Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bye Bye Clio 3

billyK
post 17 Nov 2007, 13:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 2 February 05




Salutare!

Dupa un an de la achizitionarea lui clio 3 (mai precis 10 luni) m-am decis sa-l schimb. AM rulat pina acum 40.000 de km in diverse plimbari prin tara si prin europa. Initial vroiam sa trec la clio 3 sport care este intr-adevar o masina supermegaextraordinara, o masina care m-a facut sa simt adrenalina dar mi-am dat seama ca va trebui sa am buget maxim pentru benzina. Conduc foarte mult si cu un clio sport nu rulezi cu 90 km/h doar de dragul consumului. AM luat-o in vizor ca a 2a masina in cel mai scurt timp. M-am decis pentru o Honda Civic 1.8 sport. Are performante si consum decent, pentru multe drumuri care le fac mi s-a parut o decizie OK.

Clio il las cu rupere de inima in urma smile.gif in afara de mici probleme de fabricatie si de incapabilii de la service, vreau sa spun ca a fost intr-adevar o masina excelenta. In afara de mici probleme pe care boii de la service n-au fost CAPABILI sa le rezolve, nu am avut niciodata probleme in acesti 40.000 de km.

Masina isi face banii, din punctul meu de vedere pentru o perioada de 1 an - maxim 2 este perfecta! Dupa care trebuie sa upgrade smile.gif

Era greu sa trec de la clio normal la clio sport pt ca la design interior este acelasi lucru. SI adevarat este ca vezi interiorul mult mai mult decat exteriorul. La drum lung poate nu apuci sa mai vezi interiorul unui clio sport dar in oras este crunt...sa nu uitam acest oras denaturat care da [peste cap orice specificatii de consum ale producatorului.



--------------------
Renault Clio 3 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 17 Nov 2007, 16:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




de ce nu iei un megane rs dci? daca tot spui ca te plimbi mult cu masina. Confortul pe care ti-l da motorul diesel plus economia de carburant vor fi superioare unui motor pe benzina aspirat.


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 17 Nov 2007, 16:44
Post #3


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Si chiar si performanta. Dar din pacate nu cred ca se aduce in Romania Megane RS dCi.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 17 Nov 2007, 18:48
Post #4


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Daca ai cash il aduci din Franta la zero km: http://www.auto-ies.com/devisCommandes/dev...OMO=YES#topPage wink.gif

Daca stiai ca mergi asa mult, de ce nu ai luat diesel?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 17 Nov 2007, 19:53
Post #5


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Lasand la o parte raspunsul pa care-l va da billyK, as dori sa fac eu comentariul: in conditiile unui rulaj destul de mare pe an (ex. 40.000 km) apare imediat solutia unui motor diesel...suna atat de familiar...dar intreb eu: cu un motor pe benzina nu se pot parcurge acesti km? Sunt un adept al motorului pe benzina si pentru faptul ca imi doresc un rulaj in siguranta (si ma refer aici la fiabilitatea unui benzinar). Rulezi cat rulezi prin oras, dar mai pleci si la drum lung, poate o iesire din tara...nu mi-as dori sa ma bazez pe un diesel care incepe sa-si arate coltii intr-un moment total nepotrivit.
E un comentariu subiectiv, nu vreau sa fiu inteles gresit, imi plac motoarele pe benzina indiferent de situatie, dar am incercat sa dau un raspuns la intrebarea ta. smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 17 Nov 2007, 19:59
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Fiabilitatea unui motor diesel zic eu ca e mai mare dar in fine...


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 17 Nov 2007, 20:15
Post #7


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Nu, nu, cand am zis motor nu m-am referit strict la motor (si aici e greu de stabilit datorita utilizarii diferite a fiecaruia), m-am gandit la sistem de injectie, la conditiile climaterice sub care sunt supuse aceste motoare diesel.
Plus ca vorbim strict despre dCi-ul de la Renault...


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 17 Nov 2007, 21:23
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




Cred ca mai degraba billyK a ales performanta unui motor pe benzina decat fiabilitatea, tinand cont de semnatura lui.
Poate ne lamureste sa nu mai facem presupuneri. smile.gif


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billyK
post 18 Nov 2007, 03:16
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 2 February 05




QUOTE(MMVI @ 17 Nov 2007, 21:23)
Cred ca mai degraba billyK a ales performanta unui motor pe benzina decat fiabilitatea, tinand cont de semnatura lui.
Poate ne lamureste sa nu mai facem presupuneri. smile.gif
*



Exact! biggrin.gif raspunsul l-ai ghicit desi cred ca era unul evident. Megane RS DCi nu se importa. Totusi este un model destul de vechi - intra noua gama Megane - chiar daca ar fi fost sa ma gandesc la un Megane as fi asteptat noul model. Am ales Honda civic pentru ca am condus una si am ramas destul de impresionat. Motorul chiar trage si sunt de parere ca benzina este cu totul altceva decat motorina. bine ... parerile sunt mereu impartite. ori iti place benzina ori iti place diesel. e simplu. sau mai sunt si cei care fac tranzitia de la diesel la benzina si viceversa.


--------------------
Renault Clio 3 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 18 Nov 2007, 05:33
Post #10


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"Am ales Honda civic pentru ca am condus una si am ramas destul de impresionat."

Nu trebuie sa spui mai mult. Daca ai condus-o si ti-a placut e o alegere foarte buna pentru tine. Felicitari si sa ai parte de drumuri drepte...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 19 Nov 2007, 13:22
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Avand in vedere interiorul pe care il are un civic, ori iti place ori nu iti place. E o masina la extreme. Daca lui ii place masina aia nu ai cum sa il convingi sa isi ia altceva, chiar daca Megane RS DCI are motorasul acela "dragut". Si oricum, daca te duci la un dealer si vrei neaparat masina aia ti-o aduc, dar probabil cu un termen de livrare mai special. Oricum, nu ai putea sa compari trenul de rulare de la un RS cu al unui megane simplu, ca e total diferit, si cum nu sunt masini dinastea de drive test, numai sa ai "noroc" cu un prieten sa ai "onoarea" sa vezi cum merge. A incercat cineva sa intrebe la un dealer daca se poate aduce si i s-a spus nu?


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 19 Nov 2007, 15:00
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




am incercat eu sa-mi aduc clio 3 2.0 140cp si nu s-a putut. banuiesc ca e aceeasi chestie si la dci


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 19 Nov 2007, 16:12
Post #13


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Singurul mod de a va cumpara un model sau o motorizare care nu se aduce la noi e sa o luati dintr-o tara unde se comercializeaza, dar mai ales in cazul Renault, nu cred sa va convina, preturile fiind mult mai piperate.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 19 Nov 2007, 17:03
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




Felicitari ptr achizitie drunksinging.gif


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinG
post 20 Nov 2007, 19:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 11 December 06
From: Bucuresti




Nu e rău cum gândești, dar să ne părăsești ne vine greu!
Acolo unde mergi e vreun forum?
PS: Dacă aș avea ceva mai mulți bani și eu aș migra.... din cauza ambreiajului, a prețului la piese și nu în ultimul rând a SERVICE-urilor!
Baftă!


--------------------
Reno*Opel Clio 1.5dCi 80CP, 2006 Opel Astra Clasic III, 2013
Să vrei și nu te poti schimba!
PNA Mio C520 EEU+T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 21 Nov 2007, 11:17
Post #16


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Nu deviati offtopic! Se discuta despre despartirea de Clio III, nu daca alta marca merita sau daca exista forum, nu e lista de urari si felicitari. Multumesc pentru intelegere.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:46
Dacia