Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sulina, Poveste de iarna si vara

cccccc
post 8 Jun 2022, 20:44
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 4 May 12




muzeul este diferit ca locatie de cel de la far. eu ii spun muzeu insa este vorba de expozitie sulina veche. farul este in renovare si nu am ajuns la un eventual muzeu. am sa caut poze. se poate accesa sulina apoi in apropierea farului pe roseti intersectie cu strada 3 este localizata expozitia. daca dai clic pe iconita se deschid imagini din muzeu. expozitia este particulara si a fost prezentata de o incantatoare doamna. scuze de intarziere.


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Jun 2022, 21:32
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.003
Joined: 29 May 06




@cccccc
Multumesc pentru detalii.
Clar, am pus pe lista muzeul ala privat pentru data viitoare cand voi ajunge la Sulina.

In rest, niste poze din Sulina se poate?

P.S. In Tulcea au terminat lucrarile de la faleza?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 16 Sep 2022, 21:02
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 4 May 12




din pacate nu am imagini din tulcea sau sulina
pe canale am fotografiat niste nuferi in padure nu am fotografiat iar pe bara am stat ghemuit la valuri de 1-2 m intr-o barca zvelta de fapt dar care nu exprima incredere. langa epava tot asa. am scapat de ele cand ne-am apropiat de malul peninsulei. se auzeau bubuituri prin ucraina, posibil pe insula serpilor. epava se vede cu un binoclu cu marire de 20 de la plaja din fata umbrelutelor. greu se vede cu ochiul liber.
in ce priveste lucrarile la faleza tulcea pot spune ca inca se lucra in mai, dar fara zarva mare. posibil sa o termine in termen. termenul ca la orice lucrare mai mare poate suferii modificari dar tot in termen ramane.
intradevar sunt multe de filmat sau fotografiat in cele doua orase, insa acum trebuie un ochi de artist pentru ca internetul este plin.


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post Today, 07:34
Post #184


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.007
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Update 2024
Expozitia sulina veche este de vizitat, domnul care o detine e o mina de aur si foarte dornic sa ofere explicatii , fiind sulinean nascut si crescut, pescar si fost navigator. Il gasiti pe FB cu pagina Monografia orasului Sulina
IMG_20240527_112244.jpg ( Size: 2.96mb ) Number of downloads: 19
IMG_20240527_113956.jpg ( Size: 3.29mb ) Number of downloads: 19

De mancat noi am manacat la eastland pe faleza, aveau oferte suficiente in afara de peste si derivate (pizza, paste, bruger etc) si fiind prohibitie oricum nu era treaba si cu pestele presupun. Era si dorada sau creveti prin meniu.

Drumul Tulcea Sulina l-am facut cu psagaerul Navrom MOLDOVA, reparata in 2010, are niste elemente de decor din lemn in inetrior superbe, chiar am si vorbit cu un marinar foarte mandru de meseria lui care ne-a zis aca fost cu nava in santier si chiar el s-a ocupat sa relacuiasca acele elemente. La intoarcere pe Banat, renovata mai recent nu sunt decat elemente de metal si PVC. Returul cu una din navele rapide ale Nautica Sulina sua TDS e o optiune, dar 1.5 ore stai in scaun pe cand pe pasager ai toaleta, punte deschisa sa fumezi, AC , bar (cu produse romanesti majoritar, de la bere vin pana la tarii si gustari de la Alka sau European foods la preturi decente, 5 lei o cafea, 10 lei o bere). Initial vroiam sa revenim cu o nava rapida, dupa plimbarea prin delat cu una (diverse modele de salupe Corsar) am revenit la idea de pasager, chiar daca pleca la 7 AM din Sulina. In alte zile exista si optinea de nava semirapida, un catamaran, detalii orar si durata tranzit pe siteul Navrom. La dus cel putin a ajuns la Sulina la minutul cand trebuia si nu mai tarziu .
La plaja am fost pe jos, avand cazarea in estul orasului e o plimbare ok, pentru cei care stau in vestul orasului taxiul e o optiune (sunt vreo 15 in oras de la vreo 3 firme cred) si este si un microbuz care face un tur la 30 minute. Langa plaja era bar si o carciuma deschisa, o bere, un Bacardi breezer si un nectar 45 de lei, au si umbrare si inchiriau sezlonguri. Nisipul cica e cel mai fin din Europa, seamana cu praful dar nu se ridica desi batea vantul cu vreo 30 km/h. IMG_20240526_170154.jpg ( Size: 3.27mb ) Number of downloads: 24
IMG_20240526_170157.jpg ( Size: 3.61mb ) Number of downloads: 18

La epava, insula K sau golful musura nu am ajuns, era marea prea montata pentru salupele noastre dar am ajuns pe locul Rosu -Rosulet, canalul litoral etc.

PRin oras am ramas surpins de cate masini sunt (desi trafic nu e), destui caini si pisici comunitare (cainii blanzi, ca au destui biciclisti), oamenii iubesc trandafirii si nucii din ce am vazut.




IMG_20240527_165648.jpg ( Size: 3.76mb ) Number of downloads: 17


Aici si o poza din cimitirul orasului, are sectie pe stil vechi, protestanta, musulmana conform fiecare etnii care s-a perindat pe acolo. Exista si biserica greaca si catolica pe langa CAtedrala cu hramul Sf nicolae si Alexandru, care este identica cu o biserica catolica de la regensburg de la izvoarele dunarii, doar ca a lor este renovata nu amarata ca a noastra.
IMG_20240526_175339__1_.jpg ( Size: 6.4mb ) Number of downloads: 7


This post has been edited by einstein1984: Today, 07:49


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 11:39
Dacia