Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

huruit la franare, huruit la franare

gabriel27
post 21 May 2007, 08:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 28 October 05




Salut,sunt posesorul unui megane II sedan din 2005si am urmatoarea nelamurire:atunci cand masina e la ralanti si actionez pedala de frana se aude un fel de huruit timp de aprox.2 secunde,dupa care nu se mai aude nimic,chiar daca mentin pedala apasata.La eliberarea pedalei aud acelasi zgomot pt.acelasi timp.Eu banuiesc ca atunci cand apas pedala se pune in miscare pistonul de la frana.E NORMAL ?,ca pana acum parca nu am mai auzit acel zgomot.Mai am de adaugat ca tocmai am facut revizia a doua si am cerut sa-mi fie curatate franele.Sa fi gresit mecanicu ceva?


--------------------
renault megane 2 2005 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 21 May 2007, 21:49
Post #2


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Cam "subtire" descrierea ta.

In primul rand completeaza motorizarea la semnatura, cat mai exact. In cazul de fata nu ma intereseaza ca e Megane Sedan sau Megane tricicleta cat ma intereseaza ce motor are, benzina sau diesel.

In al doilea rand cauta sa localizezi zgomotul cat poti mai bine. Eventual pune pe careva sa apese pe pedala, vezi daca zgomotul vine de sub bord, ridica capota si vezi daca vine de la servofrana sau din alta parte apoi asculta pe rand pe langa fiecare roata si pe dedesubt.

Abia apoi revino cu detalii si incearca sa descrii zgomotul cat mai bine (incearca sa-l asemuiesti cu ceva cunoscut) si explica cat mai bine, detaliat si secvential ce faci ca sa produci acel zgomot.



--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel27
post 22 May 2007, 02:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 28 October 05




Revin cu detalii:motorul e de 1.4-98 cp,benzina.Am ascultat cu atentie si zgomotul care se aude din masina e ca un tors de pisica de circa 2 secunde de fiecare data cand apas sau eliberez pedela de frana.Am ridicat si capota si am remarcat ca la apasarea pedalei de frana se aude un fasait dinspre pompa de servo.(o fi un colier slabit sau un furtun spart?).Am mai ascultat si pe la fiecare roata in parte dar nu se aude nimic.Va rog dati-mi un sfat ,o sugestie.


--------------------
renault megane 2 2005 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 22 May 2007, 14:44
Post #4


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Daca fasaitul se aude lejer in zumzetul motorul la relanti nu prea e in regula. Poate s-a intamplat ceva cu supapa de la servo. Mergi la un service cand ai vreme ca e mult mai usor de diagnosticat la fata locului decat am putea noi povesti pe-aici.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladm
post 23 May 2007, 19:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 May 07




Buna! Sunt un posesor de M2 1,6 16v sep.'06 si intrebarea mea ar fi, din ce cauza imi "scartaie" cand virez dreapta sa zicem pe o strada, cel putin la 90 de grade, si franez usor in acelasi timp? Merci anticipat.


--------------------
Renault Megane 2006 Aut.1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 24 May 2007, 00:38
Post #6


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ce-ti "scartaie"? E singurul fel in care o faci sa "scartie"? Nu mai "scartaie" in nici o alta situatie?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skylly
post 24 May 2007, 08:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 March 07




Buna dimineata!
Eu am un Megane 2, 2007, 1.5DCI,100CP si are doar 1500 km si ieri am fost cu ea in service la Autocobalcescu pt ca mi se aprinde becul de airbag. Problema nu s-a rezolvat (cica e o piesa dela centura de siguranta din spate pe care nu o au inca).
Ideea este ca azi dimineata am inceput sa aud un zgomot la franare...ca un huruit, fier pe fier. Problema este ca se aude doar cand franez la viteza mica.
Ce ar putea fi? Credeti ca cei de la service au inlocuit vreo piesa. Ma gandesc ca m-au vazut fata si s-au gandit ca e usor sa ma pacaleasca. Recomandati-mi si mie un service bun si eventual si un nume.

Multumesc frumos!


--------------------
Renault Megan Sedan 2 2007, 1.5DCI, 100CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 24 May 2007, 09:35
Post #8


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Stai linistita ca nu ti-a inlocuit nimeni nimic.
Ieri a plouat si discurile au ruginit un pic peste noapte. Un drum sau doua prin oras o sa le dea pe brazda. Asa se va intampla ori de cate ori va ploua. Uita-te in zilele urmatoare la cum arata discurile de frana (se vad usor prin janta) si verifica-le data viitoare cand va ploua si masina va sta stationata cel putin o noapte sau echivalent. La fel se intampla daca nu mergi mai mult timp cu masina chiar daca nu ploua (o saptamana sau doua, depinde si de conditiile de umezeala si temperatura).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladm
post 24 May 2007, 20:20
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 May 07




Cred ca acelasi lucru e si la mine. Doar in cazul descris mai sus, de mine, face asa. Un "scartait" ca de roti de tren, finutz, se aude la viteza mica in viraj, foarte rar ce e drept, dar te ingrijoreaza oricum. Merci si io.


--------------------
Renault Megane 2006 Aut.1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 28 May 2007, 19:31
Post #10


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




La mine se aude tot asa un "huruit" atunci cand las masina in panta (nu conteaza cate grade are aceasta panta....poate fi si foarte mica ca inclinatie...). Opresc in panta, tin apasat pe frana, trag frana de mana si cand ridic piciorul de pe pedala se aude acest huruit, ca un fel de resort (arc), care revine la starea lui initiala. (sper ca ati inteles ceva, altfel nu stiu cum sa definesc acest zgomot smile.gif ). E o problema grava? unsure.gif De asemenea cand ridic piciorul de pe frana, "fundul" masinii se ridica putin, ca si cum suspensiile ar ridica-o. taci.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 28 May 2007, 22:55
Post #11


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05






--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 29 May 2007, 07:16
Post #12


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Multumesc frumos Cipman pentru lamuriri. (pentru link si implicit pentru informatiile pe care le-ai furnizat in acel topic)! rolleyes.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaiyak
post 1 Jun 2007, 13:11
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 31 January 07




probabil sa fie de la placutele de frana ce s-au uzat.si la mina facea la 12000 km si le-am schimbat si zgomotul a disparut


--------------------
renault laguna 2.2 confort dinamique 1.9 dci 120 cp , 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 1 Jun 2007, 19:02
Post #14


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Asa de repede sa se uzeze? nu crede.gif La numai 11k km? wacko.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 20 Apr 2008, 00:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




la mine huruie f tare la franare, toti mi-au zis ca sunt placutele duse, o sa le schimb miercuri sa vad cum o sa fie.

acum de cand ma pus rotile de vara imi trage stanga dreapta....asta nu mai stiu de la ce o fi...am facut echilibrare si degeaba, urmeaza o geometrie si apoi service..smile.gif


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adila16
post 21 Apr 2008, 20:03
Post #16


mecanic aero (sau aerian?)


Group: Members
Posts: 848
Joined: 14 October 06




Dupa ce ii schimbi placutele, fa-i si un test de frane. Verifica-i eficacitatea...

Cat despre instabilitatea directiei, am o intrebare ajutatoare - pentru mine-: gumele sunt noi sau au mai fost purtate?...

Daca sunt noi, mai ai un bob zabava - pret de vreo doua sute de kilometri - pana se ''lasa'' pe suspensie.

Daca au mai fost purtate, inseamna ca la montaj au nimerit pe fata o guma care a fost purtata pe spate... Uzuri diferite, deh.


--------------------
Renault Megane BiCorp 1.6 16v Confort Dinamique / Beige Angora (TEA19) 2004 - / aka Kurulina
...The more I get to know people, the more I like my dog...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lumynos
post 22 Apr 2008, 09:27
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 22 June 07
From: BH




Am aceeasi problema ca si vladm: un usor scartait la roara dreapta fata, mai ales la virajul spre dreapta dar si la mersul in linie dreapta cu viteza mica (in treapta I si II). Am fost in service, s-au uitat la placute, la discuri, dar nu au constatat nici o problema. Daca ati patiti la fel si ati descoperit hiba, nu ezitati sa ne spuneti si noua!...


--------------------
renault megane II 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 09:21
Dacia