Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan murano 2012, Achiziție noua!! Please help!

Zack89
post 3 Nov 2019, 20:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 December 16
From: București




Bună seara grup!! Sunt proaspăt posesor de Murano din 2012 2.5 dci. Ca sa va spun așa...a fost dragoste la prima vedere...cumparand-o fără sa știu prea multe despre ea. Mașina are 52000 km. (din câte am descoperit, cum arata mașina etc. sunt reali, mașina având un singur proprietar). As vrea sa îmi spuneți și mie cam ce bube are aceasta mașină, eventual un service serios în București unde sa ii fac toate cele. (as prefera nu la reprezentanta). Bănuiesc ca uleiul ok este cel original Nissan 5w30, uleiul de cutie tot cel original. Dacă m-ați putea ajuta cu ce norme trebuie sa aibă uleiurile ar fi super. Cred ca este modelul de echipare de top (are plafon panoramic, banchete încălzite, navigație, camera spate și oglinda dreapta, piele, sistem bose 11 boxe, jante 20 inch, etc). Sunt puțin îngrijorat de cutia de viteze. Este aceiași cutie ca la 3.5l v6?? Vad ca americanii se cam plâng de ea... Este prima mașina cu cutie automata. Mulțumesc anticipat. Ps: din câte am înțeles motorul de 2.5 dci este foarte reușit. Cum sta cu dpf-ul? Ps: de cati litri de ulei am nevoie pentru cutia de viteze? Se face flush?! Mulțumesc anticipat!!! Ps3: ce diagnoza de pe AliExpress sa îmi comand? Cum se numește softul de diagnoza la Nissan?


--------------------
Renault megane II cc 2005 - B 44 ZUZ
Ce nu te omoară te face mai puternic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Nov 2019, 08:51
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cutia e CVT?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zack89
post 9 Nov 2019, 06:51
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 December 16
From: București




Cutia este CVT. Ce model este...nu am idee


--------------------
Renault megane II cc 2005 - B 44 ZUZ
Ce nu te omoară te face mai puternic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleex
post 20 Nov 2019, 03:34
Post #4


out.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 November 13
From: Bucuresti




Am un prieten foarte bun care are masina asta, e din 2011.07, avea 113k km la achizitie cu istoric numai la reprezentata, acum are aprox 160k km cu 0 probleme mecanice, s-a aprins o singura data martorul de la filtrul de particule insa probabil a fost o regenerare nereusita/intrerupta.
Din ce stiu, cutia de viteze este facuta de Jatco, iar cei de la reprezentanta i-au spus ca nu se umbla la uleiul de la cutie (am observat ca este foarte des intalnit “sfatul” asta la multe marci..cu care eu personal nu sunt de acord), insa am gasit in datasheet-ul cutiei ca s-ar schimba uleiul la 60k mile. Nu a umblat momentan la cutie.
Probleme de alt ordin: o problema la incuietoarea portierei stanga fata, ceva plastice care vibreaza si un bec xenon ars.
Motorul este destul de gurmand urban, lucru absolut normal pentru o masina nu foarte tehnologizata, 4x4 permanent si cu un “gabarit” destul de mare.
In rest e o masina ok, confortabila, care pare destul de solida, el este super multumit de ea.

This post has been edited by Aleex: 20 Nov 2019, 03:41


--------------------
BMW Seria 5 F10 2012
Kawasaki Z750 2009
Renault Megane 2 2008 Authentique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zack89
post 9 Jan 2020, 23:40
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 December 16
From: București




Mulțumesc mult pentru postare. M-ai încurajat sa o păstrez smile.gif


--------------------
Renault megane II cc 2005 - B 44 ZUZ
Ce nu te omoară te face mai puternic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:53
Dacia