru intelegere. Poate cineva pricept ne da detalii ,, la obiect,,!


--------------------
ford capri 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionbumbu1
post 18 Oct 2021, 06:10
Post #5


ion


Group: Validating
Posts: 56
Joined: 21 April 20
From: Jimbolia




este adevarat ce spune colegul ct
a fost mai multe episoade pe youtube coasta de est,cu schimbari ulei la cutii automate,spalari sistem cu flush,incarcare ulei nou cu Robot, calibrari cutie pentru invatare


--------------------
dacia, renault logan, clio 2005 ambition, 2006 symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:13
Dacia