Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

70 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mancarea preferata

Dodone
post 17 Nov 2009, 22:46
Post #151


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Mariane, daca nu tinem o intalnire a forumistilor la iarba verde, unde sa te poti "produce" in voie, cu mine ai rupt-o in fericire ! De n-o sa umbli cu pompa de aer si cu ventile dupa tine mai des decat cu umbrela, sa vezi tu numa' !
Promit sa te ajut cu tot ce trebuie, ca mie mi-e tare lene sa ma apuc singur icon_mrgreen.gif .
Poate facem la vara, pe malul Timisului o fecioreasca...

This post has been edited by Dodone: 17 Nov 2009, 22:48


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 19 Nov 2009, 23:11
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Offtopic!
Vad ca ti-ai facut un obicei din a ma ameninta si de a ma mentine intr-un "climat de teroare"! ph34r.gif
Bine!Accept propunerea dumitale si imi voi pune la dispozitie toata experienta( wise_guy.gif ) si cnăuhau'!
Cu o conditie!!Sa ma inveti si pe mine sa ma dau cu "inline skate roller"!
Ce,numa' matale sa stresezi babele prin cartier??
Lasa sa fim doi!!
Parca si aud:
"-Ptui,maica!!Ia uite la astia doi!!Oameni batrani si fara minte!!"


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 20 Nov 2009, 14:01
Post #153


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




radmasa.gif O.K., iț ă dil.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 22 Dec 2009, 02:10
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Coane Mariane...ca te vad insomniac ca mine:
DSC00055.jpg ( Size: 361.21k ) Number of downloads: 628

In vasul ala se perpeleau bucatele de porc si oaie cu ceapa tocata marunt si vin. Pe gratar poti zari in prim plan si niste halci de mistret. Altceva nu am avut in plus decat mamaliga cu mujdei ...si pe asta s-a bazat toata chermeza. A, si pe niste feteasca, normal. smile.gif

This post has been edited by Dan73: 22 Dec 2009, 02:16


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 23 Dec 2009, 21:25
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Valeleu,aman si vai...
Am zis ca nu mai postez aci pana dupa Craciun!!Da' pot?? mad.gif
Crunta-ti fu razbunarea,boier Dane!!
Ai stat matale si te-ai cujetat cand sa ma otanjesti la lingurica! happy.gif
Si ai stat si ai stat pana ce gratarul meu a ajuns un troian de zapada. huh.gif
Si atunci m-ai "servit"!!! 38.gif 38.gif
Io te-am "atacat" ca niste amarati de bureti parpaliti si cu niste papusoi schierti.
Matale?Omori muste cu tunul!!Imi declansezi averse in mancatoare cu fleici de mistret,carnati proaspeti si un ditai ceanu' de "bograci"!!! 38.gif
Si mai suntem si in post! rolleyes.gif
Zi mersi ca nu te-au luat la zor "crestinii practicanti" cum am patit eu de Paste!! 04.gif
Sa-ti fie de bine!!Faine bucate!!Sper ca ti-au tihnit cu prisosinta! biggrin.gif
In clipa de fata madam-j nu se mai vede din oale!!
Promit SOLEMN sa revin!! wink.gif

23 Dec 2009, 21:41:
QUOTE(pcs @ 3 Dec 2009, 21:57)
Colega Marian, promit pana de Craciun reteta exclusivista a ciorbei radautene, versiunea restaurantului "National" de la Radauti, locul unde se zice ca s-a nascut celebra ciorba ( cu legenda atasata )!
*


Colegaaaa!
Craciunul bate la usa! rolleyes.gif

This post has been edited by marian-j: 23 Dec 2009, 21:41


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 23 Dec 2009, 22:08
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




N-au ce zice crestinii practicanti ca porcul a tinut post...numa' iarba si graunte a mancat saracu de el smile.gif . Prin urmare...intelegi mata'...mi-a priit si am halit cu constiinta impacata biggrin.gif Multumesc de urare.
Daca zici ca revii si tinand cont de situatia in care se afla stimata doamna J, eu redirectionez energia catre scuturi. smile.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 23 Dec 2009, 22:28
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




"porcul a tinut post...numa' iarba si graunte a mancat saracu de el" radmasa.gif


<span class='edit'>24 Dec 2009, 01:34:</span>
70 de sarmalute iau directia cuptorului intru desavarsire.Madam-j e recunoscuta de tăt neamu' ca maistoriță in migaloasa potricaleala a alcatuirii sarmalelor.Cu varza pusa la murat de soacra-sa!! icon_mrgreen.gif
Ciorba e in toiul facerii.
Raciturile(cocioane,cotoroage,aspic,piftie,cracituri,etc) fierb molcum.
Io ma indeletnicesc cu pozatul,cu datul din gura(prin bucatarie si pe forum) si cu o sticluta de weinbrand. cool.gif
Muncim in continuare!!
Fiecare cu treaba lui!! wink.gif

This post has been edited by marian-j: 24 Dec 2009, 01:39

Attached thumbnail(s)
DSCF1767.JPG ( Size: 950.26k ) Number of downloads: 578
DSCF1776.JPG ( Size: 1001.96k ) Number of downloads: 556
DSCF1779.JPG ( Size: 952.78k ) Number of downloads: 548
DSCF1780.JPG ( Size: 947.52k ) Number of downloads: 531


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 24 Dec 2009, 01:43
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, imi fac mea culpa si atasez retetei si legendei si meniul mesei tipice din prima zi de Craciun de pe la noi.
Deci, legenda: se zice ca ciorba radauteana s-a nascut undeva intre '85 si '89, la restaurantul "National" din Radauti, restaurant vechi de pe vremea austriecilor, amplasat vis-a-vis de catedrala, intre drumurile spre Sucevita si Putna. Era asteptata o delegatie a regiunii Cernauti, care facea o vizita in judet si toata gasca de politruci trebuia sa ia masa acolo. Meniul trebuia sa contina obisnuita ciorba de burta, dar, ghinion, dupa vreo ora a cazut curentul - cablu impuscat - si a revenit abia dupa vreo trei ore, asa ca nu mai era timp sa se fiarba burta. In disperare de cauza tanti bucatareasa a inlocuit burta cu pieptul de pui, a mai dres-o putin si uite asa s-a nascut si ciorba radautena. Trebuia sa fie ceva care macar sa aduca cu ciorba de burta, ca asta era trecut in meniu.
Acum, reteta: se incepe cu un rasol de vitel ( sa fie cam 1-2 kg ), avand grija ca oasele sa fie taiate astfel ca apa sa ajunga la maduva. Se spala bine in apa rece si se pun la fiert pe foc domol, pret de vreo doua ore, pana iese o supa grasa . Cui ii place poate sa adauge o ceapa si un morcov, care mai indulcesc un pic zeama. Dupa ce a fiert bine supa de carne se strecoara astfel ca sa nu ramana decat zeama limpede - astfel obtinem cam 2 litri de supa.
In supa de vitel punem la fiert 2-3 piepturi de pui, cu piele si os, vreo 3 morcovi medii, ceva albitura - patrunjel sau pastarnac. Lasam sa fiarba bine, pana se moaie pieptul de pui si legumele, dupa care tragem oala de pe foc si dam deoparte carnea si legumele, si mai trecem odata lichidul prin strecuratoare, ca sa fie limpede. Curatam carne alba de piele si oase si o taiem fideluta, apoi o punem in supa limpede si o dam iar pe foc mic. Batem bine vreo jumatate de kg de smantana ( nu de magazin ca-i pacat de munca ) cu doua galbenuse, si incepem sa o turnam in supa fierbinte, amestecand continuu sa nu faca cocoloase ci "zdrente". Dupa ce se coaguleaza amestecul, completam cu sare, mujdei de usturoi facut cat mai fin - cu apa , nu cu ulei - si un gogosar murat in otet, taiat feliute, sa dea cu un pic de rosu in farfurie. Se poate completa in oala cu o lingura de otet din borcanul cu gogosari. Este recomandat ca si otetul pus pe masa sa vina din acelasi borcan. Cui ii place un pic mai dulce si ceva mai groasa, poate sa puna in supa si radacinoasele facute piure.
Oricum, de la prepararea ciorbei asteia, ramane destul si pentru necuvantatoarele de pe langa casa omului!
Si acum meniul de la masa din prima zi de Craciun, masa care ii musai sa fie luata de intreaga familie, de regula trei generatii:
1. Antreuri reci - feliute de carnat de casa, chisca ( un fel de caltabos ), kaizer, muschiulet, toba, slaninuta si toate afumaturile care de-abia au iesit de la fum ( evident, porcul a fost taiat cam cu doua saptamani inainte, sa aiba timp sa se faca cumsecade toate afumaturile ) plus branzeturile de prin casa: cas sarat la putina, ceva telemea, cascaval, alaturi de o palinca adusa de peste munti, din Bistrita sau Maramures
2. Raciturile de porc
3. Supa de gaina cu taietei de casa,
4. Rasolul de pasare cu hrean cu smantana
4'. Era sa uit - sarmalele in cuib, cu smantana si mamaliguta
5. Friptura de porc la tava, completata cu carnati din tochitura - ( pentru cei interesati, dau si reteta asta), cu muraturi si cartofi taranesti
6. cozonac, prajituri cu nuca, placinte cu mere si cu brinza dulce.
In afara de palinca se bea vin rosu, sec sau demisec, iar pentru copii bere de casa, dulce si fara alcool.
Masa incepe pe la 13.00 si se termina undeva pe la 19.00

This post has been edited by pcs: 24 Dec 2009, 01:47


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 24 Dec 2009, 02:33
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Coane pcs,n-am ce mai zice!
Iti multumesc frumos! respekt.gif
Contiuam sa muncim!
Filtram raciturile! wink.gif


Attached thumbnail(s)
DSCF1781.JPG ( Size: 915.5k ) Number of downloads: 146
DSCF1782.JPG ( Size: 918.83k ) Number of downloads: 119


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 24 Dec 2009, 02:54
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Noi am ajuns la cozonaci!


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 24 Dec 2009, 03:07
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Voi vi-s mai harnici! smile.gif
Noi inca firtisim sarmalele!
P.S.
Ia ghici matale,coane pcs,de unde provine oala aia de sarmale! rolleyes.gif

This post has been edited by marian-j: 24 Dec 2009, 03:09

Attached thumbnail(s)
DSCF1784.JPG ( Size: 1011.18k ) Number of downloads: 161


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 24 Dec 2009, 17:04
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




QUOTE(marian-j @ 24 Dec 2009, 03:07)
Voi vi-s mai harnici! smile.gif
Noi inca firtisim sarmalele!
P.S.
Ia ghici matale,coane pcs,de unde provine oala aia de sarmale! rolleyes.gif
*


marian-j de curiozitate ce greutate ai?


--------------------
renault captur 0,9 tce 90 cp - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 24 Dec 2009, 21:35
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ma duc la baie sa ma cantaresc si vin imediat;74kg in tzoale de casa si papuci repartizate pe 176 de cm.
Cu ceva surplus in zona taliei!De la bere! blush.gif
De ce ma intrebi?
on
Sa revenim la oale si tingiri.
Continuam cu sufleul de sunca ce va fi insotit de un sos gros de smantana si ciuperci precum si cu friptura "inlacrimata"din greu cu vin alb.
P.S.
Cand iese friptura de la cuptor intra "purcelusii" in locul ei.
Purcelusii sunt muschiuleti de porc umpluti cu compozitie de carnati trecuta de doua ori prin masina de tocat si inveliti in prapore.Baitzul in care inoata e condimentat si aromat cu tot felul de mirodenii si ierburi.Se mananca rece taiat in felii subtiri.Nebunia de pe lume!!

This post has been edited by marian-j: 24 Dec 2009, 21:45

Attached thumbnail(s)
DSCF1785.JPG ( Size: 965.65k ) Number of downloads: 152
DSCF1788.JPG ( Size: 984.7k ) Number of downloads: 124
DSCF1790.JPG ( Size: 944.33k ) Number of downloads: 117
DSCF1789.JPG ( Size: 954.37k ) Number of downloads: 115
DSCF1791.JPG ( Size: 996.15k ) Number of downloads: 114
DSCF1792.JPG ( Size: 956.82k ) Number of downloads: 128


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 24 Dec 2009, 22:52
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Asta-i un contraatac cu toate tipurile de arme. biggrin.gif Un fel de blitzkrieg. wacko.gif
Nu-i bai...maine dimineata plec la drum si ma regrupez la mama. Poate am o sansa cu sarmalele ei. Are un secret care le face imbatabile ph34r.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 24 Dec 2009, 23:06
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Numa' ce ma sunat maica-mea mai devreme! laugh.gif
Sunt gata cozonacii,cremesul si tortul! wink.gif
S-au facut si "purcelusii"!
Maine mai sosul de ciuperci si gata.
Aranjam platourile cu caltabos,sangerte,toba si restul "porcariilor" si ni-s gata de intampinat oaspetii! wink.gif
Drum bun Dane si ghiftuiala placuta!
Craciun fericit atat dumitale cat si la restul familiei.
Transmite-i respectele mele mamei dumitale si ia vezi poate o "descosi" cumva in legatura cu secretul ala! rolleyes.gif

Attached thumbnail(s)
DSCF1793.JPG ( Size: 987.88k ) Number of downloads: 147


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 24 Dec 2009, 23:20
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Pai secretul il stiu si eu. biggrin.gif Atata numai iti spun ca printre sarmale baga un soi anume de ardei umpluti si ei cu tocatura de sarmale. Stai, nu te bucura ca secretul e tocmai soiul ardeiului. Iti functie de cum decurg negocierile de pace poate iti dezvalui secretul pe de-a-ntregul. smile.gif
Multumesc la fel coane Marian, toate cele bune tie si celor dragi.
La fel si colegilor de pe forumul asta.
Craciun fericit!


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 24 Dec 2009, 23:33
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Gata!Pace!Armistitiu!Ce vrei matale! white_flag.gif 017.gif
Mor de curios! blush.gif
Daca ai putea face niste poze ti-as ramane profund indatorat. rugaciune.gif
Ma alatur si eu urarii dumitale!
Craciun fericit tuturor celor de pe forum! imbratisare.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 24 Dec 2009, 23:50
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Bun, sunt multumit smile.gif ...altfel nu ma vedeam prea bine data fiind maiestria consoartei dumitale.
Promit ca o sa iau de la mama samanta de ardei din asta si-ti trimit prin posta smile.gif N-o sa-ti para rau...da un gust sarmalelor de dai cu caciula dupa caini. biggrin.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 25 Dec 2009, 19:05
Post #169


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(rombul @ 24 Dec 2009, 17:04)
marian-j de curiozitate ce greutate ai?
*


Conu' Marian are metabolism accelerat, ca si mine tongue.gif . Eu am 72 kg./1,80 m., dar dau simultan de mancat cantitati mari de mancaruri la bursuci gastrici care depasesc quintalul.
La ce scrie pe aici conu' Marian ati putea usor crede ca traieste ca sa manance laugh.gif , dar va garantez ca nu e asa 04.gif .


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 27 Dec 2009, 20:24
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Uite coane Marian:
DSC00196.JPG ( Size: 361.73k ) Number of downloads: 148

Astia-s ardeii de care pomenii mai sus. Oltenii si Teleoltenii biggrin.gif (stii tu, aia ca mine care-s nascuti in partea mai dinspre Olt a Teleormanului) le spun "raci"
Daca nu gresesc sotia ta e olteanca asa ca ar trebui sa ii cunoasca. smile.gif
Ardeii astia se insira pe ata si se pun la uscat undeva la loc aerisit. Iarna se face asa numita ciorba de raci pe care o ai in poza, buna in post dar mai buna la mahmureala. Reteta e simpla, trebuie doar nitica experienta la prepararea rantasului cu care se umplu ardeii astfel incat sa nu se faramiteze si sa stea in ardei (un secret ar fi si inteparea ardeiului). Rantasul se face din 2-3 cepe calite in ulei (sau si mai bine praz) peste care se pune faina, sare, cimbru si putina pasta de rosii. Amestecul asta se poate aduce la consistenta necesara cu zeama de varza. Separat se fierb in apa diverse legume..neaparat telina dar si morcov, ceapa, pastarnac. Nu pui apa prea multa si nici sare pt ca atunci cand sunt legumele aproape fierte adaugi cam o treime zeama de varza...ma rog, dupa gust, poti pune si mai multa. Cand e in clocot pui si ardeii de raci umpluti cu rantas. Se fierb inca vreo 10 min.

Dupa cum ti-am zis si dupa cum ti-am dovedit cu poza atasata, ardeii astia se pot folosi si la sarmale. Ca si la ciorba de raci, ei sunt tinuti un pic la inmuiat inainte de umplere cu compozitia de sarmale, pt ca atunci cand ii iei de pe ata sunt uscati si se cam rup. Chestia e ca "racii" astia sunt destul de aromati si unii dintre ei putin iuti asa ca dau o aroma si un gust destul de bun sarmalelor.
Pofta buna! biggrin.gif

This post has been edited by Dan73: 27 Dec 2009, 22:03


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 28 Dec 2009, 20:48
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Nene Dodone,metabolismul meu a inceput sa se leneveasca.Varsta,deh. rolleyes.gif
Pana acu' v-o 5-6 ani nu "saream" de saptej' de kile.Norocul meu ca hala de la munca e lunga cat o zi de post si am unde sa "prajesc" (vreau-nu vreau) caloriile.Dreptu-i ca ma ajuta si firea mea,hai sa-i zicem,usor mai agitata. biggrin.gif
Multumesc pentru "suport". smile.gif

Colega Dan,informatia dumitale este corecta! wink.gif
Intradevar sotia mea este o demna fiica a Olteniei dar habar nu are ce-s aia "raci".Cand am intrebat-o de "raci" d-aia a inceput sa se uite ciudat si usor amuzata la mine suspectandu-ma ca am facut o vizita pe la clondirele cu răchie din șpais. blush.gif
'Mneaei e oltenca de pe Jii (din Craiova mai exact) si nu prea cunoaste regionalismele intrucat e "mimoza de balcon". happy.gif
Cred ca stiu de unde sa fac rost de ardei din ăia dă zisăși matale!! wink.gif
Pe la noi le zice "piparci uscate" . wink.gif
Iti multumesc frumos atat pentru idee cat mai ales pentru solicitudine.
Declar,unilateral,"conflictul" incheiat si propun s-o dam la pace. drunksinging.gif

This post has been edited by marian-j: 28 Dec 2009, 20:51


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 4 Jan 2010, 21:19
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Asa-i ca sunteti satui de friptane,racituri si sarmale?
Nu-i asa ca dospesc in voi carnatii,jumarile si caltabosii?
Iaca imi permit sa vin cu o sugestie absolut diuretica! happy.gif
Clatite cu ciuperci!
Cina perfecta! wink.gif


Attached thumbnail(s)
DSCF1799.JPG ( Size: 962.59k ) Number of downloads: 140
DSCF1800.JPG ( Size: 937.72k ) Number of downloads: 135
DSCF1801.JPG ( Size: 932.74k ) Number of downloads: 124


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 4 Jan 2010, 21:56
Post #173


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




daca nu pui si reteta ,,, se umfla rau de tot


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 4 Jan 2010, 23:10
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Gata sefu'!
E simpla!
Se fac clatite!Absolut comune!Cu apa,cu lapte,cu sifon sau apa minerala.Fiecare cum le prefera.
Cand teancul de clatite e destul de impunator trecem la umplutura.
Se iau ciuperci proaspete(noi folosim champioane de dimensiuni mai mici) si se fierb in apa cu putina sare.Atentie!!Nu cojiti ciupercile!!
Calim una-doua cepe in ulei de masline si adaugam un pic de amidon,marar verde tocat si o lingurita de faina.Cand ciupercile sunt fierte le scurgem bine-bine de apa si le adaugam in tigaia cu caleala!Se amesteca energic pe foc mic!
Cand sosul de ciuperci s-a legat un pic incepem sa-l asternem in clatite si sa-l impachetam strans!Clatitele astfel umplute se aseaza intr-un vas de Jena.
Ca toping se pregateste un amestec format din doua-trei linguri de smantana proaspata si doua-trei galbenuse de ou "caftite" zdravan cu mixeru'!Se pune si maglavaisul ala peste clatite si totul se da la cuptor pt aprox. 20'.
Se servesc calde cu un pic de marar verde presarat pt decor!



--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 4 Jan 2010, 23:23
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




Ai, o sa visez numa' clatite cu ciuperci la noapte!


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 5 Jan 2010, 00:01
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Coane Mariane, stiu ca e fara intentie, dar pozele alea imi facura golul din stomac parca si mai mare. biggrin.gif
M-am jurat sa ies in primavara pe la 90 de kile. Cam asa ar fi ideal la inaltimea mea...dupa gustul soatei. In ideea asta maine fac post negru asa ca ai mila si matale si nu mai veni cu alte minunatii pana maine seara smile.gif

This post has been edited by Dan73: 5 Jan 2010, 00:03


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 5 Jan 2010, 10:00
Post #177


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Coane Mariane, ești terorist !


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 5 Jan 2010, 10:48
Post #178


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




blink.gif citit ultima pagina si 38.gif 38.gif 38.gif

Esti crunt coane Marian..cu cate kile ai iesit in plus din sarbateuri? tongue.gif


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Jan 2010, 11:03
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nea mariane...ma faci sa vin sa fac inspectia la mata(le) la statie...


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 5 Jan 2010, 12:01
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Cine saracia m-a pus sa ma uit aici? Acu stau cu buza umflata sad.gif !


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
70 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 18:11
Dacia