Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Frana de mana automata Laguna III, probleme, solutii

FDR
post 6 Jun 2020, 16:10
Post #181


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




QUOTE(BadeaGerula @ 6 Jun 2020, 16:54)
E bine sa le schimbi pe amandoua sau doar pe cel rupt ?
Care ep rocedura standard ?
Multumesc.
*



Daca tot am dat jos modulul ala, am preferat sa schimb ambele cabluri.


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaGerula
post 6 Jun 2020, 16:13
Post #182


E de la EGR !


Group: Members
Posts: 50
Joined: 21 September 15




Are cinveva referinta constructor de la cablul de frana va rog ?
Sau cu m s-ar putea afla ?


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 CVA 150 CP 2008 - GERULA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 6 Jun 2020, 18:13
Post #183


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




QUOTE(BadeaGerula @ 6 Jun 2020, 17:13)
Are cinveva referinta constructor de la cablul de frana va rog ?
Sau cu m s-ar putea afla ?
*



La Renault se schimba modul + cabluri. Nu se schimba doar cablurile.


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaGerula
post 6 Jun 2020, 22:21
Post #184


E de la EGR !


Group: Members
Posts: 50
Joined: 21 September 15




QUOTE(FDR @ 6 Jun 2020, 18:13)
La Renault se schimba modul + cabluri. Nu se schimba doar cablurile.
*



Nu vad de ce s-ar face asta ? Poate confirma cineva ? mi se pare absurd.


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 CVA 150 CP 2008 - GERULA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 8 Jun 2020, 17:14
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




BadeaGerula da este adevarat. In reprezentanta nu iti schimba cablurile ci modulul cu totul care este suuuper scump. Cablurile se schimba foarte usor.

Eu de aici am luat cablurile si s-au potrivit. De schimbat se schimba usor iar pe youtub gasesti destule tutoriale.

https://www.miidepiese.ro/cablu-frana-de-mana-lin35-78-10

Bafta!


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan1els
post 5 Sep 2020, 23:21
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 September 20
From: Timisoara




Salut colegii! Sunt nou pe forum si aceasta este prima mea postare. Sper sa fie unde trebuie. In caz ca nu, imi cer scuze moderatorilor.
Sa incep cu problemele mele, de la a mea Lagună 3.
1. Frana de mana nu se mai dezactiveaza automat la plecare in fata. In schimb daca plec in marsarier, se dezactiveaza. Tin sa mentionez ca am schimbat placutele acum aprox 1000km. A mai patit cineva asa ceva?
2. Senzorul de lumina si de ploaie, nu functioneaza decat atunci cand afara este foarte cald. De exemplu... Daca plec dimineata la 8 de acasa si sunt 14-15 grade afara, farurile raman aprinse desi afara este lumina. Asta pana cand temperatura de afara ajunge la aprox 25 de grade. Dupa ce se incalzeste, totul revine la normal. Acelasi lucru il patesc si cu senzorul de ploaie. Am observat ca si climatronicul nu functioneaza corect. Daca il las seara pe clima la 21 de grade si dimineata cand plec (fiind mai frig) setez temperatura la 25 de grade, nu imi tine minte ultima comanda, ci doar cea dinainte.
Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Laguna III 2012, Grandtour GT 4Control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 6 Sep 2020, 09:45
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Încearcă să faci un diagnostic cu can-clip poate vedea ce erori ai


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan1els
post 12 Sep 2020, 17:15
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 September 20
From: Timisoara




QUOTE(Dan1els @ 5 Sep 2020, 23:21)
Salut colegii! Sunt nou pe forum si aceasta este prima mea postare. Sper sa fie unde trebuie. In caz ca nu, imi cer scuze moderatorilor.
Sa incep cu problemele mele, de la a mea Lagună 3.
1. Frana de mana nu se mai dezactiveaza automat la plecare in fata. In schimb daca plec in marsarier, se dezactiveaza. Tin sa mentionez ca am schimbat placutele acum aprox 1000km. A mai patit cineva asa ceva?
2. Senzorul de lumina si de ploaie, nu functioneaza  decat atunci cand afara este foarte cald. De exemplu... Daca plec dimineata la 8 de acasa si sunt 14-15 grade afara, farurile raman aprinse desi afara este lumina. Asta pana cand temperatura de afara ajunge la aprox 25 de grade. Dupa ce se incalzeste, totul revine la normal. Acelasi lucru il patesc si cu senzorul de ploaie. Am observat ca si climatronicul nu functioneaza corect. Daca il las seara pe clima la 21 de grade si dimineata cand plec (fiind mai frig) setez temperatura la 25 de grade, nu imi tine minte ultima comanda, ci doar cea dinainte.
Multumesc anticipat!
*


Revin la prima mea problema. Dupa ce am postat, mi-a aparut "check parking break"(care disparea la apasarea ambreiajului) iar dupa ce am mers o perioada, aparea si "check vehicle".Dupa ce am schimbat 8200666173(senzorul "potentiometru" al pedalei de ambreiaj) care aparea si pe tester ca fiind defect, problema nu s-a rezolvat! Problema reala era de fapt sonda de marsarier.


--------------------
Renault Laguna III 2012, Grandtour GT 4Control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai
post 25 Sep 2020, 17:36
Post #189


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 10 December 03




Salut, am schimbat si eu cablul stanga de la frana de mana electrica, as vrea sa mentionez ca a mers schimbat fara a demonta modulul de frana de pe masina. Daca desurubezi capacul cu care e prins cablul de modul si scoti siguranta de plastic alba de pe cablu iese usor. Si de montat e destul de simplu. Atentie la montaj ca are o catare. Am folosit cablul de la Linex.
Cablul de pe dreapta probabil necesita demontarea modulului dar la mine mergea bine asa ca nu l-am schimbat.

Mihai


--------------------
Laguna 3 Break 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 5 Nov 2020, 14:00
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




Salutare!

Revin cu rezolvarea etrierilor blocati si cablurilor la frana de mana...

Problema :

1. Etrier blocat stanga si apoi drapta ( rezolvat preventiv cu w40 dar NU ESTE O SOLUTIE, decat provizorie )
2. Cablu frana de mana uzat si gripat
3. In cele din urma unul din etrieri a cedat ( mecanismul din interior a cedat si nu mai actiona pistonasul in momentul in care era activata frana de mana... )

Eu asa am rezolvat problema :

1. Se da modul frana de mana jos, se curata bine la interior cu spary de contacte, se degreseaza dupa care se greseaza mecanismul in care vin montate cablurile
2. Se instaleaza cabluri de frana noi si se cupleaza mecanismul in cazul in care ati tras de maneta de urgenta.
3. Montarea cablurilor in modul este destul de usoara, unul este fix, celalat filetat. Se infileteaza aprox. 5-6 ture si se lasa asa. Modulul isi regleaza automat strangerea in momentul in care va fi activata prima data frana de mana
4. Se reface etanseizarea modulului. Eu am realizat-o cu silicon special pt garnituri iar de aprox. 6-7 luni de zile nu am avut nici o problema in sensul asta.
5. Se curata cu spray de contacte mufa de conectare a modulului si se verifica ca mufa sa etanseze bine ( are o garnitura de cauciuc ).
6. Am schimbat etrierii cu unii de la laguna 3 din 2015 ( a mea este din 2008 ), acestia fiind in stare excelenta;
7. Am luat un kit de reparatie pentru acesti etrieir care cuprinde garnituri si am cumparat un gresant special pt etrieri de la TRW, i-am curatat bine de mizerie cu perie de sarma si am gresat zonele de contact si am schimbat si garniturile.
8. Am montat etrierii reconditionati si am actionat frana de mana.
9. excl.gif Atentie, in momentul in care decuplati modulul de frana ar fi de preferat sa aveti masina inchisa din telecomanda. Daca trebuie sa va deplasati, conectati modulul de frana provizoriu fara sa-l actionati pentru a evita erorile.

In prezent frana merge f bine, strange egal pe ambele parti.

Insa mai am o problema, la inclinatii mari ( oprire in panta ) frana de mana se trage dar in momentul in care opresc masina, la cateva secunde imi apare eroare in bord de Parking Brake iar butonul de actionare incepe sa clipoceasca dar frana de mana ramane trasa si merge decuplata, la decuplare eraoare dispare iar butonul nu mai clipoceste . In schimb daca zona nu este foarte inclinata, merge foarte bine. huh.gif bash.gif

Are cineva idee ce ar putea fi ?


PS: Problema la etrieri cu mecanismul ce s-a stricat a aparut in momentul in care am schimbat placutele de frana la un service. Desi am tot citit ca placutele se schimba ca la o frana manuala normala, totusi cred ca nu este chiar asa... La schimbarea placutelor, din punctul meu de vedere, trebuie eliberat ( desfiletat ) cablul de frana de mana. Astfel se evita strangerea exagerata in exces ce duce in cele din urma la gripare si defectarea mecanismului...

Sper sa fie utila si de ajutor postarea mea.

Numai bine ! cheers.gif


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmandreanu
post 7 Dec 2020, 13:53
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 November 20




Asa patesc si eu la masina mea. In rampa frana de picior cat pot de tare apasata si opresc motorul frana de mana se trage dar apare eroarea in bord cu check brake. cand se invart rotile dispare eroarea si nu ramane nimic blocat. Pe loc drept nici o problema.


--------------------
Renault Laguna 3 110 KW 2011 GT ESTATE - SB14EUA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 7 Dec 2020, 14:49
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Daca eroarea apare doar la opriri in rampa, e posibil sa existe probleme la un etrier/cablu.
Ar merita o diagnoza pentru citirea erorilor.

Daca apare o eroare referitor la "miscare/rotatie cu forta maxima aplicata", sunt probleme la cablu sau etrier.

Din curiozitate, cei cu aceasta eroare, faceti un experiment. Opriti masina in panta/rampa cu frana de picior, opriti motorul (frana de mana se trage automat) si lasati incet frana de picior. Daca se aude inca o actiune scurta a modulului, e clar ca nu poate crea forta necesara franarii la acel unghi.

This post has been edited by radunre: 7 Dec 2020, 14:50


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Dec 2020, 16:21
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Placutele de frana pe spate se schimba NUMAI cu presa speciala pentru etrieri, care impinge prin rotire pistonasul. Daca nu ati folosit acea presa sau cei din service au hotarat ca "las-o ba ca merge si asa" si au impins sau au incercat sa rasuceasca ei la nimereala pistonasul , este foarte posibil ca "melcul" interior care actioneaza pistonasul sa fie afectat si sa nu mai actioneze corect pistonasul.
Sistemul automat de "restrangere" a franei de mana dupa ce motorul a fost oprit si frana a fost stransa o data este posibil sa aiba o eroare inregistrata , ca si cum nu a mai fost posibila strangerea automata a modulului.
Deci cablurile se strang mai MULT cand placutele si discurile sunt uzate si mai putin cand discurile si mai ales placutele sunt noi, de asta pistoanele trebuie impinse cu acea presa si apoi modulul sa-si faca singur auto-reglarea. Eu am schimbat de 2 ori placutele pe spate cu presa si totul a fost ok . Am sxchimbat si unul dintre etrieri, care supura pe la partea de frana de mana si la fel , totul a decurs ok.
Pentru cei care au schimbat cablurile cu totul, poate ar trebui sa faceti din service o resetare cu CLIP-ul a franei de parcare si sa se auto-regleze singura. Pentru cei care patesc ca un cablu sa fie mult mai tras decat celalalt , trebuie reinstalat acel cablu in interiorul modulului.
Eu nu mai las frana de mana trasa in parcare de cand am schimbat etrierul spate ( din egoism de a mai da inca vreo 850 lei in total) , dar de atunci nu mai am nici semne de murdarie pe discurile spate si frana spate merge perfect si se uzeaza uniform la placute si la disc interior/exterior. O trag sau o las sa o traga numai in anumite situatii mai urgente, altfel nu.

Pentru colegul care a schimbat senzorul de la pedala de ambreiaj , pentru ca nu-i elibera masina frana de mana cand pleca in fata ... este posibil sa fie tot de la acel senzor si poate era bine sa testezi daca iti merge bine CRUISE-ul , pentru ca la mien de la el au inceput problemele. Este ilogic sa nu-ti elibereze in fata frana de mana , dar ti-o elibereaza in spate , desi senzorul de marsalier nu functiona corect. Din service mi s-a spus ca senzorul de marsalier se strica f. greu , majoritatea problemelor fiind de la sezorul de ambreiaj si mai rar cel de frana de picior.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12AHD
post 9 Dec 2020, 18:10
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 24 December 09
From: Ploiesti




Am facut eu asta anul trecut intr-o panta atat de abrupta ca bara fata atingea asfaltul, pe neutru. Nu a aparut nici o eroare. A strans inca de 2 ori pe masura ce dadeam drumul la pedala - a compensat. Apoi la o verificare de placute am gasit una sparta in doua. Atat de tare a strans... Ma intreb de unde atata forta in modulul ala.

This post has been edited by 12AHD: 9 Dec 2020, 18:11


--------------------
Renault Laguna 3 110kw 2009 break automata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 Dec 2020, 14:55
Post #195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




@12AHD, daca nu a aparut o eroare inseamna ca sistemul functioneaza corect si modulul nu a ajuns la forta maxma de strangere. Daca ar fi fost "nevoit" sa atinga sau sa depaseasca forta maxima, genera o eroare.

Referitor la placuta sparta, se poate intampla si din alte motive.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmandreanu
post 13 Jan 2021, 07:19
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 November 20




O perioada a disparut problema dar pentru RAR am dus masina la un service cu stand ITP sa imi faca o verificare, Au gasit niste bucsi de inlocuit si placutele spate. Acum apare eroarea la frana de mana cand tin mai mult de 5 sec cred( cand se blocheaza mai tare, superblocare sau cum se cheama) Azi duc iara masina in service pentru un burduf de planetara si as vrea sa le zic sa mai verifice in spate la frane dar nu stiu ce. La rar ma gandesc ca primesc direct respingere daca apare eroarea in bord.


--------------------
Renault Laguna 3 110 KW 2011 GT ESTATE - SB14EUA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bvirgil
post 11 Jun 2021, 16:01
Post #197


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 9 November 06
From: Oradea




Salutare,

Pentru că tot primeam avertizare în bord să verific frâna de mână electrică, am dus-o la mecanic.

Concluzia a fost că trebuie să înlocuiesc etrierul stânga spate. Frâna de serviciu funcționează normal dar mecanismul prin care lucrează cablul de la frâna electrică este blocat. (Am schimbat ambele cabluri în urmă cu doi ani, erau rupte).

Știe cineva dacă se poate repara etrierul? Sau singura soluție este înlocuirea cu unul nou... care e destul de scump.

Am văzut că există niște kituri de reparație pentru etrieri dar nu știu exact problema pe care o rezolvă...



--------------------
Renault Laguna III Carminat 1.5 dci 2010
Laguna III Carminat, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 13 Jun 2021, 15:44
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




Salut bvirgil,

Din pacate etrierii nu pot fi reparati in perimetrul parghiei pentru frana de mana... Maxim ce poti face este sa dai cu w40 si sa il degripezi teporar drt iti vei solicita modulul iar parghia din interiorul etrierului ulterior va ceda...

Singura solutie este sa ii inlocuiesti cu niste etrieri " noi " sau ceva bun din dezmembrari. Atentie, etrierii " noi " defapt nu sunt noi, ci reconditionati ( iar aici ma refer la cei pe care ii gasesti la magazine de specialitate gen Epiesa, autokarma, etc ). Kitul de reparatie este bun doar pentru pistonul din care actioneaza placutele. Grija mare la diametrul pistonasului, 38 mm cred ca este, dar nu mai retin sigur.

Daca optezi pt dezmembrari, iti recomand sa iti iei si un kit de garnituri sa le schimbi pe cele vechi si sa ii gresezi. Eu am un post mai sus exact cu aceeasi problema...

Bafta !

This post has been edited by iulian_18: 13 Jun 2021, 15:47


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza2002ro
post 22 Oct 2021, 13:23
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 20 December 09




Salutare, din pacate am si eu probleme cu frana de mana electrica.
A ramas blocata, nu a maj vrut sa decupleze nici la plecarea de pe loc si noci din buton. In bord a aparut eroarea Ceck Parking Break si am fost nevoit sa o decuplez manual de sub mașina.
Am fost la reprezentanta pt diagnoza pe tester si mi s-a spus ca "a murit" modulul si mi-au recomandat altul nou cu tot cu cabluri ( 3000 lei).
Doar ca după cateva zile " a inviat" , s-a activat si s-a blocat din nou si iar a fost necesara decuplarea manuala. Daca era "mort" ma gandesc ca nu mai functiona deloc. Momentan i-am scos mufa ca sa nu fiu nevoit sa stau tot timpul pe sub masina sa o deblochez. Mai trebuie verificat ceva? Ce-mi recomandati? E ok sa iau o piesa second-hand? De ce trebuie sa tin cont? Va multumesc!


--------------------
Renault Megane I, Laguna 3, 2.0 diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyhhh
post 22 Jan 2022, 17:10
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 22 July 08
From: Cluj-Napoca




Salutare! In urma unui accident destul de usor ( am fost lovit in spate) frana de mana automata nu mai decupleaza automat la plecarea in fata. Daca vreau sa dau cu spatele decupleaza. Reprezentanta Reno din Cluj unde am reparat masina mi-a comunicat ca in urma diagnozei senzorul de pe pedalea de ambreaj ar fi de vina. Aveti idee ce senzor e si cum l-as putea gasi? Eventual daca are cineva un cod. Service-ul mi-a spus ca nu a fost atins modulul franei de mana si ca nu are legatura cu accident. O fi doar o coincidenta desi nu cred. O seara faina!


--------------------
Renault / Megane / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 22 Jan 2022, 18:03
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, eu cred ca problema e la switch-ul pentru viteza 1 de la cutia de viteze. Daca era switch-ul de la pedala de ambreiaj, nu decupla nici cand pleci in marche-arierre. Pe cutie sunt trei switch-uri: pentru pozitia neutral, pentru pozitia viteza 1 si pentru pozitia marche-arierre.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyhhh
post 22 Jan 2022, 23:10
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 22 July 08
From: Cluj-Napoca




Am inteles. Are idee cineva despre cod-ul piesei sau o denumire? Multumesc!


--------------------
Renault / Megane / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 23 Jan 2022, 13:09
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, pentru cod OEM la piese de schimb trebuie VIN-ul masinii, pune-l aici si sigur colegii de forum te vor ajuta.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maver75
post 13 Sep 2022, 06:51
Post #204


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 September 22




Salutare.

Sunt proaspat posesor de Laguna, 2013, 1.5dci, BOSE edition, automata.
Postez aici in legatura cu frana electrica. Exista posibilitatea sa se activeze automat atunci cand pun masina in "P"? Se deblocheaza singura la mers inainte sau marsarier.
Multumesc pentru atentie.


--------------------
Renault Laguna 2013 GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 Sep 2022, 10:13
Post #205


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu se activeaza automat cand opresti motorul?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 13 Sep 2022, 11:41
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, se poate activa sau dezactiva din soft doar cuplarea automata cand opresti motorul. Si se decupleaza automat cand pleci de pe loc, inainte sau inapoi.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmandreanu
post 31 Aug 2023, 13:17
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 November 20




QUOTE(cristian_nechita @ 25 Jun 2019, 22:58)
Se desface complet etrierul spate. Pinul respectiv este presat si iese relativ usor.
Mai complicat este cu arcul din interiorul pistonului.
Etrierele astea curg de obicei pe la axul franei de mana asa ca trebuie facut bucati.

Gasiti tutorial complet pe drive2.ru sectiunea espace. E acelasi etrier.

La fel daca vreti sa scapati mai ieftin puteti pune etrier de  mondeo/volvo s60. Este acelasi dar de 2 ori mai ieftin.
*




Poate confirma cineva chestia asta:
"La fel daca vreti sa scapati mai ieftin puteti pune etrier de mondeo/volvo s60. Este acelasi dar de 2 ori mai ieftin."
?
Prima poza e de la un Volvo V50, S60 e cu motoras pe etrier.
Din poze par asemanatoare.

This post has been edited by mmandreanu: 31 Aug 2023, 13:23

Attached thumbnail(s)
volvo.jpg ( Size: 70.79k ) Number of downloads: 84
440110006r.jpg ( Size: 134.66k ) Number of downloads: 86
440110006r.jpg ( Size: 134.66k ) Number of downloads: 87


--------------------
Renault Laguna 3 110 KW 2011 GT ESTATE - SB14EUA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:31
Dacia