Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Senzor parcare defect

Mossad558
post 2 Apr 2022, 15:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 April 22




Buna ziua, sunt posesorul unui Renault Talisman Initiale Paris, am fost la tester cu mașina si a aparut eroarea senzor fata dreapta defect, am schimbat unul dintre ei, care se vedea ca este atins puțin si tot nu sa sters, am fost iar pe tester si aceasi eroare, mi sa spus sa schimb un alt senzor de parcare de pe partea dreapta. De unde as putea cumpara senzor parcare de calitate, si daca este adevat faptul ca daca nu merge un senzor, nu merg toți, cica sunt legați in serie. As dori inca niste informatii, de unde as putea cumpara roata de rezerva (nu stiu dimensiunea care este ok pt acest tip de mașină) 😁si covorase de cauciuc pt as mai dori sa achiziționez. Multumesc


--------------------
Renault Talisman initiale paris 2016 - Sm20dom
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 3 Apr 2022, 07:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 10 May 20




Salutare!
Despre senzorii de parcare gasesti informatii detaliate in multe topice in diferite sectiuni ale forumului, probleme, rezolvari, coduri, scheme electrice, etc. iar acestea sunt comune multor modele Renault inclusiv Talisman XFD. Legat de senzorul tau dreapta cine a facut diagnoza il putea verifica foarte usor pe tester, ex cu CLiP lansa comanda AC007-Toti senzorii activati, plasa un obiect la 1-2m dupa vreo 15 secunde verifica PR031-Senzor lateral fata dreapta (sau chiar PR023, 024 ori si ceilalti), apoi functie de rezultate se inlocuia senzorul cu altul, verifica conectorul, efectua un control electric de continuitate, izolare, etc...
Atasat si doua capturi ca info, in prima pentru am facut si sublinierile pentru Talisman.
Bafta!


Attached thumbnail(s)
SenzoriParcareTalisman.png ( Size: 274.33k ) Number of downloads: 187
SenzoriParcareFata.png ( Size: 111.77k ) Number of downloads: 189


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mossad558
post 3 Apr 2022, 12:24
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 April 22




Multumesc frumos, degeaba am dus-o la tester, habar nu avea ce sa caute, sa intre mai detailat, sa vada exact care dintre senzorii dreapta față este cel cu problema. Ms mult


--------------------
Renault Talisman initiale paris 2016 - Sm20dom
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebiang2001
post 5 Apr 2022, 09:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 14 December 18




QUOTE(Mossad558 @ 2 Apr 2022, 15:36)
Buna ziua, sunt posesorul unui Renault Talisman Initiale Paris, am fost la tester cu mașina si a aparut eroarea senzor fata dreapta defect, am schimbat unul dintre ei, care se vedea ca este atins puțin si tot nu sa sters, am fost iar pe tester si aceasi eroare, mi sa spus sa schimb un alt senzor de parcare de pe partea dreapta. De unde as putea cumpara senzor parcare de calitate, si daca este adevat faptul ca daca nu merge un senzor, nu merg toți, cica sunt legați in serie. As dori inca niste informatii, de unde as putea cumpara roata de rezerva (nu stiu dimensiunea care este ok pt acest tip de mașină) 😁si covorase de cauciuc pt as mai dori sa achiziționez. Multumesc
*


ai 6 senzori sau 4? daca sunt 6 si da eroare pe ala de blindspot.. vezi ca sunt diferiti fata de cei normali. daca esti din Bucuresti scrie-mi in privat si te astept la o verificare.


--------------------
Renault Talisman Initiale paris 1.6 160 cp 4 control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mossad558
post 19 Apr 2022, 08:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 April 22




Sebiang2001-Am 6 senzori si nu merge nici blind spot de la oglinzi, degeaba activez din meniu blind spot, se dezactiveaza singura opțiunea,nu pot sa-ti scriu Pm, imi zice ca nu am destule postari 😁

This post has been edited by Mossad558: 19 Apr 2022, 08:52


--------------------
Renault Talisman initiale paris 2016 - Sm20dom
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
msav93
post 3 Apr 2023, 12:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 October 16




QUOTE(Gil26 @ 3 Apr 2022, 08:16)
Salutare!
Despre senzorii de parcare gasesti informatii detaliate in multe topice in diferite sectiuni ale forumului, probleme, rezolvari, coduri, scheme electrice, etc. iar acestea sunt comune multor modele Renault inclusiv Talisman XFD. Legat de senzorul tau dreapta cine a facut diagnoza il putea verifica foarte usor pe tester, ex cu CLiP lansa comanda AC007-Toti senzorii activati, plasa un obiect la 1-2m dupa vreo 15 secunde verifica PR031-Senzor lateral fata dreapta (sau chiar PR023, 024 ori si ceilalti), apoi functie de rezultate se inlocuia senzorul cu altul, verifica conectorul, efectua un control electric de continuitate, izolare, etc...
Atasat si doua capturi ca info, in prima pentru am facut si sublinierile pentru Talisman.
Bafta!
*



Salutare! Scuze daca sunt off topic...si poate putin..nestiutor. Se pot monta senzorii blindspot originali pe o bara spate care nu a fost prevazuta cu acestia?


--------------------
Renault Talisman 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:33
Dacia