Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mari nelamuriri cu niste facturi fiscale, de la RCI LEASING

isprava
post 8 Aug 2007, 16:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 6 July 07




Salut , mi-am luat si eu un Megane nou prin leasing de la RCI LEASING pe cabinet de avocatura , pe o perioada de 3 ani. Masina a fost ridicata de la IPSO pe 1 august.
Pana aici totul ok.
Azi , pe 8 august , imi vin de la RCI LEASING 3 facturi fiscale (culmea , cu plata pana la 9 august !).

Pe prima factura am de achitat 499 RON pentru "Servicii inmatriculare auto". Dau telefon la ei si imi zic ca aceasta taxa este numai pentru numere rosii si acte , si ca nu este taxa de prima inmatriculare auto , cica aia o sa-mi vina ulterior ! Chiar asa , 499 RON pentru niste numere rosii si acte ?

Pe a doua factura este trecuta valoarea pe un an a R.C.A. , care este in valoare de 640 RON , asta pentru o masina de 1.5 DCI ! Mi se pare enorm !

Pe a treia factura este trecuta prima rata de CASCO. Am dat telefon la ei si i-am intrebat de ce nu mi-a venit odata cu prima rata de leasing pe aceeasi factura , ca doar asa imi calculasera rata lunara de 243 euro - cu CASCO inclus in rata lunara de leasing , si mi-au raspuns ca asa se procedeaza la ei , cele doua vin pe facturi diferite , si ca prima rata de leasing imi vine mai tarziu. Tare mi-e si aici frica ca cele doua facturi cumulate la CASCO si rata lunara de leasing vor fi mai scumpe de calculul initial , adica de 243 euro/luna.

Parerea mea este ca ce castigi pe de o parte , adica daca prinzi o oferta ceva la leasing , ti-o iau ei inapoi pe alta parte/alte parti , taxandu-te dublu sau chiar triplu ... doar traim in Romania.

Ma rog , chestia cu facturarea separat a ratei la CASCO nu prea ma deranjeaza , insa primele doua facturi m-au lasat pur si simplu cu gura cascata , mai ales ca de la IPSO nu mi se spusese nimic de aceste preturi !

Astept parerea voastra cu interes , si sper ca poate ce am scris mai sus va fi de ajutor pentru viitori posesori de Renault prin leasing de la RCI.

<span class='edit'>8 Aug 2007, 17:13:</span>
M-am lamurit si cu factura 2 , la persoanele juridice am inteles ca se plateste R.C.A.-ul la valoare dubla.
Cat despre prima factura ... daca ma duceam eu personal sa imi iau numerele rosii si actele , mai mult de 100 ron era imposibil sa ma coste , si nicidecum 500 ron.

Deci , ca sa fac un rezumat pentru cei care isi cumpara o masina Renault Megan Manager 1.5 DCI euro 4 85 CP de la RCI Leasing :

In afara de plata avansului si a taxei de administrare (aproximativ 350 euro) , dupa circa o saptamana de la ridicarea masinii de la concesionar , o sa va vina acasa 3 facturi pe care o sa trebuiasca sa le platiti in maxim o zi :

499 ron - numerele rosii si actele masinii
640 ron - valoarea pe un an a R.C.A.- ului (daca sunteti persoana fizica veti plati numai 320 ron)
205 ron - prima rata la casco

Dupa ce platiti aceste 3 facturi , o sa va vina acasa si factura pentru plata primei taxe de inmatriculare auto (mie inca nu mi-a venit , insa din cate am inteles este undeva in jurul sumei de 170 euro).

Probabil ca , dupa ce platiti si aceasta a 4-a factura (sau dupa ce veti plati si a 5-a factura care o veti primi , adica prima rata lunara la leasing) veti primi prin posta actele masinii , cu care trebuie sa va duceti personal si sa o inregistrati la Administratia Financiara , si dupa aia cred ca puteti sa va luati si numerele definitive ale masinii.

Pe urma mi se pare ca trebuie sa faceti un drum la RCI Leasing ca sa le dati un act de la Administratia Financiara , o sa mai revin cu amanunte.

This post has been edited by isprava: 8 Aug 2007, 17:16


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007 , 1.5 Dci , Bleu Roy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 8 Aug 2007, 17:18
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




Mie la prima rata de leasing mi-a venit vreo 500 de ron diferenta de curs valutar... sa mori de ras ca de atunci euroiu a scazut:)) Mie numerele rosii mi le-au dat gratis... (tot IPSO)


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
isprava
post 8 Aug 2007, 17:24
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 6 July 07




Ma citez : "M-am lamurit si cu factura 2 , la persoanele juridice am inteles ca se plateste R.C.A.-ul la valoare dubla."

Sunt din nou in dubiu , avocatii sunt persoane fizice , si nu persoane juridice , doar societatile comerciale sunt persoane juridice , atunci de ce am fost taxat la R.C.A. ca persoana juridica ?


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007 , 1.5 Dci , Bleu Roy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 8 Aug 2007, 18:56
Post #4


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Pentru ca masina apartine firmei de leasing, care este persoana juridica wink.gif . Asa am patit si eu, atat mi-au venit si mie "cheltuielile de inmatriculare", si tot asa ca si tine m-am enervat, am sunat, sa zicem ca m-am lamurit si am platit pentru ca nu am avut ce face. Sincer chiar nu ma asteptam la atatea balarii, probabil trebuia citit contractul ala nenorocit mai bine, dar asta e au trecut, acum incerc sa ma bucur de masina, cat pot.
Bafta


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 8 Aug 2007, 23:25
Post #5


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Daca tot ai semnat contractul ala de leasing de 6 pagini, de ce nu ai intreabt atunci ce inseamna fiecare taxa in parte, mai ales ca tot ce ai povestit tu era trecut in contract?

Eu am masina de 1 an la ei in Leasing, fara suprize sau probleme. M-a rupt si pe mine RCA, dar asta e, fara credite nu merge...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 9 Aug 2007, 06:46
Post #6


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Si inca nu ai primit factura de prima inmatriculare ( eu am platit 2100 RON), informatiile despre aceste sume trebuia sa iti fie comunicate de catre consilierul care te-a ajutat la achizitionarea masinii.
O sa primesti lunar 2 facturi, una cu rata si una cu Casco.


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 9 Aug 2007, 09:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Stati linistiti (intre ghilimele) ca o sa va tot vina facturi acasica pe diverse sume.
Eu am leasing la Unicredit si de 2 luni imi vin neeenumarate facturi care ma enerveaza la culme!..........Taxa de precreditare, dobanda la preacordare, mama ma-sii......

Am dat un mail la Unicredit sa imi faca o situatie cu ce am platit si ce mai am de platit.....Dupa inca un mail ma suna o fatuca de acolo si imi spune ca mailul meu a fost dat mai departe si ca o sa mi se raspunda....nimic pana acum...previzibil, nu?


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 9 Aug 2007, 12:05
Post #8


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(Mutzunache @ 9 Aug 2007, 07:46)
Si inca nu ai primit factura de prima inmatriculare ( eu am platit 2100 RON), informatiile despre aceste sume trebuia sa iti fie comunicate de catre consilierul care te-a ajutat la achizitionarea masinii.
O sa primesti lunar 2 facturi, una cu rata si una cu Casco.
*



Mutzunache: "Consilierii" aia vor sa-ti vare masina pe gat nu sa te sperie radmasa.gif . Scuze tuturor consilierilor de pe forum, nu vreau sa generalizez, dar inca nu am intalnit exceptia care intareste regula wink.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 9 Aug 2007, 12:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Nu sunt consilier dar sa te vad pe tine lucrand in vanzari - ai face la fel, crede-ma! tongue.gif

No offense, Man!


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 9 Aug 2007, 12:24
Post #10


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Non taken wink.gif .

Probabil ca as face la fel, insa crede-ma ca is patit, m-au mintit pe fata, ghinionul lor a fost ca m-am prins, insa nu am fost magar pentru ca le puteam face probleme mari, dar am zis ca e mai bine sa-mi ramana ei datori decat eu lor wink.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 9 Aug 2007, 12:45
Post #11


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Mi s-au enumerat costurile inainte de achizitionare.

This post has been edited by Mutzunache: 9 Aug 2007, 12:45


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soke
post 9 Aug 2007, 13:32
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 4 August 07




Deci ce mai e de platit in afara de avans?

Eu stiu de:

comision de administrare 270-300 euro
taxa de inmatriculare 100-200 de euro, depinde de motor
RCA, dublu ca e pe firma (5-6 mil)

Altceva?
impozit, numere,etc ce stiti ca mai e?


--------------------
Renault Clio 3 2006 Renault Megane Sedan 2007 Privilege 1,5 dci 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 10 Aug 2007, 10:39
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




- 499 ron nu e pentru numerele rosii, e pentru inmatricularea definitiva, carte de identitate a masinii, cf inmatriculare etc. suma e insa la bataie de joc. e insa trecuta in contract asa ca asta e
- comisionul de administrare l-am platit odata cu avansul masinii
- rca la fel e bataie de joc cata vreme utilizatorul e persoana fizica
- impozitul separat, m-am inregistrat dar inca nu l-am platit
- mai tre sa imi vina taxa de prima inmatriculare si...prima rata!
noroc ca in cazul meu se compenseaza cu dobanda 0% la leasing altfel nu faceam miscarea in ruptul capului


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 10 Aug 2007, 10:44
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




comision de precreditare, dobanda ddp la preacordare....chestii de genul asta.....


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 10 Aug 2007, 11:12
Post #15


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Eu nu inteleg de ce naiba mai trebuie platit comisionul ala de administrare, de la inceput, pentru ca apoi sa iti mai ia in fiecare luna 5 euro tot comision de administrare(sau ceva de genu)???


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
isprava
post 10 Aug 2007, 11:26
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 6 July 07




QUOTE(dominic @ 10 Aug 2007, 10:39)
noroc ca in cazul meu se compenseaza cu dobanda 0% la leasing altfel nu faceam miscarea in ruptul capului
*


La fel si in cazul meu.

QUOTE(HACKMIKEY @ 10 Aug 2007, 11:12)
Eu nu inteleg de ce naiba mai trebuie platit comisionul ala de administrare, de la inceput, pentru ca apoi sa iti mai ia in fiecare luna 5 euro tot comision de administrare(sau ceva de genu)???
*


Pentru ca sunt cu totii niste banditi , al caror unic scop este sa te stoarca de cat mai multi bani si din pacate se pare ca legea le permite sa faca toate aceste smecherii !

This post has been edited by isprava: 10 Aug 2007, 11:27


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007 , 1.5 Dci , Bleu Roy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 10 Aug 2007, 18:34
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




insa cea mai mare marlanie este cursul valutar intr-o tara in care moneda nationala este LEUL cica dar plata se face la tot felul de cursuri corectate si adaugite! Oare cum se vor face platile cand moneda nationala va fi EURO?


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 10 Aug 2007, 18:59
Post #18


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(dominic @ 10 Aug 2007, 11:39)
- rca la fel e bataie de joc cata vreme utilizatorul e persoana fizica
*



Nu e adevarat,mai bine te-ai mai documenta un pic.
Leasingul inseamna inchirierea masinii pana la achitarea sumei totale. Proprietarul masinii este societatea de leasing, care este persoana juridica. Asa ca degeaba utilizatorul este persoana fizica, RCA-ul se plateste tot ca persoana juridica, pentru ca il plateste societatea de leasing.
Daca te vei uita pe factura, este posibil ca la explicatie sa scrie "refacturare costuri RCA", ceva de genul.
Oricum, 1 lucru e clar: proprietarul este societatea de leasing, toate costurile ulterioare vor fi calculate ca pentru persoane juridice.

This post has been edited by padre: 10 Aug 2007, 18:59


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 10 Aug 2007, 19:05
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




daca tie ti se pare normal ca o persoana fizica sa plateasca rca ca o persoana juridica treaba ta. am citit foarte bine contractul si stiam insa asta nu inseamna ca sunt de acord cu acest lucru. asta e opinia mea!


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 10 Aug 2007, 20:34
Post #20


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Foarte bine, ai dreptul la o opinie, dar aici nu este loc de interpretare: proprietarul masinii este o persoana juridica, asigurarea o face persoana juridica, tie ti se refactureaza costurile, in calitate de utilizator. Nu ai cu ce sa fii sau sa nu fii de acord, si nici nu este incorect.
Daca faceai credit ca persoana fizica, plateai RCA ca persoana fizica, tu fiind proprietarul, nu banca.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 12 Aug 2007, 16:43
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




NU !!!!! (din ala suparat)

Daca am firma si-mi iau masina in leasing, inteleg sa platesc RCA dublu.
Daca n-am firma (deci iau masina in leasing doar pentru mutarea in scopuri proprii a fundului personal) atunci e normal sa platesc RCA-ul ca pentru persoana fizica, nu conteaza cine e proprietarul. Daca legea zice altceva, e stramba si ar trebui indreptata. Indreptata apoi si cocoasa celor ce au dat-o sau care o sustin.


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 12 Aug 2007, 17:22
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




si daca masina este proprietatea firmei de ce trebuie sa imi misc eu fundul sa platesc impozitul si nu ei? Ca asa e legea? Legea e proasta, asta e problema!


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 14 Aug 2007, 22:24
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




daca vreau sa platesc masina dupa 1 an se platesc penalitati la RCI leasing, stie cineva?


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
șoferistul
post 15 Aug 2007, 06:15
Post #24


excesul de combustibil dăunează grav sănătății


Group: Members
Posts: 370
Joined: 19 June 06
From: București




Nu cred că se poate deoarece mașina e ste la tine prin contract de închiriere și nu de credit. Poți să negociezi cu ei reducerea perioadei de leasing și să folosești opțiunea de a intra în posesia bunului la terminarea cntractului.

Interesant ar fi de aflat dacă se poate face Lease Back, în condițiile în care vrei să schimbi mașina în timpul derulării contractului.


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 15 Aug 2007, 06:22
Post #25


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Nu se platesc penalitati. Iti vor recalcula suma.


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
șoferistul
post 16 Aug 2007, 14:57
Post #26


excesul de combustibil dăunează grav sănătății


Group: Members
Posts: 370
Joined: 19 June 06
From: București




Am vorbit la RCI despre:
- lease back: nu se face la ei. soluția este modificarea perioadei de contractl contractului
- transfer de leasing către o altă persoană"penalizate" cu 1,5% din CIP, indiferent de avans sau suma rămasă de rambursat!!!!-
- plata integrală a leasingului: nu se poate

Am fost un pachet de nervi, deoarece ei doresc să mă păstreze cu forța clientul lor în loc să mă stimuleze pe mine să doresc să colaborez în continuare.


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amsterdam
post 17 Aug 2007, 08:58
Post #27


no member


Group: Members
Posts: 181
Joined: 25 July 07
From: sb




mie mi-au spus ca se poate dupa un an sa le platesc diferenta!

eu am luat meganul pe leasing la inceputul anului si ei imi calculeaza si acum rata de curs cu 3.4 ron la euro

asta este, de abia asteapta sa te prinda si pe urma te incarca!


--------------------
renault megane 2007 expression - 58-TRZ
It is better to beg for forgiveness than to ask for permission
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 17 Aug 2007, 09:08
Post #28


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Asta este o problema pe care am ridicat-o si eu la dealer cand am cumparat masina, si mi s-a spus ca se poate plati in avans dupa un an, dar avand in vedere ca cei de la reprezentanta ti-ar spune orice numai sa-ti vanda produsul nu sunt prea sigur.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 17 Aug 2007, 10:33
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




pai oare mie o sa imi lase cursul de 3.18 in conditiile in care euro urca? nu pre cred, bine-ar fi!... Stie cineva care e diferenta dintre numerele alea asa zise de leasing B - 123456 si cele pe care le-am primit eu B XX YYY?


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Aug 2007, 11:48
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




fratilor mai putin de un an nu e leasing....conform legiiiiiiii romanesti....e o prevedere in legea leasingului din perioada cand se plateau taxe vamele de 30% si accize...pt a nu aparea evaziune fiscala....(atunci daca luai masina in leasing se plateau la valorea reziduala)....dupa un an se poate face recalculare si plata in avans.......si mai aveti o clauza in contract referitor la cursul de facturare ( la mine este cursul lui volsbank la data de factura la una....si la alta este la cursul bnr la data de facturare.

daca va deranjeaza ca platiti rcaul la persoana juridica...de ce nu ati luat masina cu credit ??????

Numerele alea de leasing......sunt pt inmatriculari provizorii (adica ai voie sa circuli cu masina pana se termina perioada de leasing fara a avea taxele vamale si accizele platite) exemplu la bicorpul meu desi il am in leasing din 2004....am numere normale deoarece nu trebuiesc platite nici accize nici taxe vamale.....

Si nu nu lucrez la firma de leasing....dar am avut posibilitatea sa aflu mai multe informatii de la diversi prieteni.....

si daca astea vi se par naspa.......sa vedeti cum era inainte cand erau taxe vamale.....la inceput ti se facea un scadentar.....in care taxele nu apareau.....tu luai masina..mercedes sau bmw.....fabricate in sua..deci cu taxe.....si nu stiai ca sunt facute acolo..delerul tacea malc......firma de leasing tacea malc.....iar la sfarsit te trezeai cu factura de taxe vamale...de vreo cateva mii de euro......carte nu aparea nicaieri......dar trebuia sa o platesti ca sa ramana masina ta......ca legea zice ca nestiinta nu te absolva de obligatiiiiiii

hai sa auzim de bine... ca ei tot fac bani pe spinarea nopastra...si nu stiu cum sa ne goleasca buzunarele.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 15:17
Dacia