Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lipsa putere motor, Lipsa putere motor renault laguna 2 1.9dci 2004 an

Dachin83
post 7 Feb 2021, 11:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 February 21




Salutare sunt nou pe acest forum sunt deținătorul unui Renault Laguna 2 1.9dci an 2004,88kw,120cp 6 trepte am și eu o problema cu mașinuța mea,lipsa putere motor se misca foarte greu ca un tractor menționez faptul ca masina am cumparato cu distribuția rupta și am schimbat chiuloasa cu totul,turbina,senzor mai,pompa inalta presiune,verificat compresie motor,în schimb garnitura de chiloasa a motorului era de origine 8200264738 COD OEM,după căutarea garnituri nu spune ceva exact cu privire la grosimea garnituri ma poate ajuta cineva cu privire la aceasta problema va rog sunt disperat nu știu ce sai mai fac am pus tester original clip nici o eroare în privința lipsei de putere,inginerul de la Renault care a pus testere pe mașină mea a zis ca este o defecțiune mecanica,ce ar putea fi va rog


--------------------
Renault Laguna2 2004 - TR83LYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 7 Feb 2021, 12:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Lipsa de putere poate fi cauzata de multi factori, probleme pe sitemul de injectie, compresie, presiune turbo, distributia sa fie pusa la punct, debitmetru aer. Trebuie facut un log in mers cu parametri acestor sisteme sa se poata vedea ce nu functioneaza. Eu as incepe cu debitmetru aer, scoate mufa din debitmetru si vezi daca isi schimba comportamentu.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adryano666
post 8 Feb 2021, 08:22
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 1 August 13




salutari, si eu sunt de acord cu xmisterx, si in plus verifica cu atentie toate furtunasele de la vacumuri, eu acum vreo 6 luni am schimbat distributia si din greseala am scos furtunasul de la TRS, nu mai tragea masina.... sad.gif sad.gif sad.gif 2 ore am pierdut pana am observat....


--------------------
renault laguna 3 2008 2.0 131hp - TR-66-SBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 8 Feb 2021, 08:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Dupa ce testezi debitmetrul, verifica sarmele de la senzorul de presiune (cel de pe tubulatura neagra, langa baterie).
In bord apare vreun mesaj de eroare? Se aprinde vreun martor?

LE: Buna sugestia cu furtunele, sunt sanse mari sa fi inversat mecanicul ordinea furtunelor din TRS (sunt patit cu asta) si chiar sa fi pus TRS-ul cu capul in jos. In mod normal nu ar trebui sa conteze, dar poate functiona defectuos din cauza gravitatiei. TRS cu partea de mufa electrica in sus, furtunele trebuie sa fie in partea de jos. Furtunul din mufa cea mai de jos intra in T-ul de la rezervorul de vacuum, iar furtunul care e mai sus intra direct in turbo.

This post has been edited by DApophis17: 8 Feb 2021, 08:30


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 04:16
Dacia