Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Preschimbare permis auto la schimbarea resedintei, pt. Bucuresti in special

Fuzz
post 22 Dec 2006, 12:51
Post #31


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




NU TREBUIE FISA LA PRESCHIMBARE PERMIS inainte de termen. Grrr, 90 de ron cheltuiti aiurea.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maximus Decimus
post 22 Dec 2006, 12:52
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 5 May 06




Corect, am aflat-o si eu pe pielea mea! Dat banii degeaba!


--------------------
Peugeot 407 - B-03-LOG
GRUPPO MAXIMA BUCURESTI- MEMBRU FONDATOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 22 Dec 2006, 12:56
Post #33


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Pai si eu, doar ce am venit de la Udriste. Eh, asta e acum, pe 5 trebuie sa ma duc sa ridic permisul nou. Pana atunci circul cu copia xerox tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 14 Jan 2007, 13:56
Post #34


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(AIX @ 4 Feb 2005, 12:05)
Brr, iarasi fisa medicala..uite d-asta ma abtin sa-mi schimb domiciliul...
*



Hai ca au trecut aproape 2 ani intre timp si vad ca nu mai trebuie fisa medicala; uraa, in cazul asta imi schimb si eu permisul. Insa intai trebuie sa-mi schimb si buletinul smile.gif (ca sa am motiv sa-mi schimb permisul); stiu ca la schimbarea de domiciliu (dintr-un oras/judet intr-altul) trebuia mutat ceva dosar de la armata - si dupa ce te luau in evidente, abia apoi se putea schimba buletinul. Chestia asta mai e valabila?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 14 Jan 2007, 14:16
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Este, sau cel putin anul trecut era. Inainte de a merge la Politie, trebuie sa mergi la Centrul Militar ca sa te ia in evidenta cu noul domiciliu. La politie iti trebuie si livretul militar cu viza CMJ-ului.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 14 Jan 2007, 16:40
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




De la 1 ianuarie, armata nemaifiind obligatorie, nu mai este necesara viza de la Centrul Militar.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 14 Jan 2007, 19:33
Post #37


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




mem, mergi pe partea logica si presupui asta? Sau chiar asa sta treaba? smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 14 Jan 2007, 19:40
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Nu presupun, a fost o declaratie oficiala la stiri acum cateva zile - am remarcat-o pentru ca luna trecuta cand mi-am schimbat CI-ul a trebuit sa merg la Centrul Militar pentru viza aia nenorocita...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 14 Jan 2007, 22:02
Post #39


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Super; dupa ani si ani, ma apuc de schimbat actele. Rabdarea a dat roade icon_mrgreen.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catap
post 6 Feb 2007, 09:54
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




Am demarat si eu procesul de schimbare a actelor pe adresa din Bucuresti si deja au aparut mici probleme.
La schimbarea C.I mai este nevoie sa aduc document de la Comisariat pentru a fi luat in evidenta?
La o sectie de Politie de langa servici mi s-a spus ca nu, dar cand am sunat la sectia 18 pentru a afla programul de lucru au zis ca trebuie sa vin cu hartie de la comisariatul din TR precum ca vreau sa imi schimb buletinul pe noua adresa din Bucuresti. (sunt in ceata astia chiar nu sunt pe aceeasi lungime de unda)
Pentru cei ca au schimbat CI dupa 1 ian ati mai adus ceva documente de la Comisariat?

Multumesc


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 - TR 31 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 6 Feb 2007, 10:32
Post #41


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




am depus actele ieri pentru CI pe bucuresti. Nu trebuie nimic de la comisariat. Dureaza 14 zile sa-l elibereze. Taxa de 7 lei se plateste la sediul Politiei. Timbru fiscal de 1 leu se gaseste la Posta. Trebuiesc urmatoarele acte: buletin vechi, timbru fiscal, certificat nastere (original+copie), act casa (original+copie) sau cu proprietarul (sa aiba buletin la el), certificat de casatorie/divort unde este cazul (original si copie). Poza se face acolo pe loc asa ca aranjati-va de acasa.

later edit: in caz ca aveti si carte de alegator se depune si aceea.

This post has been edited by Ant: 6 Feb 2007, 10:33


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 6 Feb 2007, 11:45
Post #42


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Exact, ce a scris Ant "aia e"; acte, cópii, timbru, fara chestii de la armata. Mie mi-au spus sa vin dupa noul buletin (ma rog, CI) peste aprox. 3 saptamani.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 7 Feb 2007, 08:16
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




In cat timp de la schimbarea domiciliului trebuie schimbat permisul de conducere?
Eu nu am gasit termenul de schimbare in regulament.


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Feb 2007, 09:48
Post #44


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Din regulament:
" Art. 189. - (1) Polițistul rutier este obligat ca, atunci când verifică documentele unui conducător de autovehicul sau tramvai, să urmărească dacă există concordanță între datele înscrise în actul de identitate și cele din permisul de conducere. În cazul în care constată neconcordanțe referitoare la nume, prenume, domiciliu sau reședință, precum și în cazul în care termenul de valabilitate a expirat, polițistul rutier este obligat să rețină permisul de conducere și să elibereze dovadă înlocuitoare a acestuia cu drept de circulație de 15 zile"
Deci poti circula pana te prinde politistul, data la care iei amenda si ti se retine permisul, cu dovada de circulatie 15 zile. Timp in care il faci pe ala nou.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 7 Feb 2007, 15:30
Post #45


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




am facut si eu ceva ce ar fi trebuit sa fac de vreo 8 ani... am depus actele pentru CI datorita schimbarii domiciliului... acum urmeaza schimbatul permisului... din ce am citit pe aici am scapat de fisa medicala. intrebari...
1. cat este taxa care trebuie platita la CEC pentru schimbare permis?
2. care ar fi programul de la udriste?
3. mai trebuie ceva inafara de cele de mai jos?

-actul de identitate ( carte de identitate,buletin de identitate sau carte de identitate provizorie, in original si copie );
-fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere;
-permisul de conducere care trebuie preschimbat si copie;
-chitanta de plata reprezentand contravaloarea permisului de conducere (CEC);

4. fisa aia o iau de la udriste?


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Feb 2007, 15:39
Post #46


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




AlinI, ce parere ti-ai face daca te-ai uita pe pagina anterioara a acestui topic ?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 7 Feb 2007, 16:08
Post #47


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




am citit inainte sa postez ce scria pe pagina anterioara, dar nu am vazut nicaieri cuantumul taxei care trebuie platite la cec de exemplu... si nici programul de la udriste si nici raspunsurile la celelalte intrebari...

d-le klaus, eu daca nu stiu ceva, sau nu ma intereseaza mai bine tac si stau in banca mea... oricum multumesc mult de raspunsul detaliat.


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 7 Feb 2007, 16:56
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Taxa pentru permis este 45 lei. Programul la Udriste 8-20.

PS - poti sa iti arunci un ochi si pe postul nr 18 de pe cealalta pagina wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danchitu86
post 19 Feb 2007, 04:44
Post #49


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




M-am mutat in Ilfov. Maine imi ridic CI. Am inteles ca pt permise trebuie sa merg pe langa fabrica de glucoza sau cam asa ceva, prin nordul Bucurestiului. Ce acte imi trebuie pana la urma are cineva idee? Merci!


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danchitu86
post 19 Feb 2007, 15:16
Post #50


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




QUOTE(danchitu86 @ 19 Feb 2007, 04:44)
M-am mutat in Ilfov. Maine imi ridic CI. Am inteles ca pt permise trebuie sa merg pe langa fabrica de glucoza sau cam asa ceva, prin nordul Bucurestiului. Ce acte imi trebuie pana la urma are cineva idee? Merci!
*



Eu m-am lamurit. Am sunat azi la politia Ilfov (Str. Fabrica de glucoza nr 7-9). Am nevoie de:

-buletin + copie
-fisa detinator (se gaseste vis-a-vis)
-45RON la CEC
-vechiul permis

Fisa medicala este necesara doar daca este expirat permisul.


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 19 Feb 2007, 16:09
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Ma bag si eu in vorba, daca permisul imi expira in iulie, dar eu imi schimb domiciliu acum, automat schimb CI si iarasi automat merg sa cer si schimbarea de Permis, se considera expirat sau nu, imi mai trebuie oare fisa medicala sau nu ?

Si dupa toate astea, presupun ca trebuie schimbat si Certificatul de Inmatriculare al masinii ?!

In toata aceste perioade, din cate am citit mai sus, 2-3 saptamani preschimbare CI, 1-2 saptamani Permis, 1 saptamana Certificat de Inmatriculare, pot circula in voie cu masina ?? Risc ceva anume ? Din ce am citit se pare ca pot circula, dar as vrea sa-mi confirmati acest lucru.

Multumesc


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorb
post 19 Feb 2007, 18:26
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 23 July 05
From: Bucuresti




Nu poti circula in perioada cand schimbi certificatul de inmatriculare al masinii.
Nu de alta, dar nu ai numere de inmatriculare

In rest - e ok.


--------------------
Renault Megane 2 2005
Megane II Bicorp 1.6 16V 115cp Confort Dynamique
Bleu Encre - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 19 Feb 2007, 18:55
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Poti circula fara probleme pe perioada preschimbarii. Eu am facut figura la inceputul lunii ianuarie - am depus in aceeasi zi documentele de preschimbare permis si cele de preschimbare certificat de inmatriculare. Pentru permis am avut ca dovada copia permisului vechi, iar pentru certificat am primit pagina de ITP (politistul care a primit documentele a rupt-o si mi-a spus ca e ok sa circul cu ea). Nici poveste de schimbare de numere...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catap
post 26 Feb 2007, 10:38
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




Am schimbat buletinul pe noua adresa din Bucuresti.
Care sunt pasii pt schimbarea celorlalte acte (permis + auto).
Am incercat un search dar nu gasesc topicul cu schimbarea actelor pt masina.
Unde trebuie sa merg prima data Admin Financiara pt a ma scoate din evidenta, RAR, ITP, Politie (vechea adresa) pt a lua numere provizorii?


Multumesc


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 - TR 31 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 26 Feb 2007, 11:40
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(victorb @ 19 Feb 2007, 18:26)
Nu poti circula in perioada cand schimbi certificatul de inmatriculare al masinii.
Nu de alta, dar nu ai numere de inmatriculare

In rest - e ok.
*



Cum sa nu am numere, schimb doar domiciliu, ba mai este chiar si in aceleasi sector, nu radiez masina, schimb doar adresa.

Pana acum sigur este faptul ca fara buletin si fara permis se poate circula pe perioada preschimbarii. Pentru certificat mai vedem ?!


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 26 Feb 2007, 11:44
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(mem @ 19 Feb 2007, 18:55)
Pentru permis am avut ca dovada copia permisului vechi, iar pentru certificat am primit pagina de ITP (politistul care a primit documentele a rupt-o si mi-a spus ca e ok sa circul cu ea). Nici poveste de schimbare de numere...
*



Daca nu crezi ce am spus eu mai sus, te lamuresti tu dupa ce depui documentele la ghiseu smile.gif bafta


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fantasio
post 11 Apr 2007, 14:48
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 January 07




Azi am depus si eu actele pentru preschimbare (tot schimbare de domiciliu). Cand am intrebat cand este gata am avut un soc: 25 MAI!!! A mazgalit pe o bucata de hartie datele de pe permisul vechi cu mentiunea "depus pentru preschimbare", a semnat, a pus stampila si mi-a spus ca pot circula pe baza fituicii aia.

Adica o luna jumate pentru a fi gata un permis?
Cred ca se vor introduce permisele noi, model UE si nu se mai fac din cele vechi.

This post has been edited by Fantasio: 11 Apr 2007, 14:51


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyagersm
post 17 Apr 2007, 17:08
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 October 06




Ok pentru permis m-am lamurit ce acte trebuiesc, dar eu vreau sa schimb si certificatul de imatriculare si numerele de inmatriculare (din provincie in Bucuresti). Una dintre intrebari este ce acte imi trebuiesc pentru certificat si numere si cea de-a doua intrebare daca pot sa mai pot circula cat pana imi dau numerele, ca fara cerificat am vazut ca se poate.


--------------------
Dacia Logan 2006 1.6 16V - TR-06-VOY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorb
post 17 Apr 2007, 21:01
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 23 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(mem @ 19 Feb 2007, 18:55)
Poti circula fara probleme pe perioada preschimbarii. Eu am facut figura la inceputul lunii ianuarie - am depus in aceeasi zi documentele de preschimbare permis si cele de preschimbare certificat de inmatriculare. Pentru permis am avut ca dovada copia permisului vechi, iar pentru certificat am primit pagina de ITP (politistul care a primit documentele a rupt-o si mi-a spus ca e ok sa circul cu ea). Nici poveste de schimbare de numere...
*



Da, eu nu am precizat ca ma refeream la o schimbare de domiciliu din alt judet in Bucuresti - cand trebuie schimbate si numerele.

Cand te muti in interiorul Bucurestiului - e normal sa nu iti schimbi nr de inmatriculare.
Dar cand vii din alt judet, trebuie sa depui numerele vechi odata cu actele pentru schimbarea talonului. Probabil cu relatii ai putea sa ti numerele pana ti le dau pe cele noi, dar nu sunt foarte sigur de chestia asta (doar am "auzit" ca s-ar putea).

Eu am stat in ianuarie 2007 o saptamana jumate cu masina pe dreapta pana am primit noile numere.


--------------------
Renault Megane 2 2005
Megane II Bicorp 1.6 16V 115cp Confort Dynamique
Bleu Encre - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyagersm
post 18 Apr 2007, 02:23
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 October 06




ok mersi, oricum am auzit ca acum iti dau numerele in maxim 2 zile.


--------------------
Dacia Logan 2006 1.6 16V - TR-06-VOY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:02
Dacia