Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare bujii/curatare injectoare - la cati KM ?, nu mai 'trage' chiar bine....

DanGe
post 3 Aug 2006, 11:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 October 04




Salutare,

Dupa 2 ani si 28000 KM, masinuta mea parca nu mai 'trage' ca inainte... In sfarsit, am mers si aproape numai prin Buc. cu ea (cam 20.000 KM) si poate ca si filtrul de aer o fi cam imbacsit, dar, intrebarea mea este: La cati KM se recomanda o schimbare (prefer decat curatare) a bujiilor sau/si o curatare a injectoarelor ? In curand merg la revizia de 30.000 si as vrea sa stiu daca merita sa fac si chestia asta.
Deci ???


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 16V
iunie 2004 / Full Options / Vert Tilleul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 3 Aug 2006, 11:59
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La revizia de 30.000 km se schimba in mod normal si bujiile asa stiu eu ... cat despre filtrul de aer ... se schimba la 10-15.000 km ... (aceste informatii le poti gasi si in cartea masinii si pe site daca cauti)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 3 Aug 2006, 13:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Eu am 40.000 si n-am schimbat nici o bujie inca.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 3 Aug 2006, 13:36
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Tu ai dci ... e alta poveste tongue.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Aug 2006, 23:02
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Baga un bidon de aditiv 2+2 la un rezervor de benzina si vezi rezultatele dupa ce il consumi. E cam 12-13 lei maxim la benzinarii sau la metro. Eu am incercat sa bag la al meu la 16 mii de km dar se pare ca nu prea aveam nevoie. In schimb la matiz la 40 de mii s-a simtit, a crescut viteza maxima de la 140 singur in masina la 158 cu inca 2 persoane. Altfel e greu de sesizat, intra si placebo in functiune.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 3 Aug 2006, 23:07
Post #6


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Laurentiu, sunt convins ca iti dai seama cat de relativ este ce ai spus tu, nu?
Sfatul meu e sa nu bagi ..."aditivi" in motor. Multe motoare au trait mult si bine decat cu benzina si ulei, iar la cei 14k pe an pe care ii faci tu, stai linistit, respecta reviziile si va fi totul ok.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Aug 2006, 18:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai si la cealalta masina respectam reviziile si nu ma intreba nimeni de calitatea benzinei, de cat de agila era masina, etc. Pur si simplu aveam alta masina dupa tratamentul asta si as fi mers mult si bine cu masina mai lenesa daca nu imi spuneau altii. Si n-am fost singurul.
Aditivul nu e cine stie ce minune, ci un alcool care curata injectoarele de impuritati, la fel cum se foloseste alcoolul izopropilic la curatarea capetelor de la casetofoane, floppy, etc.
Asta ca sa nu folosesti curatarea injectoarelor cu ultrasunete, care e mai complicata si se face in service.
La Clio nu prea am nevoie deoarece vede din cand in cand turatii de limitare, asa ca se infunda injectoarele mai greu. Cand aveam matiz eram afon, habar n-aveam ca exista limitator de turatie.
Oricum, se recomanda si schimbarea bujiilor si bineinteles a filtrului de aer, si , un lucru pe care il scapa multi, presiunea in anvelope. Eventual verificat cablul de acceleratie sa nu fie slabit, daca se strange un cablu slabit se va sesiza imediat ceva agilitate.
Toate astea le-am aplicat la matiz deoarece aveam putere mica (se simtea presiunea scazuta in anvelope) si voiam sa storc tot din el.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Aug 2006, 18:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentiu_
post 5 Aug 2006, 16:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Aceiasi problema am si eu. Parca nu trage asa cum vreau eu. I-am pus aditiv in benzina, sperang ca o sa observ ceva imbunatatiri ale performantelor motorului insa nimic. O sa icerc sa-i schimb si filtrul de aer, precum si bujiile, desi ma cam indoiesc de rezultate bune.
Daca rezolv ceva, va tin la curent


--------------------
Renault Clio Bicorp 16v 2003 1.2 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 22:36
Dacia