Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane RS Formula 1 Team R26, noua mea furie galbena...

M i h a i
post 23 Jan 2008, 00:32
Post #31


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Frank...am impresia ca ne-am intalnit in trafic..am avut ocazia sa admir masina de la romana pana la universitate(sper sa nu ma insel)... biggrin.gif ... La cat mai multi km !!


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 23 Jan 2008, 00:39
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




multumesc de urari tuturor !

masina se aude senzational in functionare, atit la relanti cit si in accelerare, half throttle si full throttle, se vede ca au studiat atent detaliul asta, asa cum face de ex BMW wink.gif

Mazda 3 MPS are LSD dar testele au aratat ca nu prea poate pune bine puterea la sol si are destul torque steer - motivul e ca un LSD trebuie sa fie setat intr-un anume fel, la Megane este eficient si datorita combinatiei cu suspensia fata avind independent steering axis:

"The limited slip differential guarantees impeccable traction irrespective of driving style or type of curve and regardless of how much grip is available. Limited slip differentials are a common feature of competition cars, both in rallying and in Formula 1, although they can call for a certain degree of driving skill as a result of the torque steer that can be transmitted via the steering wheel in some situations. In the case of Mégane F1 Team R26, however, the combination of a limited slip differential and independent steering-axis front suspension not only minimizes this phenomenon but also permits the driver to benefit from the extra traction for more secure handling."


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 23 Jan 2008, 09:24
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




Mult ti-a mai luat sa o lauzi si aici tongue.gif, mai bine acum decat deloc.
Cand treci prin bv s-o vad si eu macar de la distanta daca nu de aproape?
Rodaj placut.


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 23 Jan 2008, 17:24
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Uite o masina care are ce cauta la:Jurnal de Bord.
S-o stapanesti sanatos!
Si vezi sa postezi periodic ca multora le cam scade entuziasmul si abandoneaza topicul!!!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 23 Jan 2008, 23:54
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




multumesc de urari, abia astept sa vina weekend-ul sa mai scap de trebi si sa ma dau cu machineta... biggrin.gif


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 Jan 2008, 00:02
Post #36


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Poate ajungi vineri seara pe la intalnire tongue.gif

24 Jan 2008, 20:16:
QUOTE(vis-a-vis @ 22 Jan 2008, 21:39)
Adica iesi mai repede din mormanul de zapada? Dar tare mi-e ca cu slikurile alea n-are nicio sansa.
Daca te gandesti la sosea umeda, avand doar tractiune pe fata si destul de multi cai, eu zic ca se mareste substantial efectul subvirator, amandoua rotile tind sa rupa aderenta, nu numai cea de pe interior... cu alte cuvinte te ajuta sa ajungi mai repede in sant.
*




Abia acum am vazut postul asta.

Da, iesi mai repede din zapada. Fara LSD daca ai nimerit o portiune cu aderenta zero acolo ai ramas. Cu LSD daca ai ceva aderenta pe a doua roata iesi. Dar in principiu cel mai mare avantaj il ai la iesirea din viraje.

Iar in ceea ce priveste caracterul subvirator, un LDS il DIMINUEAZA. Pentru ca atunci cand iei un viraj roata exterioara se incarca dinamic iar cea de pe interior se usureaza, ramanand fara aderenta. La o masina fara LSD se invarte aiurea roata de pe interior degeaba. Aia de pe exterior nu are nici un fel de tractiune deci masina pur si simplu aluneca in lateral in voie. In schimb un LSD sesiseaza acest lucru si in limita posibilitatilor sale trimite mai mult cuplu la roata de pe exterior. Care are aderenta si impinge masina spre interiorul curbei, minimizand in acest fel efectul subvirator.

This post has been edited by ssilviu: 24 Jan 2008, 20:16


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 24 Jan 2008, 20:24
Post #37


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(bulan @ 23 Jan 2008, 17:24)
Uite o masina care are ce cauta la:Jurnal de Bord.
S-o stapanesti sanatos!
Si vezi sa postezi periodic ca multora le cam scade entuziasmul si abandoneaza topicul!!!
*



in numele celor care si au "pus" pana acum masina la jurnal de bord va cer scuze daca v au inoportunat vizual!!!

scuze pt off ,dar n am putut sa ma abtin...

on:felicitari pentru achizitie,isi merita toti banii!!!! rolleyes.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 26 Jan 2008, 19:14
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest





Ieri seara am iesit cu masina prin oras si m-am dat in toate felurile si directiile in super-viteza. Am facut 50 km in oras in vreo 2 ore de fitiiala, si cu unele opriri biggrin.gif

Este senzationala acceleratia, masina tisneste ca o racheta la orice apasare a acceleratiei in zona de peste 2000 rpm, turbo lag-ul este ca si inexistent, insesizabil de om, datorita presupun twin-scroll-ului. Aderenta pe curbele luate in viteza este fenomenala, am luat niste curbe la 90 grade cu viteze de 100+ km/h.... biggrin.gif

In contrapartida, azi am fost la cumparaturi la Carrefour tot cu masina, trafic aglomerat, s-a comportat foarte in regula, plus am putut sa pun toate cumparaturile in portbagaj, deci este foarte OK si pentru uz zilnic.

cred de de acum incolo in weekend-uri nu ma voi prea mai da jos din masina... biggrin.gif


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 26 Jan 2008, 19:22
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Super masina si sa o stapanesti sanatos si bucuros.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
j.d
post 26 Jan 2008, 20:49
Post #40


...internationally known


Group: Members
Posts: 2.002
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




Foarte tare R26. biggrin.gif Sa-l stapanesti sanatos si multi km de fun! smile.gif

O singura rugaminte...VREM POZE. biggrin.gif


--------------------
powered by TFSI
Ex-owner 2007 Megane Sedan...un pic mai altfel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 26 Jan 2008, 21:31
Post #41


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Sunt poze in primul post .


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ezekio
post 29 Jan 2008, 21:00
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 13 August 07




QUOTE(Frank SF @ 26 Jan 2008, 19:14)
Aderenta pe curbele luate in viteza este fenomenala, am luat niste curbe la 90 grade cu viteze de 100+ km/h.... biggrin.gif


Felicitări pentru achiziție, mulți km fără probleme... dar sper că nu vorbești serios cu viraje de 90grade la +100km/h... în oraș... în București, sper că este o exagerare totuși.

Mergi mai ușor că altfel o să te mulezi într-o zi pe un stâlp, mașină, zid sau mai grav o să se muleze vreun copil pe capota ta. mad.gif

Drive safe! wink.gif




--------------------
renault clio symbol 2004
Ford Focus 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 30 Jan 2008, 23:53
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




stai linistit, ca nu am facut chestii din astea pe drumuri circulate, sau unde sa fie pietoni prin preajma, chiar daca imi place viteza nu sunt inconstient.... plus ca e importanta si raza virajului la 90 de grade wink.gif

oricum ideea e ca masina e o placere pe drumuri virajate, abia astept sa dau o fuga pina la sinaia cind am timp... )


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 31 Jan 2008, 00:11
Post #44


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Recomand portiunea cheia-sacele biggrin.gif La o adica e proba de raliu smile.gif

This post has been edited by ssilviu: 31 Jan 2008, 00:40


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 24 Feb 2008, 08:22
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(Frank SF @ 30 Jan 2008, 23:53)
abia astept sa dau o fuga pina la sinaia cind am timp... )
*


Haideti Domnu Frank!Povestiti-ne cum a fost la Sinaia,ca sigur ati fost.Poate ne puneti si un filmulet cu ceva viraje frumoase si cu sunet de motor adevarat.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doruletz75
post 28 Feb 2008, 01:28
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 October 07




in 4 usi exista ceva asemanator ? r26 ?


--------------------
renault laguna 2000 - B 75 DRU
Cand eram pic imi doream sa lucrez la Dacia Pitesti si sa fac Politehnica si acum......ce vremuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 28 Feb 2008, 01:39
Post #47


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




wub.gif foarte frumos e si unu in braila,si langa el mai e parcat si un megan Rs simplu,e diferenta mare vreau sa zic tongue.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 6 Apr 2008, 17:38
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Asa sunt toate??????? wub.gif wub.gif
Am vazut in poze prin galeria foto una din bucuresti, la care tot asa se deschid portierele..

Attached thumbnail(s)
100_2950.jpg ( Size: 141.82k ) Number of downloads: 1736


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 6 Apr 2008, 17:40
Post #49


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




nu, alea sunt "lambo doors" si costa cam 1600E balamalele, ala e un Megane 2.1 smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 2 May 2008, 17:12
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




Masina a ajuns la 2000 km si am zis sa ii fac un prim review.

ieri am scos-o pentru prima data la un drum mai lung, si anume Bucuresti-Ploiesti-Valenii de Munte-Cheia-Sacele-Brasov, fitiit prin Brasov si la intoarcere Brasov-Predeal-Sinaia-Comarnic-Ploiesti-Bucuresti.

Masina s-a comportat extraordinar de bine pe parcursul traseului, inclusiv pe ploaie torentiala, drum cu nisip si pietris pe carosabil, denivelari decente (parca s-a mai lasat suspensia sport s-au m-am obisnuit eu cu ea).

A fost realmente un regal sa o conduc in forta pe serpentinele virajate dinainte si mai ales de dupa statiunea Cheia, drumul ala este foarte frumos si inteleg acuma de ce eram sfatuit de amicii cu Audi S3 sa fac acest drum. Soseaua e reparata perfect, varianta DN1A fiind o alternativa foarte interesanta pentru a evita aglomerata si demonetizata Vale a Prahovei.

Tinuta de drum pe serpentine este excelenta, masina tine soseaua excelent (partea pozitiva a suspensiilor sport destul de rigide) iar in curbe datorita diferentialului cu alunecare limitata (LSD) parca se agata cu niste gheare de sosea si trage tare in directia in care vreau eu sa o indrept din volan... la iesirea din curbe se poate accelera foarte tare imediat, motorul trage ca nebunul in majoritatea turatiilor, spre deosebire de BMW-ul 325xi unde acceleratia nu se reia la fel de fulminant si trebuie de cele mai multe ori sa retrogradez. Este realmente o bomba pe sosea, iar drumul dinainte si de dupa Cheia este un test excelent pentru orisice masina sport - este un fel de test al adevarului, cum au astia din UK soselele alea virajate de prin Wales (pentru cine citeste Car Magazine) . Categoric un astfel de drum este terenul predilect pt care a fost conceputa si gindita Rene Jaune...

Si acum review-ul:

Probleme:
usile laterale, hayonul si bancheta rabatabila incepusera sa scirtiie dupa 1500 km, s-a rezolvat perfect cu WD40
hayon-ul nu se inchidea bine mereu, iarasi rezolvat prin tratamentul cu WD40
scaunul recaro e fix dpdv al inaltimii => putin cam sus pt mine, in orice caz in BMW stau mai sportiv cu scaunul reglat la maximum in jos
nu are senzor de parcare pe spate nici in optiune, si pt montare ulterioara e destul de complicat sa nu stric design-ul barei spate.
unele elemente ieftine la interior (e.g. oglinda retrovizoare interna, heliomata la buton, si identica cu cea de la Logan...)
la demaraje puternice de pe loc trebuie tinut volanul ferm cu ambele miini, datorita LSD se pot induce niste efecte destul de perverse in volan care sa il vireze la maximum intr-o parte sau alta.
suspensia sport destul de dura, dar totusi relativ confortabila (avind in vedere rotile pe 18 de 235/40) - reversul e tinuta de drum excelenta.
desi scaunele recaro fata sunt piele plus alcantara, bancheta spate este textil 100 % - asa e la toate R26 si nu ai varianta de optiune

Masina este super-speciala, modul in care trage imediat ce accelerezi, cum se aude motorul inclusiv la ralanti, este innebunitor.
Este efectiv o bomba pe roti. Are si destule defecte la prima vedere si te indragostesti de ea si datorita amestecului de calitati si defecte.
Ca sa citez din opiniile lui Cristian: "Masina este absolut fantastica si la un moment dat chiar credeam ca am sange in adrenalina si nu invers... Torque Steerul este sesizabil si de catre pasager si trebuie sa ai o mana foarte ferma pe volan ca sa nu o scapi de sub control. LSD-ul se chinuie din greu sa tina tot ansamblul sub control. Insonorizarea este foarte buna si motorul este absolut un deliciu. Ii plac turatiile intr-un mod greu de descris. Pur si simplu cere cere cere cere ... si intr-un final intra si limitatorul sa zica... "ho, ca nu-ti mai dau !". Depasirile sunt instantanee si de la directie, cursa scurta a schimbatorului de viteza, pana la pedala de acceleratie si cea de frana, masina te tine pur si simplu conectat. O masina mai "interactiva" decat R26-ele nu am mai vazut. Daca in BMW te poti simti oarecum "detasat". In R26 chiar nu ai cum. Soferul devine o parte din masina (punct). Se vede ce ingineri au proiectat masina asta si acum dupa ce am mers cu ea inteleg perfect de ce toata presa de specialitate o numesc hot hatchul momentului. Masina ofera incredibil de mult pentru un pret foarte rezonabil. Felicit Renault pentru proiectarea unei astfel de masini. Adrenalina pura !"

MOTOR:
EX-CEP-TIO-NAL ! Trage ca nebunul, in toate treptele si la toate turatiile, cu turbo lag foarte foarte redus, si un sunet superb al turbinei si evacuarii (element studiat de cei ce au conceput masina foarte atent se pare), urca pina in ture ca nebunul parind sa nu se mai termine, limitatorul aparind abia undeva aproape de 7,000 rpm. Sincer, ma gindeam ce bine ar prinde acest motor 2.0 turbo de 230 CP pe BMW-ul Seria 3 cu tractiune integrala, in loc de aspiratul 3.0 L6 sufocat artificial de fabrica din Munchen - si cu optiunea de a ii face chip tuning pina la 265 CP (pe care nu stiu daca o sa o aplic pe Megane, mi-e teama sa nu fie prea multa putere doar pe puntea fata, plus sa nu stric echilibrul dinamic motor-cutie-LSD-ESP).
Consumul in Bucuresti bate spre 16-17 litri la 100 km. In afara, difera foarte mult de greutatea talpii...

TRANSMISIE: foarte buna, cutie foarte rapid si placut de manevrat, combinata cu ambreiajul bine reglat face posibile niste schimbari foarte rapide de viteze. LSD-ul face minuni mai ales in curbe si pe drumurile virajate. Prietena mea a condus-o si i-a placut, a putut merge foarte bine si civilizat cu ea (spre deosebire de huliganul de mine...). La drum lung se poate usor da de la a 4-a direct a 6-a.

SUSPENSIE: suspensia e relativ rigida dar asta ajuta la excelenta stabilitate pe curbe. Nu topaie peste denivelari si nici nu scartaie, dar la viteze mici pe denivelari relativ mari te zdruncina destul de rau. Deh, trebuie un pret platit pentru tinuta de drum extraordinara din curbe. Pe denivelari trebuie tinut bine volanul cu miinile, pentru ca se poate datorita cauciucurilor joase si mari cit si LSD-ului ca o denivelare majora (de genul santurilor longituninale facute de rotile de la camioane pe centura) sa iti fure volanul si directia.

FRANARE: Excelente, franeaza foarte bine, ABS-ul a intrat pina acuma doar de citeva ori in cele citeva luni de utilizare. Totusi, dozarea frinarii la pedala e putin ciudata, pe prima parte a cursei pare sa frineze destul de putin si pe urma cind bagi piciorul mai jos masina frineaza si se opreste ca "inghetata" - necesita putina acomodare.

EXTERIOR:
mie mi se pare superb, mai ales ca am si decal-urile specifice lui R26 si vopseaua jaune sirius care e superba. am problema cu senzorii parcare spate, care lipsesc si pe care nu prea imi vine sa ii pun aftermarket sa nu stric estetica
oricum, avind in vedere pozele scapate in presa franceza cu Megane 3, se pare ca Renault face tot posibilul si la Laguna si la Megane sa nu ma faca sa regret ca Renault-urile mele sunt iesite din fabricatie...

INTERIOR: locurile din fata sunt spatioase si comode. Toate butoanele sunt relativ la indemana dar pozitia de condus fixa pe inaltime e putin cam sus dupa gustul meu, clar mai sus decit in BMW. scaunele recaro sunt destul de tari, ceea ce combinat cu suspensia rigida duce la ceva amorteala a fundului dupa un drum Bucuresti-Brasov de exemplu. Locurile din spate sunt perfect practicabile, desi nu foarte generoase, masina fiind o sportiva care poate fi folosita practic zi de zi. Foarte frumoasa ambianta bordului - combinatia alb cu rosu cu cifre mari si ace in forma de sageata.

SERVICE: Nu am avut nevoie inca sa apelez la ei, desi cind am fost la drive test la Laguna 3 si cu Laguna mea 2.0T la revizie, cei de acolo mereu sar sa ma intrebe de R26... Oricum avind in vedere relatia speciala cu dealer-ul, nu cred ca pot da aici o opinie foarte obiectiva...

masina imi place mult de tot, si din ce in ce mai mult, daca nu as avea BMW-ul si necesitatea de a merge la intilniri/calatorii de afaceri, eu as merge tot timpul numai cu R26-le... mamei insa nu ii place, zice ca ii zdruncina rinichii...

As a passion car, not too expensive to own and run, mi se pare perfecta - asa cum altii isi iau motociclete, eu mi-am luat o bombineta sport... vom vedea ce mai zic daca fac upgrade-ul de BMW de la 325xi la 335xi...

As mai achizitiona o masina din acest brand ? Da.

nota 9.5/10



--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 2 May 2008, 17:32
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Misto descriere! wink.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sh4rk
post 2 May 2008, 17:42
Post #52


membru...calator


Group: Members
Posts: 117
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Solon @ 2 May 2008, 17:32)
Misto descriere! wink.gif
*




Intr-adevar o descriere ampla... dar as avea o intrebare pentru posesorul "blondei":

Probleme cu plasticele bordului au aparut? ---sau poate intrebarea a venit prea devreme, avand in vedere ca are doar 2000 km---


--------------------
VW Golf IV -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 2 May 2008, 18:03
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




nothing yet. poate ca e prea devreme....


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 May 2008, 18:51
Post #54


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Frank, foarte frumos scris. Am si eu doua solutii pentru problemele tale.

1. Senzorii de parcare - Vad ca esti foarte dezamagit ca nu exista din fabrica optional, dar ti-e frica sa nu strici imaginea masinii. Ei, afla de la mine ca senzorii din fabrica sunt absolut grotesti, sunt de marimea unei monezi de 50 bani si nici macar nu au display ci doar semnal acustic.

Uite aici cum as sugera eu sa-i montezi :

f_franksfm_d1b17bc.jpg

Cauta senzorii cei mai mici si "plati" sa nu fie prea mult in exterior, si asigura-te ca pot fi vopsiti, si garantez ca vor fi mult mai practici si de 1000 de ori mai frumos pozitionati dpdv estetic decat orice ti-ar putea oferi Renault-ul.

Ca posesor de senzori pe scenic, iti ofer aceasta poza ca exemplu. Uite-te si tu ce oribil arata...

Deci eu in locul tau, nu as lua de la Renault optionala chiar de ar exista, ci as gasi eu o alternativa mult mai eleganta. Bine, pe mine nu ma pasioneaza, dar tu ai spus de multe ori ca ai vrea deci daca esti atat de hotarat, cauta ceva senzori buni si de pot fi vopsiti si garantez ca va iesi foarte frumos.

2. Oglinda "de logan" - Majoritatea Renault-urilor care nu vin cu oglinda electrocrom, au totusi mufa respectiva. Megane-ul meu are, e foarte posibil si al tau sa aiba. Desfa capacul de deasupra ei si uite-te dupa ea, ar trebui sa fie una care sta "degeaba" cu un capacel peste. Daca o ai, vezi pe la bursa ca se vand oglinzi electrocrom destul de ieftin, si te-ai scos.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiD
post 5 May 2008, 16:49
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 21 July 05
From: Ro




Stie careva care e diferenta intre Megane 228 F1 Team si 230 F1 Team, ca pe multe site-uri vad ba 230 ba 228?


--------------------
Renault Megane R26 2008 - XX-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 3 Jul 2008, 00:57
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




alex, multumesc de sfaturi

uraaa !!! - in urma aventurii povestite pe forumul generic RS / R26

a venit colantul si fusta de cauciuc de la spoiler - vineri seara duc masina la service, o sa imi revopseasca si bara si simbata pe la prinz o iau.

O sa printez poze de pe net ca sa le explic cum trebuie lipit colantul Renault F1 Team....


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 7 Jul 2008, 18:12
Post #57


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Cu placere... Si, mai vrem poze wink.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 24 Apr 2009, 23:20
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




cum mai merge meganelul? tongue.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CarConcept
post 28 Apr 2009, 09:27
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 April 09
From: DR TR SEVERIN




Te salut, am si eu un R26 F1 de 4 luni!


--------------------
Renault Megane 2008 R26 F1 - B 99 LSV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariusgl
post 12 Mar 2010, 17:58
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 320
Joined: 28 September 09
From: Galati




S-a ales praful de acest jurnal cu o masina asa speciala...rar mai vezi o masina ca aceasta intr-un jurnal de bord.
Pacat!


--------------------
Renault Megane Business Line 1.6 16v 2008 - GL-35-MRS
Bă!Aprinde naibii farurile alea că-i noapte!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 16:12
Dacia