Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

hai la drive test

tiberiu.anghel
post 5 Jun 2008, 22:18
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




QUOTE(chris_t @ 4 Jun 2008, 13:32)
Unde vad loc de mai mult: am mers prea putin sa-mi dau seama, dar cred ca o suspensie independenta pe puntea spate ar face mult mai mult decat H-ul de acum.
*




@andreicri: felicitari

@ciobanucos: nu vad de ca ar trebui sa schimbi uleiul dupa primii 7500 km; sistemul audio e produs de Cabasse si deasemenea, felicitari

@chris_t: e destul de greu de spus daca era un avantaj atat de mare un multilink pe spate. In primul rand era o solutie mai sumpa si nu stiu cat de sesizabile erau pentru utilizatorul obisnuit diferentele. In al 2-lea rand, nu prea puteau face puntea spate directionala la GT, avand la baza un multilink. Sincer, cred ca au ales 4 wheel steering in locul multilink-ului si bine au facut.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 6 Jun 2008, 09:19
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




@aphophis :

U bet...multumesc.. smile.gif

This post has been edited by andreicri: 6 Jun 2008, 09:20


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 8 Jun 2008, 10:08
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Am trecut ieri pe la Meridian Vest(militari) si mi-am bagat nasul in Laguna 3 pe care o aveau expusa. Intr-adevar sunt si eu de parerea ca arata mult mai bine in realitate decat in poze. Masina era dci 110 cu destule optionale: argintie, trapa, xenon+ESP, cabasse si cred ca si bluetoth. Pretul afisat pt modelul expus era vreo 23500.
Dar lucrul cel mai important pe care vroiam sa vi-l comunic este ca cica luna asta este un fel de promotie: dupa spusele consultantului de vanzari pentru masinile de pe stoc optiunile sunt gratis cu exceptia trapei(ma gandesca ca s-ar putea sa nu fie nici pachetul confort+, cel cu alcantara si reglaje multiple, care nu era pe masina respectiva si probabil ca nu l-a mentionat). Asta insemna ca masina respectiva ar fi costat pretul de catalog + pret trapa = 20900+654=21554
Pentru masinile pe stoc care nu au optionale cica se face un discount de vreo 1300 euro.
Pentru masinile comandate nu exista nici o reducere, doar cele de pe stoc sunt subiectul promotiei(care fie vorba intre noi nu am vazut-o anuntata pe nicaieri)!
Deci cei care aveati de gand sa va luati Laguna...puricati stocurile si vedeti daca gasiti ceva pe gustul vostru!

This post has been edited by papa_mulo: 9 Jun 2008, 06:59


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sincer
post 12 Jun 2008, 17:28
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 31 March 08




Am avut si am condus:
- Megane II, 1.6, 16V, 110 CP;
- Laguna II faza 2, 1.9 dCi.
Inainte de a cumpara Laguna III, am fost la dealeri si am testat noul Ford Mondeo si o Mazda 6, ambele pe motorina.
Concluziile:
- Noul Ford Mondeo mi-a placut foarte mult la interior, un aspect modern, sobru, de nava cosmica. Motorul este insa mult mai zgomotos chair decat cel de la Laguna II faza 2.
- Mazda 6, foarte frumoasa la exterior si la interior, cu revizii la 20.000 km. Dotarile mult mai putine, la preturi comparabile, si o oarecare aparenta de fragilitate de japoneza delicata.
M-am decis asupra unei Laguna III, 2.0 dCi, 150 CP varianat Privilege cu trei optiuni: xenon, magazie de 6 CD-uri si card Renault 5 stele (cinci ani garantie).
Am parcurs pana acum peste 5500 km. Tinuta la drum excelenta, consum urban de 8.1 l/100km iar cel extraurban de circa 7.5 l/100 km (pentru viteze mari, cu medii de peste 150, 170 km/h, evident consumul creste destul de mult).
Am urmarit cu atentie ceea ce au promis francezii inca de la lansare: precizia directiei si reactia mecanica prompta, confortul, silentiozitatea, dinamica marita. Dupa parerea mea, nu au exagerat, masina se comporta foarte bine.

12 Jun 2008, 17:38:
Scuze pentru greselile de tiparire (viteza este cauza) din mesajul anterior:
- chiar in loc de chair;
- comfort in loc de confort.
In rest toate bune, urmaresc cu atentie si promisiunile legate de fiabilitate relativ la Laguna III. Proba timpului este de neinlocuit in acest scop. Pana acum nici un repros masinii: nu exista 'greieri', motorul este foarte silentios chiar la peste 190 km/h (mici portiuni de drumuri permit acest test, in rest atentie, pericol), centrala de aer conditionat, cu cele trei regimuri automate, este o minunatie in orice conditii, reglajele electrice ale scaunelor si geamurilor sunt foarte utile, geamurile atermice eficiente iar sistemul audio de o calitate extrema.

Sincer

This post has been edited by Sincer: 12 Jun 2008, 17:38


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci 150 CP 20 februarie 2008/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hakkinen
post 13 Jun 2008, 09:39
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 November 05




No ofense. mai usor cu sistemul audio de calitate extrema. Urca intr-un BMW cu sistem audio din gama lor medie si vezi care e diferenta. Apoi, confortul e zdravan alterat de scaune-spatar ingust, sezut scurt, pozitie de condus enervant de inalta-pt cei cu inaltime de peste 1,80 m. In rest, descrierea e aproximativ similara celei pe care as fi expus-o si eu. Toate cele bune, s-o stapanesti sanatos si fara de stres.


--------------------
Renault Laguna 2007 Luxury
Renault Laguna 2.0 dci -2007, Luxury+xenon
BMW 118-2008.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 13 Jun 2008, 09:42
Post #186


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu am peste 1,80 si nu ma deranjeaza deloc pozitia de condus din Laguna. Deci sa nu generalizam.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hakkinen
post 13 Jun 2008, 09:47
Post #187


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 November 05




Si inca ceva. Varianta privilege are suprafata ,, utila,, a spatarului scaunelor mai lata intrucat sprijinul lateral e mai putin pronuntat .Fara sa generalizez, cred ca e mai confortabil scaunul de Privilege.Sezutul insa e la fel de scurt.


--------------------
Renault Laguna 2007 Luxury
Renault Laguna 2.0 dci -2007, Luxury+xenon
BMW 118-2008.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sincer
post 13 Jun 2008, 13:34
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 31 March 08




In legatura cu sistemul audio, afirmatia 'de o calitate extrema' nu se refera, cum se presupune de regula, in principal la puterea audio. Pentru volumul interior al unei masini obisnuite, sunt suprasuficienti 100-200 W. M-am referit, pentru Laguna III cu sistem audio special ca optiune la cumparare, la:
- distributia uniforma asigurata de cele 9 difuzoare;
- plaja de frecvente de redare relativ liniara in domeniul aproximativ 20 Hz - 20 kHz;
- relatia automata (setabila) intre volumul audio si viteza masinii;
- manevrabilitatea sistemului audio in general;
- avantajele existentei magaziei cu 6 CD-uri.
In rest ..... daca as avea calitatile unui profesionist in ale muzicii poate as sesiza influenta inaltimii scaunelor asupra calitatii receptiei sunetelor in masina. Nu am aceste calitati.
Salutari tuturor de pe forum.

Sincer


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci 150 CP 20 februarie 2008/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hakkinen
post 15 Jun 2008, 13:43
Post #189


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 November 05




Scuze,insa deja m_ai pierdut pe drum.Termenul de calitate nu poate crea confuzie ,cel putin pt mine ,intre putere si alti parametri audio. Apoi, nu scoate sistemul audio de pe Laguna 20 hz in frecventa decat daca il inlocuiesti cu altul, speed volume au cam toate masinile peste 15.000 eu , nu inteleg la ce se refera manevrabilitatea sistemului audio...si in mod evident nu exista si nici nu am creat o legatura intre consideratiile relativ la scaune cu cele privind sistemul audio. Hai noroc si la mai mare!!


--------------------
Renault Laguna 2007 Luxury
Renault Laguna 2.0 dci -2007, Luxury+xenon
BMW 118-2008.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sincer
post 15 Jun 2008, 15:45
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 31 March 08




Frecventa inferioara a plajei audio normale, cea de 20 Hz este asigurata de cele mai multe sisteme cu parametri medii de calitate si corespunde pragului de senzitivitate uman obisnuit.
Sistemul de masurare pe care eu l-am folosit confirma acest lucru si in cazul celui de pe masina mea, Laguna III: Auditorium Cabasse 230W, magazie 6CD in plansa de bord, 9 difuzoare si satelit de comanda la volan. Este adevarat, lucrurile depind si de sursa audio: radio sau CD. Pentru masurarile mele, referinta a fost un CD cu inregistrare de foarte buna calitate.
M-a interesat nu atat plaja de frecvente cat constanta puterii in cadrul acesteia.
In ceea ce priveste manevrabilitatea, principalul aspect avut in vedere este ergonomicitatea tuturor comenzilor si reglajelor.
Nu tin neaparat la parerile mele. In principiu, atat timp cat acceptam ca mai avem de invatat, inseamna ca suntem vii si 'in stare de functionare'. Cand realizam ca stim totul.... am murit de mult.
In acest context, daca nu este cu suparare, care este masura unui sistem audio de calitate? Prin ce indicatori poate fi caracterizat, evaluat si cuantificat?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Sincere urari de succes si berechet!



--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci 150 CP 20 februarie 2008/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 15 Jun 2008, 17:59
Post #191


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Raspunsul in frecventa, calitatea etajulului DAC


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-05-DGP
post 25 Sep 2008, 19:07
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 26 January 07




Am facut drive test cu L3 in mai 2.0 dci cutie automata....masina e mult mai silentioasa....mai luxoasa ce-i drept nu m-a multumit cutia automata ...dar mergeam cu 50 si din spate venea un avensis cu viteza l-am lasat sa ajunga in dreptul usii din spate ..cand a ajuns i-am dat blana ..mergand pe modul automat nu manual ...brusc a schimbat in inferioara si a tasnit...la revedere toyota....
Masina e o bijuterie inginereasca poate exagerez...nu prea imi place partea spate


--------------------
Renault Megane 4 Estate 1.5 dci
Ex. Renault Laguna 2 1.9 dci Ex. Renault Clio Symbol 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi-Paul
post 25 Sep 2008, 22:25
Post #193


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 3 July 08




o sa merg si eu la drive test cu 2 litri 170 cp cutie automata
sunt chiar curios;
am vazut un filmuletz cu culorile L3, acu' imi pare rau ca am luat-o neagra...
apropos de sistemul audio, Cabasse are limitele lui, e bun dar nu extraordinar
mai bun e Bose de pe Koleos, semnificativ mai bun as spune



--------------------
Renault Laguna 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 25 Sep 2008, 22:30
Post #194


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(Sincer @ 12 Jun 2008, 17:28)
(pentru viteze mari, cu medii de peste 150, 170 km/h,
*



ph34r.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 21:29
Dacia