Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Impresii dupa 1000km

Gargaritza
post 10 Apr 2007, 16:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




In sfarsit 1000 km; gata cu limitarile la 3000r/min si 130 km/h.

biggrin.gif

Dupa 3 saptamani de mers cu gargaritza mea si 1200 km am cateva impresii de impartasit:

Daca lasi clima pe auto, dupa ce ajunge la temperatura fixata, uneori scoate un tziuit (nu e de nesuportat dar exista). Dar acelasi fenomen l-am remarcat si la alte marci de masini. Il dezactivezi si reactivezi si dispare.

In rest, masinutza e super. Sistemul audio e ok iar faptul ca masina e bine inchisa chiar iti da senzatia de surround. Se poate si mai bine dar pe mine ma satisface.

Vizibilitatea este mai mult decat suficienta. Poti chiar sa renunti la oglinzile laterale. E de ajuns sa intorci putin capul si vezi tot ce ai nevoie. De ce mentionez asta? Pentru ca am mers si cu alte masini (C3, Colt, Corsa) si am vazut diferenta.

Merge atat de frumos in a5a la 4000-4500 r/min (140 -150 km/h) de nu iti vine sa o lasi mai moale. Chiar se simte bine acolo! Nici la viteza mai mare de 150 nu urla motorul. Inca nu am verificat tot ce poate, dar pana acum nu m-a dezamagit.

Despre frana nu mai mentionez. Masinutza raspunde bine la franarea de urgenta (am incercat-o fara voia mea pe autostrada).

Farurile au lumina alba si iti dau o vizibilitate foarte buna atat in fata cat si in lateral. Pentru mine, mersul noaptea pe autostrada era un chin. Am fost zilele trecute pana la Pitesti si m-am intors noaptea. Chiar mi-a dat sentimentul de siguranta.

Consumul este inca mare (pe autostrada am avut 7,6; dar nu am mers chiar incet!), o sa vedem peste cateva mii de km cum o sa fie.

Eu sunt foarte multumita de masinutza. Nu cred ca alta masina mi s-ar fi potrivit atat de bine.


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devotee
post 12 Apr 2007, 20:41
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 February 07




La fel ca si gargaritza, tot dupa 3 saptamani si tot dupa vreo 1200 km, mi-am facut cat de cat o idee despre masinuta. Deci...
Nu sunt vitezoman de fel, dar motorul mi se pare destul de puturos...cel putin deocamdata. Ce-i drept, nici nu prea am urcat in turatii biggrin.gif Sper ca peste 2000-3000 de km sa-mi schimb parerea smile.gif
In ceea ce priveste problema cu tiuitul climei, eu nu am remarcat pana acum (probabil din cauza muzicii).
Sistemul audio mi se pare ok...desi eram sceptic pana sa-mi fie livrata masina, cu mentiunea ca pe radio se aude f prost comparativ cu cd-ul. E posibil ca RDS-ul sa afecteze calitatea semnalului?
Consumul se invarte undeva intre 9.5 si 10.5 (mers 90% in Bucuresti).
Nu stiu daca e paranoia, dar mi se pare ca, uneori, la relanti, se simte un usor tremurat in masina.
In rest, masina e f bine antifonata.
Renault primeste o bila neagra pentru dimensiunea cauciucurilor stock...dar asta se rezolva in curand biggrin.gif Sper sa mai remediez problema stabilitatii cu ocazia asta, capitol la care nu sta prea bine.
Una peste alta, exceptand cateva minusuri, eu sunt f multumit de masinuta!

This post has been edited by devotee: 12 Apr 2007, 20:44


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.4 / 100 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gargaritza
post 13 Apr 2007, 14:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 29 March 07




Daca o duci la 3500r/min - 4000 r/min o sa vezi diferenta.


--------------------
Renault Clio 3 1,4 Dinamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seb81
post 20 Sep 2007, 23:43
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 August 07
From: Pitesti




Am si eu un Clio 3 de aprox 2,5 saptamani si am cam2900Km.
Totul mi se pare in regula cu el, mai putin niste zgomote (finute) in portiera stanga (fata sau spate, nu am reusit sa aflu exact), in rest totul OK. Am avut un Megane diesel, insa la Clio tre sa apesi pedala putin mai mult ca sa primesti ceea ce astepti, deja de la 3000 turatii simti ca poti face multe cu masinuta. E super buna, si sincer, cred ca si cel cu motor de 1.6 are acelesi pretentii, sa te dai la el.
Asa e Reno, iti da putere maxima doar la turatii mari.

This post has been edited by Seb81: 20 Sep 2007, 23:44


--------------------
Renault Symbol 1,5Dci 70CP 2007 Fidji + Clima - B 75 VGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 21 Sep 2007, 07:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




pai nu doar reno e asa...in general motoarele pe benzina 16v. si 1,6-le e la fel - peste 3000rpm se simte bine wink.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 21 Sep 2007, 20:20
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Eu n-am prea alergat-o. Am aproape 2000 km cu ea, in oras mi-e inutila (la orele la care ma supune job-ul sa ies din casa). Coloanele de masini se intind din ce in ce mai lung in blocaj pe strada, de la o luna la alta. Oricum, imi ia cam 12-14 l/100km in oras (demaraje cu 16, n-ai unde sa mergi cu viteza continua ca deja trebuie sa opresti). Pe autostrada papa cam 7, cu 2 persoane ultra usurele si putin bagaj, la 130 km/h. Loganarii se uita zambind cu multumire cand aud cat poate manca mititica ("..cum? Asa mica si consuma ATATA?!?"). Adica daca imparti un consum de (...) la volumul unui dulap, micutul Clio ar trebui sa se multumeasca cu mai putin!

Zgomote cand clima automata atinge temperatura fixata n-am avut, fiindca nu mi s-a intamplat niciodata; asta vara n-ar fi atins-o nici daca mergea 3 saptamani incontinuu. M-a cam dezamagit AC-ul, ar fi trebuit proiectat pentru Africa.

Vopseaua mi se pare destul de sensibila, dar poate altii ce poseda alte marci nu-si ating niciodata masinile de nimic. A mea are o singura zona unde nu i se ia culoarea rosie (mai e si metalizata..): bandoul lateral. In rest.. Am o bobita de nisip implantata pe botul masinii prin vopsea pana-n tabla.

Norocul ei e ca-mi place mie asa de ea, mi-am dorit-o si tin la ea.. Deocamdata atat. Sa ne fereasca Dumnezeu de mai rau.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 21 Sep 2007, 21:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




clio 3 e mai greu decat loganul, de aici si consumul. chiar si clio 2 bicorp e mai greu..


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 21 Sep 2007, 23:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Clio 3 e mult mai greu (comparand volumul) si asta ca sa ofere cele 5 stele promise, lucru la care loganistii pot doar visa smile.gif

Cu ACul vezi ca ar fi bine sa-ti faca o verificare in service. E boala veche la renaulturi sa piarda freon. Si ai fi surprins ce diferenta se simte cu plinu de freon facut.

Iar vopseaua...si eu eram de acord ca e destul de sensibila. Dar, azi am primit prima cheie cap-coada pe masina chiar in fata biroului, intr-un cartier foarte linistit si civilizat al junglei noastre. Imi vine sa omor astfel de fiinte...
Revenind, desi a fost o cheie completa si plina de ura, in mod evident, din ce am frecat eu la ea cred ca iese la primul polish. Bine, nu am de unde sa stiu cata forta avea "cainele" ce si-a marcat teritoriul, dar totusi...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danat
post 1 Oct 2007, 11:39
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 21 September 07




Buna,

Ca foarte nou posesor de Clio III, eu inca nu am 1000 km, dar ieri am facut un drum pe autostrada Bucuresti-Cernavoda si retur si pot sa spun ca masinuta mi se pare putin cam lenesa. E adevarat ca am incercat sa o tin la 3000 rpm, rar am sarit peste spre 3500 din cauza unor depasiri pe care le-am facut cu 110 km/h, insa la depasiri parca abia abia se misca. Am considerat ca e noutza si trebuie sa ne obisnuim una cu alta happy.gif
Drumul mi s-a parut luuuung pentru ca nu am avut voie sa sar de 100 km/h.
Alte chestiuni pe care le-am observat: am si eu deosebitul tiuit de la clima, cred ca de fapt e de la ventilator, pentru ca daca dau debitul la o paleta nu se mai aude.
In schimb, am senzatia ca nu face atit de rece cat am vazut la alte modele Renault. Ma asteptam la mai mult....mai ales ca acum sunt doar 28 de grade, la 40 cum o fi? sad.gif
Ca si consum, nu cred ca ma pot pronunta la 600 km cat am eu, insa imi arata pe autostrada cam 6,5 l/ 100 km.
Am o problema, nu am discutat-o cu cei de la Renault, dar nu pot ridica stergatorul din dreptul soferului. Am vrut sa sterg la benzinarie parbrizul si am ridicat doar stergatorul de la pasager....ce-o fi asta?



--------------------
Renault Clio III 2007/ Confort Dynamique/ 1,4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 1 Oct 2007, 12:54
Post #10


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Daca vrei mai frig, dai pe manual si 16 grade. Nu cred ca o sa rezisti multa vreme...smile.gif
Cat despre imposibilitatea ridicarii stergatorului, este facuta din motive de siguranta. Daca vrei sa-l ridici, opresti motorul cand sunt sus si raman acolo...Dar poti avea acces la ele si fara sa le ridici complet....
Multa bafta!


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tetelu
post 2 Oct 2007, 09:15
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 8 May 07
From: Galati




Si eu sunt curios de faza cu stergatorul....nici eu nu stiu cum se ridica!!!


--------------------
Renault Clio III 2007 Exception 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danat
post 2 Oct 2007, 12:09
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 21 September 07




Daca faza cu stergatorul de la sofer e din motive de siguranta, atunci de ce e numai la Clio III? La alte modele renault nu am intalnit chestia asta...


Si o intrebare suplimentara, putin off topic, dar importanta pt mine acum: voua vi s-a dat cartea de identitate cu secretizarea RAR aplicata deja? Sau vi s-a dat "chioara" ca sa mergeti voi la RAR sa va aplicati folia? Ca parca ma apuca nervii pe dealerul meu.... mad.gif

This post has been edited by danat: 2 Oct 2007, 12:09


--------------------
Renault Clio III 2007/ Confort Dynamique/ 1,4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 2 Oct 2007, 12:35
Post #13


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Eu am primit cartea de identitate a masinii gata securizata.

This post has been edited by r_vlad: 2 Oct 2007, 12:36


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TresPasser
post 2 Oct 2007, 13:36
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 24 March 07
From: Cluj-Napoca




Si eu am primit-o gata securizata


--------------------
Renault Clio III 2007 Exception 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 2 Oct 2007, 13:47
Post #15


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(danat @ 2 Oct 2007, 13:09)
Daca faza cu stergatorul de la sofer e din motive de siguranta, atunci de ce e numai la Clio III? La alte modele renault nu am intalnit chestia asta...
*



Si la mine, la Laguna, e la fel.... tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 2 Oct 2007, 14:16
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




eu a trebuit sa fac o tura la rar sa imi aplic folia. chestie de cateva minute acolo, cu drumu' pierzi mai mult timp...

chestia cu stergatoarele e fascinanta intr'adevar, nu stiu cum se ridica si nu inteleg ideea. dar e aiurea sa opresc motoru' in timp ce functioneaza, zic eu... e prea radicala miscarea smile.gif ca sa le curat nu am probleme, se ridica suficient sa zicem... imi e teama doar sa nu mi le ridice cineva si sa le forteze, semnul clasic cand stai pe "locu' altuia". am un mare stres din cauza asta... la spalatorie am grija mereu sa ii atentionez pe oameni sa nu traga de ele, sa le lase jos (ca oricum nu sunt ei intr'atat de minutiosi...).

pe subiect:
- are ~3500km, simt ca a prins elan frumos fata de primii km rulati, are nerv deja, consumul s'a mai domolit. chiar imi tin un soi de tabel lunar cu toti parametrii realizati. consum, viteza medie, procent urban/rural... poate fi interesant cand se aduna cifrele, poti face un bilant, asa, de chestie. poate fi util si la revizii, nu te abureste nimeni cu povesti...
- e masina perfecta pentru mine in sensul ca se adapteaza la tot ce vreau sa fac cu ea - ma refer la bancheta rabatabila in special. e primul meu hatchback, eram nesigur pana acum de idee... ei bine: locuri pasageri corecte, confortabile, e totusi maricica masina. cu bancheta 2/3 rabatata sau total intra 3 biciclete fara probleme (sportul favorit - important pentru mine la o masina sa pot transporta asa ceva in week-end/vacante). ma amuza teribil cand arata ca o utilitara smile.gif altfel, e eleganta pentru clasa ei.
- ca minus: au aparut micile zgomote in stalpii centrali, plus tableta spate. ma asteptam la asta. renault are istorie in familia mea si nu ma mai sperie... ma irita insa senzatia la fel ca in prima zi. nu imi plac masinile scartaitoare. reversul: nu as da 2-3-4000euro in plus pe altceva doar pe considerentul asta smile.gif
- nu stiu din ce motiv incepe sa imi miroasa bizar climatizarea. mirosul acela specific, nasol. mi se pare foarte devreme... dupa 3 luni.
- culoarea, beige poivre', tine bine in conditii de jeg. daca iti cureti frumos geamurile aproape ca nu mai sesizezi restul. un geam curat face diferenta tongue.gif altfel, imi place... e pe gustul meu.

per total: un lucru bun pentru mine. azi nu ma vad in altceva. ma simt bine in ea, pacat ca nu sunt inca sosele misto si trafic normal ca sa te poti bucura de ea la maxim...


suplimentar: am o nedumerire... stiti traficul din Bucuresti. ei bine, mi se pare ca rotile din fata se imbacsesc cam mult din cauza franelor... afara folosesc frana de motor in paralel. in oras nu sunt agresiv la opriri, mai ales ca se merge ca melcu', si totusi intr'o saptamana devin cam negre... nu prea imi place si nu stiu cu ce sa le curat, sa nu se impregneze capacele. e urat rau... e grav, doctore? smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 2 Oct 2007, 14:31
Post #17


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




eu mi-am gasit intr-o zi stergatorul de la pasager ridicat, iar sub stergatorul de la sofer un bilet cu parcare pe locul altuia. cred ca le-ar fi ridicat pe amandoua daca ar fi putut radmasa.gif

masina se apropie de 3000 km

This post has been edited by sadi: 2 Oct 2007, 14:35


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 2 Oct 2007, 17:57
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Mirosul de la clima se elimina prin folosirea sprayurilor dedicate.
Negreala e de la placutele ecologice. Pe de alta parte si taicameu a schimbat la Megane la revizia 2 placutele. Eu la cum arata ale mele le vad schimbate la prima... smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 4 Oct 2007, 07:21
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




QUOTE(Andrei Clio Trei @ 2 Oct 2007, 14:16)
imi tin un soi de tabel lunar cu toti parametrii realizati. consum, viteza medie, procent urban/rural...
*




1. laugh.gif acu' mi'am dat seama... "urban/rural" laugh.gif defect profesional probabil... a se citi "extraurban"

2. a-propos de tabel... scrie in cartea de intretinere ca daca umbli 70% in oras e bine sa schimbi unele chestii inainte de prima revizie, parca pe la 5.000-6.000km sau 10.000.... nu mai stiu exact... va tineti de chestia asta? de fapt de aici mi'a venit ideea sa imi tin o evidenta minima.

3. placutele astea uzeaza mai mult discurile decat cele "normale"?

4. clima nu se rezolva prin schimbarea unor filtre sau ceva? nu stiu cum e cu sprayurile, sunt bune - nu sunt bune... la mine e pe principiu': cat mai putine alifii pe/in masina cu atat mai bine, cel putin cat e noua.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 4 Oct 2007, 08:54
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




2. hmm...ce trebuie schimbat in cazul asta??

4. problema cu mirosul e ca din cauza condensului s-au format niste bacterii pe traseu, care numai cu solutii "intrusive" se poate rezolva smile.gif sigur, si filtrele e bine sa le schimbi daca poti...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 5 Oct 2007, 07:32
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




2. pe scurt ar fi cam asa... toata chestia e la capitolul "conditii speciale de utilizare":

cazuri:
- cel putin 50% viteza medie sub 30km/h
- mediu cu praf (santiere) mai mult de 1.000km/an
- cel putin 50% rulat la relanti (din aproape'n aproape)
- daca ai atasata o rulota
- daca umbli la sub 15grade sau la peste 30grade constant...

si atunci, pentru masini cu revizie normala la 15.000km:
- revizia se face mai devreme, la 10.000km sau la 1 an
- se schimba filtre aer, habitaclu, ulei si se schimba uleiu' la 7.500km sau la un an
- curele distributie si de accesorii si galeti la 40.000km sau la 4 ani

plus alte conditii pentru diesel si parca fara sa iti reseteze calculatorul...

ceva de genu' asta, nu am scris exact, e totul in cartea de intretinere...


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:54
Dacia