Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ne putem apara pe loc fata de un abuz..?, in special din partea politiei rutiere

lds_ok
post 10 Oct 2006, 23:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 April 05




vad ca toata lumea vorbeste pe forum ca politia nu te poate opri pentru control de rutina sau nu iti poate cauta motive de amenda.exista un pasaj de luge care specifica clar acest lucru?
Deoarece dansii se apara cu formula"si unde scrie asta?"--avand numarul legii si textul ii pot propune sa citim impreuna legea.


--------------------
Fiat Punto 1.7 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 11 Oct 2006, 11:44
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




o poti lasa balta cu textul de lege cu tot....daca vrea zice ca el "banuia" ca nu ai permis...sau ca esti baut.....si el iese....si tu intri mai rau...asa ca vorbeste-i respectuos si sigur pe tine....ca daca te vede papa-lapte....chiar o iei pe amenda smile.gif


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 11 Oct 2006, 12:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Eu de fiecare data cand ma opreste politia degeaba, nu ma dau jos din masina (nu ca ar fi necesar in rest) si intreb: "Am facut ceva?" Si el nu ca e un control de rutina.
Si cand incep asa tare nu prea mai comenteaza. Cel mai rau ma enerveaza cei cu radarul, care stau in locuri pt care nu au foaie de amplasament sau ceva de genul asta. Stau la panda in locuri neanuntate si nu au voie. Atunci trebuie luati tare si cu tupeu (asta in cazul in care nu ati fost surprinsi cu viteza prea mare) si intrebati de foaia asta (sau ordin de amplasament, nu mai stiu exact). Incep sa isi dea aere ca de unde stiu ca har ca mar, dar pana la urma si ei pot avea probleme.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lds_ok
post 11 Oct 2006, 12:36
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 April 05




e, vezi... ,exact la asta ma refeream.Si ma gandeam ca ceea ce spui tu se afla scris undeva.De exemplu faptul ca este interzis controlul de rutina.

Pt supapa_jr: daca tot imi iau amenda poate pot sa o evit nu ,nu sa ma comport ca un sclav in fata unui imbecil.

This post has been edited by lds_ok: 11 Oct 2006, 12:39


--------------------
Fiat Punto 1.7 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 11 Oct 2006, 14:50
Post #5


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Ai impresia ca nu pot sta (nu au voie) in alta parte decat in locul unde au "foaia de plasament"??? imi vine greu sa cred... se posteaza si ei unde cred de cuvinta smile.gif
bafta


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 11 Oct 2006, 16:51
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




QUOTE(Supapa_jR @ 11 Oct 2006, 13:44)
....daca vrea zice ca el "banuia" ca nu ai permis...sau ca esti baut.....si el iese....si tu intri mai rau...
*



cred ca o "banuiala" care nu e adeverita are iz de calomnie. cum adica sa presupuna ca n-am carnet sau ca-s baut?!? pe ce criterii (marca masinii, tunsoarea...) cad banuielile lui asupra mea?!? daca "banuiesc" si io ca m-a oprit fara motiv si-l "raportez" lu' tac-su?...cu tot respectul.


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 12 Oct 2006, 12:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




QUOTE(rttt_gia @ 11 Oct 2006, 15:50)
Ai impresia ca nu pot sta (nu au voie) in alta parte decat in locul unde au "foaia de plasament"??? imi vine greu sa cred... se posteaza si ei unde cred de cuvinta  smile.gif
bafta
*




Nu, nu au voie. Iti dai seama ca nu le zice nici un superior nimic, ca doar amendeaza "delincventi" nu? Ei nu au voie sa stea la "panda" decat in locurile anuntate. Iar faza cu luatul din mers este la fel o prostie. Ei nu au nici o certificare pentru viteza lor proprie ca sa iti poate calcula tie viteza. Institutul metrologic nu poate aviza vitezometrul unei masini de serie deoarece el este "decalibrat" din fabrica intentionat.

Dar gaborii fac "abuzuri" de genul asta, doar doar or mai prinde si ei ceva. In general cand stau unde nu trebuie merge pe spagi la greu si nu ii vezi sasi mult timp acolo (max juma de ora). Cand stau unde trebuie stau si cate 2 ore pana se muta pe partea cealalta a drumului. tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lds_ok
post 12 Oct 2006, 13:58
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 April 05




pai tot spui ca nu au voie.unde scrie acest lucru ,ca in decret nu am vazut.trebuie sa scrie undeva.ala cand te intreba unde scrie ca nu are voie sa te opreasca neintemeiat,eu ce ii raspund?


--------------------
Fiat Punto 1.7 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Oct 2006, 14:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Interzicerea controalelor de rutină nu este scrisă în nici o lege, ci numai într-un ordin intern din MI (fără valoare juridică în afara instituției, e doar un fel de regulament intern). Nu te poți folosi de asta pentru a-l ataca în justiție sau pentru a anula o amendă (în cazul în care în urma controlului ți-a găsit ceva în neregulă). Poți doar să faci o plîngere către superiorii lui, nimic mai mult.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lds_ok
post 12 Oct 2006, 21:10
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 April 05




OBLIGATIILE POLITISTULUI IN MOMENTUL OPRIRII UN AUTOVEHICUL IN TRAFIC:să comunice conducătorului auto motivul opririi, abaterea comisă și sancțiunea prevăzută de lege, după care se va proceda la întocmirea documentelor de constatare, solicitând conducătorului auto să rămână în autovehicul DECI NU ARE VOIE SA TE OPREASCA IN TAFIC FARA MOTIV
sursa: http://www.politiaromana.ro/DPR/dispozitii.htm

asta vroiam sa aflu de la voi


--------------------
Fiat Punto 1.7 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristirenault
post 12 Oct 2006, 21:31
Post #11


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 321
Joined: 22 July 06
From: pingo-pongo




da corect ce zici tu , dar iti baga la motivul opririi ca au o masina furata care arata cam ca a ta si vrea si el sa se convinga ca nu e aia , ce mai poti sa ii zici?... el zice , aaaa , scuze ca v-am oprit , de la distanta nu am vazut din cauza soarelui ca a dumneavoastra e verde si noi cautam una albastra...
deci hai sa fim seriosi , este important ca politistii sa fie corecti si punct. Cei care fac abuzuri sa fie raportati sau reclamati... din pacate inca mai sunt sefi din vechea garda smile.gif


--------------------
Renault Megane Coupe 1998 2.0 16v - RO 007 EUM
sa stie toata lumea,am40%warn si tind spre nu stiu cate catralioane la%.Am reusit sa imi cresc cota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 13 Oct 2006, 22:03
Post #12


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Trebuie sa-ti comunice motivul opririi. Dar unde scrie ca motivul nu poate fi un control de rutina ? smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristirenault
post 13 Oct 2006, 22:13
Post #13


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 321
Joined: 22 July 06
From: pingo-pongo




chipurile au ei o nota interna cum ca sa nu mai opreasca oamenii aiurea , ce e drept ca s-au mai cumintit cu faza asta , dar daca nu e trafic si se plictisesc si ei , ce sa faca?... mai opresc pe unul , pe altul , doar , doar i-o gasi ceva si mai baga si el un PV cu o amenda mica.


--------------------
Renault Megane Coupe 1998 2.0 16v - RO 007 EUM
sa stie toata lumea,am40%warn si tind spre nu stiu cate catralioane la%.Am reusit sa imi cresc cota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 15:52
Dacia