Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Oglinzi culisabile ?, sau nu?

bubalus
post 8 Sep 2008, 10:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




bubu are oglinzi culisabile sau nu?
ieri ..pentru ca un dobitoc cu BMW mi-a lasat un spatiu extrem de mic sa ies dintr-o parcare.... dupa n manevre si un sfert de ora de chinuiala...am reusit aproape sa ies pe langa el. din pacate a trebuit sa culisez oglinda din dreapta (am lipit-o de geam). in momentul in care am dat-o la loc...am ramas cu ea in mana (vb tot de oglinda). practic corpul oglizii a iesit din articulatie. articulatia a ramas pe suport.
am observat un arc si niste piese care au ramas in corpul oglinzii (joaca pe acolo)...
nu se vede nimic rupt...doar acele piese si arcul care nu mai stau la locul lor.
oricum nu am stiut sa le montez la loc...drept urmare cu niste poxipol si picatura...am lipit oglinda de articulatie (acum sigur nu mai e culisabila).

imi pare rau ca oglinda doar ce o schimbasem acum vreo 2 luni (anterioara era rupta...asa luasem masinuta)
acum trebuie sa comand alta....

in concluzie...e culisabila sau nu?

This post has been edited by bubalus: 8 Sep 2008, 11:01


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_ing3r
post 8 Sep 2008, 11:27
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 27 November 07




da, cel putin la twingo cu 16V sunt culisabile(nu merg pana chiar sa fie lipite de geam).
celelalte nu stiu dar banuiesc ca da.
Probabil ca si a ta e dar nu a fost montata cum trebuie.
Si vezi cum montezi si reglarea oglinzii (in functie de cum o ai - manuala/electrica).


--------------------
Renault Twingo 2001 1.2 16V 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubalus
post 8 Sep 2008, 16:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




pe anterioara eu o montasem...dar nu cred sa aibe vreo legatura.
oglinda o cumparasem cu tot cu suport... tot ce am facut a fost sa montez suportul pe masina...si sa fac legatura intre maneta din interior si oglinda...
acum s-a rupt de la articulatie.... deci nici o legatura cu montajul...


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_ing3r
post 9 Sep 2008, 08:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 27 November 07




nu stiu cum se monteaza oglinda, nu am avut de schimbat pana acum.
Poate ai fortat-o prea mult, dar mie mi s-a intors si inspre fata aproape complet si nu s-a rupt nimic, de aceea am zis ca poate nu era montata cum trebuie.


--------------------
Renault Twingo 2001 1.2 16V 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristienc
post 14 Sep 2008, 11:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 May 07




Am avut si eu probleme cu oglinda de pe stinga. Am gasit-o rupta, in parcare, atirnind de masina. Pretul ptr una noua e destul de piperat (160 euro mi-au zis de la magazin) asa ca am incercat sa o repar. Am demontat oglinda si suportul complet. Exista o piesa metalica (un fel de butuc) care face legatura intre suport si carapacea oglinzii. Daca ti s-a spart piesa asta recupereaza toate bucatile si du-te la un strungar sa-ti faca una la fel. Eu asa am facut. Piesa a iesit bine, am montat-o la locul ei si acu am oglinda perfect functionala (si culisanta) la numai 20 ron (cit mi-a luat strungaru'). Ideea e ca te chinui putin la demontat si montat dar merita efortul.


--------------------
Renault Twingo 1995 - DJ-07-PBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubalus
post 14 Sep 2008, 23:05
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




QUOTE(cristienc @ 14 Sep 2008, 11:42)
Am avut si eu probleme cu oglinda de pe stinga. Am gasit-o rupta, in parcare, atirnind de masina. Pretul ptr una noua e destul de piperat (160 euro mi-au zis de la magazin) asa ca am incercat sa o repar. Am demontat oglinda si suportul complet. Exista o piesa metalica (un fel de butuc) care face legatura intre suport si carapacea oglinzii. Daca ti s-a spart piesa asta recupereaza toate bucatile si du-te la un strungar sa-ti faca una la fel. Eu asa am facut. Piesa a iesit bine, am montat-o la locul ei si acu am oglinda perfect functionala (si culisanta) la numai 20 ron (cit mi-a luat strungaru'). Ideea e ca te chinui putin la demontat si montat dar merita efortul.
*


in nici un caz nu e 160 euro ..poate lei
dupa cum spuneam...oglinda era destul de noua....si am luat-o cu 100 lei prin mai- iunie (prin comanda de la un magazin... a venit intr-o sapt. ... marca valeo)
oricum...acum nu am ce sa-i mai fac (piesele sunt inauntru...insa fiind lipit nu mai am ca sa-i fac)

This post has been edited by bubalus: 14 Sep 2008, 23:05


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 03:54
Dacia