Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema "Check Injection-System", Îmi apare eroarea Check Injection-System

Hangover2077
post 12 Apr 2021, 21:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 July 20




Salutare! Am un Laguna 3 2.0 DCI
De curând când am făcut un drum mai lung mi-a apărut cheița in bord cu eroarea "Check Injection-System"
Menționez că mașina trage la fel că inainte, fara niciun simptom.
Am pus un tester pe ea și pe lângă asta îmi mai apare următoarea eroare " Oil Deteriorated"
Eu in trecut am mai avut problema cu aceasta eroare și am rezolvato punând înapoi furtunul de după DPF (cel care citește gazele care ies pe evacuare)
Problema este că furtunul acela este foarte uzat și acum a și crapat și am căutat peste tot sa cumpăr alt furtun dar nu găsesc nicăieri.
Mă poate ajuta cineva?
Menționez că înainte nu îmi apărea eroarea cu "Oil deteriored". Întradevăr trebuie sa schimb uleiul în câteva sute de km că face acuș 10.000 dar nu vad a fi aceasta cauza erorii...am mai citit că eroare asta ar apărea și din cauză că filtrul de particule da fail la regenerare și din cauza acelui furtunas care nu citește gazele apar multe alte erori pe lângă.
Un link...un sfat m ar ajuta foarte mult!
Atașez și poza cu furtunul in aceasta postare.
Mă gândesc că ar fi și dpf-ul pe duca...de regulă eu merg cu motorul turat, nu vede prea des 2.000 ture...de la 2500-3000 mai tot timpul.
Mulțumesc!

This post has been edited by Hangover2077: 12 Apr 2021, 22:07


Attached thumbnail(s)
received_1203072950028009.jpeg ( Size: 499.5k ) Number of downloads: 195


--------------------
Renault Laguna Coupe 2009 - Is 28 Mst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 13 Apr 2021, 11:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Orice eroare pe injectie duce la blocarea ciclurilor de regenerare si DPF-ul se incarca la fiecare utilizare a masinii.

Repara furtunul, schimba uleiul si poate, cu un drum mai lung si mers constant, reuseste sa faca regenerarea.

Altfel, doar fortat, cu un tester.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hangover2077
post 13 Apr 2021, 12:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 July 20




Ai idee de unde as putea achiziționa un furtun nou? Am căutat de am inebunit pe toate site-urile dar nu gasesc.


--------------------
Renault Laguna Coupe 2009 - Is 28 Mst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luciano_L3
post 10 Aug 2021, 13:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 August 20




Buna.Incerc sa gasesc o rezolvare la problema privind codul de eroare "check ignition system"aparut de curand.Am fost la mecanic am schimbat filtre si ulei pentru ca trecuse de 20k de la ultimul service si cu ideea ca nu o sa imi apara check ignition.Nu am avut noroc .Cum i am dat kick down la masina si a trecut de 5000 a si aparut eroarea...si mi a limitat acceleratia pana in 2000.Am fost din nou la mecanic si am puso pe tester si au aparut codurile din poza.Din ce am gasit pe net,pare a fi o problema legara de filtru de particule.Acum privind filtrul ar fi rezolvari dar is costisitoare si vreau sa stiu in mare ca se merita..caci 100% sigur nu pot fi niciodata.Sa mai confruntat lumea cu problema mea?

Attached thumbnail(s)
IMG_20210809_173528.jpg ( Size: 5.05mb ) Number of downloads: 120


--------------------
Renault Laguna 3 Tourer 2012 - IS34GLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:30
Dacia