Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Servo directie

bubu782001
post 14 Aug 2011, 18:36
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




ok...ma bucur ca iti merge insa daca ai studia schema originala o sa intelegi.

Ai atasata schema originala a acestui ECU Sagem Safir 2, pinout-ul si legenda pinilor.

Este ceva mai noua - aici fac referire la faptul ca are UCH - insa nu e diferenta intre cele cu UCH si cele fara UCH - asta la nivel de injectie.

Ochii mei au vazut si calculatoare crapate din cauza inventiilor - si nu unul...ci destule. Daca te dau afara banii din casa poti continua sa lucreazi "babeste"...

La nivel de repere din schema doar 120 si 502 te intereseaza (120 este injectia iar 502 este calculatorul DAE).

Inca ceva...servo NU CONSUMA curent de acolo, din injectie...ci pur si simplu primeste semnal de turatie. De fapt asta este acel semnal care vine de la injectie - anume, turatia.

Calculatorul de directie asistata isi trage alimentarea din pinul 8 (mufa neagra), si prin pinul 2 (mufa alba).

Problema este ca nu se poate culege semnal de turatie direct din senzorul de turatie, deoarece senzorul are la iesire semnal sinusoidal - acesta functioneaza pe principiul reluctantei magnetice. Tocmai asta este motivul pentru care se culege semnal de turatie din injectie - ECU prelucreaza semnalul sinusoidal primit de la senzorul de turatie si il scoate ca semnal in impulsuri.

This post has been edited by bubu782001: 15 Aug 2011, 16:02


Attached File(s)
Attached File  0052_A3.pdf ( 65.53k ) Number of downloads: 167
Attached File  120_10.pdf ( 70.75k ) Number of downloads: 125
Attached File  legenda.pdf ( 107.29k ) Number of downloads: 122


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christistanciu
post 15 Aug 2011, 08:59
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 24 February 09
From: Tapia-Lugoj-Timis




Mare multumire pt documentatie si pt clarificari, acum am inteles mai bine cum sta treaba. Sper din suflet sa nu fi facut vre-o prostie care sa afecteze in vre-un fel injectia sau alte parti electrice, pt ca banii sunt putini. Si asa am exagerat un pic cu investitiile in masinuta mea (mai mult decat mi-am propus).


--------------------
renault twingo Twingo 2000 octombrie D7F 702 - TM70KMY
TWINGO X 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianmatei63
post 23 Jul 2017, 20:29
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 July 17




Am instalat servo de un twingo si mai am de facut legaturile intre 7 fire care pleaca din calculator, insa nu stiu unde trebuie sa ajunga. Sunt 2 fire portocalii, 2 Verzi, 1 rosu, 1 negru si 1 galben cu verde. Ma poate ajuta cineva?

23 Jul 2017, 20:33:
Nu ma descurc bine pe internet. Daca ma puteti ajuta va rog sa ma contactati telfonic. 0772020779

This post has been edited by adrianmatei63: 23 Jul 2017, 20:33


--------------------
Renault Twingo 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marcuss28
post 30 Dec 2021, 01:55
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 June 21




Salut!

Dacă mai vede cineva mesajul asta, îmi puteți spune pe cineva care mai face conversie la Servo in jud Timiș sau Caraș-Severin, m-ar interesa pentru un Twingo 1 2001 1.2 8v d7f. Mulțumesc!
Din ce vad pe internet e cam greu sa mai dai de computerul Dae, cel puțin pe România din ce am căutat eu. M-aș bucura daca ar răspunde cineva aici pentru a nu fii nevoit sa întreb offtopic.


--------------------
renault Twingo 1 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:39
Dacia