Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema directie

AndreiClioTCE
post 13 Jun 2021, 14:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 June 21




Salutare!

Am si eu o mare problema de cateva luni si nu gasesc rezolvarea.
Precizez ca am un Clio 4 TCE 75, achizitionat de la reprezentanta Meridian Nord in octombrie 2019.
Totul a inceput iarna trecuta. Cand plecam dimineata, cateodata, volanul ramanea intepenit putin spre partea dreapta iar masina tragea rau in dreapta, pana se redresa in mers in cateva minute. Am crezut ca nu e mare lucru, deoarece nu se intampla zilnic iar volanul isi revenea in pozitia initiala dupa cateva minute. Insa acum, de ceva timp, chiar daca nu mai ramane volanul blocat spre dreapta la plecare, a inceput sa traga in dreapta in mers. Nu trage tare insa se simte, daca lasi volanul liber, cam in 3-4 secunde ajungi in sant.. si e foarte enervant. Chiar daca il indrept putin spre stanga, el tot se indreapta putin spre dreapta si incepe sa traga. Si nu, nu e de la drumuri sau altceva - am testat si tot testat peste tot.
Nu am avut niciun accident cu masina, nu am luat gropi foarte mari (decat cele uzuale care sunt in minunatul Bucuresti sau zonele adiacente ca deh, asta e Romania - tara hartoapelor), am reviziile toate, am schimbat pe cauciucurile originale de vara, am facut presiunea, tot.
Am facut programare la service la Meridian Nord, le-am povestit toata problema. Evident, dupa 10 minute, mi-au zis ca nu are domne nimic masina si ca doar trebuie sa vin sa schimb placutele de frana ca sunt la 85% uzate (alta chestie cam dubioasa.. dupa 1 an de zile sa trebuiasca schimbate placutele? sunt cumva din plastic?).
As vrea sa ma ajutati daca a mai trecut cineva prin chestia asta, sau ma poate indruma ce as putea sa fac, adica poate fi de la unghiul de fuga sau alte cauze? Si cum pot sa imi dau seama atata timp cat cei de la reprezentanta au constatat ca nu are nimic? Daca ma duc la un service si platesc sa imi faca unghiul de fuga si va fi tot la fel?
Si cel mai important, cum pot rezolva cu cei de la Renault, stie cineva vreun mail, nr de tel, de reclamatii (unde chiar sa raspunda cineva sau sa se ocupe- nu un simplu formular sau robot), sau sa contactez ANPC-ul? Pt ca e evident ca nu ma pot intelege cu cei de la Meridian Nord decat daca iau legatura cu cineva mai mare.
Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Clio 4 2019 / 0.9 TCE 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jun 2021, 14:23
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mergi la alt concezionar ca ai in Buc. mai multi.

placutele de feana tin pana in 20k km ... eu la 40k am schimbat placutele a doua oara + disvuri ca ersu la limita de uzura si alea ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wud
post 13 Jun 2021, 14:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 May 18




Recalibrare unghi direcție si senzor cuplu (pe diagnoza de reprezentanta).


--------------------
nu detin nu detin nu detin - nu detin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
larkinsen
post 13 Jun 2021, 19:09
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 22 March 18




Suna la vocea clientului.Baietii cand stiu ca masina e in garantie ofera banda:nu e nimic domne.Nu prea le convine sa schimbe piesa ca lor nu le iese nimic.Si eu am patit la fel cu alte defecte dar spre ghinionul lor am luat atitudine si am sunat la vocea clientului si i-am facut de cacao,amenintari cu dat in judecata,sunt o pata pe numele marcii etc.Cei de la vocea clientului au sunat la reprezentanta si sa vezi cum nu mai stiau sa ma perie ulterior.Si ce sa vezi..mi-au dat si dreptate in ceea ce priveste defectul si mi s-au inlocuit piesele pe garantie.Si acum ma stiu cei de acolo ,chiar dupa ce a iesit din garantie masina si se poarta cu mine de parca as fi de-al casei.Deci,cu bunul simt nu vei rezolva nimic.


--------------------
Renault Clio Life Evo 1.2 16V 75CP - 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiClioTCE
post 17 Jun 2021, 08:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 June 21




Salut!

Multumesc de ajutor. Am sunat la vocea clientului si le-am explicat toata problema. M-au programat la alta reprezentanta, respectiv la union motors. M-au intrebat daca vreau sa ma programeze tot la meridian nord insa am refuzat, nu aveam de gand sa ma duc iar acolo si sa plec cum am venit.
Sper sa rezolv la reprezentanta asta si sa nu se ajunga la altele. Si sper sa fie putin certati si cei de la meridian nord.


--------------------
Renault Clio 4 2019 / 0.9 TCE 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 30 Jun 2021, 12:34
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




Salut AndreiClioTCE,

Ai reusit sa rezolvi problema?


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:08
Dacia