Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Volan imbracat in piele(se "beleste")

prOZac
post 27 Aug 2007, 15:20
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




Vesnica problema care se numeste Service Reno (mai exact pacalirea cumparatorului pana la refuz)...La cumpararea masinii am semnat un contract si am primit o garantie(50.000km trenul de rulare si 100.000km restul).Garantia nu acopera consumabilele.Rog si eu pe cineva sa ma lamureasca ca pielea de pe volan este "consumabila".Si sa-mi mai explice ca husa de la schimbatorul de viteze e "consumabila".Si sa-mi mai spuna ca si chederele de la usi sunt "consumabile".Daca intradevar sunt asa imi retrag toate gandurile negre si toate acatistele si blestemele facute asupra Reno.....

Mai exact, am facut o programare pentru constatarea celor de mai sus.A venit omu, a facut poze si mi-a zis ca trebuie sa faca un asa zis "FIC"(nu ma intrebati ce e aia/ala - pur si simplu nu ma intereseaza) ca sa primeasca acceptul de la Reno sa-mi faca masina.Peste ceva timp m-au sunat si mi-au zis ca pielea de pe volan, husa de la schimbator si chederele usilor se cheama, citez, "uzura masinii" si ca nu-mi acopera garantia asa ceva.O sa fac si poze sa le pun pe forum sa va dati cu parerea


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 28 Aug 2007, 08:57
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




@prOZac: Singura cale este sa ataci raspunsul. Fa cerere in scris sa ti se raspunda in scris (cu nume, semnatura si stampila) si sa ti se spuna conform carui paragraf din conditiile de garantie nu ti se repara volanul. In functie de raspunsul oficial primit, poti alege sa mergi la OPC (daca masina e cumparata pe persoana fizica) si/sau in instanta.

Acum sfat general oarecum offtopic (deoarece echiparea Dinamique e cea mai vanduta, deci sunt destui care au volan imbracat in piele):
- pielea se degradeaza datorita ciclurilor umezire de la transpiratia naturala a mainilor - uscare accelerata sub caldura soarelui amplificata de parbriz (efectele devastatoare ale unui astfel de ciclu pot fi usor testate: dupa o alergare stergeti-va de transpiratie cu o bucata de piele, pana reusiti sa o umeziti bine, apoi lasati-o sa se usuce in soare)
- pastrati in masina servetele umede pentru curatarea pielii (se gasesc in supermarketuri, facute pentru curatarea mobilierului din piele) si utilizati-le cat mai des imediat dupa fiecare repriza mai lunga de condus (in mod eronat cei mai multi curata volanul inainte de drum, cand deja efectele transpiratiei uscate in soare asupra pielii de pe volan s-au produs deja)
- din cand in cand curatati pielea in profunzime cu solutie speciala de curatat piele (se gasesc in magazinele specializate de pielarie sau auto)


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 28 Aug 2007, 11:26
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




La faza cu pielea de pe volan am inchis ochii si am tacut intr-o oarecare masura pentru ca imi dau si eu seama din ce cauza a survenit uzarea acesteia. Despre chedere si husa de schimbator insa am alta parere...Pur si simplu sunt dezlipite si nu accept asta ca pe "uzura masinii".Multumesc pentru sfat.Astazi am programare in service pentru alte maruntaie si o sa fac si cererea respectiva


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chinezu'
post 28 Aug 2007, 12:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 August 07




la ce service te duci?


--------------------
clio III Exception 1.6 16 V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 28 Aug 2007, 21:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




Hehehe, Prozac tati ia zi-ne tu noua cati km ai facuti deja cu masinuta ta?

Voi aveti piele pe dynamique? Asa ii zice la imitatia aia?

Fade


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 29 Aug 2007, 18:43
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




@ chinezu' Auto Europa Timisoara


@ fade2black Cand am facut constatarea masina avea 99.993 km(deci...garantie).Si cica "imitatia aia" se cheama piele


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 29 Aug 2007, 23:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




Deci, odata, nu te mai du la autoeuropa. (punct)
In al doilea rand ai cumva doua clio 3? nu de alta dar acum ceva vreme (prin 26 iunie ) ziceai ca te apropii de 110 mii de km.:

"
QUOTE
La stilul meu de condus pot spune ca au tinut destul de bine placutele. Am aproape de 110.000km si le-am schimbat acum o saptamana a 3-a oara. Primele au tinut cam la 20.000, a doua tura le-am schimbat cu tot cu discuri pe la 60-65.000, si acum iar am schimbat si discurile. Foarte multumit si de franare.Nu pot sa ma plang.Ce pot comenta e faptul ca frana de mana e din ce in ce mai slaba.O sa le spun baietilor sa verifice cu prima ocazie cand ajung la ei


QUOTE
Din pacate da....Am schimbat a doua pereche de discuri.Nu ma pot plange deoarece, cum am mai spus, am un stil de condus aparte.In mare ce pot spune....nu slabesc masinuta din 150km/h numai in parcare si la mers inapoi.In localitati pot sa zic ca merg mai incet(100-110).Lasand gluma deoparte, va spun sincer ca al meu clio e facut sa mearga, si trebuie sa mearga cum vreau eu.Nu ma pot intinde cu el cum vreau eu daca nu am frane si directie foarte bune.Am preferat sa le schimb cand mi-au zis in service ca "sunt cam uzate", nu in momentul cand ar spune"sunt gata,praf, pulbere,altele"...etc


http://reno.ro/Ciclu-placute-frana-t79029.html

Sa inteleg ca ai masina cam de vreun an. La cat de mult stai in ea nici nu ma mir ca se descojeste toata.

Ai dreptu la replica si scuzele de rigoare daca ma insel


Fade

This post has been edited by fade2black: 29 Aug 2007, 23:20


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 30 Aug 2007, 10:15
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




@ fade Constatarea nu am facut-o ieri alaltaieri....Intre timp, daca ai observat in semnatura, mi-am cumparat si un megane......Clio a intrat intr-un proces de renovare totala. Nu am mai circulat cu el foarte mult timp.Vreau sa il las la maica-mea si eu eram hotarat sa-mi iau Laguna.Nu-mi mai iau din cauza serviciilor....Daca nu ma insel tu m-ai indrumat catre service-ul din Arad.La megane nu ii fac reviziile decat acolo. Clio nu a mai apucat saracu sa vada schimbul de ulei si reparatiile ce le-am facut la el le-am facut in Timisoara.Urmatoarea revizie se va face la Arad. Si cu decojitu ai cea mai mare dreptate..Nu neaparat ca stau mult in ea, dar sunt 3 soferi la saraca masina.Eu nu eram suparat pe faptul ca masina se "beleste" de la un cap la altul.Sunt suparat pe felul in care te trateaza cei din service, de parca Dumnezeu e prea mic pentru ei si lumea sta la picioarele lor. Noi, clientii, suntem niste amarati care ne milogim la ei.S-a dus cu deviza "clientul nostru, stapanul nostru".Tind sa cred ca nu a existat niciodata.Am mai spus, jos palaria pentru dealerul Reno din Timisoara, service-ul insa lasa de dorit.

Cu asta cred ca am incheiat si topicul se poate inchide din partea mea.Eu am aflat ce trebuia sa aflu


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 30 Aug 2007, 18:28
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




Prozac sunt deplin lamurit si ma scuzi pentru aluzie!

nu uita sa-ti pui pasul in topicul autoeuropa. sa le facem publicitate negativa poate se trezesc si ei ca ceva nu este in regula.

Auto Europa

http://reno.ro/-Timis-Auto-Europa-Timisoara-t54942.html


fade


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 31 Aug 2007, 09:45
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




Nici o problema.Ai tot dreptul sa iti pui intrebari.Cand am spus ca ma apropii de 110.000km am dat un pronostic....Nu ma gandisem la momentul respectiv ca o sa las masina sa stea.Dupa ce termin "reconditionarea" o sa reiau "dormitul in masina"


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billyK
post 19 Sep 2007, 10:44
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 2 February 05




aceeasi problema si aici la 33.000 de km...volanul incepe sa dea semne de scorojire. mai mult, tapiteria de pe scaune incepe sa se rupa si culmea nu pe locul soferului ci pe scaunul pasagerului care nu este utilizat asa des. am fost la constatare, nu se poate face nimic, masina este deja FOARTE UZATA (citez) - desi este cumparata in ianuarie acest an. mi-au recomandat niste huse...


--------------------
Renault Clio 3 1.6 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 19 Sep 2007, 11:19
Post #12


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Nu sunteti obligati sa acceptati raspunsurile lor. Cereti-le in scris, semnate, stampilate si argumentate. Apoi aveti la dispozitie OPC-ul si justitia. E pacat ca trebuie sa se ajunga la asa ceva, dar daca altfel nu se poate...


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:01
Dacia