Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme suspensie, troncanit spate,scartait fata la 5000 Km

marcelush
post 22 Oct 2007, 19:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 October 07




Salut, am o problema cu masina.Desi am fost foarte multumit de masina in primii 5000 Km, acum am o mare problema, se aude un troncatint pe dreapta spate si un scartait la partea din fata, sunetul venind de la suspensii.Va spun ca in pt partea din spate am dat jos si trusa si capacul portbagajului(cel din carton) si tot se aude! troncanitul are un sunet de o tabla mai groasa...
cand apas tare pe partea din spate se aude acest troncanit venind chiar dinspre partea de sus a telescopului din dreapta.

Despre suspensia din fata va pot spune ca la mers usor pe drum denivelat puternic se aude scartait.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire la ce trebuie sa fac; cum procedez cu garantia si cum e mai bine sa fac.

Va rog sa lasati disputele cu privire la faptul ca renault e sau nu varza..la laude gratuite si alte chestii de genul asta care am vazut ca se practica pe forumuri.

Sunt nou pe forum.
Astept raspunsurile voastre, multumesc!


--------------------
renault clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 22 Oct 2007, 19:57
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Dupa mine, exista o singura solutie: mergi in service si reclama (in scris) problemele. Cere analiza pe loc sau programare. E bine sa reclami in scris, pentru ca daca te programeaza peste ceva vreme sa isi asume ei riscul agravarii problemelor, sa nu le dai motiv sa iti spuna ca trebuia sa vii imediat in service.
Este posibil ca problema sa fi aparut ca urmare a unei lovituri (groapa, denivelare). Daca se vede asa ceva iti vor refuza reparatia pe garantie, dar vei putea apela la casco.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcelush
post 22 Oct 2007, 21:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 October 07




Multumesc pentru raspunsul prompt!
As mai avea o nelamurire, trebuie sa ma duc direct cu masina la reprezentanta sau sa sun inainte persoana (dealer-ul) care s-a ocupat de vanzare si sa intreb.
Trebuie sa solicit eu expres ca vreau sa fac in scris plangerea
Daca imi vor repara masina pe garantie cam cat dureaza?
Multumesc mult!



--------------------
renault clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Oct 2007, 15:35
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Trebuie sa mergi la service oficial Renault. Cel care ti-a vandut masina nu mai are nici o treaba, poti merge la orice service Renault vrei tu.
In mod normal treaba s-ar petrece asa:
1. mergi in service, in zona de receptie (sa ai obligatoriu cu tine cartea de garantie)
2. vorbesti cu receptionerul si spui ca ai masina in garantie si ca ai problemele x,y si z.
3. receptionerul te invita sa astepti
4. dupa o asteptare mai scurta sau mai lunga, un mecanic iti ia masina si da o tura cu ea pentru a constata cele semnalate
5. receptionerul completeaza un OR (ordin de reparatie) in care noteaza observatiile tale; tu semnezi si primesti un exemplar
6. in baza acestui OR se efectueaza reparatia pe loc sau la un moment viitor (cu programare) sau se comanda piesele de schimbat (daca nu le au pe stoc), urmand ca reparatia sa se faca dupa ce primesc piesele.

Cat dureaza reparatia habar n'am... depinde de ce problema o fi si daca au piesele necesare.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:47
Dacia