Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mi S-a Stricat Servodirectia?

adyt
post 25 Jul 2005, 10:13
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Cam greu din strainatate, pt ca nu prea sunt symboluri...
Acuma, o intrebare: pompa de servo e si pt frane? Sau frana are pompa separata? (acuma, cred ca daca are ABS ai pompa separata) Ma gandeam... sa nu ramai si fara frane...Ca e mega nasol?

Alta chestie. Pe langa ce ti-am scris, mai am o cunostinta care si-a rezolvat o problema similara la un Focus la un service din Grozavesti. E in spatele Regie, vis-a-vis de fabrica de tigari (in intersectia cu lukoil-ul, cum mergi dinspre IDM, in loc sa faci stanga pe linia de tramvai, mergi drept si e imediat pe stanga un service mic)...Nu stiu ce sa zic, chiar daca pare o dugheana se pare ca au facut treaba buna...A trecut aproape un an de atunci si nu a mai avut probleme...

Evident, depinde si ce are efectiv pompa...Daca e dusa, ghinion, cred ca nu mai ai ce sa-i faci...Daca e o problema de semeringuri, furtune, etc poate o rezolvi

Bafta


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 25 Jul 2005, 14:48
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




Poate ar fi bine sa stim daca a mai avut cineva probleme cu servodirectia la Symbol pana acum; eu unul n-am avut.
Eu cred ca piesele de schimb sunt chiar mai scumpe la alte masini, asa zis mai fiabile (Peugeot, VW, Mercedes, Ford etc), mai ales la modele noi.
Cel mai bine ar fi sa cauti si la alti vanzatori de piese auto sa vezi ce preturi au la pompa de servodirectie.


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volhov
post 25 Jul 2005, 17:14
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 15 May 05
From: Sf.Gheorghe




adyt@ Cam greu din strainatate, pt ca nu prea sunt symboluri...

Cred ca ar trebui sa se potriveasca orice pompa electrica pentru servodirectie care se gaseste pe Renault, iar daca nu mai e in garantie poti incerca si de la alte marci .... cu toate ca pana la Clio nu am mai auzit de pompe electrice pt. servodirectie.

adyt@ Acuma, o intrebare: pompa de servo e si pt frane? Sau frana >are pompa separata? (acuma, cred ca daca are ABS ai pompa >separata) Ma gandeam... sa nu ramai si fara frane...Ca e >mega nasol?

N-are nici o legatura servodirectia cu servofrana.


--------------------
Renault Clio Symbol 2005
Clio Symbol dCi/65
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 26 Jul 2005, 13:16
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




QUOTE(lucyp @ Jul 19 2005, 12:13 AM)
Salut,

De cateva zile volanul imi merge extrem de greu. Am intrat pe forum, am gasit unde este vasul de lichid pentru servo, l-am ulplut cu greu cu ajutorul unei seringi insa... pas. Probabil ca s-a stricat pompa, daca a mers fara lichid sau n-am mai avit lichid ca s-a stricat pompa.

In fine.... vre-un sfat? Cam cat ma poate costa reparatia asta?

Lucian

Citi km ai la masina?? Nu ai avut evenimente cu masine?? Chiar si gropi mai serioase..etc


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreib
post 26 Jul 2005, 21:33
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 November 04
From: Iasi




QUOTE(adyt @ Jul 25 2005, 11:13 AM)
Acuma, o intrebare: pompa de servo e si pt frane? Sau frana are pompa separata? (acuma, cred ca daca are ABS ai pompa separata) Ma gandeam... sa nu ramai si fara frane...Ca e mega nasol?

Nu te supara, dar tu ai macar cea mai vaga idee ce se gaseste pe sub capota masinii?
Pompa de frana nu are nici o legatura cu pompa de servodirectie(poate sa fie masina cu /fara ABS, nu conteaza). blink.gif


--------------------
Reno Kangoo 1.2 16v GPL 2005
Reno Kangoo 1.2 16v GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucyp
post 26 Jul 2005, 22:45
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 17 July 05




Salut,

Am 45000 KM si am menajat masina destul de mult

Astia de la IPSO mi-au prezentat problema ca pe un fapt comun : "A cedat o garnitura si a intrat lichid in motor, care a cedat"

Diagnostic fara sa desfaca nimic,stiau deja de la alte masini aduse

Una peste alta, nu am facut nimic, ma puteti ajuta cu un contact clar?

L


--------------------
Renault Clio 2003 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 27 Jul 2005, 09:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(andreib @ Jul 26 2005, 10:33 PM)
Nu te supara, dar tu ai macar cea mai vaga idee ce se gaseste pe sub capota masinii?
Pompa de frana nu are nici o legatura cu pompa de servodirectie(poate sa fie masina cu /fara ABS, nu conteaza). blink.gif

Bai, nu ma supar...Eu la Clio am directie electrica... (oricum, alta pocnitoare)...
La C3 n-am gasit decat un singur recipient care contine lichid hidraulic, si n-are dir electrica (bine, nu inseamna ca nu exista pe undeva, dar n-am stat sa il caut)...Asa ca ma gandeam ca poate si pompa e aceasi...

Oricum, ideal ar fi sa nu stiu ce-i sub capota, wink.gif dar avand in vedere ca mi-am luat reno putin cate putin invat si ce-i sub capota mad.gif ...Oricum, sper sa rectific acest aspect...Lucrez la el cool.gif


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 21:43
Dacia