Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 3 dci 85cp euro4 2007, Descriere

Bitza
post 25 Apr 2007, 13:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 April 07




Cine are, cine cunoaste modelul si ce sfaturi imi dati va rog despre modelul clio 3 dci 85cp euro4 2007. Astept sa-mi vina masina peste 2 luni si vreau sa stiu la ce sa ma astept de la ea. Ms smile.gif .


--------------------
Renault Clio III 2007 1.5 dci 85cp 5 usi Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbr-ica
post 25 Apr 2007, 16:10
Post #2


"Aut vincere aut mori"


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 April 05




e buna


--------------------
2008, Jaguar X-Type 2.2d, 155CP, 400NM
2005, Honda CBR600RR, 117CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 25 Apr 2007, 16:35
Post #3


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




tare raspuns, scurt si la obiect!

eu nu fac parte din familia Renault... tin cu "dusmanu"! Dar lasand gluma pe planu secund cred ca ai facut o alegere buna. Dupa cate vad (pe net) performantele noului 1.5 de 85 sunt la fel cu cele ale vechiului motor eur 3 de 1.5 si 100.


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AAndy
post 26 Apr 2007, 08:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 December 06




Eu am un Clio2 1,9 dTi la 80CP si trage de rupe pamantul desi am depasit 61000 km. Am mers ceva timp cu un Clio 3, cu motor cu benzina de 1,2 16V si 75 CP.
Finisarile sunt super (fata de modelul precedent tot scurt - 5 usi). La fel este si confortul si spatiul. Un lucru este cert: va trebui sa fi foarte atent la calitatea motorinei (iti recomand OMV). La fel trebuie schimbate filtrele exact cand spun ei, dar sunt cam scumpe. Un lucru este cert la ce motoare scot cu tehnologie common-rail o sa ai cuplu suficient cat sa rupi multi nervosi ai soselelor.
Bafta si daca o cumperi sa o stapanesti sanatos!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 2005 - Limusine - PH 58 DAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitza
post 26 Apr 2007, 09:08
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 April 07




Ms si sper sa nu am nici o problema cu ea. Dupa cum am spus mai sus am facut comanda la ea si trebuie sa vina prin iunie candva.
Ca modeal este 1.5 dci 85cp dynamic si am mai pus pe in afara de dotarile standard pe care le consider multumitoare,mp3, jante si culoare metalizata.

Referitor la motorina am o nedumerire, trebuie neaparat euro 4 sau merge si cea euro 3 si cam care e diferenta intre ele?


--------------------
Renault Clio III 2007 1.5 dci 85cp 5 usi Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 26 Apr 2007, 09:31
Post #6


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Motorina Euro3 nu se mai gaseste, deci e mai usor. Iti recomand sa bagi Euro4, mai ales daca e motorul tot E4.

Daca nu ai clima automata pe Clio iti recomand sa suni si sa le ceri sa bage si d-aia, daca nu au terminat de fabricat masina deja. E o diferenta mare de confort, al un pret decent (400 RON).

Buna alegere!


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitza
post 26 Apr 2007, 10:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 April 07




Am sunat zilele trecute pt clima dar m-au demoralizat cand mi-au zis ca mai trebuie sa astept inca 1-1.5 luni ca sa o monteze pt ca trebuie schimbata comanda. Nu cred mai am atata rabdare mai ales ca am mai avut masina cu aer manual si nu m-a deranjat.
Poate sa ma lamureasca cineva daca se merita sau nu sa-mi ionizez geamurile? (am inteles ca la ionizat iese doar argintiu gen oglinda, iar pe mine m-ar interesa negru acela ca la folii.)
BTW foliile mai sunt autorizate?


--------------------
Renault Clio III 2007 1.5 dci 85cp 5 usi Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_5
post 27 Apr 2007, 11:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 06
From: Bucuresti




Sincer eu nu iti recomand sa iti ionizezi geamurile pentru ca daca nu iti mai place dupa o perioada de timp vei fi nevoit sa schimbi geamurile si nu mai vorbim de pretul acestora. In schimb folile autorizate sunt chiar bune.


--------------------
Reno Clio III 1.5 dCI 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiTot
post 1 May 2007, 11:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 May 07




Salut toti membri forumului cu ocazia primului meu post aici.

Stie cineva daca exista probleme la comandarea modelului Clio 3 cu motor 1.5 DCI 85 CP Euro 4? Am fost saptamana trecuta (miercuri 25 aprilie) la dealerul din Cluj, TI Serom Auto, si ziceau ca momentan nu se poate comanda Clio 3 Privilege cu DCI de 85 cp euro 4, dar ca se poate comanda fara probleme aceeasi masina cu un DCI de 80 cp euro 3 (ciudat, e totusi vara lui 2007) . De atunci n-am auzit nimic nou de la ei si nu stiu cat s-ar putea prelungi aceasta situatie, n-as vrea sa astept vreo luna pentru comanda dupa care sa mai astept o luna jumate pana vine masina. A mai fost cineva in situatii similare, stie cineva ceva? Multumesc.


--------------------
Nu am NA NA - NA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 1 May 2007, 18:18
Post #10


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Voiau probabil sa iti bage pe gat unele ramase pe stoc. Mergi la ei si striga tare ca vrei motorul de 85CP!


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 1 May 2007, 19:08
Post #11


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




fa 100-150 de km cu trenu si ia din alta localitate. vor sa te ameteasca!


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiTot
post 2 May 2007, 00:02
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 May 07




M-am gandit si eu la asta mai ales ca o zis din start ca daca vreau cu motor DCI de 80 cp, euro 3, se poate fara probleme. Maine ma duc din nou la ei sa vedem...


--------------------
Nu am NA NA - NA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiTot
post 2 May 2007, 16:01
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 May 07




Se pare ca nu intelesesem eu bine, nu cu motorul era problema ci cu varianta de echipare Privilege, cica momentan nu e disponibila nici cu motorina nici cu benzina. Totusi dealerul a fost amabil si mi-a prezentat o oferta cu varianta de echipare Exception cu aceeasi motorizare. Ies mai scump cu vreo 500 euro, dar masinuta e super dotata, am in plus fata de Privilege tempomat, MP3 player, climatronic (optional), tapiterie mixta piele - textil, presuri din material textil. Si e din Franta, nu din Turcia (nu ca as avea ceva cu Turcia). Sunt super incantat, dealerul zicea ca ar trebui sa vina cam prin 7-8 iunie. Deabia astept.


--------------------
Nu am NA NA - NA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mstcrstn
post 31 May 2007, 18:53
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 May 07




intre 3.07 si 19.07 astept si eu un clio III dynamique 1.5 dci 85 cp. la ce sa ma astept de la el? am inteles ca motoru se lasa dupa aprox 5000 de km, e mare diferenta? adica daca o fi cam puturos la inceput sa stiu de ce, sper sa nam probleme cu el, deocamdata am probleme cu asteptarea....



--------------------
RENUALT clio III dci 85cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 31 May 2007, 20:30
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Nu o sa fie puturos la inceput si nici dupa 5000 nu se lasa, poate dupa vreo 10 000 o sa sesizezi diferenta, motorul merge mult mai usor. Eu am motorul de 100 de cai, oricum acuma motorul de 85 are aceleasi performante.
Asa ca ai rabdare sa se mai adune km si ai sa vezi cum te surprinde motorasul.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bitza
post 1 Jun 2007, 10:28
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 April 07




Nu este puturos nici la inceput motorul, dar performante maxime le ai de pe la 10k de km. Oricum o sa fi incantat de masina wink.gif


--------------------
Renault Clio III 2007 1.5 dci 85cp 5 usi Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mstcrstn
post 6 Jun 2007, 23:20
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 May 07




Am mai citit pe aici de probleme la pompa de motrina, din cauza piliturii, stiti ceva motoru de 80 a avut probleme dastea? sau doar cate un caz izolat.


--------------------
RENUALT clio III dci 85cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 7 Jun 2007, 09:13
Post #18


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Fara suparare, pe cei care asteptati un Clio III v-am rugat sa nu mai cereti impresii si concluzii.
Justificare: am parcurs tot acest topic (17 postari) si au fost ridicate urmatoarele intrebari:

- "la ce sa ma astept?" ... pai citeste forumul si vei gasi din greu la ce sa te astepti, cine sa stea sa rezume ??? si cu ce utilitate ??? si avand ce ca referinta ??? asteptarile pot fi evaluate doar avand o referinta: daca te astepti la spatiu ca in Mercedes S-Klasse vei fi dezamagit, daca te astepti la un confort mai bun ca in Dacia 1310 o sa fii incantat... sincer, o astfel de intrebare nu are sens.

- "motorina euro3 sau euro4?" ... ti s-a raspuns imediat: euro3 nu se mai vinde, deci ce rost are intrebarea ???

- "daca motorul e mai puturos in primii 5000 km si abia apoi se lasa?" ... toate motoarele noi au o perioada pana se lasa, asta stie aproape oricine. e mai puturos? decat ce??? iar depinde de asteptari, iar intrebare fara sens.

- "problema la pompa de motorina?" sunt scrise zeci de postari in care se spune la ce motoare, modele si loturi a aparut problema, cauta, citeste si vei afla... motorul de 85CP abia a ajuns in Romania, nu vad cand cineva ar fi putut apuca sa si aiba probleme cu el ???

Topicul ramane deschis, dar daca se mai continua cu solicitari de opinii si impresii care s-ar putea obtine folosind functia "Cauta" si citind, se va inchide.

Utilitatea forumului este de a aduna informatii si date despre experiente concrete, structurate pe probleme, pentru a putea fi usor gasite si utilizate. Forumul nu are treaba cu dorinta unora sau altora de a-si confirma/ infirma justetea alegerilor facute. Pentru asta exista "Chat" (pe forum, va puteti invita partenerii de discutie prin PM), exista Messenger, exista Intalniri, utilizati-le cu incredere.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiTot
post 11 Jun 2007, 10:14
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 May 07




Are cineva curba de cuplu a motorului 1.5 DCI 85 CP? Multumesc anticipat.


--------------------
Nu am NA NA - NA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mstcrstn
post 18 Jul 2007, 18:27
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 May 07




gata....azi mi-a venit si mie masina biggrin.gif, clio III 1.5 85cp, dynamique, beige poivre, de vis, super, deabia astept sa scot in weekendu asta la o plimbarica, totul a decurs normal la service, motorina am bagat de la omv, sprint diesel, am auzit ca in general se foloseste sprint diesel si efix de la petrom...voi ce recomandati?...aa...si cand am plecat de la dealer a condus tata....a plecat la inceput cu cateva scarturi....cred ca aproape 3000 de rpm...da presupun ca 2-3 scapari de cateva secunde nu dauneaza motorului...ce naiba...tongue.gif, in rest..o sa am grija in rodaj....cred ca prima oara o sa rodez scaunu din dreapta..smile.gif)...wink.gif


Editat de Moderator: Noi recomandam sa citesti si respecti Regulamentul Forumului. Scrie acolo clar ca nu sunt permise prescurtarile si limbajul IRC. Acest mesaj a fost editat.


--------------------
RENUALT clio III dci 85cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 19 Jul 2007, 12:18
Post #21


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




efix e de la Rompetrol, nu de la Petrom. Succes cu masinuta! Nu-l lasa pe babac s-o rodeze ca se invata puturoasa! biggrin.gif


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TresPasser
post 19 Jul 2007, 12:40
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 24 March 07
From: Cluj-Napoca




dar cum trebuie facut rodajul ca sa nu "se invete puturoasa"?


--------------------
Renault Clio III 2007 Exception 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 19 Jul 2007, 12:50
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Da' chiar, să-mi explice și mie cineva riguros, științific ce-i cu chestia asta cu "se învață mașina nu știu cum"... E o rugăminte retorică, și-așa sunt deja post-336-1110552475.gif
Voiam doar să atrag atenția asupra acestui așa-zis mit al "învățării" mașinii leneșă, sprintenă, tristă, bucuroasă...


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 19 Jul 2007, 13:02
Post #24


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




era mai mult o gluma... nu va agitati ca si asa sunt peste 40 de grade afara!

ideea e ca la un diesel e bine sa schimbi un pic mai sus (in ture) vitezele pentru ca dupa schimbare, acul turometrului sa cada la turatia de cuplu maxim. In acest simplu mod TU te bucuri de tot cuplu (190-200, cat e) si MOTORUL tau este folosit corect (adica nu mergi cu el subturat). Mergand in plaja de cuplu maxim, obtii performante optime si consum redus.

@xcrsitina, nu e un mit, e o realitate! Nu stiu cate masini ai condus tu asa ca nu-mi permit sa te judec, dar din propria mea experienta, masinile turate mai tare sunt ceva mai sprintene si raspund mai bine la acceleratii.

Avem la firma doua furgonete Fiat cu acelasi fel de motor, acelasi nr de km (aprox, diferenta de vo 6-7 mii, dar la 70.000 nu mai conteaza dif), fiecare avand alt sofer. Una dintre ele este mult mai "fasneata" decat cealalta datorita modului in care a fost invatat motorul.


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 Jul 2007, 13:08
Post #25


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu e mit: în timpul rodajului, toleranțele dintre piesele motorului se "șlefuiesc" diferit în funcție de regimul de exploatare. Deasemena, ECU, sau partea electronică de management al motorului se adaptează la stilul de condus cu o întârziere, în sensul că are nevoie de ceva timp de mers pentru a trece de la un condus liniștit la unul sportiv, și invers...nu numai în rodaj...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 19 Jul 2007, 13:13
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Bine, măcar am primit explicațiile științifice dorite... Mulțam!


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 19 Jul 2007, 13:36
Post #27


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Marinarule, ce spui tu se aplica la alte masini, sigur nu la motoarele astea dci de pe Clio si Megane. Exista deja un topic cu rodajul, recomand tuturor posesorilor de masini noi sa citeasca intai acolo, si sa lase deoparte teoriile cu "facut training de motivare cu masina ca sa se invete sprintena". Efectul este exclusiv invers: fa rodajul corect la masina ca sa mearga bine, altfel, vei avea parte de probleme, insa asta nu inseamna sa dai in ea ca nebunul din prima.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 Jul 2007, 13:43
Post #28


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Așa o fi... astea or fi mai cu coarne... smile.gif fiecare cu părerile lui... Nici eu nu sunt adeptul forțării motorului în primele mii de kilometrii...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mstcrstn
post 27 Aug 2007, 18:32
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 May 07




deci....am si eu o curiozitate....nu stiam unde sa postez..sper ca scriu bine aici..eram la munte si intro depasire am schimbat gresit, am bagat a 3-a, si mam dus k ea pe la 4500 de ture cateva secunde, eu stiam ca la diesel la o anumita turatie iti taie alimentarea, nu mi sa parut ca mi-a taiat alimentarea la turatia aia, s-a dus cineva cu ea pe la aceeasi turatie? sper sa nu fi patit ceva motoru dupa faza asta, eram iesit din rodaj...


--------------------
RENUALT clio III dci 85cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Aug 2007, 18:58
Post #30


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




stai linistit n'a patit nimic. daca nu ai simtit ca iti taie gazul inseamna ca nu ai atins limitatorul. el exista, doar ca dieselul se autoplafoneaza si sansa sa intre in functiune limitatorul e mai mica.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:36
Dacia