Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 9 10 11 12 13 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cruise Control pe Laguna II

MariusRZR
post 26 Dec 2011, 15:22
Post #301


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Si daca fac exact ca pe site-ul ala francez nu mai am nevoie de sigurante sau de alte prostii?Nu e asa?Iau toata consola ala mica de pe alta laguna cu cruise control,si-o pun la mine.Am authentique dar mufa e acolo

http://renaultlaguna.free.fr/

This post has been edited by MariusRZR: 26 Dec 2011, 15:24


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 2 Jan 2012, 05:47
Post #302


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Bref si pe scurt, si pentru unul ca mine, care se gandeste "in perspectiva":
1.Laguna 2003, 1.9 DCI, Privilege
2. Pentru pilot automat: montez buton in bord pentru limitator viteza + maneta pilot automat.

Din 1 si 2--> am pilot automat. Gresesc?


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 27 Jan 2012, 14:12
Post #303


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Daca ai mufa aferenta si optiunea activata, nu gresesti.

Bafta!


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 28 Jan 2012, 19:03
Post #304


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salutare!
Am incercat sa fac si eu cruise control-ul, am precablarea (mufa alba, intreruptorul la ambreiaj), dar intampin niste probleme:
Nu se aprinde sub nici o forma martorul in bord, nici pentru cruise, nici pentru limiter

1. Este corecta numerotarea din poza?
2. Am niste probleme la airbag (martorul aprins), poate fi afectat de nefunctionarea acestuia?

Am facut un montaj cu cele 4 butoane, le-am legat la mufa de sub cochilia volanului, la firele alb si portocaliu, unde am 5V.

Attached thumbnail(s)
Mufa_alba.jpg ( Size: 785.32k ) Number of downloads: 1760


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 28 Jan 2012, 22:40
Post #305


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Functia o ai activata in calculator?


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 29 Jan 2012, 10:25
Post #306


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




In bord imi apare Functia SET--- , cel putin aparea inainte sa schimb bordul cu cel cu ecran pe mijloc (acum o saptamana).


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 11 Feb 2012, 17:29
Post #307


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Revin,
am rezolvat partial functia de cruise control, am pus ceasurile vechi si functioneste... merge fara probleme... deci trebuie sa fac o vizita la nenea cu clipul sa activeze functia si pe bordul "nou".

Multumiri forumistilor!


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 13 Mar 2012, 11:46
Post #308


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Ar merge incropit un satelit (butoanele de pe volan) din butoane de geam electric? Nu am gasit nici o idee mai buna, care pusa pe masina sa se integreze in peisaj. In general laguna are linia ei specifica, nu vreau sa stric interiorul (mi se par peste mana butoanele puse pe cochilie sau langa avarii).


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 23 Mar 2012, 23:40
Post #309


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Pentru cei cu privilege: cuplezi la mufa alba butonul de activare, faci montajul cu rezistentele si ai pilot automat!

De asta seara am si eu!


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 25 Mar 2012, 09:56
Post #310


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Am citit tot topicul si pare destul de interesant.
Eu am model privilege deci teoretic ar trebui sa am cablajul tras. Intrebarea mea este : nu ar fi mai usor sa cumperi un volan de la dezmembrari care are butoanele de criuse control pe el si doar sa inlocuiesti volanul?

Mersi


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stany
post 26 Mar 2012, 11:28
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 29 August 10
From: Vaslui




trebuie inlocuit si blocul de lumini sau cum se numeste in care este panglica la care se leaga airbagul si butoanele.....daca inlocuiesti doar volanul nu vei avea la ce sa conectezi butoanele pentru CC . ( sau cel putin asa am inteles eu smile.gif )


--------------------
Renault laguna 1.6, 2002, expression. Seat Leon S, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 26 Mar 2012, 14:49
Post #312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Bun ok dar na din toata discutia asta eu am inteles ca la modelele privilege ai toate cablurile trase, asta inseamna ca trebuie butonul de cruise control de langa ESP si comenzile de setare a limitatorului, right?
Din punctul meu de vedere e mult mai estetic un volan dela !


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 6 Apr 2012, 14:03
Post #313


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Salut. As vrea sa imi pun si eu cruise control.Firul este tras acolo langa ESP..
Am vazut ca trebuie buton cu 3 pozitii pentru panoul acela. Bun

Dar in legatura cu maneta care trebuie pusa pe volan.
Aceasi intrebare ca postasu.Nu e mai usor sa schimbi volanul cu modelul care deja are butoane?

This post has been edited by MariusRZR: 6 Apr 2012, 14:04


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 7 Apr 2012, 08:42
Post #314


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Da, este mai usor, arata mult mai bine...dar este mult mai costisitor. Pe langa volan (cu airbag cu tot) trebuie sa schimbi si blocul cu panglica flexibila a airbagului pentru ca prin ea este si circuitul butoanelor de pe volan.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 7 Apr 2012, 09:36
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




bun dar eu ma gandeam ca volanul si butonul sa le cumpar de la dezmembrari ca sunt cativa baieti pe aici care dezmembreaza lagune !
cat despre panglica aia poti sa dai mai multe detalii?
nu am desfacut niciodata volanul si nu stiu ce e acolo !

Mersi


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 7 Apr 2012, 09:58
Post #316


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Legatura dintre bord si airbag este facuta de o folie spiralata ca sa poti sa invarti volanul in voie.
La claxon e alta poveste...contacte alunecatoare...nu avem treaba.

Pentru butoanele tempomatului folia mai are in plus 2 fire, deci trebuie schimbata daca te hotarasti sa schimbi volanul.
Ca pret folia simpla (fara cruse control) este pe undeva pe la 150 de lei , deci cea cu cruise control este ceva mai scumpa si mai greu de gasit. Volanul cu airbag cu tot nu este nici el ieftin. Cei mai multi vand pachetu complet pentru cruise control (volan, folie, buton pentru activare).
Colegii de pe forum (inclusiv eu) au incercat sa activeze functia cu costuri minime.

Numai bine!


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianoBoy
post 19 Apr 2012, 23:06
Post #317


Membru autentic


Group: Members
Posts: 632
Joined: 10 August 07
From: B u c u r e s t i




Pentru a monta Cruise Control "de fabrica" pentru Laguna 2 iti trebuiesc mai multe lucruri de cumparat de la dezmembrari...am mai scris pe acest topic.daca vrei sa fie "original" si sa ai siguranta ca iti v-a functiona fara alte erori sau probleme.In cosul de cumparaturi de la dezmembrari pentru cei care au deja mufa alba trebuie sa existe urmatoarele lucruri si va pot spune cat m-a costat pe mine acum un an toate acestea:Buton activare Cruise Control\Speed Limiter[40RON];pedala acceleratie cu "punct dur"[90ron];un senzor pentru pedala de ambreiaj[15 ron am gasit la piese dacia senzorul pentru frana de logan];contactor rotativ (pentru acel fir in plus care vine conectat in butoanele de pe volan de cruise); si desigur volanul original cu butoanele de cruise control[contactorul si volanul m-au costat 300 ron + contactorul meu si volanul la schimb].Cam asta a fost la mine;sper ca v-am dat cateva informatii utile!!!SPOR LA TREABA


--------------------
Renault Megane 3 2009/1.5 dCi/107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miron Cornel
post 19 Apr 2012, 23:36
Post #318


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 13 April 12




dak era doar butonul pt mufa alba merita, dar asa.....

This post has been edited by Miron Cornel: 19 Apr 2012, 23:40


--------------------
Renault Laguna 2 2003 - GL 07 JPB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 20 Apr 2012, 07:24
Post #319


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




QUOTE(AdrianoBoy @ 20 Apr 2012, 00:06)
pedala acceleratie cu "punct dur"[90ron];un senzor pentru pedala de ambreiaj[15 ron am gasit la piese dacia senzorul pentru frana de logan];
*



Pedela de acceleratie cu punct dur nu este nevoie deoarece, daca esti pe "limitator de viteza", se poate trece de limita setata prin apasarea RAPIDA a pedalei pana la podea. Senzorul de la pedala de ambreaj, de cele mai multe ori, exista...oricum nu este scump.

O operatie omisa de AdrianoBoy este activarea functiei din Clip (nu stiu daca se poate si din DDT), bineinteles daca nu este activat.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 21 Apr 2012, 10:24
Post #320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Teoretic investitia ar costa in jur de 500 RON fara activare(in cazul in care nu activ)
La costul asta se mai adauga si costul activari.
:-? trebuie sa ma gandesc daca o sa imi foloseaca mult cruise control-ul


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 24 Apr 2012, 08:37
Post #321


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Mai fratilor,

Eu am avut mufa alba in bord si am montat Pilotul Automat si Limitatorul de viteza fara sa schimb panglica la volan si fara sa activez nimic in bord. Dupa ce ai montat corect butonul cu 3 pozitii si activezi pilotul sau limitatorul ar trebui sa mearga din prima. Din ce stiu eu majoritatea lagunelor care au mufa alba ar trebui sa aiba si panglica cu pilot si limitator. Dar acum depinde de noroc. Ca sa vezi daca ai panglica buna poti incerca foarte usor montand provizoriu butonul cu 3 pozitii si cele 4 butoane pentru setare viteza si resetare pilot sau limitator si apoi sa faci o proba cu masina. Daca nu functioneaza atunci sigur trebuie panglica potrivita.
Spor la treaba!


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 24 Apr 2012, 10:31
Post #322


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




QUOTE(gruita2005 @ 24 Apr 2012, 09:37)
Dupa ce ai montat corect butonul cu 3 pozitii si activezi pilotul sau limitatorul ar trebui sa mearga din prima.
*


Corect...se activeaza (daca este activ si in UCH)... dar din ce butoane reglezi viteza?

QUOTE(gruita2005 @ 24 Apr 2012, 09:37)
Ca sa vezi daca ai panglica buna poti incerca foarte usor montand provizoriu butonul cu 3 pozitii si cele 4 butoane pentru setare viteza si resetare pilot sau limitator si apoi sa faci o proba
*


cele 4 butoane unde le pui fizic si in ce mufa le conectezi?

Nu am vazut/auzit nici un caz in care Laguna sa aibe panglica pentru airbag+pilot si sa nu aibe functia activa din fabrica, ma refer ca si dotare completa nu doar activa in UCH. In schimb cele mai multe au precablajul: mufa alba, contact ambreiaj si fire pana la panglica.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianoBoy
post 24 Apr 2012, 10:33
Post #323


Membru autentic


Group: Members
Posts: 632
Joined: 10 August 07
From: B u c u r e s t i




QUOTE(gruita2005 @ 24 Apr 2012, 09:37)
Mai fratilor,

Eu am avut mufa alba in bord si am montat Pilotul Automat si Limitatorul de viteza fara sa schimb panglica la volan si fara sa activez nimic in bord. Dupa ce ai montat corect butonul cu 3 pozitii si activezi pilotul sau limitatorul ar trebui sa mearga din prima. Din ce stiu eu majoritatea lagunelor care au mufa alba ar trebui sa aiba si panglica cu pilot si limitator. Dar acum depinde de noroc. Ca sa vezi daca ai panglica buna poti incerca foarte usor montand provizoriu butonul cu 3 pozitii si cele 4 butoane pentru setare viteza si resetare pilot sau limitator si apoi sa faci o proba cu masina. Daca nu functioneaza atunci sigur trebuie panglica potrivita.
Spor la treaba!
*





GRESIT!!!"panglica buna" o au doar lagunele non-facelift cu volanul ca acesta

si binenteles cu butoanele de CC.Singura diferenta intre contactoarele rotative=panglica ;de L2 cu pilot si cea fara pilot este un fir in plus pentru acele butoane de pe volan si binenteles ca poti monta pilot automat si fara acel contactor rotativ schimbat,improvizand o alta pozitie a butoanelor (+\-;R\0) de pe volan.Iar legat de activarea CC-ului posibil doar cu ajutorul clip-ului de la renault este necesara mai ales daca ai ceasuri de bord cu display-ul cel mare.La celelate ceasuri de bord este posibil sa functioneze si fara activare,indiferent daca ai sau nu mufa alba.

This post has been edited by AdrianoBoy: 24 Apr 2012, 10:47

Attached thumbnail(s)
Imag003.jpg ( Size: 305.28k ) Number of downloads: 1680


--------------------
Renault Megane 3 2009/1.5 dCi/107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 24 Apr 2012, 10:47
Post #324


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




QUOTE(AdR!@N @ 24 Apr 2012, 11:31)
Nu am vazut/auzit nici un caz in care Laguna sa aibe panglica pentru airbag+pilot si sa nu aibe functia activa din fabrica, ma refer ca si dotare completa nu doar activa in UCH,
*


Citeste cu atentie ce am spus mai sus
Acele lagune cu modelul ala de volan au panglica "buna" si au functia Cruise Control ca dotare din fabrica.... caruia nu trebuie sa ii mai faci absolut nimic pentru ca au tot ce le trebuie... doar apesi butonu'


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianoBoy
post 24 Apr 2012, 11:02
Post #325


Membru autentic


Group: Members
Posts: 632
Joined: 10 August 07
From: B u c u r e s t i




QUOTE(AdR!@N @ 20 Apr 2012, 08:24)
Pedela de acceleratie cu punct dur nu este nevoie deoarece, daca esti pe "limitator de viteza", se poate trece de limita setata prin apasarea RAPIDA a pedalei pana la podea. Senzorul de la pedala de ambreaj, de cele mai multe ori, exista...oricum nu este scump.

O operatie omisa de AdrianoBoy este activarea functiei din Clip (nu stiu daca se poate si din DDT), bineinteles daca nu este activat.
*





senzorul de la pedala de ambreiaj nu exista daca nu ai Functia de Pilot Aut. din fabrica pentru ca nu are alt rol decat de dezactivare temporara a sistemului cand apesi pedala si sa nu ti se tureze si sa-ti ramana turat motorul in timpul functionarii CC.iar legat de pedala de acceleratie cu punct dur ea trebuie cumparata in cazul in care nu exista,asta daca vrei sa ti se dezactiveze temporar sistemul.Tot ce va spun exista in documente scrise,exista si in clipul de renault atunci cand vrei sa verifici functionalitatea sistemul si in plus eu am intampinat aceste lucruri atunci cand am montat Cruise Control pe masina mea plecand de la 0,fara mufa alba fara nimic,doar cu o schema cativa banuti si cu ajutorul celor 2 colegi Liviu si romeo.

<span class='edit'>24 Apr 2012, 12:04:</span>
QUOTE(AdR!@N @ 24 Apr 2012, 11:47)
Citeste cu atentie ce am spus mai sus
Acele lagune cu modelul ala de volan au panglica "buna" si au functia Cruise Control ca dotare din fabrica.... caruia nu trebuie sa ii mai faci absolut nimic pentru ca au tot ce le trebuie... doar apesi butonu'
*




ai dreptate dar gruita2005 nu avea...

<span class='edit'>24 Apr 2012, 12:06:</span>
Tot legat de pedala de ambreiaj,senozrul la masinile fara CC nu exista dar exista mufa

<span class='edit'>24 Apr 2012, 12:16:</span>
QUOTE(postasu @ 21 Apr 2012, 11:24)
Teoretic investitia ar costa in jur de 500 RON fara activare(in cazul in care nu activ)
La costul asta se mai adauga si costul activari.
:-? trebuie sa ma gandesc daca o sa imi foloseaca mult cruise control-ul
*




Investitia ar putea costa si 50 ron si un suc.sau in cel mai rau caz "low-cost" 50 Ron+inca 50 Ron activarea la o reprezentanta renault.Si cand zic asta ma bazez pe ce au reusit unii colegi de pe forum improvizand butonul de activare original cu un comutator cu 3 pozitii de la un magazin de electrice,folosind satelitul de comanda al radioului pentru butoanele (+\-;R\0) si cateva fire electrice,rezistente + multa indemanare si desigur o schema electrica a sistemului de CC.

This post has been edited by AdrianoBoy: 24 Apr 2012, 11:19


--------------------
Renault Megane 3 2009/1.5 dCi/107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evox
post 24 Apr 2012, 23:47
Post #326


Volaniard


Group: Members
Posts: 89
Joined: 17 October 06




QUOTE(AdrianoBoy @ 24 Apr 2012, 11:02)
senzorul de la pedala de ambreiaj nu exista daca nu ai Functia de Pilot Aut. din fabrica pentru ca nu are alt rol decat de dezactivare temporara  a sistemului  cand apesi pedala si sa nu ti se tureze si sa-ti ramana turat motorul in timpul functionarii CC


senzorul pedalei de ambreiaj exista la toate Lagunele cu pornire din buton, cata vreme functia de Start/Stop din buton are nevoie sa stie pozitia pedalei...


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9 dCi 120 CP 2002
“Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cannot get it wrong.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 25 Apr 2012, 07:28
Post #327


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Sunt doi senzori (contacte) diferiti, unul pentru pedala apasata pana la podea, folosit la pornire si altul care da semnal cand se incepe apasarea pedalei, folosit de pilotul automat.

This post has been edited by AdR!@N: 25 Apr 2012, 07:29


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianoBoy
post 25 Apr 2012, 11:15
Post #328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 632
Joined: 10 August 07
From: B u c u r e s t i




AdR!@N sper ca te-a lamurit evox,poate nici eu nu am fost mai explicit....sunt 2 senzori,unul de care spui tu pentru butonul de start\stop care exista pe toate L2;dar eu nu ma refeream la acesta ci la cel care nu exista la Lagunele 2 care nu am Pilot Automat,dar exista mufa.

25 Apr 2012, 12:18:
Sau mult mai explicit legat de pedala de ambreiaj aici:

This post has been edited by AdrianoBoy: 25 Apr 2012, 11:18

Attached thumbnail(s)
pedalier.jpg ( Size: 138.11k ) Number of downloads: 1528


--------------------
Renault Megane 3 2009/1.5 dCi/107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 25 Apr 2012, 11:36
Post #329


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Deci...
Eu stiu ce este la pedala de ambreiaj si cum functioneaza, dar evox spunea ca acel senzor (pt pilot, de care imi spui tu) exista la toate lagunele, eu am inteles ca el le confunda si incercat sa ii explic ,virgula, ca acolo sunt 2 senzori fiecare cu treaba lui.
Ai dreptate ca Lagunele fara pilot nu au senzorul pentru acesta, dar exista si exceptii, dovada clara este Lagunica mea care a avut senzorul respectiv.... a fost nevoie doar de butonul cu 3 pozitii, montajul cu bunoanele pentru setat viteza si activarea functiei in UCH (de fapt in tabloul de bord ca de acolo se activeaza).


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianoBoy
post 25 Apr 2012, 11:47
Post #330


Membru autentic


Group: Members
Posts: 632
Joined: 10 August 07
From: B u c u r e s t i




QUOTE(AdR!@N @ 25 Apr 2012, 12:36)
Deci...
Eu stiu ce este la pedala de ambreiaj si cum functioneaza, dar evox spunea ca acel senzor (pt pilot, de care imi spui tu) exista la toate lagunele, eu am inteles ca el le confunda si incercat sa ii explic ,virgula, ca acolo sunt 2 senzori fiecare cu treaba lui.
Ai dreptate ca Lagunele fara pilot nu au senzorul pentru acesta, dar exista si exceptii, dovada clara este Lagunica mea care a avut senzorul respectiv.... a fost nevoie doar de butonul cu 3 pozitii, montajul cu bunoanele pentru setat viteza si activarea functiei in UCH (de fapt in tabloul de bord ca de acolo se activeaza).
*




Laguna ta este cumparata de tine,de noua? poate a fost pus dupa ce a iesit din fabrica... ...acum orice este posibil...


--------------------
Renault Megane 3 2009/1.5 dCi/107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 9 10 11 12 13 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 05:54
Dacia