Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

"harait" la franare moale, Sunet ciudat la o franare

alabinas
post 3 Nov 2008, 13:57
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




De ceva timp, aud un sunet ciudat, un fel de harait la rotile din fatza, cand folosesc frana, :nu intra ABS'ul in functiune : o apasare normala. Nu stiu ce sa fac ? sugestii? Masina are doar 18000 km. Mersi

This post has been edited by alabinas: 3 Nov 2008, 13:58


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 3 Nov 2008, 14:16
Post #2


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Pai cred ca inca mai ai garantie => service. Idei pot fi multe, dar parerea mea este ca nu merita sa risti cu sistemul de franre pentru o idee sau o zi pierduta prin service (in cel mai rau caz) smile.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgabriel
post 3 Nov 2008, 14:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 24 July 06




Am patit si eu la fel. Era de la o piatra care intrase probabil pe la roata mad.gif . Am reusit sa scap de ea la o franare mai brusca(nu am franat special sa scap de piatra ci am fost nevoit). La franare usoara facea la fel. Dar pentru siguranta si linistea ta mergi la service. Multa bafta si sa ne dai de stire cum ai rezolvat.


--------------------
Renault Megane 2.2 Privilege 1.6 16V apr 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 3 Nov 2008, 14:59
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




O sa merg la service cu masina ca mi'au fopsit bara din spate in urma unui mic accident si au lucrat ca niste ciufuti -> de toata jena si o ii pun sa verifice si problema asta.


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 3 Nov 2008, 15:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




De obicei huruitul respectiv apare cand freaca metal pe metal placuta pe discul de frana. Dar banuiesc ca ai senzor de uzura la placute, asa ca trebuia sa ai un martor aprins in bord.


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip2k7
post 3 Nov 2008, 15:05
Post #6


Resistance Is Futile


Group: Members
Posts: 436
Joined: 23 July 07
From: Timisoara




Exista senzor de uzura la placute, cu martor aprins la bord?? Ale mele scartaie de zor cand franez (frana mai usoara), am 21k km si sunt curios daca s-au epuizat.


--------------------
Renault Megane Sedane II.2 Privilege 1.5dci 85CP 2007
All-In-One Dedicated Multimedia Unit + Xenon + LLumar-Powered Lighting + Magnat-Powered Acoustics
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 3 Nov 2008, 15:23
Post #7


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Nu exista senzor care sa indice la bord daca s-au dus placutele blink.gif , decat eventual ala care sa indice cand scade nivelul la lichidul de frana tongue.gif . Revenind la zgomot: asa fac toate din cauza placutelor( ori scartaie, ori dau un trepidat la franare asa ca si cum ar fi placutele uzate), explicatia s-a mai dat pe aici si prin service-uri ( se ard placutele de la franarile violente si se intaresc devenind casante, si la fiecare franare dupa aceea se macina din ele bucatele mici care dau un huruit deranjant la franare) radmasa.gif . Ai 2 metode sa rezolvi:
1. Te duci la spalatorie si ii pui pe aia sa dea bine cu apa pe la placute si pe la etrieri (frectie ca nu tine decat o zi maxim 2) laugh.gif
2. Schimbi placutele daca te deranjeaza asa de rau( dar candva vor incepe sa faca la fel cand au trecut placutele de jumatate ca si uzura) wink.gif



--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 3 Nov 2008, 15:40
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




Mersi pt informatii smile.gif


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 3 Nov 2008, 17:11
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Renault nu are senzor de uzura la placute? Foarte dezamagit as fi la ce inovatii in industria auto a adus renault.


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip2k7
post 3 Nov 2008, 21:45
Post #10


Resistance Is Futile


Group: Members
Posts: 436
Joined: 23 July 07
From: Timisoara




Multumesc solidconvert! Cum nu am bani de aruncat pe placute, deocamdata le mai tin si asa... probabil ii deranjeaza mai tare pe cei din exterior decat pe mine :-)


--------------------
Renault Megane Sedane II.2 Privilege 1.5dci 85CP 2007
All-In-One Dedicated Multimedia Unit + Xenon + LLumar-Powered Lighting + Magnat-Powered Acoustics
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 3 Nov 2008, 23:07
Post #11


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




Cred ca acel "huruit" despre care vb initiatorul topicului este acela ce apare la franari la viteza f mica (sub 8km/h) si cred ca vine de la detensionarea arcurilor fata. Apare mai ales in rampa/panta, in parcarile subterane cand o stai cu piciorul pe frana si ii dai drumul foarte usor, se aude acel "huruit" nemetalic.
La inceput m-am impacientat si eu, dar am mers cu un coleg cu un C-Classe si in parcarea etajata exact la fel se auzea cand frana f usor ... asa ca parerea mea e ca "asa face toate, inclusiv Mertzanele"


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 3 Nov 2008, 23:12
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




nu cumva la toate masinile cu abs atunci cand se termina placuta si face "masa" (o fi bine...) pe disc se aprinde martorul de frana sau service?

eu parca asa as zice... dar nu sunt sigur



--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nr1_gogon_1979
post 3 Nov 2008, 23:19
Post #13


MEMBRUL


Group: Members
Posts: 729
Joined: 22 August 08
From: Bucuresti: Floreasca & Muncii




la megane asa ceva e sf.la mine am schimbat placutele fata la 15.000 km...ajunsesera fier pe fier si nu s-a aprins nimic in bord...nu are ce sa se aprinda din moment ce placutele nu au senzor...asa ca sfatuiesc pe cel care a initiat topic-ul sa se duca de urgenta in service(daca nu este prea comod sa ridice roata si sa vada el cat mai este din grosimea placutelor...)si sa nu se joace,franele nu iarta...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2007
Dacia 1310 TX/1989
Renault Laguna I RN/1994
Chrysler 300c /2010
Mercedes E280 CDI 4Matic /2009
Mercedes C200 diesel /1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip2k7
post 4 Nov 2008, 19:44
Post #14


Resistance Is Futile


Group: Members
Posts: 436
Joined: 23 July 07
From: Timisoara




Gata! M-am hotarat! Imi iau Bugatti Veyron! A propos, si la ei scartaie franele smile.gif) vedeti aici cand franeaza (01:57):


...iar asta e ceea ce se intampla cand ramai fara mălai:


This post has been edited by cip2k7: 4 Nov 2008, 20:51


--------------------
Renault Megane Sedane II.2 Privilege 1.5dci 85CP 2007
All-In-One Dedicated Multimedia Unit + Xenon + LLumar-Powered Lighting + Magnat-Powered Acoustics
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 5 Nov 2008, 08:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Hai sa va explic cum e cu huruitul si cu senzorii.

La 21.500 am facut revizia la masina (Grande Punto).

Masina e burdusita de senzori. Baietii de la service au tinut-o 8 ore, si-au facut cumparaturile cu ea (20km in plus pe ceas; nu am zis nimic) si mi-au dat-o cu uleiul schimbat, filtru de ulei si de aer si batai prietenesti pe spate.

Acum la 24800km aud un huruit la frane din scurt si puternice. La frane lungi nu se auzea.

Verific discurile de frana cu degetul la exterior, oglinda. Zic ca nu am auzit eu bine. Mai merg un timp, iar aud huruitul. Verific discurile de frana la interior cu degetul (m-am si fript la deget) si gasesc un disc cu marele canion stantat pe interior. Semn clar ca una din placute s-a mucificat si freaca metal pe metal. Si am senzor de uzura, insa la o singura placuta din 4. Senzorul nu a zis nimic.

Azi ma duc peste ei cu scandal si ii pun sa imi schimbe placutele si discul pe cheltuiala lor.

Later edit:

OK, am revenit de la service, au demontat rotile in fata mea si mi-au aratat placutele de frana impecabile, arata ca noi, mi-au aratat discurile de frana, impecabile, ca noi. Santul de il simteam eu cu degetul este de la diferenta intre zona in care nu calca placuta de frana si zona pe care calca si deci mai uzata.

Mi-au demonstrat ca senzorul de uzura a placutelor este pe placuta care se uzeaza intotdeauna prima in 200% din cazuri: placuta de la etrierul cel mai apropiat de pompa de frana, pe care actioneaza cilindrul etrierului.

Mi-au spus ca huruitul ala se poate sa apara din cauza ca ferodoul placutelor cateodata nu este perfect omogen si mai ajunge la cate un strat de insertii metalice mai aglomerate ca de obicei.

Au demontat toate placutele si tamburii din spate si au dat cu spray de curatare la toate franele.

Evident ca toate argumentele lor au stat in picioare, drept urmare m-am simtit ca un papagal ca m-am dus cu spume la gura acuzandu-i ca mi-au stricat discul.

Mi-am cerut scuze, am dat mana cu ei si am plecat.

De cand am plecat cu masina din service nu mai face nici un zgomot pe la frane.

This post has been edited by Thanatos: 5 Nov 2008, 11:03


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nr1_gogon_1979
post 5 Nov 2008, 12:26
Post #16


MEMBRUL


Group: Members
Posts: 729
Joined: 22 August 08
From: Bucuresti: Floreasca & Muncii




deci,daca intr-adevar tii la viata ta,du-te la un service,pe forum nu se repara masina,si mai ales daca tii la viata altor participanti la trafic...restul sunt basme de pe forum.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2007
Dacia 1310 TX/1989
Renault Laguna I RN/1994
Chrysler 300c /2010
Mercedes E280 CDI 4Matic /2009
Mercedes C200 diesel /1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 7 Nov 2008, 12:49
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




O sa incerc sa ajung sapt viit la service si va trimit constatarile smile.gif.


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 02:32
Dacia