Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ulei in intercooler, probleme de turbo , intercooler, egr

jordi
post 11 Jun 2010, 21:52
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut! Are dreptate Hadrianvus, citeste cu atentie dar nu te speria. Este o problema cunoscuta la Laguna. Garnitura o gasesti in reprezentantele reno cu aprox. 30 lei. Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionica.ardelean
post 15 Jun 2010, 22:06
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 25 May 10
From: Baia Mare




salutare. multzumesc de sfaturi,sunteti tare de treaba.revin cu detalii dupa ce schimb garniturile alea , poate si admisia si evacuarea.daca e careva din baia mare...as fi bucuros sa ne intalnim sa stam de vorba,poate mai aflu ceva util. cu respect


--------------------
renault Laguna 3 hatchback 2011, 1.5 diesel, 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirexx
post 26 Apr 2011, 12:46
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 28 March 11




salutare! am si eu fratilor aceaiasi problema , pierderi de ulei probabil pe la radiatorul intercoler , problema e ca sunt in italia si aici cei de la reprezentanta au zis ca problema e turbina si ca ulei nu are ce cauta in radiatoru de la intercoler, concluzia service renault inlocuit turbina care costa circa 800 de euro cu manopera. la alt service multi marca miau zis ca imi pune o turbina reconditionat cu circa 400 de euro. masina inca nu scoate fum albastrui dar la 6000 mii de km a trebuit sa completez cu 1 L de ulei. spuneti voi ce sa fac ca eu sant in ceata mai ales ca e primul meu renault. masina are in bord 150 de mii , candam cumparato acum 2 luni avea 138 de mii , sa fie reali!? multumesc mult!!

This post has been edited by mirexx: 26 Apr 2011, 12:47


--------------------
renault laguna 2003 break
renault lagunaII 1,9dci 88kw 6 trepte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garc3a2000
post 30 Apr 2011, 20:05
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 659
Joined: 1 November 09
From: Slatina




mirexx,nu cred ca sunt km reali ,dar ce mai conteaza,daca scoate un pic de fum alb e turbo ,dacai ai pierderi pe altundeva trebuie sa vezi pe unde ai pierderi .Te sfatuiesc sa te uiti tu pe unde ai pierderile respective ,nu trebuie sa fii mare mecanic pt asa ceva.
Un litru la 6000km nu e mult ,dar nici putin,daca ai pierderi ,atunci litrul acela este f vizibil pe motor si pe sub masina cand sta mai mult pe loc.


--------------------
renault laguna ll 2.2/110KW 2002 privilege - es/4197-BVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirexx
post 30 Apr 2011, 21:13
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 28 March 11




da!! am fost aici la renault si au puso pe tester , au zis ca turbina e ok in schimb intercoler umflat. pierderi intradevar aveam pe la intercoler se vedea pe scut in fata si pe radiatoru ac. nu sunt foarte fericit la cat am platit factura dar sper sa nu ma trezesc ca imi scad liniutele de pe joja iarasi. am mers pe mana celor de la service care au zis ca turbina se prezinta foarte bine si e foarte curat in jurul ei blush.gif

30 Apr 2011, 21:20:
garc3a2000, acuma nu mai scoate fum de nici un fel inainte de a schimba intercoleru scotea fum negru dar nu exagerat, daca continuie sa pape ulei cred ca o sai fac test de compresie. respecte!

This post has been edited by mirexx: 30 Apr 2011, 21:20


--------------------
renault laguna 2003 break
renault lagunaII 1,9dci 88kw 6 trepte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecstasy_4u06
post 1 Jul 2011, 21:48
Post #156


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 19 July 07
From: Alba Iulia




are cineva habar la ce pret gasesc un intercooler la dezmembrari?

am fost azi la service, imi este fisurat si unul nou pleaca de la 1000 lei


--------------------
Renault Laguna 2003 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emilian69
post 1 Jul 2011, 22:20
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 279
Joined: 19 February 11




Eu am luat de la Nigthwolf cu 300 lei dar este foarte bun ,este dintracela cu intarituri pe el(plackband).Promptitudine si seriozitate. Multumesc,inca odata.


--------------------
Renault Laguna II 2001 Dynamique - TR-04-
Cine nu este cu noi este impotriva noastra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 22 May 2012, 11:15
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Rog sa-mi spuna si mie cineva care stie sigur daca se poate inlocui turbina de de pe motorul 1.9dci de 107 cp cu una de pe 1.9dci 120cp. Cred ca cea de 107 cp este cu geometrie fixa si cea de 120 este variabila. Daca se poate inlocui, mai trebuie facute si alte modificari pentru o functionare optima?


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 22 May 2012, 11:53
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Si eu stiu la fel ca intre motoarele 1.9 107 cai si 1.9 120 cai singura diferenta e turbina.
Si eu sunt curios daca mai trebuie ceva tubulatura schimbata sau senzori?


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 22 May 2012, 14:19
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Sigur se poate, intrebarea este daca merita investitia. Din momentul in care 120Cp are geometrie variabila, insemna ca ai nevoie de TRS, care dirijeaza geometria. Asta inseamna ca tre schimbat si calculatorul masinii , care dirijeaza TRS-ul electronic,cablaje, etc deci ar fi cam multe de schimbat dupa parerea mea.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 22 May 2012, 14:22
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Am inteles. Eu nu vreau sa fac upgrade doar ca turbina mea nu mai are viata lunga si voiam sa stiu daca pot sa cumpar si de cea cu geometrie variabila. Multumesc


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nnightwolf
post 22 May 2012, 18:06
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.938
Joined: 7 January 09




Din cate stiu eu merge schimbata, dar difera si prinderea de catalizator, asa ca ar trebui pusa cu tot cu catalizator ca sa se potriveasca la suruburi.


--------------------
Renault Laguna/Megane/Velsatis/Kangoo/Clio 2000-2010 - BC-01-AAA
Piese Second Renault (toata gama)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ardelut
post 22 May 2012, 19:28
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 21 September 08




[quote=Steve From Oradea,22 May 2012, 14:19]
Sigur se poate, intrebarea este daca merita investitia. Din momentul in care 120Cp are geometrie variabila, insemna ca ai nevoie de TRS, care dirijeaza geometria. Asta inseamna ca tre schimbat si calculatorul masinii , care dirijeaza TRS-ul electronic,cablaje, etc deci ar fi cam multe de schimbat dupa parerea mea.

Și motorul de 107 are TRS . Nu cred să fie chiar atât de complicat , nu merita însă bătăile de cap ulterioare .


--------------------
Renault Laguna 2 2004 , Expression , 1,9 dCi 79 kw - MS 07 NAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 23 May 2012, 07:19
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Nu stiu sigur daca 107CP are TRS, stiu doar ca la 120 CP el regleaza geometria variabila. Daca 107CP nu are geometrie variabila, atunci TRS-ul ce rol are la 107CP? Ma gandesc ca totusi are un alt rol, tot dirijat de calculatorul masinii, deci si calculatorul masinii trebuie schimbat.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evox
post 23 May 2012, 13:24
Post #165


Volaniard


Group: Members
Posts: 89
Joined: 17 October 06




si motorul de 107 CP are TRS, aici el piloteaza "wastegate" adica "turbocharging pressure limitation valve", mai scurt un "by-pass" pentru o parte din gazele calde care intra in turbina...

turbina de 120 CP corect spus nu are wastegate ci geometrie variabila... adica niste vane plasate pe circumferinta care modifica debitul de gaze prin turbina

diferenta intre turbine este vizibila usor... cea de 107 CP are tija actuatorului paralela cu axul turbinei, iar cea de 120 CP are tija intr-un plan perpendicular pe axul turbinei...


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9 dCi 120 CP 2002
“Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cannot get it wrong.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cheluu
post 4 Jul 2012, 12:55
Post #166


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 27 May 11




salut! va rog sa imi spuneti si mie daca stiti cumva de exsista o scurgere de ulei pe la imbinarea dintre corpul mecanic si cel electric al egr? egr-ul este curatat recent si nu a fost fortat la demontare el iesind foarte usor de pe galerie.pe egr sunt niste mici orificii intre cele doua corpuri iar pe acolo se scurge ulei.mai exact doar pe una dintre ele care vine inspre partea inferioara conform montarii iar uleiul se scurge pe acel "furtun" metalic .masina a fost pusa pe tester clip neavand nici o eroare iar in bord nu am aprins nici un martor. am verificat tubulatura , radiator intercooler si nu par a fi fisurate singurul lucru care mai apare este acel "fasait" un pic mai proeminent cand urc in turatii , iar din unele topicuri desi nu sunt sigur banuiesc ca ar putea fi si de la trs desi pe tester nu a dat nimic. masina trage destul de bine iar consumul de ulei este insesizabil. daca ma poate ajuta cineva cu o informatie ii multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW/120 cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 4 Jul 2012, 14:31
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Pot sa apara probleme mari daca circul cu masina cu intercoolerul fisurat.
Cred ca asta e problema la mine pentru ca imi picura ulei prin partea din fata a motorului, paletele de la ventilatorul de racire au ulei pe ele, iar cand am dat jos masca din mijloc dintre faruri am vazut pe la jumatatea intercoolerului se prelinge in jos ulei.
Nu prea am acuma finante sa il schimb ... sad.gif(


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cheluu
post 4 Jul 2012, 15:05
Post #168


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 27 May 11




eu am cam o luna de cand am demontat intercooler-ul pentru a-l curata si ni era murdar decat pe la intrare si iesire iar asta din cauza ca se slabisera colierele si cum nu le poti strange decat demontand tragarul am decis sa demontez partea fata a masinii si am dat si radiatorul jos.cantitatea de ulei pe care am gasit-o in el a fost destul de mica asa ca am considerat-o normala la 120 Kk cat are masina. mai ales ca fostul proprietar sigur nu s-a obosit sa faca aceasta operatiune.


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW/120 cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 13 Jul 2013, 19:56
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




salut, decateva zile incoace dupa ce am schimbat ambreaj , am accelarat unpic sa vad cum sta treaba , si parca aud un suerat cand accelerez ca si cum ar trage masina aer asa ca un filtru .... turbina e buna nu are joc asa mi sa spus ...ambreaj nou +rulment .... mi sa spus ca am putin pierdere de ulei pe la intercooler... ast un sfat ........ si inca o problema cand apas acceleratia masina trage dupa se opreste si iar trage ,gen sta 2 sec si iar simt ca trage ... ce poate fii ,asta face de cand o am smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 13 Jul 2013, 21:08
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




EGR-ul cum iti e(curat sau murdar)? poti sa ai genurile astea de intreruperi scurte ... insesizabile cateodata cand deschide EGR-ul.
poate de la el iti e ...


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 14 Jul 2013, 06:42
Post #171


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Asa imi facea si mie , desi EGR-ul era curatat ! I-am scos mufa si de atunci merg asa cu ea . Doar cand am fost la ITP , i-am conectat iar mufa !


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 14 Jul 2013, 10:04
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




eu acuma is in probe sa vad daca anulez furtunul de la epuratorul de gaze(cel care face legatura cu furtunul de la filtrul de aer).
Am fost la mecanic si mi-a zis ca furtunul ala gros care duce de la turbina la intercooler e plin de ulei(in exterior ca nu l-a desfacut de pe turbo). iar de la turbina daca era trebuia sa am ulei si pe conducta care evacueaza gazele spre catalizator(adica pierdeam ulei pe ambele lagare nu doar pe unul) si eu pierd doar pe un lagar ulei.
Voi vedea ca am mai auzit de la uni colegi de pe forum ca au anulat furtunul ala.


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 15 Jul 2013, 01:10
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




sincer nu am vazut deloc cum se prezinta egr... dar dac scot mufa are ceva se strica ceva pe viitor daca merg fara mufa .. egr ce rol are ..... smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 15 Jul 2013, 06:21
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Nu dauneaza motorului . Rolul lui ( EGR) este acela de a intoarce o parte din gazele nearse din evacuare , in motor ; deci rolul lui este de a reduce noxele ! Singura problema o ai la ITP , cand nu-ti ies noxele .
Totusi daca vrei sa mergi cu mufa scoasa , trebuie sa-l dai jos si sa-l cureti sa nu fie blocat pe deschis !


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexov
post 15 Aug 2013, 14:15
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 August 13




QUOTE(postasu @ 14 Jul 2013, 10:04)
eu acuma is in probe sa vad daca anulez furtunul de la epuratorul de gaze(cel care face legatura cu furtunul de la filtrul de aer).
Voi vedea ca am mai auzit de la uni colegi de pe forum ca au anulat furtunul ala.
*



Salut, se poate monta un Mann Provent acolo si te scapa de uleiul respectiv.
Mann Provent
daca nu ai bani de Provent si esti cat de cat priceput, poti sa iti fabrici un catch-can si macar stii ca ai scapat de o sursa de ulei pe acel circuit.


--------------------
Nissan / Peugeot teren / hatchback 2002 / 2008 - B11XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 15 Aug 2013, 17:43
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




hmmm... interesant.
la cati bani ajunge un asemenea filtru?
si inca o intrebare ar fi.. uleiul care ajunge inainte acestui filtru unde se depoziteaza?
oricum eu de vreo 300 km circul cu furtunul acela anulat si vreau sa spun ca partea din spate a motorului e mult mai curata, iar in sticla consider ca s-a adunat destul de mult ulei


sper ca nu am vazut bine dar la 181 $ cat e un mann provent dela imi cumpar mai bine un epurator nou !

This post has been edited by postasu: 15 Aug 2013, 17:51


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexov
post 15 Aug 2013, 22:27
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 August 13




Acel filtru pastreaza uleiul si da mai departe drumul numai la aer.
La catch-can oamenii pun de obicei un dop de golire, ca sa scoata pe acolo uleiul care se aduna.
Eu nu stiu o varianta mai buna decat asta, pentru ca este bine facut, calculat, etc. Catch-can DIY este a doua, cu conditia sa respecti cateva treburi, si sa fie cat mai etans.
Uleiul ala care ajunge in intercooler ajunge si in admisie, si de acolo in cilindri, si asa mai departe sad.gif Daca ai cum sa te uiti in admisie, te vei ingrozi de ce vei gasi acolo, si vei face imediat ceva ca sa impiedici uleiul sa mai ajunga acolo si sa se transforme in mizerie.


--------------------
Nissan / Peugeot teren / hatchback 2002 / 2008 - B11XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 16 Aug 2013, 09:04
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




total de acord cu tine ... nu ai gresit nimic in ceea ce spui... de fapt asta e rolul si epuratorului de gaze ! dar dupa o anumita perioada acel epurator nu isi mai face treaba si incepe sa scape ulei pe instalatie. Uleiul ajunge in turbina, din turbina in intercooler si din intercooler in admisie, EGR si peste tot pe unde poate.
E buna ideea care ai dat-o sa pui un filtru pe instalatie, dar cat costa acel filtru? la cat timp vine inlocuit? cum stii ca trebuie inlocuit?
Daca e mai scump de 250 lei mai bine iti cumperi epurator nou (cam atata e unu la reprezentanta).

o sa incerc sa pun un filtru de benzina dela de dacie ! poate poate !

This post has been edited by postasu: 16 Aug 2013, 11:17


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexov
post 16 Aug 2013, 14:31
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 August 13




@postasu: in mare ai si tu dreptate. Clar poate fi inlocuit cu un alt epurator identic, dar daca nu ai fost multumit de cum a lucrat ... sad.gif

Principiul este acelasi ca atunci cand iti inlocuiesti o piesa OEM cu una aftermarket tuning, cu performante mai bune.

Depinde de rabdarea fiecaruia, de buzunar si de ce faci cu masina


--------------------
Nissan / Peugeot teren / hatchback 2002 / 2008 - B11XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 16 Aug 2013, 15:10
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




pai ce pot sa zic ... masina mea are 200 k km...
Avand in vedere ca in strainatate si motorul este considerat consumabil am cam zis totul...
Vreau sa incerc sa pun ceva de genu... (filtru benzina ce se putea pe dacia).
Eu vreau sa vad daca de acolo e problema ... si daca de acolo e o sa cumpar un epurator nou... sa fiu sincer mi se pare mult intre 80 -180 USD cat am gasit epuratorul Mann provent.

Attached thumbnail(s)
248725209_4102573_700_700.jpg ( Size: 10.67k ) Number of downloads: 341


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 14:28
Dacia