Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimb ulei cutie de viteze, manuala si automata - recomandari

postasu
post 21 Feb 2014, 20:44
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




nu mai incerca sa pari amuzant si ironic !
fa asta cu prieteni tai wink.gif...
daca tu nu sti sa faci diferenta intre efectu placebo si o schimbare in bine, parerea mea e ca ar trebui sa te abti!

o seara placuta


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nc_pt
post 21 Feb 2014, 23:36
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 18 October 12




Sper sa nu fie considerata reclama, dar eu cand am schimbat uleiul din cutie singurul loc in care am reusit sa gasesc ELF TRANSELF NFP a fost la un magazin online de uleiuri http://www.oilsolutions.ro/index.php?route...&product_id=319

This post has been edited by nc_pt: 21 Feb 2014, 23:47


--------------------
Renault Laguna 2 1.9dci 120cp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 22 Feb 2014, 07:20
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(postasu @ 21 Feb 2014, 20:44)
nu mai incerca sa pari amuzant si ironic !
fa asta cu prieteni tai wink.gif...
daca tu nu sti sa faci diferenta intre efectu placebo si o schimbare in bine, parerea mea e ca ar trebui sa te abti!

o seara placuta
*


Sa ma ierti daca ti-am parut ironic, nu eram, abia acum voi fi:
-Incearca sa scrii si tu cu litera mare orice inceput de propozitie, nu fi zgarcit cu "i"-urile, articuleaza si tu cu "L" de ex. cuvantul "efectu"
Daca tu intr-o singura propozitie te-ai facut de ras, cum vrei sa ma pui la punct !?
Ah si da, raman la parerea mea: dupa ce schimbi uleiul in cutie nu poti simti fizic nicio diferenta, poate doar daca intre timp s-a incalzit afara si inevitabil ti se face cald si tie, haidy papapa ...


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 22 Feb 2014, 09:00
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




smile.gif))
Domnule, imi cer scuze ca te-a deranjat atat de mult ortografia mea.
In urma celor afirmate de tine, eu constat cu stupoare ca habar nu ai de fizica si tehnica.
O sa iti spun asa scurt, poate are si pentru tine logica: toate uleiurile isi pierd proprietatile in timp. In cutia de fiteze sunt niste pinioane, rulmenti care calca unul pe celalalt si singurul lucru care le opreste sa nu se macine este acest ulei.

Daca esti de parere ca nu se simte nimic in urma unu schimb de ulei, pentru ce mai schimbi si cel din motor.
Probabil tu esti unul dintre barbati aia care nici nu ridica la masina capota sa vada ce e acolo, doar o duce la mecanic sau poate nici macar nu o duci tu. O duce sotia sa ii schimbe uleiul.
Oricum e ok...ai 2000 si ceva de postari pe forum, dar tu esti frustrat de cateva greseli de ortografie.

Bafta

This post has been edited by postasu: 22 Feb 2014, 09:16


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 22 Feb 2014, 10:15
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




E nasol sa-ti calce rulmentii unul peste celalalt, dar sa stii, daca tu simti atunci cand schimbi uleiul la cutie, eu simt cand il schimb pe cel de motor, simt asa o placere lubrifiata, tremuraturi in tot corpul si temperaturi miiiiiici , mult mai mici in motor ! Vad arborele cotit cum zburda mai cu foc, "simeringele" de supapa topaie ca ielele, mihoho, mihoho, ce mai veselie ! radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 22 Feb 2014, 10:17
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




esti ok !
keep up the good work


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darwin
post 22 Feb 2014, 11:04
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 October 13




QUOTE(Axe @ 22 Feb 2014, 10:15)
E nasol sa-ti calce rulmentii unul peste celalalt, dar sa stii, daca tu simti atunci cand schimbi uleiul la cutie, eu simt cand il schimb pe cel de motor, simt asa o placere lubrifiata, tremuraturi in tot corpul si temperaturi miiiiiici , mult mai mici in motor ! Vad arborele cotit cum zburda mai cu foc, "simeringele" de supapa topaie ca ielele, mihoho, mihoho, ce mai veselie !  radmasa.gif
*


Esti o adevarata 'comoara' pentru acest forum!


--------------------
-- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 22 Feb 2014, 11:58
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Ideea e ca atunci cand mergi la mecanic, uleiul din cutie este deja cald. Iar cel proaspat este rece. Cel [putin din punctul asta de vedere, se simte o diferenta clara. Oricum, am impresia ca dupa vreo 50.000 de km, Tranself NFP sau cum ii mai spune acum, devine mult mai subtire dupa ce se incalzeste. Merita schimbat macar la 50.000. Aia cu "greased for life" este o poveste pentru domnisoare. Probabil greased for life... life fiind de fapt viata masinii cat timp este in garantie. N-ai cum sa faci 300.000 km cu uleiul original. Oricum se duc rulmentii in timpul asta si obligatoriu il schimbi. biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 22 Feb 2014, 12:14
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(postasu @ 22 Feb 2014, 09:00)
Domnule, imi cer scuze ca te-a deranjat atat de mult ortografia mea.
...ai 2000 si ceva de postari pe forum, dar tu esti frustrat de cateva greseli de ortografie.
*


Frustrat-definitie. Omul nu are cum sa fie frustrat pentru ca-i lipseste altcuiva ceva sau ca are altcineva un anumit comportament.

Strict la uleiul de cutie: am schimbat din motove obiective uleiul la CV la sub 50000km si nu am sesizat vreo imbunatatire. Singurele diferente sunt intre comportamentul la rece si la cald in treptele 1-2. Am pus exact ce specifica producatorul in cantitatea exacta.
Poate la cutiile automate sa nu se simta cum "agata" la rece.

This post has been edited by audiofilu': 22 Feb 2014, 12:14


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 22 Feb 2014, 14:07
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Diferente se simt atat la cald cat si la rece (adica e mai bine acum).
Eu stiam ca uleiul din cutie se schimba la 100 k km. Nu e problema daca il schimb la 50 000... la cat am dat acum 180 lei (ulei +manopera) se numeste moca.
La cutiile automate sti cand a venit sa schimbi uleiul ca incep sa smuceasca atunci cand schimba vitezele (cel putin asa stiu eu).
Legat de persoana de mai sus nu vreau sa deschid subiectul deoarece nu merita atat de multa atentie.


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 5 Mar 2014, 15:43
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




QUOTE(Axe @ 22 Feb 2014, 10:15)
E nasol sa-ti calce rulmentii unul peste celalalt, dar sa stii, daca tu simti atunci cand schimbi uleiul la cutie, eu simt cand il schimb pe cel de motor, simt asa o placere lubrifiata, tremuraturi in tot corpul si temperaturi miiiiiici , mult mai mici in motor ! Vad arborele cotit cum zburda mai cu foc, "simeringele" de supapa topaie ca ielele, mihoho, mihoho, ce mai veselie !  radmasa.gif
*



Ce-ai fumat??Ca vreau si eu!!!!!


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holtandrei
post 7 Mar 2014, 21:18
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 13 April 13




La cutiile manuale ( 5 - 6 trepte ) majoritatea producatoriilor recomanda schimbul uleiului ~ 120.000 km ( cei care au manuale, le gasesc pe pagina de intretinere, daca nu, faceti rost de un manual de utilizare logan )


La cutiile de viteza automate e mai complicat

SU1 ( ce e pe laguna ) zice ce e for LIFE ( dry.gif dry.gif ), acelas SU1 e si pe ceva volvo, si ei zic sa-l schimbi la 90.000
Diferenta e ca la volvo ai access la umplere si la golire, la Laguna, cam greu

La cutia manuala nu simti diferenta intre rece / cald ( in nici in caz cu motor diesel ) doar daca lipseste mult din el ( jumatate )

75W80 este un uleu comun de cutii de viteza, asa ca poti sa bagi ce brand vrei

This post has been edited by holtandrei: 7 Mar 2014, 21:29


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2.2 DCi 2003 / Dynamique - BH 59 EIH
If there is no struggle, there is no progress.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 7 Mar 2014, 21:34
Post #133


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




smile.gif Intr-adevar SU1 este ceva mai fițoasă cand vine vroba de schimb de ulei. Exact cum zici, la "reno" e SEALED FOR LIFE si o arunci dupa 200.000KM , iar la Volvo zice sa schimbi uleiul la 90.000km. Insa si la Reno se poate face schimbul de ulei (e adevarat, putin mai greu si necesita nervi ceva mai tari), dar nu este imposibil. Am detaliat putin pe aici cum am facut eu schimbul de ulei si iata ca masina a reinviat. De simtit se simte! N-ai ce sa-i faci! Este totusi o cutie robotizata, pe o tehnologie destul de veche. Chiar si la DSG se simte putin (mai ales pe diesel 2.0) pentru ca are cuplu mare...la benzina e ceva mai lin. Singura la care nu am simtit trecerea de pe o treapta pe alta a fost CVT-ul de pe hibride, dar este alta mancare de peste!
Si totusi daca smuceste pe retrogradari , prin schimbarea tampoanelor nu faci decat sa atenuezi 'problema'. De obicei problema pe retrogradari (SU1 e campioana la smucituri din 3-2 si din 2-1) provine de la unul din solenoizi. Exista varianta schimbat ( SLT , SLS, SLU ) , la volvo ziceau ca se pot regla (cu toate ca pe AW 55-50SN SU1 001 ce echipeaza Laguna eu NU am gasit cum sa-i reglezi), sau sa faci un compromis si sa inlocuiesti uleiul mizerabil. Spre deosebire de alte automate unde poti sa schimbi si filtrul, la SU1 nu poti decat daca demontezi cutia de pe masina si o "spargi" . Munca, bani, timp....
A mea smucea din 3-2, din 2-1 si uneori patina excesiv de la trecerea din 2-3. Am rezolvat toate simptomele prin schimbul succesib de ulei (la fiecare 100-150-200km (cum apucam)). Am "plimbat" prin cutie nu mai putin de 16L de ulei (55lei / litru), dar masina a reinviat. Sunt constient ca nici placile alea de frictiune nu prea mai sunt pe treaba lor pentru ca uneori (si numai cand temperatura uleiului ajunge la 115gr C) imi trece in limp-mode si eroarea stocata face referile la faptul ca nu a putut face 'lockup" pe treapta de viteza.
Totodata procedura de schimb .... oh Doamne, iti mananca efectiv ficatii. Ce mai, o femeie fitzoasa! Cu aia mai ai posibilitati de "negociere", cu asta nu! Ori faci conform procedurii, ori se incapataneaza si mai tare sa faca probleme (exact cum spuneai, mai mult rau decat bine!)


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holtandrei
post 8 Mar 2014, 12:14
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 13 April 13




QUOTE(melcu @ 7 Mar 2014, 21:34)
smile.gif Intr-adevar SU1 este ceva mai fițoasă cand vine vroba de schimb de ulei. Exact cum zici, la "reno" e SEALED FOR LIFE si o arunci dupa 200.000KM , iar la Volvo zice sa schimbi uleiul la 90.000km. Insa si la Reno se poate face schimbul de ulei (e adevarat, putin mai greu si necesita nervi ceva mai tari), dar nu este imposibil. Am detaliat putin pe aici cum am facut eu schimbul de ulei si iata ca masina a reinviat. De simtit se simte! N-ai ce sa-i faci! Este totusi o cutie robotizata, pe o tehnologie destul de veche. Chiar si la DSG se simte putin (mai ales pe diesel 2.0) pentru ca are cuplu mare...la benzina e ceva mai lin. Singura la care nu am simtit trecerea de pe o treapta pe alta a fost CVT-ul de pe hibride, dar este alta mancare de peste!
Si totusi daca smuceste pe retrogradari , prin schimbarea tampoanelor nu faci decat sa atenuezi 'problema'. De obicei problema pe retrogradari (SU1 e campioana la smucituri din 3-2 si din 2-1) provine de la unul din solenoizi. Exista varianta schimbat ( SLT , SLS, SLU )  , la volvo ziceau ca se pot regla (cu toate ca pe AW 55-50SN SU1 001 ce echipeaza Laguna eu NU am gasit cum sa-i reglezi), sau sa faci un compromis si sa inlocuiesti uleiul mizerabil. Spre deosebire de alte automate unde poti sa schimbi si filtrul, la SU1 nu poti decat daca demontezi cutia de pe masina si o "spargi" . Munca, bani, timp....
A mea smucea din 3-2, din 2-1 si uneori patina excesiv de la trecerea din 2-3. Am rezolvat toate simptomele prin schimbul succesib de ulei (la fiecare 100-150-200km (cum apucam)). Am "plimbat" prin cutie nu mai putin de 16L de ulei (55lei / litru), dar masina a reinviat. Sunt constient ca nici placile alea de frictiune nu prea mai sunt pe treaba lor pentru ca uneori (si numai cand temperatura uleiului ajunge la 115gr C) imi trece in limp-mode si eroarea stocata face referile la faptul ca nu a putut face 'lockup" pe treapta de viteza.
Totodata procedura de schimb .... oh Doamne, iti mananca efectiv ficatii. Ce mai, o femeie fitzoasa! Cu aia mai ai posibilitati de "negociere", cu asta nu! Ori faci conform procedurii, ori se incapataneaza si mai tare sa faca probleme (exact cum spuneai, mai mult rau decat bine!)
*




Pe clip la cutie numi da nimic eroare. 0, ales good, daia zic ca inca ma abtin sa ma bag in ea, la diferente de la rece la cald bnu prea simt nimic

Ce ma deranjeaza, dar asta cred ca e mecanic, in marsalier, daca o pun la bordura, trebuie sa o turez tare pana urca, cu fata nu-i problema, doar i R, asa e si la tine???? ( si aia i drept ca 2.2 nu i 3.0 ca si cuplu )


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2.2 DCi 2003 / Dynamique - BH 59 EIH
If there is no struggle, there is no progress.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 8 Mar 2014, 12:31
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu are a face cuplul la diesel versus benzina, acel cuplu trece prin cutia de viteze. Nu inseamna ca la diesel daca ai cuplu 400Nm e mai bine ca 300Nm de la benzina.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 8 Mar 2014, 13:53
Post #136


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Da, fata de D, in R trebuie sa fiu mai ferm pe acceleratie.


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunadciblue
post 19 Mar 2014, 00:50
Post #137


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 27 November 13
From: Brasov




Cat ulei intra in cutia cu 6 trepte de la laguna 2 ,120 cp?Cand se umple da pe jos`?Adica se vede la buson ca s a umplut?
De cat ulei are nevoie cutia pentru a functiona?Ma refer la cantitatea minima!


--------------------
Renault cu motor 1.9 Dci - BV
Auto2: Volvo v40 1.9D 102 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 19 Mar 2014, 07:50
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




La cutia 6+1 nu se pune ulei pana da afara !!! Se goleste cutia , apoi se pun 2,2 litri de ulei ( de preferat Tranself NPF 75W80 )


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coskin
post 22 Mar 2014, 14:36
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 November 13
From: sfantu gheorghe




Am schimbat și eu uleiul la cutia de viteze,după schimbarea ambreiajului la mașina din semnătură.Jumătate de litru a costat 28 lei și am pus 2.4 litri,TRANSELF NFP 75W80.A trebuit comandat că nu aveau pe stoc nici la reprezentanța.


--------------------
renault laguna 2005 1.9D - cv-06-kce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 22 Mar 2014, 16:08
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Eu cand am bagat 2.4 mi-a aruncat pe la burduf. Sa speram ca nu patesti la fel. smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 22 Mar 2014, 16:17
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




andu dupa ce a aruncat pe la bruduf a trebuit sa mai repari ceva? (sa schimbi burduful) sau doar a aruncat surplusul si atat?
Si eu tot cam atat am bagat ...2.4


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 22 Mar 2014, 16:25
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




nu, n-are nimic, a murdarit putin si atat...dupa ce i-am schimbat rulmentii i-am pus 2.2, sa nu mai ma trezesc ca arunca


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negue
post 2 May 2014, 21:28
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 27 March 13




QUOTE(espacern @ 9 Nov 2009, 19:47)
Cam asta scrie in cartea de la Renault:
Capacitate ulei cutie de viteza
2.5  L            JR5
2.8  L            JH3
2.2  L            PK6
Numai bine!
*



La masina din semnatura eu am cutie JH3?

Uleiul asta Aral ar fi bun?

Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 2 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 May 2014, 21:36
Post #144


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Trebuie 75W80....de preferat ELF TRJ.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negue
post 7 May 2014, 18:44
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 27 March 13




Se mai produce TRJ? Pe siteul importatorului am gasit NFJ care s-ar potrivi cred ("recomandat pentru cutiile de viteză manuale RENAULT din familia J, TL4 și NDX pentru: Twingo, Clio, Modus, Megane, Laguna, Espace și Kangoo"). Nici urma de TRJ insa.

Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 8 May 2014, 00:38
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Orice cutie 6+1 de pe diesel e PK6? Eu am 2.0dci, in topicul acesta s-a vorbit numai de 1.9 si sunt curios daca e valabila treaba cu 2,2L NFP.
Multumesc!

This post has been edited by Aco: 8 May 2014, 00:38


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 8 May 2014, 07:52
Post #147


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




cel mai probabil este PK4
edit - mie mecanicul mi-a pus tranself NFJ 75W80 - asa i-a aparut lui in autodata sau ce progam are el acolo si aia a pus.
la rece (a se citi iarna) merge mai greu putin, pana se invarte un pic uleiul prin cutie, dupa care e OK.

L-am schimbat in ideea ca nu s-o fi inventat uleiul perfect care sa tina ani si ani, si / sau milioane de km, si chiar daca s-a inventat nu l-or pune intr-un reno.

This post has been edited by pishky: 8 May 2014, 07:54


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 8 May 2014, 09:52
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Poate stie cineva exact ce tip de cutie am pe masina si ce fel de ulei/cat trebuie sa bag in ea.

VF1BG4TB637514888


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 8 May 2014, 10:18
Post #149


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@Aco=Cutia este PK4006 si intra 2.4 L de TRANSELF TRP 75W80.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 8 May 2014, 10:21
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




Multumesc!


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 02:27
Dacia